środa, 14 lutego 2018

Nowe informacje dotyczące pogrzebu i najbliższych dni

Pogrzeb księcia Henrika odbędzie się 20 lutego 2018 roku o godzinie 11:00 w kaplicy Pałacu Christiansborg. Zgodnie z życzeniem księcia nie będzie to pogrzeb państwowy, lecz uroczystość prywatna, w której wezmą udział tylko najbliżsi księcia.
Ciało księcia zostanie skremowane, a następnie część prochów zostanie rozrzucona do oceanu, a część pochowana w ogrodzie Pałacu Fredensborg.
Dostęp mediów w czasie pogrzebu będzie ograniczony.
Jutro o 10 ciało księcia zostanie przeniesione z Fredensborg do Pałacu Amalienborg. Natomiast w piątek o 18 trumna zostanie złożona w kaplicy Pałacu Christiansborg w Castrum Doloris. Tam w sobotę w godzinach 10-12 odwiedzi go rodzina.
Dzisiejszej nocy w Pałacu Fredensborg przybywał również książę Felix, syn księcia Joachima.

W okresie miesięcznej żałoby Rodzina Królewska będzie zakładać czerń oraz nie będzie uczestniczyć w imprezach towarzyskich i rozrywkowych. Personel oraz gwardziści będą nosić na lewej ręce czarną opaskę.
Z związku ze śmiercią teścia udział księżnej Mary w uroczystościach 100 rocznicy niepodległości Litwy zostały odwołany. 

Od dziś do 20 lutego w godzinach 9-17 wystawiona będzie księga kondolencyjna w Det Gule Palae, gdzie każdy chętny będzie mógł się wpisać. Duńska Ambasada w Polsce również wystawiła księgi kondolencyjne, do których będzie się można wpisywać dziś i jutro.
Jeżeli chcecie przesłać list z kondolencjami możecie to zrobić na adres: 
Amalienborg
Postboks 2143
1015 Kobenhavn K


Kwiaty pod Pałacem Marselisborg
Z całego kraju oraz z zagranicy do rodziny królewskiej płyną kondolencje i wyrazy współczucia. Jako pierwszy wiadomość wysłał premier Lars Lokke Rasmusen: "Z wielkim smutkiem otrzymałem wiadomość o śmierci Jego Królewskiej Wysokości Księcia Henryka. (...) Rodzina królewska straciła kotwicę. (...) Dania straciła wyjątkowego przedstawiciela naszego kraju. W imieniu Duńczyków pragnę wyrazić moje pełne współczucie z królową Małgorzatą i całą rodziną królewską." Całość możecie przeczytać tu.

Następna wiadomość napłynęła z Rumunii:
"Jej Królewska Mość księżniczka Margaret  wraz z całą rodziną królewską, przyjęła z wielkim smutkiem wiadomość o odejściu Jego Królewskiej Wysokości Księcia Henrik Danii, księcia małżonka Jej Wysokość Królowej Małgorzaty II.
Margareta i książę Radu byli w częstym kontakcie z duńską parą królewską i cieszył się uczuciem, ciepłem i hojnością Księcia Henrika. Ponadto, kilka lat temu, rumuńska para królewska odpowiedziała książę Henrik na osobiste zaproszenie do spędzenia kilku dni w Pałacu Fredensborg.
Jej Królewska Mość skierowała dziś rano osobisty list do Jej Królewskiej Mości Królowej Małgorzaty II.
Rumuńska rodzina królewska zawsze będzie pamiętać osobowość, talent i poczucie humoru zmarłego Księcia Henrika.
Niech odpoczywa w pokoju!"

Kondolencje przesłał również król Harald oraz poprosił o opuszczenie wszystkich flag do połowy masztu dziś oraz w dniu pogrzebu księcia Henrika.

Wyrazy współczucia przesłał również król Carl XVI Gustaw: "Bliskie relacje między Skandynawskimi Rodzinami Królewskimi nie wynikają tylko z bliskich więzi rodzinnych, które nas łączą. Pamiętamy księcia Henrika z wielką sympatią."

Prezydent Francji (kraju, z którego pochodzi książę) powiedział, że książę promował "długą i niezmienną przyjaźń między Danią a Francją". Wyraził również kondolencje dla Duńskiej Rodziny Królewskiej oraz wszystkich Duńczyków.

Prezydent Putin wysłał list do królowej Małgorzaty: "Głęboko podzielam twój smutek. Życzę Ci i członkom rodziny królewskiej odwagi i siły w tym trudnym czasie".

Specjalne wiadomości wystosowały również organizacje, którym patronował książę Henrik w tym. m.in Duński Czerwony Krzyż. "Z wielkim smutkiem otrzymaliśmy dziś wiadomość, że książę Henrik zmarł. Wszystkie nasz myśli płyną ku rodzinie królewskiej. Przez prawie 49 lat książę Henrik był wierną i cenioną częścią Czerwonego Krzyża, a dziś spędzimy dzień upamiętniając naszego fantastycznego patrona."


Około 13 do Fredensborg przyjechali Fryderyk i Joachim z żonami. Po niecałych dwóch godzinach wrócili do domów. 
Po 15 królowa postanowiła wyjść i przywitać się z osobami, które przyszły pod Fredensborg, aby złożyć kwiaty.


A na koniec jedno z ostatnich zdjęć księcia Henrika wykonane na początku tego roku w Sharm El Sheikh w Egipcie.

Zdjęcia:twitter

27 komentarzy:

 1. Książę interesował się buddyzmem, że zdecydował się na taki pochówek?

  OdpowiedzUsuń
 2. Królowa Małgorzata to kolejna królowa w duńskiej RK,która owdowiała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam takie przeczucie że śmierć małżonka przyspieszy decyzję Królowej i abdykacji

   Usuń
  2. Z tego, co pamiętam, to królowa nie jest zwolenniczką abdykacji, no ale zobaczymy

   Usuń
  3. Myślę, że królowa to niezwykle silna kobieta i ma wsparcie w synach, więc podoła swoim obowiązkom mimo tej trudnej sytuacji.
   Już sama decyzja królowej o wyjściu dziś do ludzi wiele o niej mówi.

   Usuń
 3. Specyficzny pochówek.. Osobiście uważam że "nie przystoi" członkowi rodziny królewskiej. Ale cóż książę był specyficzną postacią i tak zostanie pochowany

  OdpowiedzUsuń
 4. Na tym zdjęciu z Egiptu wyglądał dobrze, a to było tak niedawno

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba nie do końca zrozumiałam. Czyli książę nie zostanie pochowany w katedrze Roskilde?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Księże zostanie pochowany zgodnie ze swoim życzeniem, czyli nie w Roskilde

   Usuń
  2. Książę nie zgodził się na pochówek w katedrze i jego życzenie uszanowano

   J.

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź.

   Usuń
 6. Czy będzie można liczyć na obecność innych rodzin królewskich? Pogrzeb jest prywatny jednak np. szwedzka rodzina królewska to jedną z najbliżej spokrewnionych

  J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojawią się tylko nieliczni, lecz możemy spodziewać się delegacji ze Szwecji, Norwegii, a także na obecność księcia Serbii, który był przyjacielem księcia Henrika

   Usuń
  2. To chyba tez i Grecka RK - w końcu to bliska rodzina jakby nie było...

   Usuń
  3. To oczywiste, a mi umknęło.

   Usuń
 7. Ile siły i klasy trzeba mieć w sobie aby wyjść w takim dniu do ludu z uśmiechem na twarzy... podziwiam Królową Małgorzatę w tej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze powiem,że uśmiech od ucha do ucha królowej bardzo mnie zaskoczył,ale za to ją podziwiam. Widać,że jest bardzo silną kobietą. Choć patrząc z drugiej strony...W takiej chwili nikt nie każe jej ukrywać smutku i robić dobrą minę do złej gry

   Usuń
  2. Myślę, że ten uśmiech to wyraz wdzięczności do osób, które mimo mrozy zdecydowały się przyjść złożyć hołd zmarłemu

   Usuń
  3. Warto też wiedzieć, że Małgorzata miała czas przygotować się do odejścia Męża. Choć naprawdę podziwiam jej hart ducha.

   Usuń
 8. Zdaje się,że Felix nie był w chwili śmierci dziadka w jego pokoju,gdzie książę Henrik umierał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Felix przebywał we Fredensborg, lecz nie był przy dziadku w momencie śmierci

   Usuń
 9. Bardzo to smutne :( Podoba mi się, że uszanowali jego prośbę dotyczącą pogrzebu i miejscu pochówku oraz rozsypaniu części prochów.
  To bardzo smutny czas dla DRK, ale szczerze podziwiam królową, że wyszła choć na chwilę do ludzi pokazać swą wdzięczność.

  OdpowiedzUsuń
 10. Olgo nie wiem skąd dokładnie jesteś ale czy masz zamiar wpisać się do księgi kondolencyjnej (jeśli mieszkasz gdzieś blisko)?
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo bym chciała, ale niestety nie mam takiej możliwości. Obecnie studiuję w Olsztynie

   Usuń
 11. Niezwykły gest królowej- bardzo ją podziwiam. Jej cały świat runął,ale ona nadal musi wypełniać swoje obowiązki. Tak bardzo jej współczuję,że została bez ukochanego męża.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy i edukujący artykuł

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga