piątek, 4 lutego 2022

Podsumowanie miesiąca: maj 2021

3 maja księżna Mary odwiedziła Jonstruplejren w Ballerup, gdzie między innymi żołnierze z Home Guard i personel z Rady ds. Pogotowia pomagają w odpowiedzi na wspólnej gorącej linii i którzy znajdują numery telefonów do zakażonych obywateli. Wykrywanie kontaktów i tworzenie zabezpieczeń to ważny element w zarządzaniu COVID-19 w Danii.
Księżna jako kapitan Home Guard, po raz pierwszy odwiedziła jednostkę namierzającą kontakty, gdzie sierżant dywizji i 60 żołnierze straży domowej wraz z 240 cywilami codziennie pomagają Radzie Bezpieczeństwa Pacjenta kontaktować się z osobami zakażonymi i znaleźć bliskie konta CTS. Podczas wizyty Mary została poinformowana o codziennej pracy, prowadzoną przez dyżurnego komendanta z Krajowej Policji.
Później księżna zobaczyła jak działa wspólna gorąca linia. Tutaj na ogólne pytania obywateli dotyczące COVID-19 odpowiada się codziennie od 06.00 do północy. Oprócz żołnierzy z Home Guard, w gorącej linii obecny jest również personel zdrowia, a podczas wizyty księżna miała okazję usłyszeć telefon od obywatela.
Home Guard wyznacza około 115 żołnierzy dziennie do operacji zarówno w jednostce namierzania kontaktów, jak i wspólnej gorącej linii.

Na to niezapowiedziane wyjście Mary wybrała sweterek od Chloe. 

Michael Stub
Michael Stub
Michael Stub
Michael Stub

5 maja Mary wygłosiła w środę mocne i piękne przemówienie inauguracyjne w języku angielskim podczas wirtualnej konferencji Womenomics Nordic Business Conference. ⁣
W konferencji wzięło udział ponad 500 liderów z kraju i zagranicy oraz czołowych ekspertów i polityków, którzy omówili najnowsze raporty i rozwiązania w dziedzinie równości płci oraz podzielili się konkretnymi przypadkami z sektora biznesowego. 
Cztery lata temu księżna otrzymała nagrodę „The Womenomics Global Impact Award 2017” za swoją pracę na rzecz poprawy sytuacji kobiet i wykorzystania ich pełnego potencjału w Danii i za granicą.⁣

⁣W swoim przemówieniu księżna zwróciła uwagę, jak bardzo pandemia dotknęła w szczególności kobiety, które między innymi były bardziej narażone na utratę pracy w ciągu ostatniego roku.
Następnie poruszyła wyzwania, z którymi zmaga się również Dania w obszarze równości płci.
"Od wielu lat kraje nordyckie walczą o równość na całym świecie, to mnie i zapewne wielu z Was napawa dumą. A kiedy mówię o równości płci dla różnych odbiorców, często odnoszę się do Danii jako przykładu kraju, który ma równouprawnienie płci i nadal pracuje na rzecz większej równości płci na całym świecie. A jako społeczeństwo jest zakotwiczone ze względu na swój postęp i status wzoru do naśladowania. Chociaż postrzegamy siebie jako postępowy kraj w tej dziedzinie, nasza globalna pozycja nie odzwierciedla już tego, jak my sami siebie postrzegamy, według najnowszego raportu Światowego Forum Gospodarczego na temat luki płciowej Dania spadła z 14. miejsca w zeszłym roku na 29."

Księżna na nagraniu wystąpiła w bluzce od Prady.Tego samego dnia obchodzono Międzynarodowy Dzień Położnej. "Ważny dzień, w którym świętujemy i doceniamy niezwykłe wysiłki położnych na całym świecie. Według nowego raportu świat stoi w obliczu niedoboru około 900 000 położnych, a wyniki są zbyt często tragiczne i prowadzą do możliwej do uniknięcia utraty życia. Według raportu, powszechny zasięg położnych może zapobiec 67 procentom zgonów matek, 64 procentom zgonów noworodków i 65 procentom martwych urodzeń, ratując około 4,3 miliona istnień ludzkich rocznie. ⁣Był to jeden z tematów dzisiejszego spotkania Komisji Wysokiego Szczebla UNFPA do spraw ICPD25 Follow UP, podczas którego dyskutowaliśmy w Grupie Roboczej o tym, że położne są jednym z najważniejszych czynników w osiąganiu zerowej liczby zgonów matek."
Zdjęcie zostało zrobione w St. Paul Fertility and Reproductive Centre w Etiopii w 2019 roku.


Zrzut z wirtualnego spotkanie Komisji Wysokiego Szczebla UNFPA ds. ICPD25 Follow UP.


7 maja poinformowano, że na ostatnim posiedzeniu zarządu funduszu w Crown Prince Frederiks i Crown Pincess Marys Fund, para książęca wraz z pozostałymi członkami zarządu udzieliła wsparcia łącznie 13 projektom.
Fundusz wspiera cele humanitarne, społeczne, kulturalne, naukowe, sportowe, edukacyjne, non-profit i ogólne. Fundusz corocznie rozdziela wsparcie finansowe na szeroką gamę projektów, a ten podział funduszy skupił się na dbaniu o dobro dzieci i młodzieży oraz edukację w związku z sytuacją związaną z COVID-19

9 maja na krajowych zawodach w ujeżdżaniu w Frederiksværk wystartowała Mary i jej Blue Hors Edelman. W piątek wystąpili w klasie MB1, a w niedzielę MB2. Był to debiut księżnej na ogólnokrajowych zawodach. Według ekspertów Edelman to koń o ogromnym potencjale.
Według portalu ridehesten.com, występ uzyskał końcową ocenę 66,64%, co pozwoliło im się ulokować w środku stawki.


15 maja odbyło się długo oczekiwane wydarzenie, a mianowicie konfirmacja księcia Christiana. Pierwotnie miała się odbyć w 2020r., jednak ze względu na pandemię musiała zostać przesunięta. 
"Ze względu na sytuację covidową goście z zagranicy nie wezmą udziału w bierzmowaniu księcia Christiana. Niestety oznacza to również, że najbliższa rodzina z Francji, Wielkiej Brytanii i Australii również nie będzie obecna w tym dniu. Tak więc książę Joachim i księżniczka Marie oraz ich dzieci musieli zrezygnować ze względu na obecne wytyczne dotyczące kwarantanny, i to samo dotyczy Johna i Susan Donaldsonów w Londynie. Jeśli chodzi o rodzinę w Australii, nie mogą oni uczestniczyć z powodu ograniczeń wyjazdowych", potwierdziła spekulacje jeszcze przed uroczystością kierownik ds. komunikacji Lene Balleby.
Christian odbył odpowiednie przygotowania do konfirmacji. Obejmowały one między innymi rozmowy z królewskim spowiednikiem, biskupem Henrikiem Wigh-Poulsenem. Poniżej zdjęcie z jednego z takich spotkań. Ponadto książę Christian wraz ze swoją klasą uczestniczył w przygotowaniach w Tranegårdskolen w Gentofte.⁣
Kongehuset

Konfirmacja jest aktem kościelnym, w którym potwierdza się obietnicę złożoną podczas chrztu i jednocześnie otrzymuje błogosławieństwo. Książę Christian został ochrzczony w sobotę 21 stycznia 2006 roku w kościele zamkowym Christiansborg.
Na uroczystość Christian wraz z rodziną przyszedł pieszo z Kancellihuset, Natomiast w progu Fredensborg przywitała ich królowa Małgorzata. Wcześniej na uroczystość przyjechali również kuzyni Christiana: książęta Nikolai i Felix. 


Tuż po rozpoczęciu uroczystości opublikowano pierwsze oficjalne zdjęcia z przygotowań, które w Kancellihuset wykonał Franne Voigt.

Franne Voigt
Franne Voigt
Franne Voigt
Franne Voigt

Przed ołtarzem Fredensborga Slotskirk, Książę Christian został konfirmowany przez królewskiego spowiednika, biskupa Henrika Wigh-Poulsen.
W ciągu ostatnich 100 lat Fredensborg Slotskirke był wykorzystywany do kilku uroczystości kościelnych z udziałem członków rodziny królewskiej. Szczególnie kościół stworzył ramy królewskich konfirmacji. Tak również w tym kościele zostali konfirmowali królowa w 1955 roku i książę Fryderyk w 1981 roku.
W uroczystości wzięło udział ok. 20 osób, w tym kilku kolegów księcia. Wśród nich dzieci Ellen Hillingsø: Thomas i Anna. Zaproszono również przyjaciół pary książęcej, Jørgen i Malou Skeel z synem Holgerem, który uczy się w Herlufsholm.

Franne Voigt
Franne Voigt
Franne Voigt
Franne Voigt

Po zakończeniu ceremonii książę Christian z rodzicami, rodzeństwem i babcią pozował do zdjęć dla prasy przed schodami ogrodowymi. Christian jak na dżentelmena przystało podał babci dłoń, by pomóc jej zejść po schodach. 
Po chwili królowa wróciła do pałacu, by prasa mogła zrobić zdjęcia Christianowi z rodzicami i rodzeństwem. Tu doszło do niefortunnej i dość śmiesznej sytuacji, bo księżniczka Izabella ruszyła po schodach za babcią, jednak gdy była w połowie drogi Mary zawołała ją, by wróciła. "Nie mówiłaś, że powinnam iść z babcią? Nie rozumiem Cię?" - odpowiedziała trochę zirytowana księżniczka. Ah te nastolatki. 
Christian został zapytany jak to jest odbyć konfirmację bez gości z zagranicy. "To oczywiście bardzo denerwujące, ale tak jest z covidem. Nic na to nie poradzimy. Są z nami w naszych myślach i sercach. Tęskniłem za dziadkiem. Był dziś z nami w pamięci ".
Na pytanie o wrażenia książę powiedział: "Było naprawdę fajnie, proboszcz był dobry, chór dziewczęcy spisał się dobrze, a organista bardzo dobrze grał".
Następnie Christian powiedział, że nie otrzymał jeszcze żadnych prezentów od rodziców ani innych, dlatego może liczyć na wiele innych dobrych niespodzianek na resztę dnia we Fredensborgu.
"Będziemy mieli naprawdę miły dzień"- powiedział Christian, a Mary opowiedziała więcej o prywatnym obiedzie. W programie były przemówienia, dobre jedzenie i miłe towarzystwo
"Pomyśl, że mały człowiek stał się tym ogromnym młodym mężczyzną" - powiedziała księżna, nie mogąc ukryć wzruszenia.


Księżna Mary tego dnia wybrała sukienkę od Iris&Ink. Całość uzupełniały czółenka od Gianvito Rossi, kopertówka od Prady i fascynator od Susanne Juul. Mary przypięła do sukienki wyjątkową broszkę, którą nosiła m.in. na chrzcie Christiana. Broszka była prezentem od królowej Małgorzaty, która podarowała ją swojej synowej po narodzinach księcia Christiana w 2005 roku. Sama królowa otrzymała ją od swojej matki, królowej Ingrid, która odziedziczyła ją po swojej matce.
Księżniczka Isabella wybrała lekki garnitur od InWear, który połączyła je z kopertówką Hugo Boss i naszyjnikiem od Dulong Fine Jewelry. Dodatki księżniczka pożyczyła z szafy mamy.
Natomiast Josephine założyła bluzkę od Zadig & Voltaire oraz spódnicę po starszej siostrze i buty od Manuela De Juana. 
Królowa Małgorzata postawiła natomiast na sprawdzony zestaw, czyli kaszmirowy płaszcz od Annette Freifeldt i kapelusz od Mathilde Førster.

Wieczorem opublikowano serię oficjalnych zdjęć, które wykonano w jednej z komnat Fredensborg. 

Franne Voigt
Franne Voigt
Franne Voigt
Franne Voigt

21 maja w przededniu Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności ONZ księżna Mary jako patron WWF wraz z sekretarzem generalnym organizacji Bo Øksnebjerg zainicjowali projekt cyfrowy na Instagramie. 
⁣Pod hashtagiem #DlaNaturenWWF Duńczycy zostali zaproszenie do dzielenia się swoimi zdjęciami przyrody na Instagramie - najlepiej z krótkim tekstem o tym, gdzie zdjęcie zostało zrobione. Projekt nosi nazwę „Razem dla przyrody” i ma na celu przypomnienie Duńczykom o wartości przyrody. Projekt trwał do 11. czerwca, a tematem pierwszego tygodnia jest 'Las & Ziemia'. 
⁣W związku z rozpoczęciem projektu księżna powiedziała: ⁣
"W ostatnich latach wielu doświadczyło, że przyroda zyskała dla nich większe znaczenie. Nie możemy brać przyrody i całego jej piękna i bogactwa za pewnik. Przyroda Danii jest pod presją, a wiele wyjątkowych gatunków zwierząt, roślin i grzybów jest zagrożonych wyginięciem. Dlatego zachęcam wszystkich do oddania hołdu przyrodzie razem z nami w mediach społecznościowych. Im bardziej jesteśmy świadomi tego, co dzieje się w przyrodzie, tym bardziej jesteśmy skłonni o nią dbać. "

Kongehuset

Następnego dnia udostępniono nagranie księżnej z zaproszeniem do udziału w akcji. "Nie mogę się doczekać zobaczenia wielu zdjęć, które pokażą piękną dziką przyrodę Danii. Więc podziel się swoją naturą ze mną, World Wide Fund for Nature i Danią". 

Swoim zdjęciem podzieliła się również księżna. "Od pierwszej wiosny w Danii fascynowały mnie prawie świecące świeżo wypuszczone liście na bukach."⁣22 maja księżna prywatnie wraz z przyjaciółką Malou Skeelem z Birkelse Gods udały się na imprezę jeździecką Equitours, na której były również obecne księżniczka Benedikte i księżniczka Nathalie.
Zawody odbywały się w Uggerhalne na północ od Aalborg, w Helgstrand Dressage, gdzie hodowane są jedne z najlepszych na świecie koni ujeżdżeniowych.
"Jestem tutaj, aby przyjrzeć się najlepszym i najbardziej utalentowanym zawodnikom w sporcie. To naprawdę dobre doświadczenie" - powiedziała Mary.
Księżniczka Benedikte, która jest patronką Equitours Denmark, a księżniczka Nathalie jest trenerem  kadry narodowej w ujeżdżeniu

 Lars Horn
Lars Horn
Lars Horn

23 maja poinformowano, że fundacja pary książęcej przekaże 100 000 koron na zbiórkę "Dania ratuje ziemię", która jest transmitowana w TV 2.
"Dania ratuje ziemię" to współpraca między TV 2 i Den Danish Naturfond. Zebrane fundusze trafią do Danske Naturfond, który zamienia wszystkie datki w bardziej dziką przyrodę w całej Danii.

3 komentarze:

 1. Doskonale rozumiem Isabellę i jej zirytowanie, bo też tak czasem mam. W sumie jesteśmy prawie w tym samym wieku, tylko że ja jestem rok starsza od niej. Można gdzieś znaleźć filmik, jak Mary ją woła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać to na tym filmiku ok. 2:10 minuty
   https://www.facebook.com/billedbladet/videos/298046088617328

   Usuń
 2. I love that beautiful Prada blouse Mary is wearing!

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga