środa, 30 kwietnia 2014

Nowe informacje dotyczące wizyty w Polsce + więcej


Pierwsze dwa dni para spędzi w Warszawie. Z kolei 14 maja, w swoją rocznicę ślubu, uda się do Szczecina.  Wtedy do nabrzeża u stóp Wałów Chrobrego przycumuje duńska jednostka marynarki wojennej. 


Na razie nowe informacje ujawnia Szczecin:

Wizyta rozpocznie się od uroczystego śniadania w magistracie na zaproszenie prezydenta, Piotra Krzystka. 

W spotkaniu uczestniczyć też będą przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ambasador Polski w Danii, Ambasador Danii w Polsce, władze rządowe i samorządowe województwa, oraz delegacja osób towarzyszących duńskiej Parze. 

Celem wizyty w naszym kraju jest promocja duńskich innowacyjnych rozwiązań w wybranych dziedzinach gospodarki. Stąd w planie jest m.in. udział księcia w seminariach dotyczących energii wiatrowej oraz gospodarowaniu odpadami. Odbędą się one w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Księżna odwiedzi polski oddział KK Electronic. 

Nie zabraknie też wizyty w Wielonarodowym Korpusie Północnym Wschód (i tu spotkanie z duńskimi żołnierzami) oraz spotkanie z załogą duńskiej jednostki marynarki wojennej, która w dniu wizyty przybije do nabrzeża u stóp Wałów Chrobrego. 

Księżna Maria Elżbieta odwiedzi także małych pacjentów kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. 

Organizatorem wizyty Pary Książęcej w Szczecinie jest Miasto Szczecin oraz Ambasada Królestwa Danii.

http://www.gs24.pl/

crown princess mary and crown prince frederik

Z tego co udało mi się dowiedzieć od pałacowego biura PR w najbliższych dniach dwór powinien podać oficjalny plan wizyty z dokładnymi godzinami spotkań.

***


Dwa dni temu Mary uczestniczyła w konferencji Maternity Foundations pod tytułem "Save a Mother's Life on Mother's Day"


Podczas spotkania księżna wygłosiła przemówienie:

 Osobiście, wiem, w jaki sposób uprzywilejowana byłam podczas moich własnych porodów: pełny dostęp do informacji, usług zdrowotnych i wykwalifikowanej położnej. Jak uprzywilejowane byłam wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku lat. Ale strach przyszedł jeszcze bliżej, kiedy zobaczyłam go w oczach dwóch syryjskich kobiet w ciąży w obozie dla uchodźców w Jordanii w zeszłym roku. Nie miały one po raz pierwszy zostać matkami, więc były w pełni świadomi zagrożeń związanych z porodem i konieczności urodzenia w warunkach jakie miały.
Na szczęście, Fundusz Ludności ONZ obecnie dostarcza podstawowej opieki położniczej w takich sytuacjach kryzysowych. Ale fakty istnieją i przerażająca jest myśl, że 40 milionów kobiet rocznie rodzi bez profesjonalnej położnej, a dwa miliony kobiet rodzi samodzielnie.


Księżna stwierdziła również, że ​​śmiertelność matek jest jednym z najsilniejszych przejawów nierówności w społeczeństwie i trudnych konsekwencji naruszenia "zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw kobiet i dziewcząt".


Każdego dnia 800 kobiet w okresie ciąży i porodu umiera. Oznacza to, że co dwie minuty kobieta traci życie, z powodu tego, co powinno być "szczęśliwym" wydarzeniem.

Kampania ma  na celu pozyskanie funduszy, aby pomóc kobietom w Etiopii, gdzie tylko dziesięć procent z ciężarnych rodzić z położną.


Mary nosiła bardzo ładną sukienkę, którą widzieliśmy pierwszy raz na Prezydium Mary Fonden we wrześniu zeszłego roku. 

***


Jak dziś się okazało, przyjaciółka, doradca i dama dworu księżnej, Caroline Heering, zrezygnowała z pracy doradcy Mary Fonden.  


Panie są bliskimi przyjaciółkami od 2002 roku, mąż Caroline jest przyjacielem księcia Frederika od dzieciństwa. Została ona także jedną z Matek Chrzestnych księcia Vincenta.


 Każdego roku rodziny rozpoczynają okres wakacyjny wspólnym wypadem w lipcu do Tisvildeleje.


Od 2006 do 2010 roku Caroline Heering była damą dworu księżnej Mary następnie od 2010 do 2014 doradcą w Mary Fonden (w 2010 roku została zastąpiona jako dama dworu przez Tanję Doky.

7 komentarzy:

 1. Cieszę się tym bardziej, że Mary i Fryderyk będą w Polsce wtedy co ja :)

  W Mary podoba mi się m.in. to, że tak angażuje się na rzeczy poprawy sytuacji kobiet.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę się doczekać wizyty Mary i Fredrika w Naszym kraju! :) Liczę na masę zdjęć i oczywiście notki tutaj na blogu! Oby obyło się bez wpadek, bo wiadomo jak to czasem bywa ;)

  Ciekawe dlaczego Caroline zrezygnowała... oby to nie kłopoty ze zdrowiem lub kłopoty małżeńskie... :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę o zgłoszenia do projektu prezentu dla Mary i Frederika:

  http://ksieznakate.blogspot.com/2014/05/prezent-dla-mary-i-frederika.html

  OdpowiedzUsuń
 4. A jest znany powód rezygnacji Pani Caroline?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno chce "spróbować" czego innego, ale jeszcze nie wiem co to będzie ;)

   Usuń
 5. Piękne jest to zdjęcie co siedzą razem na kanapie, nigdy wcześniej go nie widziałam :)
  Nawet nie wiecie jak się cieszę na tą wizytę, i już nie mogę się doczekać nowych zdjęć z okazji 10 rocznicy ślubu :)
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaniepokoiła mnie też wieś o odejściu Caroline, mam nadzieję że to nie są jakieś poważne problemy.
  Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga