czwartek, 15 lutego 2018

Uroczystości żałobne w Danii

Dziś trumna z ciałem księcia Henrika zostanie przewieziona z Pałacu Fredensborg do Amalienborg, gdzie pozostanie do jutro do godziny 18:00. W kondukcie będzie uczestniczyć również rodzina królewska. Poniżej na mapce zaznaczono trasę przejazdu.

Dziś o 8 rano na cześć księcia Henrika wystrzelono salwy honorowe przez Christian VI's Battery na Zamku Kronberg w Helsingor.


Wczoraj kondolencję w prywatnym liście królowej Małgorzacie przesłała królowa Elżbieta. Zaś telegramy przesłały obie pary królewskie z Hiszpanii, Juan Carlos i Sofia oraz Felipe i Letizia.Trumnę z pałacu wynieśli współpracownicy księcia Henrika. Karawan ruszył, a zanim królowa oraz synowie, książę Fryderyk i książę Joachim, z rodzinami. Czas przejazdu to około godziny.
Na dziedzińcu pałacu Fredensborg zebrał się personel, który chciał pożegnać księcia.
Na całej trasie czeka wielu Duńczyków, a kierowcy zatrzymują się, żeby przepuścić kondukt żałobny.


Chwilę po 11 kondukt dotarł do Amalienborg, a trumna została wniesiona do Pałacu Christiana IX.
Potem niespodziewanie książę Fryderyk i księżna Mary z dziećmi oraz książę Joachim i księżna Marie również z dziećmi wyszli na dziedziniec Pałacu Amalienborg, by zobaczyć złożone tam kwiaty.Mary nosiła dziś przypiętą broszkę, którą dostała w prezencie od księcia Henrika.Zdjęcia: twitter, kongehuset, nyheder.tv2

30 komentarzy:

 1. Królowa,Frederik i Joachim podczas wyjścia z pałacu byli bardzo spokojni,wiadomo kiedy będzie podany dokładny plan pogrzebu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś o 13:00 odbędzie się kolejne spotkanie w Pałacu z dziennikarzami, więc może wtedy dowiemy się czegoś więcej.

   Usuń
 2. Super, że można się wszystkiego na bieżąco dowiedzieć z Twojego bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zadziwia mnie wyraz twarzy Christiana. Jakby w tym momencie czuł, że teraz to powinien być oparciem dla babci, która straciła ukochanego męża, a on sam dziadka. Te pozy, wyraz twarzy, jakby obiecał dziadkowi, że będzie opiekował się babcia, żeby nie była z tym sama. Isabella i Frederik-w ogromnej rozpaczy, oni nawet nie są w stanie ukryć swojej żałoby, czego nikt od nich nie oczekuje, bo to zrozumiałe. Mam wrażenie, że Isabella prócz dziadka straciła także swojego przyjaciela, z którym była bliżej niż z własnymi rodzicami. Któremu się zwierzała, z którym spędzała dużo czasu i odbierała dużo rad na przyszłość, których Henrik udzielał jej, swojej ukochanej wnuczce.
  Ilekroć widziałam wspólne zdjęcia Henrika i Isabella, to można było wyczuć ta szczególna więź pomiędzy nimi. Książę widział w niej swoją ukochana żonę. Na pewno każdy z ośmiorga wnucząt był dla Henrika, ale widok Isabelli daje wiele do myślenia w tej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Malgorzata ma taką neutralną mninę na drugim zdjęciu a na pierwszym zdjęciu stara się ewidentnie nie płakać. Feyderyk nie ukrywa ze jest w ciężkim stanie a Izabelli nie widzę jest jej zdjęcie gdzie królowa nie zasłania jak wychodzi z pałacu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdzie jest zdjęcie Isabel? Może ktoś ma linka do strony z innymi zdjęciami?

  OdpowiedzUsuń
 6. gdzie oglądacie zdjecia isabeli? ja na zdjęciach widze tylko christiana, frederika i małgorzate

  OdpowiedzUsuń
 7. https://www.seoghoer.dk/nyheder/kongehuset/graadkvalt-joachim-saa-paa-blomster-paa-slotspladsen

  OdpowiedzUsuń
 8. http://royalcentral.co.uk/other/prince-henriks-body-leaves-fredensborg-palace-followed-by-the-queen-and-royal-family-96414

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy spotkanie z dziennikarzami w pałacu o 13 odbyło się i jeśli tak, to czy cokolwiek nowego podano do wiadomości?

  OdpowiedzUsuń
 10. Dopiero gdy dziś zobaczyłam zdjęcie wynoszonej z pałacu trumny dotarło do mnie że książę nie żyje jakoś nie mogłam w to uwierzyć :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam tak samo, dopiero widok trumny uświadomił mi co tak naprawdę się dzieje

   Usuń
 11. Zdjecia nie oddaja rzeczywistosci. Warto przejrzec filmiki z tych wydarzen to i owszem cala rodzina jest poruszona ale nie widac jakiejs rozpaczy-Mary, Joachim i Fryderyk nawet sie umiechaja. Tylko Marie jest caly czas powazna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marie też się na filmikach uśmiechała. Rodzina księcia Henrika uśmiechała się czytając kartki i oglądając rysunki, na pewno w ten sposób poczuli wsparcie od rodaków i zrobiło się im ciepło na sercu, dlatego więc się uśmiechali.

   Usuń
  2. Marie is no more upset than any other member of the family, she smiles as much as the next.

   Usuń
 12. Ja tam widzę, że większość z nich się cieszy/uśmiecha. Nie wiem czy to jest normalne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze, to może być taka reakcja obronna. Po drugie, nawet w czasie pogrzebu bliskiej osoby uśmiechasz się, gdy widzisz, że przyszły inne bliskie Ci osoby, że są z Tobą w trudnej sytuacji.

   Usuń
 13. Dopiero teraz uświadomiłam sobie,że już nigdy nie zobaczymy Henrika,ale przede wszystkim królowa straciła swoje oparcie,a dzieci dziadka. Dla nich to będzie szczególnie trudne,bo będą musieli uczestniczyć w publicznych uroczystościach i ukrywać swoją rozpacz,nie okazywać emocji. Myślę,że dla dzieci będzie to trudny sprawdzian życia i niezapomniana lekcja. Z całego serca im współczuję...

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy tylko ja widzę że Atena poszła z rodziną Frederika?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szła z Josephine, później obie były przed Marie. Są w podobnym wieku i mam wrażenie, że to takie papużki nierozłączki, które do końca jeszcze nie rozumieją co się stało.

   Usuń
  2. Ona poszła z Josephine, szły za ręce, w końcu to kuzynki

   Usuń
 15. Miało być spotkanie z dziennikarzami i nie było?Bodajże po tym spotkaniu mieliśmy poznać więcej szczegółów odnośnie pogrzebu księcia Henrika.

  OdpowiedzUsuń
 16. Każdy żałobę przeżywa na swój sposób, ale mam wrażenie, że Rodzina Królewska była w mało żałobnym nastroju.

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy wiemy coś o relacjach Marie i Mary? Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że One niezbyt za sobą przepadają?

  OdpowiedzUsuń
 18. Królowa ciągle jest uśmiechnięta. Dziwnie to wygląda na ceremonii związanej z żałobą

  OdpowiedzUsuń
 19. Właśnie w naszej tv podali, ze w Wilnie byli przedstawiciele szwedzkich i dunskich RK.
  Wiecie cos może nt?
  Z góry dziękuje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był ewidentnie błąd. Planowo księżna Mary miała reprezentować DRK, ale ze względu na pogrzeb nikt nie pojechał

   Usuń
 20. Oglądałyście transmisję przewozu księcia Henrika do Christiansborg?I królowa stojąca na ulicy patrząc na zgromadzonych na ulicy,jakże wymowne...

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo smutna sytuacja... Nie oceniajmy nastroju czy mimiki RK. Jak to ktoś napisał: nie ma protokołu na przeżywanie żałoby. To indywidualna sprawa każdego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zachowanie rodziny królewskiej rzeczywiście dziwne, każdy przeżywa żałobę w inny sposób, ale oni ciągle się uśmiechają, zupełnie inaczej niż np. w Holandii gdy odszedł książę Claus, wszyscy bardzo zasmuceni, nie kryją łez, Wilhelm płacze na pogrzebie, ani jednego zdjęcia gdzie się uśmiechają.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga