piątek, 8 marca 2013

Program wizyty w Chile i więcej


Kilka dni temu siostra księżnej Mary wręczyła stypendia w wysokości 2 000 euro. Stypendia te otrzymali duńscy studenci, uczący się w w Tasmanii.

Stypendia UTAS pozwalają studentom doświadczyć i wzbogacić swoje doświadczenie akademickie, poprzez studiowanie z dala od ojczyzny. W ten sposób zacieśniają się także stosunki pomiędzy duńskimi a tasmańskimi uniwersytetami. UTAS zachęca nie tylko do wymiany studentów, ale i kultury.

***


Już pod koniec tego tygodnia rozpocznie się oficjalna wizyta księcia Frederika i księżnej Mary w Chile. Początkowo miała tam się udać królowa Małgorzata, która z powodu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa została zmuszona do rezygnacji z tego wyjazdu.


Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago de Chile. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.


Niedziela, 10 marca:

- Wylądowanie na lotnisku w Santiago.

12.30 Zwiedzanie parku przyrodniczego Quebrada de Macul, który stoi jako przykład krajobrazu, który kiedyś rządził obszarem poza Santiago. Para Książęca wybierze się tam na wycieczkę.

20.00 Kolacja u Duńskiego ambasadora w Chile – pana Larsa Steen Nielsena.

Poniedziałek, 11 marca:

10.50 złożenie wieńców na pomniku wolności „Libertador General Bernardo O’Higgins”.

11.50 Spotkanie z burmistrzem Santiago, Caroliną Toha w Escuela Vicuna Mackenna i wręczenie symbolicznych kluczy do miasta.

13.00 Prywatne spotkanie z prezydentem Chile Sebastián’em Piñera i panią Cecilią Morel w Pałacu Prezydenckim La Moneda.

14.00 Oficjalny Lunch z ministrem spraw zagranicznych w Chile, panem Alfredo Moreno w Salon del Café, z udziałem delegacji biznesowej.

18.40 Zwiedzanie parku przemysłowego - Grundfos Industrial Park w Colina. Para zainauguruje nową maszynę Grundfos Chile badającą jakość kontroli pomp odśrodkowych.

Wtorek, 12 marca:

9.40 Książę spotka się z przedstawicielami duńskich firm w sprawie prywatnej opieki zdrowotnej w szpitalu Clínica Alemana.

10.40 Księżna Mary odwiedzi hiszpańską szkołę, gdzie w bibliotece od 10 lat dzieci uczą się duńskiego, od nauczycielki Anne Hansen

12.10 Para zwiedzi dom poety Pabla Nerudy i będzie uczestniczyć w prezentacji duńsko-chilijskiego projektu, w którym wzięło udział pięciu chilijskich i pięciu duńskich poetów, którzy w domu poety zajęli się tłumaczeniem i publikacją duńsko-chilijskiej antologii poezji. Następnie Frederik i Mary odwiedzą grup poety.

15.25 Para obejrzy miejsce w którym zostanie zbudowany zakład Industry Container Maersk w San Antonio. Fabryka ta jest największą duńską inwestycją w Chile.

20.00 Książę i księżna będą uczestniczyć w otwarciu wystawy Asgera Jorna w Museo de Bella Artes, Muzeum Narodowe w Chile. Para obejrzy około 100 prac duńskiego artysty.

21.00 Uroczysta kolacja w duńskiej ambasadzie, mająca na celu opracowanie i promowanie dialogu i kontaktów między duńską i chilijską sceną kulturalną.

Środa, 13 marca

9.15 Książę otworzy seminarium biznesowe w Hotel Grand Hyatt. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele duńskich i chilijskich firm. Omówione zostaną sfery żywności i przemysłu rolnego, czystych technologii, zdrowia, akwakultury i rybołówstwa, górnictwa oraz sektor morski.

10.30 Księżna Mary otworzy duńsko-chilijskią konferencję dotyczącej edukacji o prawach człowieka ”Human Rights Education = Human Rights in Education?” w Museo de la Memoria.

13.30 Lunch z delegacją biznesową.

15.25 Para odwiedzi Dirección de Bibliotecas Archivos y Museos (DIBAM) – Chilijską Radę kultury.

15.50 Sympozjum na temat architektury.

20.00 Oficjalna kolacja w Club de la Unión.

Czwartek, 14 marca, Antofagasta:

12.45 Książę i Księżna uczestniczą w otwarciu fabryki ”Supercenter”.

16.00 Para książęca odwiedzi Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Następnie wieczorem para będzie obserwować zachód słońca.

Piątek, 15 marca:

10.50 Para zwiedzi kopalnię Gaby, gdzie dowie się więcej o trwającej budowie systemów słonecznych.

Frederik i Mary wracają do Danii.


***

Mała ciekawostka co do stery czasowej, gdy u Nas jest 8 rano w Chile jest południe.

***

Co do strojów mam nadzieje, że Mary wybierze coś nowego, dlatego warto spojrzeć na nowe kolekcje ulubionych projektantów księżnej. A oto moje typy:


Powyżej kolekcja Ellie GUG wiosna/lato 2013


Heartmade


Malene Birger – „modowa królowa Danii” .

***

Na dziś to wszystko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga