niedziela, 3 kwietnia 2022

Podsumowanie miesiąca: listopad 2021

Lars H. Laursen
1 listopada księżna Mary uczestniczyła w prezentacji znaczków bożonarodzeniowych, które wydano po raz 118. Nową serię znaczków pod hasłem "Dom na Święta" zaprojektował Peter Bayem Alexandersen. Intencją projektanta było złożenie hołdu wyjątkowej społeczności, która powstaje w okresie świątecznym, kiedy wracamy do domu do naszych rodzin i przyjaciół.
Od 1904 roku dochody ze sprzedaży bożonarodzeniowych znaczków są przeznaczone na pomoc dzieciom w pięciu domach bożonarodzeniowych, a każdego roku 1000 dzieci otrzymuje wsparcie w walce z  samotnością i nękaniem. Sprzedaż znaczków pokrywa około jednej dziesiątej kosztów funkcjonowania tych ośrodków. Odkąd pierwszy znaczek bożonarodzeniowy został wydany w 1904 roku, małe etykiety klejące zostały sprzedane ponad trzy miliardy razy.
⁣Publikacja Znaczków Bożonarodzeniowych 2021 odbyła się w Ratuszu w Kopenhadze, a na wydarzeniu wystąpił chór dziecięcy fundacji i wokalista Andreas Odbjerg.

Hanne Juul
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

Następnego dnia księżna uczestniczyła w obchodach 25-lecia Psykiatrifondens, której Mary jest patronem. Księżna otrzymała miłe powitanie od 10-letniej Isabel, a potem wygłosiła przymówienie na uroczystości. 
Psykiatrifondens działa na rzecz promowania zdrowia psychicznego wśród Duńczyków.
W ciągu ostatnich 25 lat fundacja pomagała, aby szczególnie wrażliwi i osoby chore psychicznie nie były pomijane i zapomniane. Ich sytuacje stały się bardziej widoczne i normalniejsze stało się otwarcie mówić o zdrowiu psychicznym.

Birger Storm
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

Wieczorem para książęca jako goście honorowi uczestniczyli we wręczeniu nagród Rady Nordyckiej w Skuespilhuset. Książę i księżna uczestniczyli w gali w związku z duńską prezydencją Rady Nordyckiej.
Podczas ceremonii wręczono nagrody: literacką, filmową, środowiskową i muzyczną. Każda z nagród wynosi 300 000 DKK. Mary wręczyła dziecięcą nagrodę literacką szwedzkiej autorce Elin Persson za książkę dla młodzieży „De afghanska sönerna”. Nagroda filmowa trafiła do Jonasa Pohera Rasmussena z Danii za film "Ucieczka", nagroda muzyczna trafiła do Eivør Pálsdóttir, nagroda środowiskowa trafiła do The Large Climate Database z Danii, a nagroda literacka została przyznana pisarzowi Niviaq Korneliussen za książki "Naasuliardarpi".
Celem nagród kulturalnych jest zwiększenie zainteresowania literaturą, językami, filmami i muzyką krajów skandynawskich. Celem nagrody środowiskowej jest nagrodzenie nadzwyczajnych wysiłków na rzecz zrównoważonego regionu nordyckiego.

Hanne Juul
Hanne Juul
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
faceook/detdanskekongehus

7 listopada, czyli w pierwszą niedzielę listopada, księżna Mary wraz z księciem Vincentem i księżniczką Josephine udali się do Dyrehaven na tradycyjne polowanie Hubertus. Wraz z nimi ok. 40 000 widzów obserwowało polowanie, które jest kontynuacją starych polowań. Obecnie lisy zostały zastąpione przez dwóch doświadczonych jeźdźców z przypiętymi lisimi kitami, których gonią pozostali uczestnicy wyścigu na trasie 11 km z 32 przeszkodami. 
Po zakończeniu wyścigu księżna wręczyła honorową nagrodę swojego imienia, która trafiła do Frederikke Blixencrone i konia Elan. Mary jako doświadczony jeździec pomogła przykryć konia czerwoną derką, przypiąć broszkę oraz utrzymała konia w czasie pozowania do zdjęć. 
Natomiast księżniczka Josephine wręczyła nagrodę Ascie Lund i kucykowi Minuty. 

Lars H. Laursen
facebook/detdanskekongehus
Lars H. Laursen
Lars H. Laursen
spójrzcie na manicure Josephine/Lars H. Laursen
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
Lars H. Laursen
facebook/detdanskekongehus
Lars H. Laursen
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
Lars H. Laursen
facebook/detdanskekongehus

Księżna na Instagramie udostępniła również krótkie nagranie z trasy wyścigu. "To wspaniałe, że powróciliśmy dziś do tradycyjnych łowieckich  Hubertusów"


9 listopada księżna Mary przybyła do hotelu d'Angleterre, gdzie wręczyła stypendia naukowe Towarzystwa Kardiologicznego i Fundacji Serca Dziecka. Mary została powitana przez dyrektor stowarzyszenia Annę Kaltoft oraz piosenkarkę i ambasadorkę organizacji Birthe Kjær.
Księżniczka Koronna wygłosiła przemówienie z okazji wręczenia nagród: „Od początku 1962 roku Stowarzyszenie Kardiologiczne rozdało ponad 600 milionów koron na badania serca w kraju. Nie udałoby się to bez pomocy Duńczyków. To dzięki członkostwu Duńczyków i darowiznom na rzecz stowarzyszenia, co roku można tak mocno wspierać krajowe badania serca, a tym samym pomagać ratować duńskie życie. Członkom i sympatykom Stowarzyszenia Serce zawdzięczamy to i wielkie podziękowania za to. "
Tegoroczne stypendia trafiły do studenta Flemminga Javier Olsena ze szpitala Herlev & Gentofte, profesora Henninga Bundgaarda z Rigshospitalet i adiunkta Petera Aggera ze szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus.
Stowarzyszenie Kardiologiczne to druga co do wielkości organizacja pacjentów w Danii. Około 524 000 Duńczyków żyje z chorobami sercowo-naczyniowymi, a co roku kolejnych 56 400 Duńczyków jest dotkniętych chorobami układu krążenia.
Księżna jest patronem organizacji, która jest jej szczególnie bliska, gdyż jej mama zmarła w wyniku komplikacji po operacji serca.

Hanne Juul
Hanne Juul
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

Następnego dnia do mediów trafiły niepokojące informację z Herlufsholm, gdzie uczy się książę Christian. O poranku szkoła została otoczona kordonem policji, wezwano snajperów z Sił Zbrojnych oraz zablokowano drogi dojazdowe, a wszystko to z powodu znalezienia na terenie szkoły niestabilnej substancji chemicznej. Jak poinformował rzecznik miejscowej policji, znaleziska dokonał jeden z nauczycieli, który skontaktował się z policją. Snajperzy dokonali kontrolowanego wybuchu substancji. 

kongehuset

Mary w czasie wizyty państwowej królowej Małgorzaty i księcia Fryderyka w Niemczech pełniła funkcje regenta. W tym czasie 11 listopada odwiedziła szkołę Vigerslev Alles w Valby, gdzie mogła zobaczyć jak realizowany jest program poprawy samopoczucia uczniów. Vigerslev Alles to jedna z pierwszych szkół w kraju, które przystąpiły do realizacji tego programu. Księżna miała okazję wziąć udział w ćwiczeniach wraz z samorządem uczniowskim, a także porozmawiać z dyrekcją i nauczycielami o tym jak program zmienił pracę z uczniami.

Mary Fonden, Børns Vilkår i Save the Children stoją za programem Skolestyrken, który pomaga szkołom w tworzeniu dobrego samopoczucia i radzeniu sobie z zastraszaniem.

Hanne Juul
facebook/detdanskekongehus
Hanne Juul
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
Hanne Juul

Następnego dnia księżna Mary uczestniczyła w dorocznym przyjęciu na Kopenhaskim Uniwersytecie. Uniwersytet w Kopenhadze został założony w 1479 roku i od tego czasu na corocznym przyjęciu świętowane jest to wydarzenie. W 2021 roku tematem przewodnim było 100-lecie założenia Instytutu Nielsa Bohra.  
Podczas wydarzenie przyznano tytuły doktorów honoris causa i doktorów, a następnie wręczono medale studentom. Wręczono również Nagrodę Nauczania, Nagrodę Innowacyjności oraz Nagrodę Środowiskową. 
Kopenhaski Uniwersytet kształci 37 576 studentów, zatrudnia 9 574 pracowników i 5 547 naukowców. Jest to jedna z największych instytucji badawczo-edukacyjnych w regionie skandynawskim. 

facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
 Martin Høien
Martin Høien
facebook/detdanskekongehus

Wieczorem natomiast książę Fryderyk wraz z księżniczką Josephine oraz księciem Vincentem udali się na stadion w Parken, gdzie reprezentacja Danii zmierzyła się z drużyną Wysp Owczych. Pikanterii meczowi dodawał fakt, iż Wyspy Owcze to teren zależny Danii i podobnie jak Grenlandia wchodzą w skład Królestwa Danii. Tym razem 3:1 wygrała reprezentacja Danii.
Co ciekawe na meczu była również księżniczka Isabella, lecz przyjechała ona oddzielnie, by spędzić ten czas z przyjaciółmi.

 Dan Mariegaard

18 listopada na zamku Fredensborg w Sali Kopułowej królowa Małgorzata urządziła kolację dla uczestników polowania Gribskov. Królewskie polowanie trwało od wczesnych godzin porannych, a jego gospodarzem był książę Fryderyk. Wśród uczestników polowania znaleźli się przyjaciele księcia: hrabia Bendt Wedell, konsul generalny Fritz Schur i hrabia Christoffer Knuth oraz właściciel ziemski Jørgen Skeel, reżyser Peter Heering, baron Otto Reedtz-Thott, reżyser Peter Aandahl i hrabia Christian Ahlefeldt-Laurvig. W tym czasie królowa i księżna spędziły dzień w towarzystwie Malou Skeel, Mette Ahlefeldt-Laurvig, Nina Wedell-Wedellsborg i Pernille Wedell. Na koniec dnia na dziedzińcu zamku zaprezentowano upolowaną zwierzynę. Na spotkaniu z myśliwymi pojawiła się królowa oraz księżna Mary. Książę wygłosił krótkie przemówienie, w którym podziękował wszystkim za dobry dzień w Gribskovie i podkreślił, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. 
Polowania królewskie to oficjalne polowania, które odbywają się w okresie łowieckim od 1 października do połowy stycznia w duńskich lasach państwowych.

Hanne Juul
 Hanne Juul
Hanne Juul

22 listopada księżna odwiedziła gimnazjum Tårnby. Wizyta odbyła się przy okazji opublikowania przez Fundację Mary i Centrum Badań nad Młodzieżą (CeFU) nowego badania „Czy wspólnoty młodzieżowe mogą szkodzić?”. Mary wygłosiła przemówienie na temat samotności i społeczności dla prawie 900 uczniów liceum oraz wysłuchała dwóch prezentacji naukowców na temat wyników nowego badania. Swoje przemówienie księżna rozpoczęła dzieląc się własnymi doświadczeniami samotności i stwierdzając, że krótkotrwałe uczucie samotności jest naturalne, ale szybko też doszła do wniosku, że coraz więcej młodych ludzi jest dziś dotkniętych długotrwałą samotnością i jak bardzo ona na nich wpływa. Wyjaśniła następnie, że nowe badanie zostało przeprowadzone, aby lepiej zrozumieć, jak tworzyć społeczności, w których nikt nie czuje się pominięty. Następnie księżna entuzjastycznie wzięła udział w warsztatach z grupą uczniów drugiej klasy, podczas których omawiano znaczenie bycia częścią grupy i wyzwania z tym związane.
Badanie opiera się na pogłębionych wywiadach jakościowych z 31 młodymi osobami w wieku 14-19 lat. W oparciu o wypowiedzi młodych ludzi badanie identyfikuje cztery typy społeczności młodzieżowych i pokazuje, w jaki sposób społeczności te mają zarówno potencjał do wywoływania dobrego samopoczucia, jak i niezadowolenia. Więcej niż co dziesiąta młoda osoba w wieku od 16 do 29 lat czuje się samotna. Co ciekawe, liczba ta wynosi mniej niż jeden na 20 w przypadku osób starszych w wieku od 65 do 80 lat.

 Martin Høien
Martin Høien
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus


24 listopada księżna Mary wygłosiła online przemówienie otwierające na globalnym wydarzeniu "Digital Divide and Forced Displacement”. W czasie rozmów nacisk został położony na zrozumienie i przygotowanie sektora pomocy humanitarnej oraz osób dotkniętych przymusowymi wysiedleniami.
Książna jest patronką duńskiej Rady ds. Uchodźców DRK, która co roku bada pilny temat, który dotyka przesiedleńców i stanowi wyzwanie dla sektora pomocy humanitarnej.
„Jako patron DRK miałam przyjemność rozmawiać z młodymi, przesiedlonymi ludźmi i będziecie pod wrażeniem, gdy przedstawią swoje przemyślenia i pomysły, jak wzmocnić ich poprzez cyfryzację – tworząc lepszą przyszłość dla tego pokolenia (...). Technologie cyfrowe mogą przyspieszać nierówności. Uchodźcy stają się odizolowani. Ważnym przesłaniem jest dziś to, że inwestycje muszą zostać rozszerzone o tych, którzy „pozostają w tyle”, w tym wysiedlonych” - powiedziała księżna.


28 listopada rodzina książęca udostępniła zdjęcie wieńca adwentowego. "Życzymy wszystkim naprawdę udanej pierwszej niedzieli Adwentu"

 

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny post :) tylko mała rzecz: myślę, że warto w tytule obok miesiąca dać rok. Teraz to może wydawać się oczywiste, ale po jakimś czasie może być już problem z zorientowaniem się, o który archiwalny rok chodzi. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga