W dzisiejszej notce przybliżę Wam stroje narodowe, które księżna nosiła w czasie wizyt na terytoriach podległych Danii.
Grenlandia
26 czerwca 2004 |
W dawnych czasach Inuici nosili ubrania wykonane z futer i skór zwierząt. Ubrania te były ciepłe i wytrzymałe,a jeśli zostały dobrze wykonane radziły sobie z temperaturami panującymi w regionie arktycznym.
Zarówno męskie jak i damskie stroje składały się z futer, spodni i butów, ale krój i wybór zwierzęcych skór był inny dla każdej płci.
Kiedy Europejczycy postawili stopę na Grenlandii w XVII i XVIII wieku, przywieźli ze sobą tkaniny i szklane paciorki jako towar do handlu.
Materiały te stopniowo zostały uwzględnione w tworzeniu ubrań Eskimosów, szczególnie strojów świątecznych. Męskie skórzane spodnie zostały zastąpione przez gruby wełniany materiał o nazwie "holmensklæde", a w damskich kurtkach został wszyty jedwab.Szklane perełki początkowo były używane w taki sam sposób jak ozdoby z kości. Stopniowo zaczęto używać coraz więcej koralików co świadczyło o prestiżu, a trend ten jest szczególnie widoczny w stroju kobiecym.
Dziś grenlandzki strój tradycyjny jest używany na specjalne okazje tj. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Narodowe Grenlandii i wesela.
Strój zakładany jest również w trakcie świętowania urodzin. Wyjątkowym dniem dla każdego dziecka jest pierwszy dzień w szkole na początku sierpnia. Sześciolatki ubrane w stroje ludowe idą do szkoły.
Dziś grenlandzki strój tradycyjny jest używany na specjalne okazje tj. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Narodowe Grenlandii i wesela.
Strój zakładany jest również w trakcie świętowania urodzin. Wyjątkowym dniem dla każdego dziecka jest pierwszy dzień w szkole na początku sierpnia. Sześciolatki ubrane w stroje ludowe idą do szkoły.
W przypadku panów strój nie jest zbyt okazały, składa się z białej lub niebieskiej bluzy z kapturem. Natomiast kobiecy jest bardzo barwny i jest chyba jedynym strojem ludowym na świecie, w którym kobiety noszą spodnie (wykonane z foczej skóry). Założenie stroje jest dość skomplikowane, ale chodzenie w futrzanych butach (kamikach) wymaga nie lada wprawy.
Mary po raz pierwszy w tym stroju wystąpiła w czasie wizyty na Grenlandii, gdzie udali się po powrocie z podróży poślubnej. Kolejną okazją była niedawna wizyta, gdzie parze książęcej towarzyszyły już dzieci.
Wyspy Owcze
Strój narodowy Wysp Owczych, zwany "Farerskim ubraniem", w przeciwieństwie do "duńskich ubrań", to znormalizowana wersja chłopskich ubrań, które stały się modne na przełomie XIX i XX wieku. "Na weselu w Miðvágur w 1888 roku poeta i polityk Joannes Patursson nosił frak z krawatem i cylindrem, co byłoby nie do pomyślenia kilka lat później, kiedy "foroysk klaedir" został rozpropagowany. Istnieją doniesienia, że gdy król Danii w 1906r odwiedził Wyspy Owcze członkowie dworu byli ubrani w stroje tradycyjne i to doprowadziło do rozpowszechnienia stroju".
Bardzo ważną częścią kobiecego stroju jest dzianinowa bluzka. Chociaż jest bardzo tradycyjna, to zmieniła się przez lata zgodnie z życzeniem dziewcząt. Zmianom ulegał kolor czy materiał bluzek oraz długość rękawów. Ale i tak większość z nich jest czerwona, czarna lub granatowa, a rękawy są krótkie.
*****
Wczoraj duńska drużyna w piłkę ręczną zdobyła złoto olimpijskie. Emocjonujący mecz oglądał książę Fryderyk w towarzystwie prezydenta MKOI. Książę po meczu pogratulował zawodnikom.
Duńscy sportowcy w czasie igrzysk zdobyli 15 medali.
To są stroje tradycyjne, ew. narodowe, ale nie ludowe ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję za wskazanie błędu.
UsuńWspaniały, bardzo interesujący post :)
OdpowiedzUsuńZa ładnie w strojach ludowych się nie wygląda,ale to dobrze,że członkowie rk kultywują tradycję.
OdpowiedzUsuńWidziałam Frederika w tv - ależ się cieszył :)
OdpowiedzUsuńCiekawa notka! Sama Dania jako Dania nie ma stroju ludowego?
OdpowiedzUsuńPs.: Zapraszam do mnie na bloga: https://owszystkimioniczymbyjustyna.blogspot.com
Dania ma strój tradycyjny, jednak nie ma tradycji noszenia go przez współczesne członkinie rodu panującego.
Usuńmuszę przyznać, że strój narodowy Wysp Owczych nawet mi się podoba ;)
OdpowiedzUsuńPiękne są te stroje
OdpowiedzUsuńSuper ta notka:) ciekawa bardzo:)
OdpowiedzUsuńMary ma taką klase że cokolwiek założy wygląda pięknie
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe informacje są w tym poście. Stroje kultywowane na Grenlandii są niezwykle oryginalne.
OdpowiedzUsuńBardzo mi się podobał strój grenlandzki i z Wysp Owczych
OdpowiedzUsuńsuper
OdpowiedzUsuń