Według oficjalnej strony Duńskiej Rodziny Królewskiej, suknia noszona podczas chrztów Jej członków, została założona pierwszy raz w 1870 roku. Jest wykonana z delikatnej koronki brukselskiej, która została zakupiona przez matkę Christiana X, Królową Louisę. Królowa Louise'a była córką króla Karola XV Szwecji i najwyraźniej lubiła nosić mnóstwo klejnotów, gdziekolwiek mogła je przypiąć, wliczając włosy.
Królowa Lousie, jeszcze jako księżniczka |
Suknia do chrztu i czapeczka zostały wykonane na chrzciny Christiana X. i były od tego momentu używane przez wiele (ale nie wszystkie) królewskie dzieci.
Pierwsze zdjęcia, które udało mi się znaleźć w tym stroju udało zostały wykonane podczas chrztu Małej Księżniczki Małgorzaty (obecnie królowej Małgorzaty Duńskiej), która została ochrzczona w dniu 14 maja 1940 roku. Oto ona z rodzicami, królową Ingrid i Królem Frederikiem IX.
Obaj synowie Małgorzaty, książę Frederik i książę Joachim nosili te togi na swoich chrztach. Książę Frederik został ochrzczony dnia 24 czerwca 1968.
chrzest księcia Frederika |
poniżej filmik od 0.25 widzimy chrzest:
Jak się dowiedziałam, następna osobą która po księciu Joachimie nosiła tę togę był dopiero Jego najstarszy syn, książę Mikołaj, jednak po wnikliwym przejrzeniu różnych stron, dowiedziałam się, że powstała toga zaprojektowana przez Design HH, która była noszona pierwszy raz w listopadzie 1999 roku, właśnie podczas chrztu Mikołaja. Tę "nową togę" nosili Mikołaj, i Josephine. Henrik i Athena nosili nowo powstałą togę na specjalne zamówienie od Henrika Hviid. Nikogo nie powinno to dziwić, oryginalna toga jest już z pewnością krucha i postanowiono, że będą nosili ją tylko spadkobiercy tronu ( Christian, Isabelle, Vincent, jego siostra bliźniaczka, Josephine, nosiła inną togę z dodatkiem oryginalnej koronki królowej Ingrid z 1940 roku).
chrzest księcia Mikołaja |
Drugi syn Joachima i Alexandry został ochrzczony w październiku 2002 roku i również nosił tę "nową" togę. Dzięki poniższemu zdjęciu możemy przyjrzeć się nowej czapeczce, wykonanej z wysokiej jakości bawełny:
książę Felix |
Następny w kolejce był książę Christian, ochrzczony 21 stycznia 2006 roku. Jako drugi w kolejce do tronu miał zaszczyt nosić antyczną togę i czapeczkę. Imię księcia zgodnie z tradycją sięgającą XVI wieku zostało ujawnione w dniu chrztu. W tym przypadku nie było wielu problemów z odgadnięciem imiona, wszyscy przyszli królowie Danii noszą imiona Frederik albo Christian.
książę Christian |
Księżna Mary również wprowadziła jakoby własną tradycję nosząc podczas chrztów swych dzieci to samo nakrycie głowy.
Księżniczka Isabella jako córka następcy tronu, również nosiła ten historyczny strój, na swoim chrzcie w lipcu 2007 r.
Ostatnim dzieckiem noszącym ten strój był książę Vincent. On i Jego siostra zostali ochrzczeni w dniu 14 kwietnia 2011 roku. Josephine jako pierwsza nosiła togę z domieszką koronki swej prababki królowej Ingrid. Powszechnie mówi się, że Vincent nosił tę togę ponieważ jest starszy od siostry o 26 minut i tym samym wyprzedza Ją w sukcesji do tronu.
Mała podpowiedź, książę Frederik trzymał księcia Vincenta, na zdjęciach możemy dostrzec starą, misterną koronkę. Księżna Mary nosiła na rękach księżniczkę Josephine w sukni z 1940 roku.
Nie zapominajmy o jeszcze dwóch chrztach - Henrika i Atheny. Mali książę i księżniczka są dziećmi księcia Joachima i Jego drugiej żony - Francuski Marie Cavallier obecnie księżnej Marie Duńskiej.
Henrik |
Athena |
Suknia jest w kolorze kremowym, została wykonana bawełny szwajcarskiej szytej w kroju empire. Suknia do chrztu ma drobne fałdy w górnej części, w dolnej części rękawów i na spódnicy. Z tyłu suknia jest wyposażony w guziki. Koronka szwajcarska przy kołnierzyku oraz rękawkach i z przodu sukni na piersiach i między małymi zakładkami na spódnicy. Suknia do chrztu posiada zdejmowaną halkę z różowego jedwabiu.
w Wielkiej Brytanii też jest taka tradycja, że podczas chrztu dzieciaczki noszą te same ubranka:) tylko tutaj zostało uszyte 1841 na chrzciny pierwszego dziecka królowej Wiktorii i mówi się, że jest wykonane z tego samego jedwabiu i koronki co suknia królowej Wiktorii. uważam, że to bardzo ciekawa tradycja i mam nadzieję, że długo będzie kontynuowana.
OdpowiedzUsuń{theQueen.blog.onet.pl}
Piękna i wyczerpująca notka, oby było takich więcej :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ;*
Moim zdaniem najpiękniejsza jest ta sukienka z 1840 roku, misterna koronka, bawełna, oby przetrwała kolejne wieki
UsuńNie wiedzałam o takiej tradycji http://den-radcliffe.blog.onet.pl/
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa notka czekamy na więcej, uwielbiam Twojego bloga i codziennie z niecierpliwością czekam na nowe notki :)
OdpowiedzUsuńFajny blog! Zaprzaszam do mnie. http://ariana-grande-polska.blog.pl/
OdpowiedzUsuńŚliczne :) Ale ta sukienka za wielka...
OdpowiedzUsuńProsto z koncertu - zapraszam na NN - RS.XX.PL :)
Świetna notka :) Prześliczna jest ta suknia, jednak fakt - troszeczkę za duża.
OdpowiedzUsuńNN na http://arianagrande-poland.blog.onet.pl/
26 minut i już inne przywileje :D Ta pierwsza sukienka jest po prostu piękna. Zaszczyt mieć ją na sobiee
OdpowiedzUsuńu mnie 2 nn // http://sam-barks.blog.pl/ zapraszam!
NN na RS.XX.PL :)
OdpowiedzUsuńCiekawa notka, dowiedziałam się z niej dużo faktów. Oby takich więcej. :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Ania
potęga tradycji i rodów
OdpowiedzUsuńSuper
OdpowiedzUsuń