piątek, 18 lutego 2022

Podsumowanie miesiąca: październik 2021

 Jesper Sunesen
1 października księżna kontynuowała swoją oficjalną wizytę na Litwie. Dzień rozpoczęła od wizyty w zabytkowym Uniwersytecie Wilna, który został założony w 1579 roku. Historyczne centrum Wilna, gdzie mieści się uczelnia położony jest w historycznym centrum miasta, które od 1994 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Tam też zorganizowano duńsko-litewską konferencję, na której Mary wygłosiła przemówienie.

Martin Høien
Martin Høien, ALLER FOTO OG VIDEO
Martin Høien, ALLER FOTO OG VIDEO

Następnie księżna w towarzystwie pierwszej damy, Diany Nausėdienėm odwiedziła przedszkole, które wykorzystuje narzędzia edukacyjne Litewskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego. Paniom zaprezentowano działania, które podejmuje komitet, aby rozpowszechnić swoje działania wśród przedszkoli i szkół w kraju.
Dzieci bardzo ciepło przyjęły gości. Kilkoro z nich przytulało się do Mary. Dzieci zaprezentowały kilka zabawnych gier i ćwiczeń. Pierwsza dama, Diana Nausėdienė, jest patronką projektów edukacji olimpijskiej LNOC, w tym Litewskich Igrzysk Dziecięcych i inicjatywy Miesiąca Olimpijskiego dla uczniów szkół podstawowych.

facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

Na koniec dnia księżna otworzyła Przejście Senatorskie w Wilnie, w sercu stolicy jest nowy pasaż handlowy, gdzie zlokalizowano delikatesy, restauracje, biura i mieszkania.
Po oficjalnym otwarciu Mary uczestniczyła w wydarzeniu kulinarnym zorganizowanym przez Ambasadę Danii oraz Duński Instytut Kultury, z uwzględnieniem redukcji odpadów oraz produkcji cyrkularnej w sektorze żywności.

facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

5 października, czyli pierwszy wtorek rodzina królewska zgodnie z zapisami Konstytucji uczestniczyła w otwarciu parlamentu. Księżniczka Benedikte, para książęca oraz królowa Małgorzata zostali przyjęci przed Christiansborg przez pięciu członków prezydium Parlamentu pod przewodnictwem Henrika Dam Kristensena. Następnie w sali Folketing wysłuchali przemówienie premier Matte Frederiksen.


Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul

Po południu księżna jako przewodnicząca WWF uczestniczyła w prezentacji nowej czteroletniej strategii fundacji „Większe, śmielsze i lepsze – dla pozytywnej przyszłości natury”.
Po przybyciu księżna została przyjęta przez sekretarza generalnego WWF Danii Bo Øksnebjerga. Częścią pracy organizacji jest między innymi znajdowanie rozwiązań dla wyzwań, przed którymi stoi świat w zakresie ochrony przyrody, ochrony zagrożonych gatunków i tworzenia większej powierzchni ochrony przyrody.

WWF
WWF
WWF

6 października księżna Mary odwiedziła zgrupowanie reprezentacji narodowej w Elsinore oraz bramkarza reprezentacji narodowej Kaspera Schmeichela, aby przygotować projekt Antibulli Football Fundacji Mary. Kasper Schmeichel jest ambasadorem Antibulli Football.⁣
Wraz z DBU fundacja opracowała projekt Antibulli Football, którego celem jest zwalczanie znęcania się w duńskich klubach piłkarskich poprzez konkretne porady i ćwiczenia do treningu 6-12-latków.⁣
Projekt jest częścią koncepcji Antibulli, której celem jest tworzenie dobrych, bezpiecznych społeczności i walka z zastraszaniem w sporcie dzieci.
Na spotkaniu księżna zdradziła, że pozostali domownicy również chcieliby być tu razem z nią. 
"Muszę też przekazać pozdrowienia od mojego męża i wszystkich dzieci, które są trochę zazdrosne, że tu dziś jestem"- powiedziała Mary i rozbawiła całą drużynę.
Mary skorzystała również z okazji, aby podziękować całej duńskiej reprezentacji narodowej, której trener Kasper Hjulmand i kapitan Simon Kjær podjęli wysiłek, aby wesprzeć cała drużynę, po chorobie Christiana Eriksena. "Pokazałeś, ile społeczność może znaczyć dla gry i sukcesu. Udało ci się zaangażować całą Danię w chęć bycia częścią twojej społeczności, więc stała się ona naszą społecznością. Dziękuję Ci bardzo. I dziękuję za jedno z najsilniejszych doświadczeń społeczności, jakie miałam" - powiedziała księżna.
Steen Brogaard
Steen Brogaard
Steen Brogaard
Ritzau / Scanpix
Ritzau / Scanpix
Steen Brogaard
Steen Brogaard
Steen Brogaard


7 października księżna Mary jako mecenas Global Fashion Agenda wygłosiła przemowę na otwarciu CFS +, który jest cyfrowym szczytem, skupiającym się na zrównoważonej modzie.
CFS+ jest cyfrową kontynuacją szczytu mody w Kopenhadze, który po raz pierwszy odbył się w 2009 r. W wyniku sytuacji z COVID-19 szczyt został przekształcony w ubiegłym roku w cyfrowe wydarzenie CFS +. Księżna jako patron zarówno Kopenhaskiego Szczytu Mody i Globalnej Agendy Mody od 2009 r. uczestniczyły we wszystkich kopenhaskich szczytach mody / CFS +.
Szczyt gromadzi kluczowych interesariuszy z całego globalnego przemysłu mody, ekspertów, organizacje pozarządowe, media i polityków, aby omówić zrównoważone rozwiązania w przemyśle mody. Szczyt obejmuje m. in. cyfrowe Forum Innowacji, gdzie w ramach zrównoważonych rozwiązań można spotkać ponad 40 czołowych dostawców.
"Ale kryzys stworzył również możliwości nawiązania nowych partnerstw i nowego sposobu myślenia, a co najważniejsze, w jaki sposób branża może nadal dążyć do bardziej solidnej, zrównoważonej i skoncentrowanej na ludziach przyszłości" - powiedziała księżna.

 

9 października księżniczka Isabella, książę Vincent i księżniczka Josephine udali się na premierę spektaklu "Robin Hood" Teatru Bajka w Szklanej Sali w Tivoli. Jest to spektakl jubileuszowy z okazji 30-lecia Teatru Bajka. 
Rodzeństwu towarzyszył biznesmen Fritz Schur. Od wielu lat przyjaźni się z rodziną królewską. W 2010 roku został mianowany szambelanem i zasiada m.in. jako członek zarządu Crown Prince Frederik i Crown Princess Mary's Foundation. Ponadto jest wiceprezesem zarządu Teatru Bajka, do którego dołączył w 2001 roku. Zawsze jest obecny na teatralnych premierach, a tradycją stało się, że towarzyszą mu dzieci pary książęcej.

Dan Mariegaard
Dan Mariegaard
Dan Mariegaard
Dan Mariegaard
Dan Mariegaard
Dan Mariegaard

11 października para książęca uczestniczyła w 150-leciu miasta Haslev. W październiku 1870 r. kolej dotarła do Haslev, od tego momentu rozpoczął się intensywny rozwój małej wsi. 
W uroczystościach wziął udział również minister transportu Benny Engelbrechtem. Uroczystość odbyła się rok później niż planowano ze względu na ograniczenia zgromadzeń. 
Po przybyciu książę i księżna zostali powitani przez burmistrza Ole Vive przed dawnym urzędem pocztowym. Następnie obejrzeli wystawę prezentującą historię miast. Na koniec księżna odsłoniła tablicę z okazji wyboru Haslev na najpiękniejsze miasto dworcowe w Danii 2020. 

Jesper Sunesen
 Jesper Sunesen
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
Jesper Sunesen
Jesper Sunesen
 Jesper Sunesen

Wewnątrz lasu Gisselfeld Klosters stoi wysoka na 45 metrów wieża leśna, która w ostatnich latach stała się główną atrakcją turystyczną w okolicy. Para książęca udała się na wieże po zakończeniu oficjalnych obchodów, a na szczycie oglądali znak na barierkach wskazujący, jak daleko jest do Amalienborg. 
Leśna wieża składa się z 12 poziomów w konstrukcji klepsydry. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, która mieści się na wysokości140 metrów nad poziomem morza i gdzie rozciąga się widok na las i pola. W czyste dni można zobaczyć Kopenhagę i Malmo, które oddalone są o ponad 50 kilometrów.

facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
 Jesper Sunesen
facebook/detdanskekongehus
 Jesper Sunesen

12 października w Międzynarodowy Dzień Dziewcząt ONZ księżna uczestniczyła w wydarzeniu „GirlsInCrisis: Zapomniane dziewczyny w Sahelu” zorganizowanym przez PlanBørnefonden w Naerum Gymnasium.
Skupiono się na kryzysie w regionie Sahel w Afryce Zachodniej, a podczas wydarzenia, które było transmitowane na żywo do szkół w całym kraju, księżna była świadkiem m. in. połączenia wideo z szefową planu International West Africa Pamelą Apolega z Dakaru w Senegalu, która opowiedziała o konsekwencjach kryzysu w Sahelu dla dziewczyn.
⁣Jej Królewska Wysokość w ostatnich latach uczestniczyła w Międzynarodowym Dniu Dziewcząt ONZ i skupiła się między innymi na prawach dziewcząt i znaczenie edukacji.
W obchodach uczestniczyły również top modelka i aktywistka Josephine Skriver oraz aktorka Andrea Lykke Oehlenschlæger, znana z musicalu „The Bodyguard”. 

Martin Høien
Stine Heilmann
Stine Heilmann
Martin Høien
facebook/detdanskekongehus

12 października duńska reprezentacja w piłkę nożną grała mecz kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata. Ich przeciwnikiem była Austria. Fundacja Mary udostępniła zdjęcie wykonane w czasie ostatniego spotkanie księżnej z reprezentacją wraz z życzeniami powodzenia.

Steen Brogaard

Wieczorem księżna wraz z księciem Vincentem oraz księżniczką Josephine  przybyli do Parken, aby obejrzeć meczu eliminacji mistrzostw świata z Austrią, który ostatecznie Duńczycy wygrali.
Tego wieczoru rodzeństwo było ubrane w piękne puchowe kurtki Moncler oraz buty i dżinsy Nike. Josephine założyła czerwoną koszulkę DBU, a Vincent wybrał szalik.
Dania tym meczem zagwarantowała sobie pierwsze miejsce w swojej grupie, a tym samym udział w mundialu. Jaokim Mæhle strzelił decydującą bramkę i zapewnił drużynie narodowej zwycięstwo 1:0 z Austrią.

Jesper Sunesen
Jesper Sunesen
Jesper Sunesen
 Jesper Sunesen
Ritzau Scanpix
Ritzau Scanpix

16 października swoje 16. urodziny świętował książę Christian. Z tej okazji udostępniono nowe portrety księcia wykonane przez Steena Brogaarda w Herlufsholm, gdzie książę obecnie uczęszcza do 1. klasy.

Steen Brogaard
Steen Brogaard

26 października królowa Małgorzata zaprosiła przedstawicieli branży filmowej na uroczysty koncert, a potem na kolację w zamku Fredensborg. 
Duńskie filmy i seriale cieszą się popularnością zarówno wśród duńskiej, jak i zagranicznej publiczności, a filmy często zdobywają renomę na międzynarodowych festiwalach i właśnie te osiągnięcia chciała wyróżnić królowa. W sumie królowa Małgorzata zaprosiła 175 osobistości z duńskiego przemysłu filmowego.
Koncerty we Fredensborg to trwała tradycja na dworze królewskim od ponad 20 lat.
⁣Dania to kraj z filmowymi tradycjami. Już w 1896 roku Kopenhadze wyświetlono pierwszy seans filmowy, a rok później pierwszy film Petera Elfeldta. Od tego czasu duńskie nazwiska, takie jak Ole Olsen, Benjamin Christensen, Asta Nielsen i George Schnéevoigt zapewniły Danii ważną rolę w historii kina.

facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
Jesper Sunesen
Jesper Sunesen
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
Jesper Sunesen
Jesper Sunesen

W dniach 30-31 października księżna odbyła wizytę w Burkina Faso wraz z ministrem rozwoju Flemmingiem Møller Mortensenem, aby bardziej skupić się na prawach i możliwościach kobiet i dziewcząt, które są poważnym wyzwaniem w regionie o niestabilnej sytuacji charakteryzującym się zmianami klimatu i terroryzmem.
Ze względu na wysokie ryzyko terrorystyczne o wizycie księżnej dwór poinformował dopiero w momencie, gdy Mary była już w drodze powrotnej do Danii.
Minęło pięć lat od ostatniej wizyty księżnej w Burkina Faso i mimo postępów między innymi z niższą śmiertelnością matek i małżeństwami dzieci, rozwój sytuacji w kraju w ostatnich latach jest niepokojący. W takiej sytuacji ważne jest, aby okazać wsparcie dla duńskich starań, aby wspierać dziewczęta i kobiety, które są najbardziej dotknięte.
⁣Pierwszego dnia wizyty udała się na północ do miasteczka Kaya, gdzie program  skupiał się na zmianach klimatu oraz około 1,4 miliona wewnętrznych przesiedleńcach - przede wszystkim kobiet i dzieci.
"Naprawdę miło jest wrócić" – mówiła księżna. Mary na początek odwiedziła „Center de Santé et Promotion Sociale”, które jest publicznym ośrodkiem zdrowia, którego celem jest przybliżenie pracownikom służby zdrowia społeczności lokalnej.
Księżna wraz z ministrem odwiedziła również  mobilną przychodnię zdrowia i położne w rejonie Kaya. Marie Stopes International jest światowym liderem w dziedzinie zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych, zatrudniającym ponad 11 000 pracowników i klinik w 38 krajach.
W szczególności MSI wspiera mobilną klinikę zdrowia i fantastyczne położne motocyklowe, które w Burkina Faso mogą dotrzeć do odległych wiosek, aby dziewczęta i kobiety również miały dostęp do ważnych usług zdrowotnych. Mary i minister zostali przyjęci przez przewodniczącą, Tiguidę Sissko, z Marie Stopes International, a podczas wizyty księżna i delegacja duńska wzięli udział w skutecznym nauczaniu planowania rodziny dla mieszkańców regionu Sahel.
Dania wspiera pracę ośrodka młodzieżowego w zakresie planowania rodziny poprzez główne składki m.in. na Fundusz Ludnościowy ONZ UNFPA. Jednocześnie Dania wspiera walkę o poprawę praw i możliwości kobiet w afrykańskim kraju, w którym kobiety mogą pomóc w tworzeniu pozytywnych zmian. Dania jest obecna w regionie Sahel w Burkina Faso od dziesięcioleci i posiada długoterminowe programy rozwojowe w Mali, Nigrze i Burkina Faso. Dodatkowo posiada regionalny program pokojowy i stabilizacyjny ok. 167 milionów DKK w okresie 2018-2022. 

facebook/detdanskekongehus
Jesper Sunesen
Jesper Sunesen
Jesper Sunesen
Jesper Sunesen
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

Następnie delegacja udała się do wioski, aby przyjrzeć się jak działa projekt wsparcia lokalnej społeczności, która przyjęła dużą liczbę wewnętrznych przesiedleńców, co w 2021 r. potroiło populację wioski z 2275 do 6275 osób.
We wsi uprawianych jest łącznie 205 hektarów ziemi przy użyciu dwóch dostosowanych do klimatu technik uprawy, które zbierają wodę deszczową dla upraw.
Doprowadziło to do wydajniejszej produkcji roślinnej, a następnie przyczyniło się do poprawy lokalnej gospodarki i zwiększyło bezpieczeństwo żywnościowe wśród ludności.
Podczas wizyty księżna i minister przyjrzeli się także nowo wybudowanej studni.
Księżna była oczywiście gotowa do dodatkowego wysiłku i pompowania wody ze studni przy okazji wizyty. Byłą to dość wymagająca praca szczególnie w 35-stopniowym upale.
Następnie Mary i Minister spotkali się z kobietami wewnętrznie przesiedlonymi i społecznością przyjmującą.

Jesper Sunesen
facebook/detdanskekongehus
Jesper Sunesen
facebook/detdanskekongehus

Drugi dzień wizyty księżnej Mary w Burkina Faso został rozpoczęty audiencją u Jego Ekscelencji Prezydenta Rocha Marca Christiana Kabore.

facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

Następnie księżna odwiedziła lokalny klub dla dziewcząt na obrzeżach Wagadugu, gdzie wysłuchała historii młodych dziewcząt, które na własną rękę doświadczyły małżeństw dzieci, przemocy lub obrzezania. W klubie dziewczęta mają możliwość przedyskutowania tych tematów tabu w poufnej przestrzeni, a dziewczętom oferuje się zarówno pomoc prawną, jak i wsparcie psychologiczne.
Ambasada Danii w Burkina Faso powołała panel młodzieżowy, który zapewnia ambasadzie informacje i wskazówki dotyczące wdrażania strategicznych ram zaangażowania Danii w tym kraju. Mary spotkała się z przedstawicielami panelu młodzieżowego podczas lunchu, gdzie księżna miała okazję omówić sytuację Burkina Faso z perspektywy młodzieży. W Burkina Faso 65% ludności ma mniej niż 25 lat.
Po południu księżna odwiedziła centrum doradcze ABBEF Center w Wagadugu, gdzie  wzięła udział w dyskusji grupowej z młodymi użytkownikami centrum. Centrum prowadzone jest przez szeroki, profesjonalny zespół pracowników służby zdrowia, którzy oferują młodym ludziom usługi i porady związane z antykoncepcją, HIV/AIDS oraz bardziej ogólne doradztwo w zakresie zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych. Centrum ABBEF jest członkiem Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa (IPPF), z którą Dania ma wieloletnie partnerstwo.
"Zawsze robi duże wrażenie, gdy słyszy się historie, takie jak te, które tu spotkaliśmy, bo trudno nam zrozumieć, jak cudze życie może być takie. Dziś skupiliśmy się na młodych ludziach, którzy mają ogromną zdolność do dostosowania się wraz ze zmianą, która musi nastąpić w tym kraju. Zawsze dużo zabieram ze sobą do domu i dzielę się tym na domowym froncie i gdzie indziej mogę, bo nasze wysiłki nie kończą się, gdy wyjeżdżamy z Burkina Faso. Kontynuuje z całym zaangażowaniem, jakie Dania ma tutaj i w innych krajach, w których koncentruje się, ale także moje zaangażowanie trwa, więc mam wiele przekonujących historii o tym, dlaczego musimy dążyć do stworzenia lepszej przyszłości" - powiedziała księżna po wizycie.
"To robi ogromną różnicę, także, ponieważ księżna ma po prostu wielkie osobiste zaangażowanie.
Ekspozycja, jaką daje to, że księżna i ja jako minister możemy być tutaj razem, gdy rozmawiamy z instytucjami, organizacjami czy z politykami, takimi jak dziś prezydent, jest świetna. To bardzo ważne, że księżna  jest zaangażowana" – powiedział minister ds. pomocy rozwojowej.

facebook/detdanskekongehus
Jesper Sunesen
facebook/detdanskekongehus
 Jesper Sunesen
facebook/detdanskekongehus
Jesper Sunesen
 Jesper Sunesen

Wizyta w Burkina Faso zakończyła się przyjęciem w rezydencji ambasadora Danii w kraju Steena Sonne Andersena. Tutaj księżna wygłosiła przemówienie, a następnie Jej Królewska Wysokość miała okazję powitać wielu partnerów Danii w kraju.
Księżniczka Koronna przybyła w towarzystwie ministra ds. pomocy rozwojowej Flemminga Møllera Mortensena do ambasady, gdzie przyjął ich ambasador i jego małżonka Millie.
Mary wygłosiła przemówienie  i podkreśliła ważną pracę, jaką ambasada i Dania wykonują w Burkina Faso, gdzie między innymi koncentruje się na pomocy młodym ludziom w planowaniu rodziny, pracy na rzecz poprawy praw kobiet i wspieraniu osób wewnętrznie przesiedlonych ludzi w kraju, który jest niezwykle biedny, nękany niestabilnością i niepokojami.

Księżna tego wieczoru wystąpiła w nowej sukience od H&M. 

 Jesper Sunesen
Jesper Sunesen
Jesper Sunesen
Jesper Sunesen
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga