wtorek, 14 czerwca 2016

Prezydent Polski w Danii - podsumowanie wizyty

Prezydent Andrzej Duda z małżonką udał się do Danii z wizytą w dniach 8-10 czerwca.

Z lotniska im. Fryderyka Chopina para prezydencka wyleciała po południu 8 czerwca. Po przylocie udali się do hotelu. Tego dnia nie mieli zaplanowanych żadnych spotkań.
Czwartkowy dzień prezydent rozpoczął wcześnie rano, by móc zrealizować napięty grafik na ten dzień. Zdjęciem (u góry) podzielił się z nami ambasador Danii w Polsce, Steen Hommel na swoim profilu na twitterze.

Pierwszym zaplanowanym wydarzeniem był udział w Polsko-Duńskim Forum Biznesu. Przed rozpoczęciem forum Prezydent RP został powitany przez Przewodniczącego Konfederacji Duńskich Przedsiębiorstw Jensa Mathiesena oraz Ministra Spraw Zagranicznych Królestwa Danii Kristiana Jensena.
 W forum biznesu w Gmachu Starej Giełdy w Kopenhadze biorą udział polscy i duńscy przedsiębiorcy. Spotkania są poświęcone obszarom energetyki, zdrowia, IT, produkcji żywności i rolnictwa.
Prezydent wskazał, że Polska i Dania rozpoczęły intensywny dialog dotyczący nowej infrastruktury sektora energetycznego. Podkreślił, że gazociąg łączący szelf norweski z duńskim wybrzeżem, duński system przesyłu, a także Baltic Pipe były tematem rozmów premiera Danii Larsa Lokke Rasmussena w Warszawie kilka tygodni temu.
W Katedrze św. Oskara Para Prezydencka wzięła udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę "Lone" Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii.
Polsko-duńskie małżeństwo zginęło z rąk gestapo trzy dni po swoim ślubie, który miał miejsce w tej katedrze 31 grudnia 1944 roku.

 Kolejnym punktem wizyty była prywatna audiencja u Jej Królewskiej Mości Małgorzaty II. W spotkaniu uczestniczył również minister spraw zagranicznych Danii. Niestety an pałac królewski ani prezydencki nie podał tematów jakie zostały poruszone w czasie spotkania.
 Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z premierem. Prezydent na wspólnej konferencji z szefem duńskiego rządu powiedział, że rozmowy w pierwszej kolejności dotyczyły zbliżającego się szczytu NATO.Rozmowa z premierem dotyczyła także współpracy gospodarczej i energetycznej. 
Późnym popołudniem Para Prezydencka uczestniczyła w uroczystej kolacji wydawanej na zakończenie PL-DE Forum Biznesu
 Kolejny dzień wizyty Prezydent rozpoczął w Forcie Kastellet od złożenia wieńca przed pomnikiem duńskich żołnierzy poległych w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych od 1948 r.
 Para Prezydencka odwiedziła również Katedrę w Roskilde: Katedrę-Nekropolię Królów Danii.  Prezydent Andrzej Duda  złożył wieniec przy grobach Króla Danii Fryderyka IX oraz Królowej Danii Ingrid.
Kolejnym punktem było wygłoszenie wykładu na Uniwersytecie Kopenhaskim pt.  “Odliczanie przed Szczytem NATO w Warszawie: jaka jest przyszłość bezpieczeństwa europejskiego?” oraz udział w debacie ze studentami i zaproszonymi gośćmi
 Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w Gliptotece z Polonią oraz wręczenie państwowych odznaczeń.
Zdjęcia: prezydent.pl, twitter

7 komentarzy:

 1. Szkoda,że nie było bankietu :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż dziwne, że nie było bankietu, bo chyba nie pamiętaj takiej wizyty Pary Prezydenckiej czy Królewskiej z innego kraju, przy okazji której nie było bankietu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Brak bankietu to największe rozczarowanie :(
  Pierwsza Dama wyglądała bardzo ładnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba muszę coś sprostować, bo większość z was jest rozczarowana brakiem bankietu, ale w czasie tej wizyty nie mógł sie on odbyć, bo była to wizyta niższej rangi niż wizyta państwowa (state visit).

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że nasza Pierwsza Dama świetnie się prezentuje na tego typu wizytach. Jak dla mnie najlepsza jest ostatnia stylizacja (różowo-biała) i ta czarna sukienka z kolacji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza dama wspaniale się prezentuje.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga