środa, 9 lutego 2022

Podsumowanie miesiąca: wrzesień 2021

Lars H. Laursen
1 września księżna Mary uczestniczyła w Dniu Odpowiedzialności w Copenhagen Business School (CBS). Dzień Odpowiedzialności to dzień przewodni dotyczący społecznej odpowiedzialności korporacyjnej, ale to również pierwszy dzień nauki dla 3230 nowych studentów.
Po przybyciu do CBS, księżna została przyjęta przez rektora CBS Nikolaj Malchow-Møller, burmistrza gminy Frederiksberg Simona Aggesena, szefa Global Sustainability w Ørsted Ida Krabek i dyrektora akademickiego CBS PRME Caroline Aggestam Pontoppidan.
Księżna wygłosiła przemówienie, jest to czwarty raz jak Mary bierze udział w tym wydarzeniu. W swoim przemówieniu księżna zacytowała słowa prezydenta Kennedy'ego: „Niewielu będzie miało moc, by nagiąć samą historię; ale każdy z nas może pracować nad zmianą małej części wydarzeń i całości; z tych wszystkich czynów zostanie zapisana historia tego pokolenia.”
Studenci rozmawiali z księżną m.in. o zrównoważonym rozwoju oraz mieli możliwość poznania szerokiego grona szerokiego grona zainteresowanych stron, takich jak nauczyciele, organizacje studenckie, kierownictwo CBS, liderzy biznesu.
Odbył się również konkurs case, w którym omówiono prawdziwe wyzwania przedsiębiorstw w związku z odpowiedzialnością społeczną (CSR) w wybranej firmie. W tym roku to właśnie firma Ørsted została wybrana jako konkursowy case. 

Był to również pierwszy dzień pracy dla nowej prywatnej sekretarz księżnej. Christine Pii Hansen została zastąpiona przez Henriette Ellermann-Kingombe. Henriette wcześniej zajmowała kierownicze stanowisko w Biurze ds. Współpracy Wielostronnej i Polityki Ministerstwa Spraw Zagranicznych ze szczególną odpowiedzialnością za współpracę Danii z organizacjami ONZ. Prywatnie jest żoną Jeana Ellermann-Kingombe, doradcy ministerialnego ds. polityki zagranicznej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Christine Pii Hansen powróciłą natomiast do pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie obejmie stanowisko Szefa Biura Dyplomacji Publicznej, Komunikacji i Prasy. 

Martin Høien
Liza Dava
Liza Dava
 Martin Høien
Liza Dava

5 września w Danii obchodzony jest Dzień Flagi. Z tej okazji para książęca uczestniczyła w szeregu uroczystości w Kopenhadze. 
Ich Królewskie Wysokości rozpoczęli od uhonorowania poległych żołnierzy poprzez złożenie wieńca pod Pomnikiem Międzynarodowego Wysiłku Danii po 1948 roku w Kastellet. Na wydarzeniu przemówienie wygłosili zarówno przewodniczący duńskiego parlamentu, jak i minister obrony, a przed prelegentami odśpiewano "W Danii się urodziłem".
Celem Dnia Flagi jest uhonorowanie osób, które są lub zostały wysłane na misje w imieniu Danii, wszyscy duńscy weterani otrzymują podziękowania za wysiłek, jaki i poczynili w wielu obszarach ogarniętych konfliktami na świecie. Dzień Flagi obchodzony był po raz pierwszy w 2009 roku.
Następnie książę i księżna udali się do kościoła Holmens, gdzie odprawiono mszę żałobną ku czci Duńczyków poległych na służbie międzynarodowej. W nabożeństwie uczestniczyli żołnierze, którzy z misji wrócili dwa lata temu. Mszę zakończył hymn ”Altid frejdig når du går”.
Ostatnim punktem była uroczysta defilada na Christiansborgs Slotsplads. Książę Fryderyk dokonał inspekcji około 1200 żołnierzy. Premier, szef policji i szef obrony wygłosili przemówienia. 

facebook/detdanskekongehus
Lars H. Laursen
Lars H. Laursen
Lars H. Laursen
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
Lars H. Laursen
Lars H. Laursen

6 września odbyła się uroczystość wręczenia Carlsbergfondet's Research Awards 2021. Księżna wręczyła je profesorowi Dorthe Berntsenowi i profesorowi Eske Willerslev. 
Profesor na Uniwersytecie Aarhus Dorthe Berntsen otrzymał nagrodę za badania nad ludzką zdolnością zapamiętywania doświadczeń z osobistej przeszłości i wyobrażania sobie możliwych wydarzeń w osobistej przyszłości. Profesor Uniwersytetu w Kopenhadze i Uniwersytetu Cambridge Eske Willerslev otrzymał nagrodę za lata badań nad roślinami, zwierzętami, mikroorganizmami i ludźmi, a także ich ewolucją i interakcją w czasie i miejscu. 
Jako nagrodę laureaci otrzymali milion koron. Z tym, że 250 000 koron jest osobisty nagrodą,  natomiast 750 000 koron ma być przeznaczone na działalność badawczą. 
Na wieczornej ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się w Ny Carlsberg Glyptotek pojawili się również minister edukacji i badań Jesper Petersen, prezes Towarzystwa Naukowego Marie Louise Nosch oraz prezes Carlsbergfondet Flemming Besenbacher. 

Lars H. Laursen
Lars H Laursen/ Aller Foto og Video
Martin Juul
Lars H Laursen/ Aller Foto og Video
Martin Juul 

Następnego dnia księżna poleciała do Mediolanu, gdzie odbywał się Milan Design Week. Tematem podróży były zrównoważone rozwiązania w duńskim designie i architekturze. Celem wizyty było skupienie się na duńskich tradycjach w branżach kreatywnych, a jednocześnie promowanie wiedzy na temat koncentracji, jaką duńskie firmy architektoniczne i projektowe kładą na zrównoważony rozwój i gospodarkę o obiegu zamkniętym, a także duńskie kompetencje w zakresie zieleni.⁣
Księżna wizytę rozpoczęła w  Museo Nazionale Scienza e Tecnologia Leonarda da Vinci mieszczącym się w starym budynku dawnego klasztoru. Tam została przyjęta przez burmistrza miasta Guiseppe Salę, dyrektor muzeum Fiorenzo Galliego i legendę designu Rossanę Orlandi.
Mary wygłosiła przemówienie na Waste Ceremony In-genius. Odbyła się m.in. panelowa debata z duńskimi firmami na temat innowacyjnych i skutecznych rozwiązań cyrkularnych na wyzwania wynikające z produkcji odpadów.
Duńska wystawa na Milan Design Week została stworzona we współpracy Ambasady Królestwa Danii we Włoszech, Danish Industry, Creative Denmark, Duńskiego Centrum Architektury, Realdanii, VisitDenmark i uczestniczących firm.
Podczas zwiedzania księżna obejrzała stoisko PP Mobler, rodzinnej stolarni meblowej założonej w 1953 roku, która ma silne tradycje tworzenia wysokiej jakości designerskich mebli. Następnie z uśmiechem usiadła na słynnym Circle Chair Hansa J. Wegnera, modelu, na którym usiadła również królowa Ingrid w 1987r. 
Natomiast w ogrodach klasztornym stoisko przygotowała The TrashFormation Village, gdzie duńskie studio projektowe Lendager Group wystawiło krzesło z odpadów z tworzyw sztucznych i drewna.
Po odwiedzeniu wielu stoisk na Mary czekała wyjątkowa niespodzianka. Przygotowano portret księżnej wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu m.in. odłamków potłuczonego szkła, skóry, tkanin. Portret jest częścią projektu artystycznego "Inicjatywa Scart". Portret księżnej jest jednym z 50 portretów celebrytów, który wystawiła Grupa Hera. Jej dyrektor marketingu Maurizio Giani powiedział, że portret księżnej stworzyło dwóch studentów sztuki.facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

Następnego dnia księżna wygłosiła przemówienie otwierające debatę panelową panelową "Miasto przyszłości: budowanie Irresistible Circular Society". Dyskusja przy okrągłym stole koncentrowała się na duńskich rozwiązaniach w ramach zielonej transformacji. Po przyjeździe Mary została przyjęta przez dyrektora wykonawczego Creative Denmark Majkena Kalhave, ministra handlu i przemysłu Simona Kollerupa oraz dyrektora generalnego Duńskiego Centrum Architektury Kent Martinussen.
Później odwiedziła instytucję kulturalną Fondazione Prada, która zajmuje się wieloma dziedzinami kultury, m.in. dziełami sztuki i renowacją budynków.
Następnie Mary odwiedziła trzy duńskie firmy uczestniczące w projekcie podczas Milan Design Week m.in firmę meblarską Fritz Hansen oraz sklep firmy projektowej Carl Hansen & Son. 

facebook/detdanskekongehus
Hanne Juul
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

Wieczorem księżna udała się na przyjęcie w Galerii Rossany Orlandi. Przed kolację Mary wzięła udział w krótkiej wycieczce po galerii. Rossana Orlandi zapytała Mary podczas zwiedzania, czy spróbuje usiąść na jednym z designerskich krzeseł. Na to księżna odpowiedziała, że ​​podczas swojej wizyty w Mediolanie siedziała na tak wielu krzesłach, że jest teraz gotowa zostać „międzynarodowym testerem krzeseł”.
 Mary delektowała się pysznymi włoskimi przysmakami przygotowanymi przez najlepszych szefów kuchni, będąc gościem honorowym magicznej kolacji w Mediolanie. Mistrzowie kuchni Alessandro Negrini i Fabio Pisani z restauracji Il Luogo di Aimo e Naida, która ma dwie gwiazdki Michelin, stworzyli menu specjalnie na ten uroczysty wieczór.

Mary na ten wieczór wybrała sukienkę od Prady, w której po raz pierwszy wystąpiła w 2004 roku.

Hanne Juul
Fusillolab
Hanne Juul
Hanne Juul
Fusillolab
Fusillolab

12 września odbyła się trzecia edycja Royal Run. "Pomyśleć, że to już prawie 2,5 roku od naszego ostatniego spotkania na Royal Run! Teraz w końcu możemy się znowu spotkać i bardzo czekałem na dzisiejszy dzień. Czekam na świąteczny dzień w całym kraju i mam nadzieję, że każdy, kto weźmie udział lub podąży za linią boczną, będzie miał wspaniałe doświadczenie" - książę Fryderyk. 
O 11 książę poprowadził pierwszy wyścig w Sonderborg, gdzie razem z nim pobiegło 17 600 Duńczyków.

"Niedługo przyjadę do Aalborga, a już czuję wyjątkową atmosferę na Royal Run. Czekałam na to, aby znów tego doświadczyć. Dzisiaj sama muszę przebiec pięć kilometrów. Ale niezależnie od tego, czy to jedna mila, pięć mil czy dziesięć mil (które mój mąż później sam podejmuje!! )jest dzisiejszym wyzwaniem, lecz chodzi też o to, żebyśmy mieli dobre wspólne doświadczenie." - księżna Mary.
Mary przybyła około 13.30 na nabrzeże w Aalborgu, gdzie dziesięć minut później była gotowa przebiec pięć kilometrów z ponad 5000 innymi podekscytowanymi i szczęśliwymi uczestnikami Royal Run.
⁣Pięć kilometrów przez miasto, księżna pokonała z dobrym czasem 27,03 minuty.

facebook/detdanskekongehus
Ritzau Scanpix
Ritzau Scanpix
Ritzau Scanpix
Ritzau Scanpix

W Royal Run tak jak w poprzednich latach udział wzięły dzieci pary książęcej, z wyjątkiem księcia Christiana, który mieszka w szkole z internatem.
Isabella, Vincent i Josephine pobiegli jedną milę w Kopenhadze. Trzech dorosłych biegaczy, którzy towarzyszyli im  to Sofie Ohlsson Svangren, Martin Skriver Friis Knudsen i Thomas Lind. 10-letni książę Vincent zaskoczył wszystkich przebiegając z rekordową prędkością. Jako pierwszy z rodzeństwa przekroczył linię mety z czasem 7,16 minut. Josephine przebiegła jako druga z czasem 9,09, a Isabella potrzebowała 10,03 minut na pokonanie trasy.
Potem ku zaskoczeniu wszystkich książę Vincent pobiegł również w biegu na 5 kilometrów. Księciu towarzyszył jego kuzyn, Felix. Natomiast siostry dopingowały ich za barierek.

Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
 Hanne Juul
facebook/detdanskekongehus

Grace też chciała dołączyć. Lecz musiała zadowolić się jedynie koszulką.

facebook/detdanskekongehus

Tu książę Fryderyk na linii startu w Odense.
 

Na koniec dnia książę Fryderyk pobiegł w biegu na 10km w Kopenhadze. Księcia dopingowała żona z dziećmi, którzy wręczyli mu medal na mecie.
W rozmowie z dziennikarzami książę Fryderyk zdradził skąd taka niezwykła forma Vincenta. "Ma taki zegarek do biegania i uważa, że ​​jest to bardzo ekscytujące i myślę, że faktycznie daje mu to możliwość zdobycia celów na jego treningu" - powiedział Fryderyk.

Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul
Hanne Juul

"Wszyscy jesteśmy wzruszeni wspaniałą frekwencją, jaka cały dzień panowała na Royal Run. Warto było czekać. Dziękujemy za fantastyczny dzień - czekamy na przyszły rok. W szczególności na drugi dzień Zielonych Świątek na nową rundę Royal Run. Teraz nogi w górę!" - rodzina książęca.
Kolejny Royal Run, podobnie jak w 2018 i 2019 roku odbędzie się 6 czerwca.

facebook/detdanskekongehus


13 września księżna Mary wygłosiła mowę otwierającą na dorocznym posiedzeniu komitetu regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia WHO. „Wyzwania, przed którymi stoimy teraz, kształtują plany na przyszłość. Cóż za dogodny moment na uruchomienie Europejskiego Programu Szczepień 2030, którego celem jest budowanie solidarności szczepionkowej wśród narodów i zaangażowania wśród ludzi" - powiedziała Mary, a swoje przemówienie zakończyła cytatem Victora Hugo: "Nawet najciemniejsza noc się skończy i wzejdzie słońce".
Księżna wysłuchała również przemówień wygłoszonych przez Dyrektora Regionalnego WHO Europa, dr. Hansa Henri P. Kluge i dyrektora generalnego WHO dr. Tedrosa Adhanom Gebreyesusa.
 Przez dwa dni ministrowie zdrowia i przedstawiciele regionu europejskiego 53 państw członkowskich spotykali się, aby skupić się na  najważniejszych problemach zdrowotnych w regionie.
⁣Spotkanie odbyło się stacjonarnie w ONZ-City w Kopenhadze oraz poprzez transmisję online, a w porządku obrad znalazła się między innymi dyskusja i planowanie inicjatyw zdrowotnych dla około 900 milionów mieszkańców regionu. 
WHO / Uka Borregaard
WHO / Uka Borregaard
WHO / Uka Borregaard
WHO / Uka Borregaard

21 września księżna była gościem honorowym na przyjęciu w Ambasadzie Szwajcarii, gdzie świętowano 100 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Danią i Szwajcarią.
Ambasador Szwajcarii Florence Tinguely Mattli była gospodarzem wieczoru, obecny był także minister zdrowia Magnus Heunicke i prezes zarządu Roche dr Christoph Franz. Firma farmaceutyczna Roche jest obecna w Danii od 50 lat.

Keld Navntoft, Kongehuset
Keld Navntoft, Kongehuset
Keld Navntoft, Kongehuset
Keld Navntoft, Kongehuset

24 września około 3.000 studentów z 45 różnych krajów oficjalnie zainaugurowało swój nowy kampus, a księżna Mary dokonała symbolicznego przecięcia wstęgi inaugurując w ten sposób VIA University w Horsens
⁣Campus City ma łączną powierzchnię 85.000 metrów kwadratowych i składa się z kilku budynków, w tym kultowego wysokiego na 16 pięter, które stanowi nowy punkt docelowy Horsen.
Konstrukcja jest wymieniona jako konstrukcja zrównoważona, skupiająca się na optymalizacji energetycznej, niskich kosztach eksploatacji i dobrym klimacie wewnątrz.
⁣ Na oficjalnej inauguracji przemówienia wygłosił m. in. minister edukacji i badań, prezes zarządu i burmistrz gminy Horsens Peter Sorensen, wiceprezes regionu Midtjylland Hanne Roed oraz dyrektor VIA. 350 uczestników, w tym wielu pracowników i studentów, ustawiło się na wewnętrznych balkonach trzypiętrowego głównego budynku nowego kampusu.
⁣Po występie muzycznym księżna udała się na zwiedzanie, gdzie odbyła się prezentacja niektórych dziedzin edukacji oraz możliwość porozmawiania z wybranymi studentami oraz pokazanie dekoracji budynku. Rozmawiali między innymi o środowisku akademickim i społecznym w nowych ramach oraz o nauczaniu zrównoważonego rozwoju, które otrzymują wszyscy studenci.
"Myślę, że uczestnictwo w inauguracji było absolutnie fantastyczne. Campus Horsens jest symbolem tego, w czym jesteśmy tak dobrzy w Danii – czyli doskonałej współpracy. Dzięki Campus Horsens stworzono najlepsze ramy dla przyszłych studentów i przyszłej edukacji oraz aby wypracować ".

Claus Bonnerup 
 Gregers Kirdorf
 Gregers Kirdorf
 Gregers Kirdorf
 Gregers Kirdorf

Następnego dnia odbyła się ceremonia wręczenia nagród im. pary książęcej, którą zaplanowano w Vejle. Przed wieczorną galą zaplanowano wizytę pary książęcej w Kings Jelling.
"W samochodzie w drodze do Kings Jelling wspominamy ostatnią wizytę w muzeum zaledwie ponad cztery lata temu, a zdjęcie z wizyty znaleźliśmy w telefonie.⁣
Spójrzcie, jakie dzieci są małe! 
Wiele się zmieniło od czasów Kings Jelling (i dzieci oczywiście też! ), a my czekamy wizytę w tutejszym muzeum, jak również dowiedzenia się o nowych inicjatywach i planach miejsca na nadchodzący czas. Równocześnie odliczamy czas do 21.00, kiedy z niecierpliwością czekamy na ujawnienie komu przyznamy Nagrody im. pary książęcej 2021" - para książęca.

facebook/detdanskekongehus

   Podczas wizyty w muzeum Kings Jelling para książęca zobaczyła jeden z największych skarbów Danii, który znaleziono w Vindelev. Jest to prawie kilogram złota składający się z medalionów. Naukowcy twierdzą, iż złoto leżało pod ziemią ponad 1 500 lat. ⁣
Kings Jelling przekazuje opowieści o królach epoki wikingów i ich konstrukcji, a następnie para księcia korony zobaczyła najnowszą inicjatywę muzeum Test Center. Muzeum testuje nowe sposoby przekazywania historii, w tym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Tym samym książę i księżna próbowali wejść w "rozmowę" z Gormem Starym.
"Czy trudno było być królem 1000 lat temu", zapytał książę Fryderyk.
"Tak, bardzo trudne. Naprawdę trzeba było być twardym", odpowiedział Gorm Stary.
Potem księżna zapytała króla; "Ile miałeś żon?".
"Moja ukochana Thyra, moja jedyna" - odparł Gorm.
"Dobra odpowiedź" - skomentowała Mary.
Następnie obejrzeli kościół oraz kamienny pomnik z runami, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 2022 roku trzeci etap wyścigu kolarskiego Tour de France będzie przebiegał przez Kings Jelling, a kierownik projektu Jacob Rasmussen opowiedział o wielu przygotowaniach do wyścigu w okolicy.

Lars H. Laursen
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
Lars H. Laursen
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
Lars H. Laursen

"Próba generalna przed wręczeniem Nagród im. Pary Książęcej już za nami. Za półtorej godziny Para Książęca odda hołd wybranym artystom i organizacjom za niezwykłe osiągnięcia społeczne i kulturalne w kraju. O 21.00 w dużym programie telewizyjnym na DR 1 gala będzie transmitowany na żywo z Vejle Musikteater."

facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

Wręczenie nagród im. pary książęcej to gala z elementami artystycznymi. Spektakl był produkowany we współpracy z DR i transmitowany na żywo na DR1 z Vejle Musikteater.
Książę Fryderyk rozpoczęciu gali powiedziała, że to wspaniale, że w końcu możemy się ponownie spotkać, a Mary dodała „Było to bardzo potrzebne”.
Nagroda kulturalna trafiła do Superflexu, składająca się z artystów Jakoba Fengera, Rasmusa Rosengrena Nielsena i Bjørnstjerne Reuter Christiansena. Grupa powstała w 1993. r. Jednym z pierwszych większych projektów był Supergas / Biogaz, wprowadzony w 1996-97r. Aby pokazać, jak podnieść poziom życia w sposób zrównoważony, budować biogazownie na ubogich terenach - najpierw w Tanzanii a później również na Zanzibarze, Meksyku i Kambodży. Od tego czasu konsekwentnie dążyło się do tego, aby ich projekty współtworzono z graczami na danym polach w celu podkreślenia i tworzenia alternatywnych rozwiązań. Jednym z ich najnowszych projektów jest SuperRev. Tutaj Superflex wraz z szeregiem badaczy przygotowuje mistrzowski plan restabilizacji i wzmocnienia bioróżnorodności w oceanie.
Książę podkreślił ich zdolność do zadawania krytycznych pytań i wymyślania nowych inspirujących rozwiązań niektórych wielkich wyzwań społecznych. W uzasadnieniu przyznania nagrody powiedział między innymi: „Wyznaczają kierunek w dziedzinie sztuki i wprowadzają do debaty w tym kraju ważne tematy, takie jak zrównoważony rozwój, życie innych gatunków i wyzwania klimatyczne. Są prawdziwym przykładem grupy artystów, którzy poprzez swoją pracę artystyczną chcą zmieniać świat.
W czasie gali wyemitowano nagranie ze spotkania księcia Fryderyka z Superflex.


 Nagroda Społeczna trafiła do Mødrehjælpen. Instytucja ma korzenie w różnych stowarzyszeniach dla kobiet w niekorzystnej sytuacji aż do 1905 roku, ale powstała jako instytucja samozatrudniona w 1983. roku. Oferują pomoc prawną, doradztwo rozwodowe i doradztwo młodym rodzicom oraz co roku w Boże Narodzenie udzielają pomoc potrzebującym rodzinom. Jednocześnie pracują politycznie, aby zapewnić prawodawstwo poprawiające warunki samotnych rodziców, kobiet w ciąży i rodzin z dziećmi. Poza tymi wysiłkami, organizacja ma założone sklepy z rzeczami z drugiej ręki, które sprzedają odzież i artykuły dziecięce. Zyski przeznaczany jest na zwiększenie pomocy rodzinom z dziećmi i kobietom w ciąży.
„ Mødrehjælpen doskonale nadąża za potrzebami zmieniających się czasów – a zwłaszcza zmieniających się poglądów na temat ciąży, macierzyństwa, ojców i rodziny. Dzięki dużej sile zarówno wolontariuszy, jak i profesjonalistów, Mødrehjælpen jest gotowe każdego dnia we wszystkich częściach kraju, aby przyjmować bezbronne kobiety w ciąży i rodziny z dziećmi." - powiedziała w uzasadnieniu księżna.

Księżna odwiedziła Mødrehjælpen w programie telewizyjnym i spotkała się z matkami i ich małymi dziećmi. Jedna z dziewczynek zwróciła uwagę Mary, ponieważ księżna była absolutnie zakochana w dużych policzkach małego dziecka. „Josephine miała policzki, które można było zobaczyć od tyłu” – powiedziała z miłością księżna.


Natomiast Stjernedryspriser⁣ wręczono producentce, autorce tekstów piosenek Erice de Casier za innowacyjne podejście do muzyki i odwagę podążania własnymi ścieżkami. RedenUng otrzymał drugą nagrodę za szczególną pomoc, jaką udzielają młodym osobom, które mają cukrzycę. Książę podkreślał m.in. trud spotkania dzisiejszej młodzieży w ich rzeczywistości i oferowania im otwartej przestrzeni bez potępienia. "Poprzez swoje doradztwo RedenUng sprawia, że ​​młodzi ludzie zauważają i uświadamiają sobie, w jaki sposób mogą wyznaczać granice i dbać o siebie ”.

Lars H. Laursen
Lars H. Laursen
facebook/detdanskekongehus
Lars H. Laursen
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

26 wrześnie w rocznicę urodzin Christiana X królowa Małgorzata wydała przyjęcie dla oficerów Sił Zbrojnych, którzy otrzymali odznakę honorową. Uczestniczyła w niej również księżna Mary, która wystąpiła w galowym mundur Sił Zbrojnych.
Odznaka honorowa za dobrą służbę w armii przyznawana jest żołnierzom, którzy od 25 lat pełnią służbę w Siłach Zbrojnych. Medal został ustanowiony 26 września 1945 roku w urodziny Christiana X. i przyznawany tylko tego dnia każdego roku. Honorowe obiady dla Armii, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych odbywają się na zmianie, a Kolacja Honorowego Odznaczenia odbywa się w ten sposób tylko co trzy lata.

Lars H. Laursen
Kongehuset

Następnego dnia księżna uczestniczyła w ceremonii wręczenia nagród Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych, którą przyznano siedmiu nauczycielom z całego kraju.
Celem nagrody było stworzenie świadomości inspirujących, inkluzyjnych i innowacyjnych edukatorów, którzy mają wielki wpływ na uczniów i sposób poznania. Wraz z nagrodą wynoszącą 500.000 kr, która składa się z nagrody osobistej 200.000 kr i 300.000 kr, która zostaną przeznaczona na działania rozwojowe tworzące dobre i angażujące środowisko edukacyjne.
⁣Wyróżnieni zostali Jakub Egholm Feldt z Uniwersytetu Roskilde, Nicole Schmitt z Uniwersytetu w Kopenhadze, Claus Bjerre i Bo From Jacobsen z UCL Business Academy i Professional School, Henriette Lorentzen, Lars Brian Bach z Businesss Academy Kolding, Maria Sparre-Petersen i Flemming Tvede Hansen z Det Royal Academii i Jan Sturm Almind z Fredericia Machine Master School.

Hanne Juul
Hanne Juul
 Søren Kjeldgaard 
 Søren Kjeldgaard 
Søren Kjeldgaard 
Søren Kjeldgaard 

28 września uhonorowano nagrodą DI Award 2021 starania firmy NCC, aby pomóc wrażliwym młodym ludziom na rynku pracy. Księżna wręczyła firmie wyróżnienie za ich projekty, które mają poprawić możliwości edukacji i trwałej pracy
Premier Mette Frederiksen wraz z Larsem-Peterem Søbye, prezesem Danish Industry (DI) i Larsem Sandahlem Sørensenem, dyrektorem generalnym DI, powitała  Mary na dorocznym szczycie duńskiego przemysłu, który czas odbył się w KB Hallen we Frederiksbergu.  
Starania NCC zostały uruchomione w 2012 r. z "Szkołą Korporacyjną", której w ostatnich 10 latach w Aarhus wzięła udział 260 młodych ludzi w projekcie ′′ Byggepladsen ", Ponad 200 z nich otrzymało wykształcenie, przyuczenie lub stałą pracę. Model z projektu został od tego czasu przekształcony w szkołę pracy dla uchodźców i edukację uliczną dla młodych przestępców.
⁣Tematem przewodnim tegorocznego Szczytu DI jest "Kraina Możliwości", a program skupia się m. in. na szczególnej sytuacji, z jaką duńskie firmy mierzą się po roku naznaczonym przez COVID-19. Punkt centralny szczytu dotyczy szans na nowy wzrost, nowe miejsca pracy i nowe pomysły w duńskich przedsiębiorstwach.
W sali zasiadło około 700 liderów biznesu, polityków, liderów opinii i inspirujących ludzi z kraju i zagranicy, a 300 śledziło online.

facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
Kaspar Wenstrup

Tego dnia wieczorem księżna wydała przyjęcie dla zarządu Fundacji Mary. "Wspaniale jest móc zaprosić ponownie, a ja już nie mogę się doczekać, aby po długim okresie ograniczeń COVIDowych zgromadzić zarząd Fundacji Mary. Dzisiejszy wieczór podsumuje naszą pracy i omówimy, jak możemy przyczynić się społeczeństwu, w którym każdy doświadcza jego miejsca. Szczególnie nasza praca nad zwalczaniem samotności przepełniła się bardzo w ciągu ostatnich 18 miesięcy. I oczywiście też nie mogę się doczekać przytulnej wspólnej zabawy." - księżna.
facebook/detdanskekongehus

29 września w Kuppelsalen na zamku Fredensborg, królowa zorganizowała kolację dla rządu, w której uczestniczyła para książęca, rząd, ministerialna sekretarz i indywidualni pracownicy rządu.⁣
Ostatni obiad odbył się w 2017 roku i odbywa się raz w każdej kadencji Parlamentu.
Rada państwa jest organem rządu państwa, gdzie rozpatruje się wszystkie przepisy i ważne środki rządowe. Główną treścią na posiedzeniach jest potwierdzenie uchwalonej przez Parlament ustawy i przedstawienie ustawy królowej, którą zamierza przedstawić rząd.

Hanne Juul
Hanne Juul
 Keld Navntoft, Kongehuset

30 wrześnie księżna udała się z wizytą na Litwę. Rano została przywitana na lotniku przez wiceministra spraw zagranicznych Egidijusa Meilūnasa.
W 2021 roku Dania i Litwa świętowały 100 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych przez oba kraje. W związku z tym księżna uczestniczyła w oficjalnych obchodach tego wydarzenia w stolicy Litwy Wilnie. Dania była jednym z pierwszych krajów, które nawiązały i odnowiły stosunki dyplomatyczne z krajami bałtyckimi po rozpadzie ZSRR.
Ped imponującym kremowym pałacem, zbudowanym w empirowym stylu, prezydent kraju Gitanas Nausėda i jego żona Diana Nausėdienė serdecznie powitali księżną podczas uroczystej ceremonii.
Podczas wizyty księżnej towarzyszą minister ds. pomocy rozwojowej Danii Flemming Møller Mortensen oraz ambasador Danii na Litwie Hans Brask.
Po powitaniu i wpisaniu do księgi gości księżnej zaprezentowano przelot duńskich samolotów F-16. 


Martin Høien
Martin Høien
Martin Høien
Martin Høien
Mary spotkała się następnie z przewodniczącą sejmuViktorija Čmilytė-Nielsen. Pani przewodnicząca prywatnie jest żoną znanego duńskiego szachisty Petera Heine Nielsena, mają dwójkę dzieci. Później księżna udała się na spotkanie z premier Republiki Litewskiej Ingridą Šimonytė.

facebook.detdanskekongehus
facebook.detdanskekongehus
facebook.detdanskekongehus
facebook.detdanskekongehus
facebook.detdanskekongehus

Księżna złożyła również wieniec na cmentarzu Antakalnis w Wilnie.  Podczas uroczystości księżnej towarzyszył minister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Gabrielius Landsbergis.
Cmentarzu wojskowym Antakalnis jest miejscem o wyjątkowej magicznej atmosferze w postaci gigantycznych drzew w jesiennych barwach i pagórkowatego zielonego krajobrazu z masowymi grobami.


Wieczorem księżna wraz z  pierwszą damą Dianą Nausėdienė  uczestniczyły w koncercie muzyków z Danii, Estonii, Łotwy i Litwy. Koncert został zorganizowany przez Duński Instytut Kultury.
Księżna jest patronką instytutu.


⁣Martin Høien, ALLER FOTO OG VIDEO
⁣Martin Høien, ALLER FOTO OG VIDEO
⁣Martin Høien, ALLER FOTO OG VIDEO

1 komentarz:

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga