4 kwietnia w Niedzielę Wielkanocną królowa Małgorzata uczestniczyła w świątecznej mszy w katedrze w Aarhus, którą odprawił królewski spowiednik i biskup Aarhus, Henrik Wigh-Poulsen.
Ze względu na obowiązujące obostrzenia msza trwała tylko 30 minut i było komunii oraz wspólnego odśpiewania hymnów.
8 kwietnia Fundacja Mary poinformowała, że sztafeta dla dzieci Fri for Mobberi odbędzie się w czterech różnych miastach. Zazwyczaj odbywały się one w maju lub czerwcu, lecz przesunięto je na początek sierpnia.
W związku z tym udostępniono zdjęcie księżnej, która przybija piętkę maskotce Fundacji, w przydomowym ogródku.
9 kwietnia królowa Małgorzata przesłała kondolencje królowej Elżbiecie II po śmierci Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa.
Książę Filip urodził się w 1921 roku jako książę Grecji i Danii, był prawnukiem Christiana IX.
Wraz z informacją opublikowano portret księcia namalowany przez Australijczyka Ralpha Heimansa w 2017 roku.
14 kwietnia ogłoszono, iż książę Christian po ukończeniu w czerwcu Tranegårdskolen w Gentofte będzie kontynuował naukę w Herlufsholm Gymnasium w Næstved.
Do tej samej szkoły uczęszczali również jego kuzyn, książę Nikolai.
Wraz z komunikatem opublikowano nowe zdjęcie księcia wykonane przez Franne Voigta.
Franne Voigt |
16 kwietnia 81. urodziny świętowała królowa Małgorzata. Podobnie jak w poprzednim roku królowa z rodziną nie mogła pojawić się na balkonie pałacu Amalienborg, aby pozdrowić rodaków. Lecz królowa pozdrowiła osoby, które zebrały się pod pałacem Fredensborg, a później wysłuchała kameralny występ królewskiej orkiestry.
Ale czym by były urodziny bez spotkania rodzinnego. Po południu do pałacu przyjechał książę Fryderyk z całą rodziną. Nie zabrakło również Grace. Jak widać po zdjęciach rodzina przygotowała również prezenty dla jubilatki.
Kongehuset |
Natomiast w weekend (17-18.04) rodzina książęca przeniosła się z Amalienborg do Kancellihuset we Fredensborg, aby spędzić tam kilka letnich miesięcy. Również w 2020r. para książęca z dziećmi mieszkała tam 7 miesięcy. Już w 2013r. rzeczniczka dworu Lene Balleby potwierdziła, że rodzina książęca będzie korzystać z domu w miesiącach letnich.
Książę i księżna przejęli apartament w maju 2004 r. Wcześniej budynek z 1731 r. został odnowiony po wieloletniej rezydencji królowej Ingrid. Aż do 2010 roku, kiedy pałac Fryderyka VIII w Amalienborg został całkowicie odnowiony, był on główną rezydencją pary książęcej.
20 kwietnia księżna Mary spotkała się z dyrektor Ninną Thomsen i wicedyrektor Trine Schaldemose z Mødrehjælpen (Mother's Help).
Panie rozmawiały o tym, jak organizacji udało się kontynuować swoje ważne dzieło w ciągu ostatniego roku w czasach, gdy kryzys covidowy wzmocnił wyzwania szczególnie wrażliwych i wrażliwych rodzin, a co za tym idzie postawił nowe wymagania wobec oferty pomocy i doradztwa oferowanej przez fundację. Na spotkaniu księżna otrzymała również przegląd nowej strategii pracy na rzecz pomocy rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji.
Z tej okazji para książęca udostępniła nowe zdjęcia księżniczki wykonane przez księżną Mary w wiosennym słońcu w Kancellihuset.
Kongehuset/księżna Mary |
Następnego dnia księżna Mary uczestniczyła w prezentacji nowego raportu "Stan Popularcji Świata" pod tytułem "Moje ciało jest moim własnym". Raport jest publikowany corocznie przez UNFPA od 1978 roku i koncentruje się na nowych tematach między innymi w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Księżna przybyła do Gerlev Idrætshøjskole, gdzie nastąpiła prezentacja i nie jest to przypadek, gdyż szkoła średnia włączyła ten temat w codzienną pracę placówki. Mary została powitana po przybyciu przez nadinspektor Tanię Dethlefsen, Ministra Współpracy Rozwojowej i Współpracy Nordyckiej Flemminga Møllera Mortensena oraz Zastępcę Sekretarza Generalnego ONZ i Zastępcę Dyrektora Wykonawczego UNFPA Ib Petersena.
Mary wygłosiła przemówienie, w którym stwierdziła, że prawo do decydowania o własnym ciele jest niezbędne dla młodych ludzi na całym świecie - nie tylko w krajach rozwijających się.
"Oczywiście nasze ciało należy do nas samych. Do kogo jeszcze powinien należeć? Nie należy jednak długo szukać przykładów braku szacunku, że każdy powinien mieć możliwość decydowania o własnym ciele. Prawo do decydowania o własnym ciele ma wiele wyrazów. Naruszenia obejmują zarówno małżeństwa dzieci, jak i przykłady, takie jak hashtag MeToo. Często wiąże się to z brakiem równości płci" - stwierdziła księżna. Dalej kontynuowała temat dotyczący nieprawdziwych wzorców kreowanych w mediach: "W Gerlev Idrætshøjskole rozumiem, że skupiacie się na ideałach ciała, które możecie napotkać w reklamach i mediach społecznościowych; ideały, do których czujecie, że trzeba dążyć. Skupiacie się na tym, że każdy jest stworzony inaczej, że każdy wygląda inaczej, i że tak jest w tym celu. Pomyśl, jak nudny byłby nasz świat, gdyby wszystko i wszyscy byli tak jednorodni. Skupiasz się na tym, że Twoje ciało jest Twoje. Niestety, nie wszędzie znajdziemy ten szacunek dla różnorodności." Księżna również opowiedziała o spotkaniu, które sprawiło, że zaczęła działać na rzecz praw kobiet. Dwanaście lat temu na dużej imprezie w Statens Museum for Kunst w Kopenhadze usłyszała przemówienie uznanej położnej, dr Kodingo z afrykańskiego kraju Czadu o trudnej i zagrażającej życiu sytuacji wielu kobiet w jej krajach. "Byłam zszokowana sytuacją, w jakiej znajduje się wiele kobiet, gdy kilka lat temu usłyszałam, jak położna z Czadu mówiła, że jak kobieta w Czadzie zachodzi w ciążę, to ma jedną stopę w grobie. Jak to możliwe? Pomyślałam tak, a potem dowiedziałam się, że problem był tylko wierzchołkiem góry lodowej".
HRH Crown Princess Mary, @UNFPA and DFPA, launching UNFPA’s SWOP report #MyBodyIsMyOwn #GenerationEquality— Dr.Salahideen ALHAJ 🔶 🔸️#WearAMask #SDGs (@salhaj) April 22, 2021
23 kwietnia razem z uczniami księżna Mary otworzyła festiwal naukowy Dzień Badań 2021. Festiwal, który z Naturcenter Amager był transmitowany na żywo do klas szkolnych, skupił się na uruchomieniu nowego programu szkolnego „Klimat w menu”. W programie szkolnym uczniowie pracują nad tematyką marnowania żywności, biogazu i żywności przyjaznej dla klimatu. Materiały dydaktyczne udostępniane są bezpłatnie wszystkim szkołom w kraju. Składają się z trzech broszur tematycznych na temat klimatu i żywności, które traktuje się z trzech różnych perspektyw: Jak ludzie są motywowani do wybierania bardziej przyjaznych dla klimatu alternatyw w swojej diecie, w jaki sposób zmniejsza się ilość marnowanej żywności i jak można to sprawić, aby większa ilość bioodpadów trafia do biowiaderka, dzięki czemu można je przekształcić w biogaz.
Po przybyciu do Naturcenter Amager księżna została przyjęta przez minister edukacji i badań Ane Halsboe-Jørgensen.
Klasy reprezentowało po dwóch uczniów z każdej klasy, podczas gdy pozostali koledzy śledzili wydarzenie z kilku szkół w Kopenhadze. Uczniowie jako pierwsi uczestniczyli w tegorocznym nowym programie szkolnym podczas Dnia Badań.
W związku z otwarciem Dnia Badań, studenci zaprezentowali swoje propozycje rozwiązań przyszłych problemów klimatycznych. W wyłonieniu zwycięzców pomogło jury składające się z naukowców. Mary wręczyła dyplomy uczniom, którzy przedstawili najlepsze rozwiązania problemów klimatycznych. Uczniowie School at Islands Brygge zostali nagrodzenie za najlepsze rozwiązanie w kategorii „Żywność przyjazna klimatowi”. W kategorii „Odpady spożywcze” zwyciężyli uczniowie z 7 klasy w Den Classenske Legatskole. Natomiast uczniowie ze szkoły Bavnehøj otrzymali dyplom za swoje rozwiązanie w kategorii „Odpady spożywcze”.
Mary jest patronką Dni Badań, ogólnokrajowego festiwalu naukowego Ministerstwa Edukacji i Badań, który odbywa się co roku w 17. tygodniu. Ma na celu m.in. umożliwienie spotkań naukowców z obywatelami, a także skupienie się na tym, jak badania i innowacje przyczyniają się do rozwiązywania wyzwań społeczeństwa. Na festiwal składa się szereg wydarzeń lokalnych na terenie całego kraju, podczas których badania naukowe i nauka są rozpowszechniane m.in. poprzez wykłady, debaty, imprezy otwarte itp. Organizatorami są zazwyczaj uniwersytety, instytucje badawcze, gminy, biblioteki, stowarzyszenia prywatne, firmy i szpitale, które albo prowadzą badania, albo chcą rzucić światło na dany temat za pomocą badań. W związku z sytuacją dotyczącą COVID-19, wiele działań odbędzie się online w tym roku.
facebook/detdanskekongehus |
facebook/detdanskekongehus |
facebook/detdanskekongehus |
facebook/detdanskekongehus |
facebook/detdanskekongehus |
23 kwietnia w Światowy Dzień Książki Mary Fonden przypomniała o realizowanym projekcie gry czytelniczej. "UNESCO ogłosiło 23 kwietnia oficjalnym dniem książki, bo książki nas rozwijają i inspirują do zrozumienia, tolerancji i dialogu. Całkowicie się z tym zgadzamy w Fundacji Mary. Nasz projekt LæseLeg - giv sproget vokseværk został właśnie opracowany, aby promować dialog w placówkach opieki dziennej i przedszkolach, a tym samym wzmacniać zdolności dzieci do angażowania się w relacje już od najmłodszych lat.
Gratulujemy i dziękujemy książkom za wszystko, co nam dają - dużym i małym. Gra czytelnicza to współpraca z Egmont Fonden"
Księżna zaś napisała: "Kiedy czytamy z dziećmi, powiększamy ich zasób słownictwa i wyobraźnię, a przy większym zasobie stają się one lepsze w wypowiadaniu się własnymi słowami. Wzmacnia ich zdolność do bycia częścią społeczności, które przynoszą im korzyści zarówno teraz, jak i w przyszłości."
Następnego dnia fundacja udostępniła filmik, na którym zadała pytanie: "Co według Was jest najważniejszym składnikiem dobrej społeczności dla dzieci?". To pytanie zadano księżnej, sekretarz generalnej Red Barnetcie Johanne Schmidt-Nielsen i wielu innych osób, które na co dzień pracują z dziećmi.
Na nagraniu z domowego biura w Pałacu Fredenka VIII w Amalienborgu można zobaczyć odpowiedź księżnej, która musiała odpowiedzieć jednym wyrazem.
"Jedno słowo? Jest to trudne", mówi księżna , ale potem wybiera słowo „bezpieczeństwo”. "Jeśli dzieci mają się rozwijać i dobrze prosperować, to muszą być bezpieczne" – mówi Mary.
25 kwietnia książę Christian w ramach przygotowań do konfirmacji wziął udział w niedzielnym nabożeństwie w Asminderød we Fredensborgu. Księciu towarzyszyła jego babcia, królowa Małgorzata.
Keld Navntoft, Kongehuset |
Keld Navntoft, Kongehuset |
26 kwietnia para książęca wzięła udział w wyjątkowym spotkaniu. Z każdego z domów - na zamku Haga w Szwecji, Skaugum w Norwegii i w pałacu Fryderyka VIII na Amalienborgu w Danii - księżniczka Victoria i książę Daniel ze Szwecji oraz norweska para książęca i duńska para książęca- spotkali się dziś po południu na spotkaniu cyfrowym.
Wasze Królewskie Wysokości nie tylko informowali się nawzajem o życiu rodzin, ale także mówili o pracy ich patronatów w tym czasie.
Pary zakończyły rozmowę z niecierpliwością czekając na ponowne spotkanie ponad granicami.
Podczas spotkania Mary wyglądała niesamowicie szykownie w eleganckiej jasnoniebieskiej koszuli, która pochodzi od BA&SH. Natomiast kolczyki są projektu Louise Grønlykke
Kongehuset, Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna og Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff” |
Photo: Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff |
Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff |
Kongehuset |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz
Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.
Pozdrawiam Administratorka bloga