czwartek, 3 lutego 2022

Podsumowanie miesiąca: kwiecień 2021

Kongehuset, Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna og Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff”
4 kwietnia w Niedzielę Wielkanocną królowa Małgorzata uczestniczyła w świątecznej mszy w katedrze w Aarhus, którą odprawił królewski spowiednik i biskup Aarhus, Henrik Wigh-Poulsen.
Ze względu na obowiązujące obostrzenia msza trwała tylko 30 minut i było komunii oraz wspólnego odśpiewania hymnów. 

8 kwietnia Fundacja Mary poinformowała, że sztafeta dla dzieci Fri for Mobberi odbędzie się w czterech różnych miastach. Zazwyczaj odbywały się one w maju lub czerwcu, lecz przesunięto je na początek sierpnia.
W związku z tym udostępniono zdjęcie księżnej, która przybija piętkę maskotce Fundacji, w przydomowym ogródku. 


9 kwietnia królowa Małgorzata przesłała kondolencje królowej Elżbiecie II po śmierci Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa.
Książę Filip urodził się w 1921 roku jako książę Grecji i Danii, był prawnukiem Christiana IX.
Wraz z informacją opublikowano portret księcia namalowany przez Australijczyka Ralpha Heimansa w 2017 roku.

14 kwietnia ogłoszono, iż książę Christian po ukończeniu w czerwcu Tranegårdskolen w Gentofte będzie kontynuował naukę w Herlufsholm Gymnasium w Næstved.
Do tej samej szkoły uczęszczali również jego kuzyn, książę Nikolai.
Wraz z komunikatem opublikowano nowe zdjęcie księcia wykonane przez Franne Voigta.

Franne Voigt

16 kwietnia 81. urodziny świętowała królowa Małgorzata. Podobnie jak w poprzednim roku królowa z rodziną nie mogła pojawić się na balkonie pałacu Amalienborg, aby pozdrowić rodaków. Lecz królowa pozdrowiła osoby, które zebrały się pod pałacem Fredensborg, a później wysłuchała kameralny występ królewskiej orkiestry.
Ale czym by były urodziny bez spotkania rodzinnego. Po południu do pałacu przyjechał książę Fryderyk z całą rodziną. Nie zabrakło również Grace. Jak widać po zdjęciach rodzina przygotowała również prezenty dla jubilatki.
Kongehuset

Natomiast w weekend (17-18.04) rodzina książęca przeniosła się z Amalienborg do Kancellihuset we Fredensborg, aby spędzić tam kilka letnich miesięcy. Również w 2020r. para książęca z dziećmi mieszkała tam 7 miesięcy. Już w 2013r. rzeczniczka dworu Lene Balleby potwierdziła, że rodzina książęca będzie korzystać z domu w miesiącach letnich.
Książę i księżna przejęli apartament w maju 2004 r. Wcześniej budynek z 1731 r. został odnowiony po wieloletniej rezydencji królowej Ingrid. Aż do 2010 roku, kiedy pałac Fryderyka VIII w Amalienborg został całkowicie odnowiony, był on główną rezydencją pary książęcej.


20 kwietnia księżna Mary spotkała się z dyrektor Ninną Thomsen i wicedyrektor Trine Schaldemose z Mødrehjælpen (Mother's Help).
Panie rozmawiały o tym, jak organizacji udało się kontynuować swoje ważne dzieło w ciągu ostatniego roku w czasach, gdy kryzys covidowy wzmocnił wyzwania szczególnie wrażliwych i wrażliwych rodzin, a co za tym idzie postawił nowe wymagania wobec oferty pomocy i doradztwa oferowanej przez fundację. Na spotkaniu księżna otrzymała również przegląd nowej strategii pracy na rzecz pomocy rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji.


21 kwietnia urodziny świętowała księżniczka Izabella, która skończyła 14 lat.
Z tej okazji para książęca udostępniła nowe zdjęcia księżniczki wykonane przez księżną Mary w wiosennym słońcu w Kancellihuset.

Kongehuset/księżna Mary
Kongehuset/księżna Mary
Kongehuset/księżna Mary

Następnego dnia księżna Mary uczestniczyła w prezentacji nowego raportu "Stan Popularcji Świata" pod tytułem "Moje ciało jest moim własnym". Raport jest publikowany corocznie przez UNFPA od 1978 roku i koncentruje się na nowych tematach między innymi w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Księżna przybyła do Gerlev Idrætshøjskole, gdzie nastąpiła prezentacja i nie jest to przypadek, gdyż szkoła średnia włączyła ten temat w codzienną pracę placówki. Mary została powitana po przybyciu przez nadinspektor Tanię Dethlefsen, Ministra Współpracy Rozwojowej i Współpracy Nordyckiej Flemminga Møllera Mortensena oraz Zastępcę Sekretarza Generalnego ONZ i Zastępcę Dyrektora Wykonawczego UNFPA Ib Petersena.
Mary wygłosiła przemówienie, w którym stwierdziła, że prawo do decydowania o własnym ciele jest niezbędne dla młodych ludzi na całym świecie - nie tylko w krajach rozwijających się.
"Oczywiście nasze ciało należy do nas samych. Do kogo jeszcze powinien należeć? Nie należy jednak długo szukać przykładów braku szacunku, że każdy powinien mieć możliwość decydowania o własnym ciele. Prawo do decydowania o własnym ciele ma wiele wyrazów. Naruszenia obejmują zarówno małżeństwa dzieci, jak i przykłady, takie jak hashtag MeToo. Często wiąże się to z brakiem równości płci" - stwierdziła księżna. Dalej  kontynuowała temat dotyczący nieprawdziwych wzorców kreowanych w mediach: "W Gerlev Idrætshøjskole rozumiem, że skupiacie się na ideałach ciała, które możecie napotkać w reklamach i mediach społecznościowych; ideały, do których czujecie, że trzeba dążyć. Skupiacie się na tym, że każdy jest stworzony inaczej, że każdy wygląda inaczej, i że tak jest w tym celu. Pomyśl, jak nudny byłby nasz świat, gdyby wszystko i wszyscy byli tak jednorodni. Skupiasz się na tym, że Twoje ciało jest Twoje. Niestety, nie wszędzie znajdziemy ten szacunek dla różnorodności."  Księżna również opowiedziała o spotkaniu, które sprawiło, że zaczęła działać na rzecz praw kobiet. Dwanaście lat temu na dużej imprezie w Statens Museum for Kunst w Kopenhadze usłyszała przemówienie uznanej położnej, dr Kodingo z afrykańskiego kraju Czadu o trudnej i zagrażającej życiu sytuacji wielu kobiet w jej krajach. "Byłam zszokowana sytuacją, w jakiej znajduje się wiele kobiet, gdy kilka lat temu usłyszałam, jak położna z Czadu mówiła, że jak kobieta w Czadzie zachodzi w ciążę, to ma jedną stopę w grobie. Jak to możliwe? Pomyślałam tak, a potem dowiedziałam się, że problem był tylko wierzchołkiem góry lodowej".
Zdjęcie: Martin Høien
Lars Studsgaard
facebook/detdanskekongehus
Lars Studsgaard
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus


23 kwietnia razem z uczniami księżna Mary otworzyła festiwal naukowy Dzień Badań 2021. Festiwal, który z Naturcenter Amager był transmitowany na żywo do klas szkolnych, skupił się na uruchomieniu nowego programu szkolnego „Klimat w menu”. W programie szkolnym uczniowie pracują nad tematyką marnowania żywności, biogazu i żywności przyjaznej dla klimatu. Materiały dydaktyczne udostępniane są bezpłatnie wszystkim szkołom w kraju. Składają się z trzech broszur tematycznych na temat klimatu i żywności, które traktuje się z trzech różnych perspektyw: Jak ludzie są motywowani do wybierania bardziej przyjaznych dla klimatu alternatyw w swojej diecie, w jaki sposób zmniejsza się ilość marnowanej żywności i jak można to sprawić, aby ​​większa ilość bioodpadów trafia do biowiaderka, dzięki czemu można je przekształcić w biogaz.
Po przybyciu do Naturcenter Amager księżna została przyjęta przez minister edukacji i badań Ane Halsboe-Jørgensen.
Klasy reprezentowało po dwóch uczniów z każdej klasy, podczas gdy pozostali koledzy śledzili wydarzenie z kilku szkół w Kopenhadze. Uczniowie jako pierwsi uczestniczyli w tegorocznym nowym programie szkolnym podczas Dnia Badań.
W związku z otwarciem Dnia Badań, studenci zaprezentowali swoje propozycje rozwiązań przyszłych problemów klimatycznych. W wyłonieniu zwycięzców pomogło jury składające się z naukowców.  Mary wręczyła dyplomy uczniom, którzy przedstawili najlepsze rozwiązania problemów klimatycznych. Uczniowie School at Islands Brygge zostali nagrodzenie za najlepsze rozwiązanie w kategorii „Żywność przyjazna klimatowi”. W kategorii „Odpady spożywcze” zwyciężyli uczniowie z 7 klasy w Den Classenske Legatskole. Natomiast uczniowie ze szkoły Bavnehøj otrzymali dyplom za swoje rozwiązanie w kategorii „Odpady spożywcze”.
Mary jest patronką Dni Badań, ogólnokrajowego festiwalu naukowego Ministerstwa Edukacji i Badań, który odbywa się co roku w 17. tygodniu. Ma na celu m.in. umożliwienie spotkań naukowców z obywatelami, a także skupienie się na tym, jak badania i innowacje przyczyniają się do rozwiązywania wyzwań społeczeństwa. Na festiwal składa się szereg wydarzeń lokalnych na terenie całego kraju, podczas których badania naukowe i nauka są rozpowszechniane m.in. poprzez wykłady, debaty, imprezy otwarte itp. Organizatorami są zazwyczaj uniwersytety, instytucje badawcze, gminy, biblioteki, stowarzyszenia prywatne, firmy i szpitale, które albo prowadzą badania, albo chcą rzucić światło na dany temat za pomocą badań. W związku z sytuacją dotyczącą COVID-19, wiele działań odbędzie się online w tym roku.
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus

facebook/detdanskekongehus

23 kwietnia w Światowy Dzień Książki Mary Fonden przypomniała o realizowanym projekcie gry czytelniczej. "UNESCO ogłosiło 23 kwietnia oficjalnym dniem książki, bo książki nas rozwijają i inspirują do zrozumienia, tolerancji i dialogu. Całkowicie się z tym zgadzamy w Fundacji Mary. Nasz projekt LæseLeg - giv sproget vokseværk został właśnie opracowany, aby promować dialog w placówkach opieki dziennej i przedszkolach, a tym samym wzmacniać zdolności dzieci do angażowania się w relacje już od najmłodszych lat.
Gratulujemy i dziękujemy książkom za wszystko, co nam dają - dużym i małym. Gra czytelnicza to współpraca z Egmont Fonden"
Księżna zaś napisała: "Kiedy czytamy z dziećmi, powiększamy ich zasób słownictwa i wyobraźnię, a przy większym zasobie stają się one lepsze w wypowiadaniu się własnymi słowami. Wzmacnia ich zdolność do bycia częścią społeczności, które przynoszą im korzyści zarówno teraz, jak i w przyszłości."

Następnego dnia fundacja udostępniła filmik, na którym zadała pytanie: "Co według Was jest najważniejszym składnikiem dobrej społeczności dla dzieci?". To pytanie zadano księżnej, sekretarz generalnej Red Barnetcie Johanne Schmidt-Nielsen i wielu innych osób, które na co dzień pracują z dziećmi.
Na nagraniu z domowego biura w Pałacu Fredenka VIII w Amalienborgu można zobaczyć odpowiedź księżnej, która musiała odpowiedzieć jednym wyrazem.
"Jedno słowo? Jest to trudne", mówi księżna , ale potem wybiera słowo „bezpieczeństwo”. "Jeśli dzieci mają się rozwijać i dobrze prosperować, to muszą być bezpieczne" – mówi Mary.


25 kwietnia książę Christian w ramach przygotowań do konfirmacji wziął udział w niedzielnym nabożeństwie w Asminderød we Fredensborgu. Księciu towarzyszyła jego babcia, królowa Małgorzata.
Keld Navntoft, Kongehuset
Keld Navntoft, Kongehuset

26 kwietnia para książęca wzięła udział w wyjątkowym spotkaniu. Z każdego z domów - na zamku Haga w Szwecji, Skaugum w Norwegii i w pałacu Fryderyka VIII na Amalienborgu w Danii - księżniczka Victoria i książę Daniel ze Szwecji oraz norweska para książęca i duńska para książęca- spotkali się dziś po południu na spotkaniu cyfrowym.⁣
Wasze Królewskie Wysokości nie tylko informowali się nawzajem o życiu rodzin, ale także mówili o pracy ich patronatów w tym czasie.
Pary zakończyły rozmowę z niecierpliwością czekając na ponowne spotkanie ponad granicami. 


Podczas spotkania Mary wyglądała niesamowicie szykownie w eleganckiej jasnoniebieskiej koszuli, która pochodzi od BA&SH. Natomiast kolczyki są projektu Louise Grønlykke 

Kongehuset, Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna og Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff”
Photo: Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff
Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff
Sara Friberg / Kungl. Hovstaterna
Kongehuset

"To był bardzo trudny rok. Co za różnica w roku. Rok, który okazał się wszystkim, co mogliśmy sobie wymarzyć. Rok 2020 bez wątpienia będzie rokiem, który wszyscy będziemy wspominać na bardzo długo w przyszłość." 26 kwietnia Fundacja Mary opublikowała swój raport roczny. "W zeszłym roku, kiedy ukazał się nasz raport roczny, byliśmy na początku kryzysu covidowego i mogliśmy tylko zobaczyć kontury tego, co to dla nas oznacza. Teraz minął rok, a pandemia – i jej konsekwencje – stała się stanem, z którym żyjemy każdego dnia. Przyzwyczailiśmy się do tego, że tu jest, ale jednocześnie naprawdę czujemy, jak wiele od nas wymaga. W szczególności dystans społeczny pozostawia swój ślad.
W raporcie księżna w swojej przedmowie napisała kilka słów o minionym roku i o tym, nad czym musimy popracować w nadchodzącym czasie.
"Mimo, że to był ciężki rok i trudny czas, jest też wiele co daje nadzieję. Chęć bycia czymś dla siebie i odwaga, by wstać i poprosić o pomoc, to coś, czego doświadczyłam wiele razy w ubiegłym roku" - napisała Mary.


30 kwietnia księżna uczestniczyła w spotkaniu z Mary Fonden, Børns Vilkår i Red Barnet o szkolnym programie dobrego samopoczucia Skolestyrken. Skelgårdskolen w Tårnby jest jedną z pierwszych szkół w Danii w trakcie wdrażania najnowszego programu szkolnego, który wspiera szkoły we wzmacnianiu dobrego samopoczucia oraz zapobieganiu nękaniu i radzeniu sobie z nękaniem w całej szkole.
Trzy organizacje wspólnie mają za sobą program uruchomiony w ubiegłym roku, a który obecnie realizuje 12 szkół, a kolejne 10 szkół rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Podczas spotkania zastępca dyrektora Henrik A. Bunde i nauczyciel Kristian Bruun Nielsen ze Skelgårdsskolen w Tårnby podzielił się doświadczeniami pracy z najnowszym programem. "Z góry koncentrowaliśmy się na dobrym samopoczuciu, ale zabrakło nam narzędzi. Skolestyrken dała nam konkretne narzędzia, skuteczne procesy i wspólny język, który pomaga nam podnieść dobre samopoczucie i radzić sobie z wyzwaniami nękania, które mamy - jak wszystkie szkoły".

Steen Brogaard
Steen Brogaard
Steen Brogaard
Steen Brogaard
Steen Brogaard

Tego samego dnia po południu księżna Mary świetnie się bawiła, gdy uczestniczyła w konfirmacji swego chrześniaka, Holgera Reedtza-Thotta w Kościele w Herlufsholm. Mary rozmawiała i śmiała się z chrześniakiem i jego rodziną, baronem Otto Reedtz-Thottem i baronową Helle Reedtz-Thott oraz ich dwójką dzieci, 16-letnim Ludvigiem i 12-letnią Eloise.
Księżna to zapalona fotografka, więc też szybko zaoferowała swoją pomoc, ponieważ trzeba było zrobić piękne zdjęcia rodzinne.
Kościół znajduje się tuż obok szkoły Herlufsholm, w której Holger jest uczniem, gdzie uczyć będzie się też Christian. Podczas uroczystości Mary powitała również jedna z pracownic przyszłej szkoły jej syna, dyrektor szkoły podstawowej Anne-Louise Boelsmand.
Po nabożeństwie księżniczka pojechała wraz z innymi gośćmi do zamku Gavnø, aby uczcić konfirmację, gdzie dołączył również książę Fryderyk

Lars H. Laursen
Lars H. Laursen
Lars H. Laursen
Lars H. Laursen
Lars H. Laursen
Lars H. Laursen
Lars H. Laursen
Lars H. Laursen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga