piątek, 13 marca 2020

To koniec pobytu w Szwajcarii - rodzina wraca do kraju + odwołano obchody urodzin królowej

Dziś rano dwór królewski wydał oświadczenie, w którym poinformował o powrocie pary książęcej i ich dzieci do kraju.
"W świetle pogarszającej się sytuacji w Danii w związku z  postępującym rozprzestrzenianiem się COVID-19 para książęca zdecydowała, że rodzina opuści dom w Szwajcarii. Para książęca uważa powrót do domu za najbardziej naturalny, by być z Duńczykami w czasie, który wymaga zaangażowania wielu ludzi, na których spoczywa wspólna odpowiedzialność za wzajemną opiekę.
6 stycznia 2020 roku książę Christian, księżniczka Isabella, książę Vincent i księżniczka Josephine rozpoczęli 12-tygodniową przerwę szkolną w Lemania-Verbier w Szwajcarii. W związku z tym pobyt w szkole zostaje przerwany, a cała czwórka, gdy instytucje publiczne ponownie zostaną otwarte w Danii, będzie kontynuować naukę w Tranegardskolen w Gentofte ."
W momencie, gdy pisałam ten artykuł w Danii koronowirusa zdiagnozowano u ponad 500 osób. Liczba osób osób zarażonych od początku tygodnia wzrosła dziesięciokrotnie i jak przyznała pani premier tak gwałtownego wzrostu zachorowań nie odnotowano w żadnym innym kraju europejskim. Mając to na względzie rząd podobnie jak w Polsce zamknął szkoły oraz zalecił pracownikom sektora publicznego pozostanie w domu. Wydano również zalecenia, aby odwołano imprezy masowe, a cały czas trwają prace nad ich zakazem. 


******

Wieczorem zaś wydano kolejne oświadczenie dotyczące obchodów 80. urodzin królowej.

"Jej Królewska Mość Królowa powróciła dziś wieczorem z corocznych ferii zimowych w Norwegii. W świetle rozpowszechnienia COVID-19 i jego konsekwencji dla społeczeństwa, Królowa postanowiła odwołać wszystkie zaplanowane działania i wydarzenia w związku z nadchodzącymi 80. urodzinami w kwietniu. Udział rodziny królewskiej w innych oficjalnych uroczystościach w nadchodzących tygodniach jest również anulowany.
O obecnym kryzysie królowa powiedziała:
Dania i społeczność światowa znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Wszyscy ponosimy szczególną odpowiedzialność za wzajemne zwracanie uwagi i wspólnie przyczyniać się do tego, aby Dania stawiała czoła bardzo dużym wyzwaniom, przed którymi stoi ten kraj. Dlatego apeluję, abyśmy wszyscy kierowali się wskazówkami rządu i władz i wzajemnie na siebie uważali.
Chciałabym serdecznie podziękować duńskim pracownikom służby zdrowia oraz władzom, instytucjom, firmom i osobom, które wykazują wielką energię i dbają o duńską ludność, abyśmy razem mogli przeżyć ten trudny czas ”.
Po powrocie do Danii królowa, zgodnie z planem, zamieszkała w zamku Fredensborg, gdzie królowa pozostanie."

Zdjęcia: billetbladet, facebook, kongehuset

12 komentarzy:

 1. Serio odwołano urodziny? A ja miałam nadzieję na bankiet z tiarami.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na te wydarzenia, ale zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze

   Usuń
 2. Co tam urodziny, zdrowie jest przecież najważniejsze!
  Dużo zdrowia dla Ciebie, Olgo i dla całej DRK!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten szczególny żal z odwołania urodzin wynika pewnie z tego, że to już kolejny jubileusz, który z jakiegoś powodu się nie odbywa. 10 lat temu było to samo. Wiadomo, że zdrowie najważniejsze, ale mimo wszystko szkoda królowej - ma wyjątkowego pecha. Nawet jej narodziny zbiegły się z atakiem III Rzeszy...

   Usuń
  2. Do anonima z 14:40
   Jaki atak? Duńczycy dobrowlonie oddali kraj Hitlerowi nie stawiając oporu! A dunskich zydów zginela mniej niz setka.

   Usuń
  3. Droga Szczera,
   atak jak każdy inny. To że Duńczycy nie zareagowali w "heroiczny" sposób, w jaki obronę pojmujemy my Polacy, nie oznacza, że się na to zgadzali (ofiara, która w trakcie ataku z różnych powodów się nie broni, to wciąż ofiara). Oczywiście taka reakcja może budzić nasze zniesmaczenie (btw wielu Duńczyków też wtedy uznało to za poniżające), jednak nie zmienia to faktu, że był to czas bardzo nieprzyjemny dla rodziny królewskiej i całej Danii, w związku z czym narodziny Małgorzaty odbyły się w zupełnie innej atmosferze niż gdyby miały miejsce w czasie pokoju. Tak samo jest teraz - również sytuacja na świecie wpływa na charakter uroczystości. To miałam na myśli. Mam nadzieję, że teraz rozumiesz. Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Może uda się obchody urodzin zorganizować później, gdy miejmy nadzieję wszystko się uspokoi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wielką nadzieję na to, ale zastanawiam się, czy w ogóle wchodzi to w grę, skoro obchody całkowicie odwołano, a nie przesunięto. Z jednej strony rozumiem te kwestie zdrowotne, ale z drugiej tak wielka szkoda, z niecierpliwością czekałam na te obchody..

   Usuń
  2. Faktycznie Gabriela, masz rację, "odwołano" może być tu słowem kluczem. Gdyby zostały tylko przesunięte, moglibyśmy spodziewać się uroczystości za jakiś czas, a tak raczej już na to szans nie ma (choć mam nadzieję, że się mylę). Tylko ciekawe skąd tak ostateczna decyzja? Może obawiają się, że pełne uspokojenie sytuacji (takie żeby można było organizować międzynarodowe bale) może jeszcze długo potrwać, a wtedy świętowanie jubileuszu z opóźnieniem to już nie będzie to samo? No nie wiem... może ktoś wpadnie na lepszy pomysł.

   Btw też bardzo czekałam na te obchody. Oczywiście powód jest zrozumiały, ale mimo wszystko wyjątkowo szkoda, bo takie jubileusze zdarzają się rzadko i z oczywistych względów dotyczą tylko starszych władców.

   Usuń
 4. Wise choice of the CP couple to return to Denmark. This COVID 19 Virus takes a toll on the World. I hope it is over very soon,so life can go on as it should. We are all held hostage by something which started in China,this make's me realize that the World seem to get smaller, sadly it can not be contained,to where it started. So everybody need to do their part, not to spread it.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dopiero dzisiaj znalazłam tego bloga i chciałabym coś powiedziec .Wiesz co Autorko? Mary wcale taka fajna nie jest. Jakies trzy miesiace temu bylam w Danii i kupilam sobie tam gazete o Mary, gdzie pisało, że ona wyśmiewała ludzi z nadwagą i rolników! To się w głowie nie mieści... niby taka miła, a tu taki szok..
  Nie moge w to uwierzyc, lubiłam ją i śledziłam o nie angielskie blogi bo studiuje anglistyke, i dopiero znalzlam ten i chcialam sie podzielic informacjami!

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmmm. I wonder if Mary was just saying that being overweight is unhealthy. Which it is. I am overweight and I admire people who keep their weight under control. I can't imagine Mary actually making fun of overweight people. Everyone has their own battles with health. Some are more obvious than others.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga