piątek, 26 października 2012

Królowa Bhutanu - Jetsun Pema i król Jigme Khesar Namgyel Wangchuk

Zdjecie: Jego Królewska Mość i Jej Królewska Mość Gyaltsuen.

Trochę długi nagłówek :)
Księżna Mary nie ma oficjalnych wyjść więc postanowiłam przybliżyć sylwetki pary królewskiej Bhutanu.Królowa Jetsun Pema urodziła się czwartego czerwca 1990 roku.
Królowa kształciła się w  Bhutanie i w Indiach oraz studiowała w londyńskim Regent College. Interesuje się sztuką, zwłaszcza malarstwem, lubi też koszykówkę. Jest młoda, ale także ciepła i łagodna.


na co dzień królowa wybiera narodowe stroje


jednak mamy okazję widzieć ją także w ubraniach "normalnych"Mówi się, że w 1994 roku 17 letni wówczas książę dojrzał na pikniku piękną  czteroletnią dziewczynkę, o tak wyjątkowej urodzie, że od razu się w niej zakochał. Podszedł do niej uklęknął i powiedział :  „Kiedy dorośniesz, chcę, żebyś została moją żoną”. Pragnienie monarchy spełniło się czternaście lat później. Dziewczynką była właśnie Jetsun Pema.

Zdjęcie: King Jigme Khesar Namgyel Wangchuck and Queen Jetsun Pema in New Delhi October 24, 2011.
"Nie wiem, jak zostanie ona odebrana przez naród, ale dla mnie jest tą jedyną"
Zdjęcie: King Jigme Khesar Namgyal Wangchuck, holds a young child as he greets locals with Queen Jetsun Pema during a celebration after they were married at the Punakha Dzong in Punakha, BhutanZdjecie: Jego Królewska Mość Król i Jej Królewska Mość ♥ GyaltsuenZdjęcie: Bhutan's King Jigme Khesar Namgyel Wangchuck (centre R) and Queen Jetsun Pema (centre L) smile as they are surrounded by young judo players after inspecting a judo training session at Tokyo's Kodokan judo gymnasium on November 17, 2011.Zdjecie: Jego Królewska Mość Król i Jej Królewska Mość ♥ GyaltsuenZdjecie: Jego Królewska Mość Król i Jej Królewska Mość ♥ GyaltsuenZdjecie: Jego Królewska Mość i Jej Królewska Mość Gyaltsuen.Zdjecie: Jego Królewska Mość i Jej Królewska Mość Gyaltsuen.Zdjecie: Jego Królewska Mość i Jej Królewska Mość Gyaltsuen.

Bhutan
Bhutan jest górzystym krajem bez dostępu do morza leżącym we wschodniej części Himalajów, pomiędzy Tybetem w Chinach na północy, a indyjskimi stanami Asam i Bengal Zachodni na południu i wschodzie i Sikkim na zachodzie.
 Bhutan dzieli się na trzy równoleżnikowe strefy: na północy wznoszą się Himalaje Wysokie. 20 wierzchołków przekracza wysokość 7000 m n.p.m. (najwyższy szczyt Gangkhar Puensum 7570 m). W środkowej strefie, które obniża się w kierunku południowym tworząc Himalaje Małe (Himalaje Wewnętrzne), znajdują się niższe pasma poprzecinane żyznymi dolinami rzek: m.in. Sankosz i Manas. I tak: pomiędzy rzekami Mo i Drangme usytuowany jest wododział Czarnych Gór o wysokościach 1500 – 2700 m n.p.m. 
Na wschodzie kraju znajduje się łańcuch gór Donga. Pogórze Himalajów tworzy masyw Siwalik z wzniesieniami nie przekraczającymi 1500 m n.p.m. Ostatnia strefa znajduje się na pd. kraju i ma charakter nizinny. Jest to równina Duars (Dwar) leżąca w znacznej większości na terenie Indii, tu zajmuje pas przygraniczny z Indiami o szerokości 8–13 km.
Wciśnięty między Indie a Chiny, Bhutan jest jednym z najbardziej odosobnionych i trudno dostępnych krajów na świecie. Dopiero w 1971 roku przystąpił do ONZ. Na początku lat 60. ubiegłego wieku zaczął otwierać się na świat - wprowadzono wtedy walutę i zaczęto budować drogi. Telewizję i internet wprowadzono tu zaledwie w 1999 roku. Zmiany, przekształcające królestwo w nowoczesny kraj forsował ojciec i poprzednik obecnego króla, panujący od 1972 do 2006 roku Jigme Singye Wangchuck.
Bhutan od lat opiera się masowej turystyce. Obcokrajowcy mogą wjeżdżać do kraju jedynie w małych grupach, a wycieczki takie są bardzo kosztowne.

Kraj zasłynął wprowadzeniem alternatywy dla PKB - zamiast badać przyrost materialny, bhutańskie władze mierzą szczęście obywateli. Król Wangchuk w pierwszym przemówieniu po koronacji obiecał chronić swój kraj przed "negatywnymi skutkami globalizacji".

11 komentarzy:

 1. http://www.infodania.pl/info/dunska-monarchia

  OdpowiedzUsuń
 2. R E W E L A C Y J N Y P O S T!!!:D
  Naprawdę, bardzo mi się podoba, bo zmienia, a właściwie buduje mój pogląd o Buthanie. Pojęcia nie miałam, że jest on monarchią i że na tronie zasiada tak piękna królowa;) To jest dziewczyna "z ludu", dobrze zrozumiałam?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dość egzotyczne klimaty ;) Bardzo ładna para! Po raz pierwszy usłyszałam o nich kiedy brali ślub - wcześniej nie wiedziałam nawet,że jest taki kraj (wstyd trochę xD). Bardzo dobra notka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)

   Szczerze przyznam, że ja też dopiero za sprawą ślubu dowiedziałam się o istnieniu Bhutanu i bardzo się nim zainteresowałam, to piękny kraj :)

   Usuń
 4. Świetna notka i piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli Jetsun Pema urodziła się w 1990 to w dniu pierwszego spotkania z królem miała zaledwie 4 lata :) - wkradł się błąd do Twojej notki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki wstyd xD To pewnie przez siódemkę w wieku króla ;)

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga