czwartek, 15 października 2015

Christian-narodziny przyszłego Króla Danii

25 kwietnia 2005 roku, godzina 11:00

"Jego Królewska Wysokość Następca Tronu Danii wraz z małżonką mają przyjemność poinformować, że księżna Mary jest w ciąży. Termin porodu planowany jest na koniec października."- ta radosna wiadomość. ogłoszona przez Rzecznika Dworu Lisę M.Fredriksen, sprawiła, że Duńczycy oszaleli z radości. Po 37 latach oczekiwania w końcu Dania miała powitać przyszłego Króla lub Królową Danii...

"Księżna czuje się bardzo dobrze i zamierza pracować aż do porodu. Płeć dziecka nie zostanie podana do informacji publicznej, jest to prywatna sprawa pary książęcej. Ponadto nie zamierzają korzystać z pomocy niań, chcą sami wychowywać dziecko i zapewnić mu w miarę normalne życie"-dodała w oświadczeniu Fredriksen.

Wszyscy doskonale wiedzieli, jaką Mary będzie mamą. Potwierdziła to kilka lat wcześniej w wywiadzie dla Politiken. "Będę typową pracującą mamą, która będzie dawać z siebie wszystko i pracować, by się rozwijać. Moje dzieci nie będą wychowywane przez nianie, mają rodziców, którzy powinni zapewnić im wszystko, co najlepsze. Chcę dać moim dzieciom, to co sama dostałam od moich rodziców: miłość, akceptację, szacunek i wsparcie."

Księżna w okresie ciąży pracowała jak wcześniej, odbywała spotkania, odwiedzała potrzebujących oraz udzielała się charytatywnie. Wszyscy obserwowali rosnący ciążowy brzuszek księżnej oraz analizowali styl ubierania się, który to w tamtym czasie znalazł wiele naśladowczyń wśród przyszłych matek.


 


W końcu nadszedł ten upragniony i długo wyczekiwany przez Duńczyków dzień, 15 października 2005 roku o godzinie 1:57 w szpitalu Rigshospitalet w Kopenhadze na świat przyszedł nowy członek Duńskiej Rodziny Królewskiej, przyszły Król Danii...


Książę Frederik podczas konferencji prasowej był wyraźnie wzruszony narodzinami syna. Z dumą opowiadał dziennikarzom, jak wygląda, do kogo jest podobny nowo-narodzony książę. Konferencja była transmitowana przez państwową telewizję i nie było nikogo w Danii, kto nie zachwycałby się księciem, który miał 51 cm wzrostu i ważył  3500 gram.

Wszyscy oczekiwali podania terminu chrztu małego księcia, a co za tym idzie ogłoszenia imion królewskiego dziedzica tronu. W końcu w trakcie uroczystości, które odbyły się 21 stycznia 2006 roku w Kaplicy Królewskiej w Christansborg Mary ogłosiła imiona chłopca: Christian Valdemar Henri John. (Christian-imię nadawane z imieniem Frederik naprzemiennie przyszłym Królom Danii, Valdemar-po królu Waldemarze IV oraz na cześć dwóch pierwszych duńskich królów, Henri i John-po dziadkach). Ogłaszanie imion dopiero w trakcie chrztu jest długotrwałą tradycją mającą zagwarantować długowieczność. Aż do dnia chrztu Duńczycy nazywali go Kangaroo (nazwa związana z koroną). W tamtym czasie księżna dopiero uczyła się języka duńskiego i jak zdradziła w jednym z wywiadów, nazywała swojego synka "Lilleman", co znaczy "mały człowiek". Nabożeństwo chrzcielne poprowadził biskup Erik Norman Svendsen, który wcześniej udzielił ślubu Mary i  Frederikowi. Szata w której chrzczono Christiana jest używana od 1870 roku, została wykonana z delikatnej brukselskiej koronki zakupionej przez Królową Lovisę. A pierwszą osobą, która nosiła tą suknię był przyszły Król Christian X (ostatni władca Danii z imieniem Christian). Później ubierano w nią Królową Małgorzatę II, Księcia Frederika oraz Księcia Joachima.

Jak twierdzi dwór królewski, pierwszą osoba "z młodszego pokolenia" noszącą tę szatę był Mikołaj, syn księcia Joachima. Jednak okazuje się, że to Christian był pierwszym wnukiem Królowej, który nosił tą historyczną suknię (ze względu na fakt, iż jest przyszłym królem, a suknia ma już niespełna półtora wieku). Po nim zobaczyliśmy w tym stroju Isabellę i Vincenta, najmłodsza z rodzeństwa, Josephine, nosiła podczas swojego chrztu szatę, którą mieli na sobie jej starsi kuzynowie, Mikołaj i Felix.

Rodzicami chrzestnymi księcia Christiana zostali: Następczyni Tronu Szwecji Księżniczka Victoria, Następca Tronu Grecji Książę Pavlos, Następca Tronu Norwegii Książę Haakon wraz z żoną Księżną Mette-Marit, Książę Joachim, Hamish Campbell, Jeppe Handwerk i Jane Stephens.

Z okazji 1 urodzin księcia dwór opublikował przesłodkie zdjęcia, na których widać, jak Christian świętuje urodziny z rodzicami. 
Swoje pierwsze oficjalne "wyście" odbył wraz ze swoim dziadkiem, księciem Henrikiem oraz nianią. Odwiedził wówczas kopenhaskie Zoo w październiku 2006 roku i otworzył dom da słoni. Kilka tygodni wcześniej odbył swoją pierwszą zagraniczną podróż, do ojczyzny swojej mamy, Australii.  

Książę Christian ma troje młodszego rodzeństwa:

Siostrę - Księżniczkę Isabellę (ur.21.04.2007)

 

Brata - Księcia Vincenta (ur.08.01.2011)Siostrę - Księżniczkę Josephine (ur.08.01.2011)

 

 W 2010 roku był Page boy'em na ślubie swojej matki chrzestnej, księżniczki Victorii. Od 2011 roku książę uczęszcza do szkoły publicznej Tranegard, przed dwoma laty swoją edukację rozpoczęła tam także jego młodsza siostra, Isabella. Christian jest tym samym pierwszym Następcą Tronu uczęszczającym do szkoły publicznej. Pomimo zaledwie dziesięciu lat książę został odznaczony już czterema medalami i odznaczeniami, ostatnie otrzymał w kwietniu tego roku z okazji 75 urodzin swojej babci. Razem z rodzicami i rodzeństwem wiedzie "normalne" życie. Książę od najmłodszych lat interesuje się piłką nożną, podczas wizyty na Grenlandii w ubiegłym roku dołączył do miejscowych drużyn i wraz z innymi miejscowymi dziećmi zagrał mecz.

Pewnego dnia Christian zasiądzie na tronie Danii, jako król Christian XI. W przeciwieństwie do swojego taty od najmłodszych lat zbiera ogromne doświadczenie dorastając wśród swoich rówieśników. 

Marlena i Kinga 

10 komentarzy:

 1. Bravo, świetna notka pomyślcie tylko za jakieś 10 lat będzie z niego najbardziej atrakcyjna partia w Danii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapomniałaś o Jane - siostrze Mary, a też jest chrzestną Christiana :) Jest przecież nawet na zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny post, dziękuję Wam za spełnienie życzeń czytelniczek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post! Widać,że się napracowałyście

  OdpowiedzUsuń
 5. Super post :)

  Mam pytanie: jak mnie więcej wygląda system oświaty w Danii,tzn. ile lat Christian będzie chodził do ww. szkoły ?

  OdpowiedzUsuń
 6. http://blog_real.blogs.sapo.pt/primeira-promocao-de-mary-the-making-of-2343283

  OdpowiedzUsuń
 7. http://blog_real.blogs.sapo.pt/primeira-promocao-de-mary-the-making-of-2343283

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że przypomniałaś te wydarzenia. Wszystko pamiętam, były to bardzo emocjonujące dni :) W ogóle październik tamtego roku, bo przecież 2 tygodnie później urodziła się Leonor.

  OdpowiedzUsuń
 9. Super notka ;) Josephine będzie śliczną kobietą w przyszłości, ma najwięcej z Mary. ;)

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga