środa, 2 lutego 2022

Podsumowanie miesiąca: marzec 2021

 

Keld Navntoft, Kongehuset

1 marca księżna Mary wraz z dyrektor Stowarzyszenia Serce Anne Kaltoft zaprezentowały nowe defibrylatory, z których można skorzystać na ulicach Kopenhagi. Księżna jest patronką organizacji i jej życzeniem było, aby defibrylator został ustawiony gdzieś w Kopenhadze, gdzie gromadzą się tłumy ludzi. Stowarzyszenie zbadało różne możliwe lokalizacje i zdecydowano się zamontować je na wjeździe do Amalienhaven.

Defibrylator przy wejściu do Amaliehaven znajduje się w szafce i jest objęty umową ServicePlus, czyli elektronicznym całodobowym monitoringiem, który zapewnia wezwanie technika serwisu w przypadku wystąpienia usterki defibrylatora. Formalną obsługą i konserwacją defibrylatora w Amaliehaven zajmuje się Heart Association

Średnio codziennie 14 osób w Danii doświadcza zatrzymania akcji serca poza szpitalem. Defibrylator może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią. Stowarzyszenie od 2019 roku ustawiło ponad 400 defibrylatorów w całym kraju. 

Foto: Hjerteforeningen, Linda Johansen
Foto: Hjerteforeningen, Linda Johansen
Foto: Hjerteforeningen, Linda Johansen

4 czerwca księżna uczestniczyła w dyskusji okrągłego stołu na temat dalszych działań i programu ogłoszonego na szczycie w Nairobi w 2019r. Spotkanie, które było częściowo wirtualne, odbyło się w Landstingssalen w Christiansborg. 
Na spotkaniu przypomniano deklaracje z konferencji w Nairobi oraz omówiono jakie konkretne wysiłki i strategie należy podjąć, aby osiągnąć cel, jakim jest prawo kobiet i dziewcząt do decydowania o własnych ciałach.
Konferencja w Nairobi, którą Dania organizowała wraz z Kenią i Funduszem Ludności ONZ (UNFPA), odbyła się w listopadzie 2019 r. pod znakiem 25. roku porozumienia ICPD. ICPD (Międzynarodowa Konferencja na temat Ludności i Rozwoju) po raz pierwszy odbyła się w 1994 r. w Kairze, Egipcie. Tutaj 179 krajów uzgodniło program działań mający na celu zapewnienie praw dziewcząt i kobiet, w tym zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw. ICPD jest organizowana przez Fundusz Ludności ONZ.
W spotkaniu uczestniczyli Minister Współpracy Rozwojowej i Minister Współpracy Nordyckiej, członkowie Cross-Policy Network Folketing for Sexual and Reproductive Health and Rights (sieć SRSR), a także przedstawiciele UNFPA i UN Women.
W zeszłym roku księżna koronna dołączyła do nowo utworzonej niezależnej Komisji Wysokiego Szczebla ICPD25 Funduszu Ludnościowego ONZ, aby śledzić globalne zobowiązania podjęte na konferencji w Nairobi. Jej Królewska Wysokość jest również patronem UNFPA.
"Nie mogłam się doczekać dzisiejszego spotkania. To bardzo ważna kontynuacja konferencji w Nairobi. Tak, wspaniale jest wyjść i wspaniale doświadczyć zmiany otoczenia i ważnej pracy, która trwa i trwa pomimo koronawirusa. I inspirację, którą czerpiesz od wszystkich, którzy wzięli udział w dzisiejszej konferencji. Było bardzo fajnie" - powiedziała księżna po wyjściu ze spotkania.

Keld Navntoft, Kongehuset
Keld Navntoft, Kongehuset
Keld Navntoft, Kongehuset
Keld Navntoft, Kongehuset
Keld Navntoft, Kongehuset
Keld Navntoft, Kongehuset

8 marca w Międzynarodowy Dzień Kobiet księżna opublikowała w sieci wpis, w którym opisała swoją rozmowę z młodszą córką. Całość opatrzyła zdjęciem wykonanym przez Franne Voigta w czasie letniej sesji.
"Dziś rano przy śniadaniu, moja najmłodsza córka Josephine zauważyła nagłówek, że jest to Międzynarodowy Dzień Kobiet. Zapytała: „Co to za dzień? ". Krótko przemyślałam swoją odpowiedź i powiedziałam, że dla niej to jeden dzień, w którym musi uwierzyć i zaufać, że może stać się i zrobić wszystko, o czym marzy, bez nikogo i nic jej nie powstrzyma.... . bo jest dziewczyną. 
Nie zadawała więcej pytań, więc może moja odpowiedź nie była dla niej zaskoczeniem. Może to coś, co bierze za pewnik. Ale dla wielu innych dziewczyn na całym świecie tak nie jest. A Międzynarodowy Dzień Kobiet ma inne znaczenie w zależności od tego, gdzie na świecie mieszkasz. 
Ale nie ważne gdzie mieszkasz, to ważny dzień, w którym nie tylko rozmawiamy o tym, jak daleko zaszliśmy, ale także o tym, skąd przyszliśmy i dokąd chcemy dojść. 
Z tej okazji dziś będę uczestniczyć w trzech spotkaniach - niestety wszystkie wirtualnie. Dyskusja okrągłego stołu na temat różnorodności i włączenia do przywództwa z ONZ Women i Boston Consulting Group oraz spotkanie w Komisji Wysokiego Szczebla UNFPA w sprawie prawa kobiet do decydowania o własnym ciele. Dziś wieczorem dołączam do wirtualnego świętowania dnia Kvinfo. ⁣
Dla mnie równość nie polega na tym, żeby wszyscy byli tacy sami, ale - jak powiedziałam Josephine - że płeć nie mogła odgrywać roli, gdy pojawiają się okazje i podejmuje się decyzje.. . lub gdy podążasz za marzeniami.

Franne Voigt

Przed południem księżna wzięła udział w internetowym spotkaniu UN Women Nordic Office i Boston Consulting Group pod hasłem "The Gender Diversity Roundtable 2021". Później Mary uczestniczyła w spotkaniu Komisji Wysokiego Szczebla Funduszu Ludnościowego ONZ ds. ICPD25.

newmyroyals
newmyroyals
   
 Na koniec księżna przysłała wideo z pozdrowieniami dla uczestników wydarzenia online KVINFO.
Duńskie Centrum Badań nad Kobietami i Płcią (KVINFO) jest ośrodkiem, którego głównym celem jest dostarczanie opinii publicznej informacji o wynikach badań kobiecych i badań nad płcią podejmowanych w Danii i na arenie międzynarodowej.
"Dzień ten jest ważny - podkreśliła księżna, po czym dokonała bilansu dotyczących spraw kobiet. "Musimy nadal być ambitni, jeśli chodzi o walkę o prawa dziewcząt i kobiet".
Kongehuset
Całe wystąpienie księżnej można obejrzeć poniżej:

11 marca opublikowano nagranie z księżną, które jest częścią obecnej kampanii Mary Fonden skupiającej się na znaczeniu społeczności dla dobra dzieci i roli, jaką dorośli odgrywają we wspieraniu dobrych społeczności. 
"Jako osoba, która pracuje nad ograniczeniem nękania i jako matka czwórki dzieci, jestem bardzo wdzięczna za to zaangażowanie i za uwagę profesjonalistów, którzy pracują z dziećmi, muszą tworzyć dobre i bezpieczne społeczności. Bo to dzięki bezpiecznym społecznościom nasze dzieci rozwijają się najlepiej" - można usłyszeć od księżnej w krótkim fragmencie zamieszczonym w sieci. 
"Zawsze miałam trudności z widzeniem osoby stojącej samotnie - stojącej poza społecznością i nie rozumiejącej, dlaczego nie może być częścią społeczności.
Myślę, że wszyscy możemy wczuć się w to uczucie stania na zewnątrz i zaglądania do środka i nie rozumienia, dlaczego nie można być jego częścią. Co jest ze mną nie tak? Dlaczego mnie nie lubią? Coś jest ze mną nie tak. I jest to bardzo destrukcyjne uczucie, które może mieć długofalowe konsekwencje. To jest coś, o co musimy zadbać, aby nie przydarzyło się to dzieciom. Dzięki temu mają możliwość bycia częścią społeczności
Znęcanie się nadal jest dużym i realnym problemem. Wcześniej rozmawialiśmy o znęcaniu się w klasie. Dziś musimy pomyśleć o nękaniu cyfrowym, które może mieć miejsce 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, więc tak, przeszliśmy długą drogę, ale przed nami jeszcze długa droga. 
My dorośli, mamy szczególną rolę, ponieważ my jako rodzice, nauczyciele, wychowawcy i inni profesjonaliści, którzy pracują z dziećmi, są tymi, na których dzieci podziwiają" - możemy usłyszeć w pełnej wersji nagrania przygotowanego w biurze księżnej w Amalienborg.


14 marca księżna wraz z Isabellą trenowały konno na ujeżdżalni przy Christiansborg.


18 marca księżna przyjęła w pałacu Fryderyka VIII ministera rozwoju Flemminga Møller Mortensena, który przedstawił priorytety dla obszaru rozwoju na najbliższe lata.
A potem księżna i minister dyskutowali o statusie szczególnie dziewcząt i praw kobiet na całym świecie. Rozwój, który w wielu obszarach został odwrócony ze względu na sytuację pandemiczną i zamknięcie w wielu krajach. Szczególnie zamknięcie szkół oznaczało, że między innymi nastąpił ogromny wzrost liczby niechcianych ciąż, niebezpiecznych aborcji, małżeństw dzieci i przemocy. 

Mary na spotkanie założyła bluzkę od Erdema,

Kongehuset

19 marca największe w Danii targi cyfrowe i festiwal produktów zrównoważonych „Fair Festival” zostały otwarte przez księżną Mary w Aarhus Rådhus.⁣
Przez kilka dni, internetowo, zainteresowani mogli zwiedzać salony i sklepy oraz spotkać się z firmami działającymi na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ponadto prowadzone były wykłady cyfrowe na temat m.in. zrównoważonej mody i produkcji mebli, a także żywności przyszłości i światowych celów ONZ. ⁣Organizatorzy Festiwalu chcieliby mieć możliwość fizycznego powitania zwiedzających, ale w związku z sytuacją dotyczącą COVID-19 impreza odbyła się cyfrowo. Na otwarciu przemówienie wygłosiła Mary, a także burmistrz gminy Aarhus Jacob Bundsgaard, radny ds. kultury i służby cywilnej w gminie Aarhus Rabih Azad-Ahmad oraz prezes Globe Go Green i założyciel Stowarzyszenia Fair Festiwal Kristine Overgaard Nielsen.
"Światowe cele wymagają, aby wyzwania stojące przed światem były rozwiązywane z kilku perspektyw…. w tym samym czasie i razem", powiedziała księżna.
Następnie kontynuowała swoje przemówienie, koncentrując się na rozwiązaniach, wyborach i społeczności, której dotyczy przejście. "Gdy za chwilę otworzymy Fair Festival, nie tylko spojrzymy na lepszą wspólną przyszłość. Dostajemy też demonstrację tego, co już wiemy".
W swoim przemówieniu Mary skupiła się na zmianach klimatycznych i naszej zdolności do rozwiązania poważnych problemów planety.
"Ludziom łatwo jest czuć się bezsilnym w obliczu czegoś tak wielkiego i złożonego, jak zmiana klimatu i jej konsekwencje. Ale my – zarówno ty, jak i ja – możemy przyczynić się do zmiany poprzez nasze osobiste wybory i działania. Musimy stać się mądrzejsi, bardziej ekologiczni, bardziej cyrkularni, bardziej innowacyjni i wizjonerscy w naszym myśleniu, podejściu i naszej współpracy oraz naszych rozwiązaniach".
Stowarzyszenie Fair Festival, które współpracuje z firmą Globe Go Green w celu szerzenia zrównoważonych wartości i zrównoważonej konsumpcji, istnieje od 2019.

Jednym z kluczowych aspektów pracy księżnej jest zrównoważony rozwój w przemyśle odzieżowym,  przez lata Mary uczestniczyła w wielu spotkaniach i działaniach z podmiotami skupiającymi się na innowacyjnych rozwiązaniach, które mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonej produkcji.
Księżna jest patronką Global Fashion Agenda, forum zrównoważonego rozwoju dla czołowych menedżerów i decydentów branży modowej. Od 2009 roku bierze udział w Copenhagen Fashion Summit, który jest corocznym międzynarodowym spotkaniem interesariuszy z branży odzieżowej, w tym producentów mody, przedstawicieli rządów, organizacji i ekspertów, z naciskiem na zrównoważony rozwój w branży modowej.

Tego wieczoru księżna wybrała czarną marynarkę od Yde Copenhagen, którą narzuciła na białą bluzkę od Britt Sisseck.

Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul

22 marca opublikowano komunikat, którym ogłoszono zmiany na dworze królewskim.
"Jej Królewska Mość Królowa mianowała mistrza ceremonii Królewskiego Domu Duńskiego, szambelana Kim Kristensena, nowym Lordem Szambelanem z dniem 1 kwietnia 2021 r.⁣
Kim Kristensen obejmuje stanowisko po szambelanie Michaelu Ehrenreichu, który po sześciu latach pełnienia funkcji Lorda Szambelana postanowił zrezygnować ze stanowiska i przejść na emeryturę. Michael Ehrenreich postanowił zorganizować swoje odejście tak, aby jego następca miał czas na zaplanowanie 50. jubileuszu panowania królowej w 2022 r.⁣
Jej Wysokość Królowa wyraża najgorętsze uznanie dla uwagi, jaką Michael Ehrenreich poświęca jego obowiązkom jako Lorda Szambelana. W tym samym czasie królowa odznaczyła Michaela Ehrenreicha Wielkim Krzyżem Orderu Dannebroga.⁣
Nowy Lord Chamberlain Królewskiego Domu Duńskiego, Kim Kristensen, jest mistrzem ceremonii Królewskiego Domu Duńskiego od 2012 roku i przedtem pełnił funkcję attaché obronnego w Paryżu. Wcześniej w swojej karierze Kim Kristensen był adiutantem królowej i księcia Henryka, szefem sztabu duńskiego batalionu w Kosowie i szefem sił duńskich w Afganistanie."

Kim Kristensen pochodzi z Vordingborg, jego żoną jest Tine Kristensen i ma dwóch synów.

 Tego dnia księżna spotkała się z prezes Agi Csonką i sekretarz generalną Charlotte Slente z Duńskiej Rady ds. Uchodźców.
Panie rozmawiały o zmianach warunków życia osób na całym świecie w ciągu ostatniego roku, między innymi wynikających z sytuacji związanej z COVID-19 oraz o priorytetach organizacji w pomocy uchodźcom i przesiedleńcom wewnętrznym w około 40 krajach. 
Kongehuset

Następnego dnia Mary spotkała się z Henriette Svarre Nielsen i Anna Frellsen z Maternity Foundation. Panie zaprezentowały książkę "Danie życia nie może kosztować życia", do której księżna napisała przedmowę. Książka ukazała się jesienią z okazji 15-lecia organizacji, ale ze względu na okoliczności księżna swój egzemplarz mogła otrzymać dopiero dziś na spotkaniu. Pierwotnie spotkanie miało odbyć się w grudniu, ale ze względu na kwarantannę, w której przebywała księżna musiało zostać przesunięte. 
⁣Panie rozmawiały o pracach organizacji na rzecz zmniejszenia śmiertelności matek i śmiertelności niemowląt w krajach rozwijających się - między innymi z Programem Bezpiecznej Dostawy. Ale liczby wciąż są zdecydowanie za wysokie i niestety mają bardzo wzrosnąć ze względu na sytuację z koronawirusem. Zatem długa droga, aż osiągniemy cel w tytule książki. 
W przedmowie księżna pisze, że wszystkie kobiety, bez względu na to, gdzie mieszkają, mają prawo do bezpiecznej ciąży i porodu. Następnie zastanawia się, ile to znaczy mieć położną i innych pracowników służby zdrowia podczas ciąży i porodu oraz że wiele kobiet na świecie nie ma takiej możliwości.
"Jako mama wiem, jak ważne i uspokajające jest posiadanie położnej i innych pracowników służby zdrowia, ich wiedzy i wsparcia zarówno w czasie ciąży, jak i porodu. Ale mam też bolesną świadomość, że jest to dalekie od rzeczywistości dla kobiet w dużej części świata". Księżna podkreślała smutny fakt, że 800 kobiet i 14 000 niemowląt codziennie traci życie w trakcie ciąży lub porodu. Tak dużą śmiertelność według księżnej można zmniejszyć przy odpowiedniej pomocy.

Maternity Foundation pomaga kobietom w ciąży i przy porodach, w tym poprzez aplikację Safe Delivery, która jest narzędziem edukacyjnym i roboczym dla pracowników służby zdrowia na całym świecie, które pomaga im lepiej radzić sobie z powikłaniami porodowymi, a tym samym ratować życie.
Księżna od dziesięciu lat jest bardzo zaangażowaną i aktywną patronką organizacji.

facebook/detdanskekongehus

Później księżna jako patron WWF spotkała się z sekretarzem generalnym Bo Øksnebjergiem. Mary uzyskała informacje o pracy Światowego Funduszu Przyrody WWF na rzecz ochrony i odtworzenia przyrody i dzikiej przyrody, w tym kampaniach, projektach i partnerstwie zarówno w Danii, jak i na arenie międzynarodowej. Ważne dzieło, które pomaga zapewnić ludziom i zwierzętom życie w zgodzie ze sobą, a które jest kluczowe dla naszej wspólnej przyszłości.

facebook/detdanskekongehus

Głosy kobiet na świecie są w centrum dyskusji w tych dniach, kiedy decydenci z całego świata biorą udział w Forum Równości Pokoleń, które odbyło się wirtualnie w Mexico City 30 marca.⁣ ⁣
Jej Królewska Wysokość Księżniczka Koronna uczestniczyła jako Honorowy Adwokat „Przywódców na rzecz równości pokoleń” w panelu otwierającym „Przeobrażające przywództwo kobiet na rzecz równości płci” i przemawiała na temat znaczenia wczesnej interwencji w celu zapewnienia większej różnorodności wśród przywódców na świecie i aby więcej kobiet miało dostęp do stanowisk kierowniczych, co lepiej odzwierciedli różnorodność populacji. Generation Equality Forum jest organizowane przez UN Woman i współorganizowane przez rządy Meksyku i Francji i upamiętnia 25. rocznicę Deklaracji Pekińskiej – globalnego planu działania na rzecz równości płci. Forum zakończy się w Paryżu w czerwcu 2021 roku.
"Nie ma wątpliwości, że kobiety mają kluczowe znaczenie dla promowania sprawiedliwości i równości płci. Najbardziej palące problemy różnią się w zależności od tego, gdzie jesteś na świecie, ale wszędzie na świecie jest praca do wykonania" - podkreśliła Mary w swoim przemówieniu.
Kongehuset
Kongehuset

31 marca królowa Małgorzata wraz z rodziną książęcą przesłała życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych, które opatrzono zdjęciami z Marselisborg, gdzie rodzina wspólnie spędza święta. 

facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

1 komentarz:

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga