piątek, 30 grudnia 2016

Podsumowanie 2016 roku


Nie ubłagalnie zbliża się koniec 2016 roku. Na dzień przed Sylwestrem przygotowałam dla Was podsumowanie mijającego roku. Mam nadzieję, że również włączycie się w zabawę i podzielicie się w komentarzach tym co zapamiętaliście najbardziej z tego roku, co Wam się podobało albo też co Was zaskoczyło, a może też czegoś zabrakło w moim podsumowaniu.

Styczeń

Każdy rok rodzina królewska rozpoczyna od przyjęć noworocznych wydanych dla rządu, armii, królewskich patronatów i korpusu dyplomatycznego. W tym roku nie mogło być inaczej. Choć na przyjęciach zabrakło księcia Henrika.


8 stycznia swoje 5 urodziny świętowały bliźnięta - książę Vincent i księżniczka Josephine.


W tym miesiącu królowa wydał również przyjęcie dla oficerów marynarki, na którym nie mogło zabraknąć Mary i Fryderyka.


Luty
Na początku miesiąca 44 urodziny obchodziła księżna Mary.
Na przełomie lutego i marca para książęca udała się z długo zapowiadaną (ale też kontrowersyjną) wizytą do Arabii Saudyjskiej i Kataru.


Marzec

Na początku miesiąca w pałacu Christiansborg odbył się bankiet dla przedstawicieli świata sztuki, kultury i sportu. W czasie tego przyjęcia Mary zaprezentowała swoją nową tiarę.

W tym miesiącu opublikowany został wywiad księżnej dla Berlingske, w którym księżna opowiadała o równości płci i konferencji Women Deliver.Kwiecień
W kwietniu do Danii z oficjalną wizytą przybył prezydent Meksyku wraz z małżonką. Oczywiście nie zabrakło stałych elementów takich wizyt, czyli powitania na lotnisku, bankietu wydanego przez królową oraz przyjęcia wydanego przez prezydenta na cześć królowej.


16 kwietnia urodziny świętowała królowa. Jak co roku królowa z rodziną wyszła pozdrowić zgromadzony tłum pod pałacem.


W Eurowoman ukazał się wywiad z księżną.


21 kwietnia urodziny obchodziła księżniczka Isabella. Z tej okazji opublikowano nowe zdjęcia jubilatki wykonane przez jej mamę.


 Księżna jako patron UNFPA udała się z wizytą do Burkina Faso. Towarzyszył jej minister spraw zagranicznych, Kristian Jensen,


Para książęca wraz z królową i księżniczką Benedicte udali się pod koniec kwietnia do Szwecji, aby wziąć udział w świętowaniu 70 urodzin króla Carla Gustawa.


Maj
Maj to chyba najbardziej pracowity miesiąc dla księżnej. Rozpoczął się od przyjęcia w pałacu wydanego dla uczestników Copenhagen Fashion Summit, który księżna otworzyła następnego dnia.


Książę Fryderyk otworzył wystawę fotografii Mario Testino, na której zaprezentowano nieznany do tej pory portret Mary.

Para królewska i para książęca uczestniczyła w 150 rocznicy utworzenia Royal Danish Yacht Club.


16 maja rozpoczęła się konferencja Women Deliver - największa konferencja na świecie dotycząca praw kobiet i dziewcząt. Księżna jako jej patron otworzyła całe wydarzenia oraz uczestniczyła w kilkunastu spotkaniach.


W maju uruchomiono również nowy program fundacji Mary, którego celem jest zapobieganie  mobbingowi wśród dzieci w przedszkolach i żłobkach.


Mary i Fryderyk uczestniczyli byli gośćmi na chrzcie księcia Oscara - syna księżniczki Victorii i księcia Daniela. Książę został chrzestnym małego księcia.


31 maja uruchomiono oficjalne konta duńskiego dworu na facebooku i instagramie. 


Czerwiec

Na początku miesiąca księżna wzięła udział w szkoleniu wojskowym, a następnego dnia królowa dokonała inspekcji oddziału księżnej.

Opublikowano nowe oficjalne zdjęcie rodziny królewskiej wykonane w czasie świętowania urodzin królowej.


Mary ochrzciła nowy statek grupy Wecco.


W tym roku księżna Mary i książę Fryderyk byli gośćmi specjalnymi królowej Elżbiety na wyścigach konnych Royal Ascot. Parze książęcej towarzyszyli hrabia i hrabina Wessex. Mary i Fryderyk mieli również okazję porozmawiać z królową oraz księżna Cambridge.


Lipiec

To był miesiąc wakacyjnego odpoczynku rodziny królewskiej, która jak co roku ten czas spędziła w Grasten. Odbyła się również tradycyjna letnia sesja fotograficzna, na której po raz kolejny zabrakło księcia Joachima z rodziną,


 Opublikowano również wywiad z księżną w australijskim wydaniu Vogue'a. Całość ilustrowały zdjęcia wykonane przez Mario Testino.


Sierpień

Na początku miesiąca para książęca udała się do Rio de Janeiro, gdzie obywały się letnie igrzyska olimpijskie. Książę Fryderyk uczestniczył w sesji MKOI. Rodzina królewska wzięła udział w otwarciu duńskiego pawilonu, a po serii spotkań ze sportowcami i oficjalnym otwarciu Igrzysk Mary wróciła do Danii. Natomiast książę został dopingować sportowcom.


Księżna Mary otworzyła wystawę fotografii Marca Groba, na której zaprezentowano portrety pary książęcej.

Pod koniec miesiąca Mary w ramach pracy fundacji Mary udała się z wizytą na Grenlandię, gdzie m.in odwiedziła przedszkole i otworzyła konferencję dotyczącą przemocy domowej.


Wrzesień

Mary jako patron Europejskiego Oddziału WHO uczestniczyła w 66 sesji organizacji.


W zawiązku z odbywającym się posiedzeniem ONZ księżna udała się z 3-dniową wizytą do Nowego Jorku.


Na przełomie września i października para książęca udała się z wizytą promującą duński biznes do Waszyngtonu i Bostonu.


Październik

Na początku miesiąca rodzina królewska uczestniczyła w inauguracji posiedzeń parlamentu.


W Holstebro para książęca uczestniczyła we wręczeniu nagród swojego imienia.


Księżna Mary oraz książę Christian i księżniczka Isabella wzięli udział w przyjęciu wydanym dla Olimpijczyków i Paraolimpijczyków. Niestety na spotkaniu zabrakło księcia Fryderyka, który dzień wcześniej uszkodził sobie kręgosłup skacząc na trampolinie.


Z okazji urodzin księcia Christiana opublikowano jego nową fotografię.


Z okazji kobberbryllup grenlandzka poczta wypuściła specjalny znaczek.


Z okazji 10-lecia fundacji Mary, które będzie obchodzone w przyszłym roku Helle Bygum napisała nową biografię księżnej "Księżna Mary - księżna serc".


Listopad

14 listopada para książęca obchodziła kobberbryllop, czyli 12,5 rocznicę ślubu. Z tej okazji opublikowano oficjalne zdjęcia oraz fotografię ze świętowania tej uroczystości z przyjaciółmi.


Jako patron WHO księżna Mary udała się z wizytą do Mołdawii, gdzie promowała szczepienia oraz dbanie o zdrowie matek i dzieci.


Grudzień

Na początku miesiąca rodzina książęca uczestniczyła w premierze baletu "Dziadek do orzechów". Królowa przygotowała scenografie i kostiumy do przedstawienia.

Natomiast święta Bożego Narodzenia rodzina królewska spędziła razem w pałacu Marselisborg pod Aarhus.


W przyszłym roku czekają nas:
- 45 urodziny księżnej Mary
- 10-lecie fundacji Mary 
-  50 rocznica ślubu królowej Małgorzaty i księcia Henrika
- wizyta prezydenta Islandii oraz belgijskiej pary królewskiej w Danii.

*****


10 komentarzy:

 1. Wiele wspaniałych chwil było w tym roku. Ciężko mi wybrać jedno wydarzenie.
  Świetny post ;)
  Pozdrawiam i zapraszam na blogowaniezk

  OdpowiedzUsuń
 2. To był naprawdę fantastyczny rok, z wydarzeń przedstawionych tutaj z pewnością nie zapomnę chrzcin Oscara, rocznicy ślubu Mary i Frederika oraz ich tańca na jednym z przyjęć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podróży do Arabii Saudyjskiej i Kataru Mary pewnie nie wspomina dobrze, skoro była tam lekceważona jako kobieta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejny udany rok dla Mary, oby następny był jeszcze lepszy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post. A czy może wiesz ile razem było oficjalnych wyjść Mary.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wiem, ale postaram się je policzyć

   Usuń
  2. Księżna Mary miała ok 100 wyjść i do tego (nie wliczone przeze mnie) wyjścia związane z konferencją Women Deliver oraz wyjścia w czasie podróży zagranicznych, a ich było 7

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź😘

   Usuń
 6. Świetne podsumowanie,niczego w nim nie brakuje,ale jest jeden mały błąd- powinno być "księcia Joachima i jego rodziny "a nie Henrika w opisie sesji letniej.
  Księżna prezentowała się oszałamiająco podczas bankietów noworocznych.Mnie przede wszystkim jednak zachwyciły nowe portrety i oczywiście sesja do Vouge.
  Najbardziej zapadł mi w pamięć taniec pary na balu w USA.
  Negatywnie zapamiętam zrzeczenia się tytułu przez Henrika i jego brak wsparcia dla żony.Nie podobało mi się to też,że Mary pozwoliła na takie traktowanie siebie i innych kobiet w krajach arabskich,tym bardziej,że w maju tak bardzo angażowała się w konferencje na temat praw kobiet.Z mojej strony odczułam to trochę jak hipokryzję- walczymy o równość,ale tylko tam gdzie ona jest,gdzie jest nam wygodnie o tym mówić.To nie jest krytyka Mary i jej wielkiego wysiłku,ale moje subiektywne odczucia co do panującej poprawność politycznej.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne podsumowanie, moim zdaniem niczego w nim nie brakuje.
  Ja zapamiętam rocznicę slubu M&F, wyjątkowe zdjęcia z wywiadów!

  Życzę Ci Szczęśliwego Nowego Roku, zdrowia i niesłabnącej chęci pisania dla nas o Mary.
  Ania

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga