sobota, 5 grudnia 2020

Wizyta w Roskilde Gymnasium + Młodzieżowy Folkemøde

facebook/detdanskekongehus
18 listopada księżna Mary odwiedziła Roskilde Gymnasium, które należy do sieci 62 duńskich szkół World Language Schools, gdzie świętowano 75. rocznicę powstania ONZ. Podczas wydarzenia Mary wzięła udział w dwóch warsztatach, podczas których uczniowie klasy 3G pracowali nad szkolnym projektem Mission UN 75. Księżna miała okazję porozmawiać z uczniami na temat przyszłej roli ONZ w realizacji Światowych Celów.

Księżnej towarzyszył ówczesny minister rozwoju Rasmusem Prehnem.

World Language Schools są częścią globalnej sieci szkół stowarzyszonych UNESCO. Sieć składa się 11 500 instytucji edukacyjnych w 182 krajach. Szkoły uczestniczące w tym projekcie otrzymują konkretne narzędzia do rozwijania nauczania na temat Celów Światowych ONZ. Uczniowie pracują z takimi tematami jak różnice międzykulturowe, prawa człowieka, klimat i środowisko. Ponadto oferuje się im program wymiany z innymi szkołami w celu wzmocnienia globalnej współpracy i umożliwienia uczniom wymiany doświadczeń.

facebook/RoskildeGymnasium
facebook/detdanskekongehus
facebook/RoskildeGymnasium
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/RoskildeGymnasium
facebook/RoskildeGymnasium
facebook/RoskildeGymnasium


******

facebook/detdanskekongehus/HanneJuul

Później księżna wzięła udział w Młodzieżowym Folkemøde, czyli festiwalu demokracji, którego celem jest wzbudzenie wśród młodych ludzi chęci i odwagi do aktywnego udziału w życiu społecznym. Ze względu na pandemię w tym roku festiwal odbył się jako wydarzenie cyfrowe.
Mary wystąpiła w sesji panelowej z byłym ministrem rozwoju Rasmusem Prehnem oraz prezenterką telewizyjną i ambasadorką PlanBørnefonden Sarą Frost na temat pracy Danii na rzecz zdrowia dziewcząt i kobiet oraz praw kobiet w najbiedniejszych krajach świata
Wydarzenie odbyło się w hali ALICE w Kopenhadze i zostało zorganizowane przez Ungdomsbureauet. Festiwal ten organizowany jest od 2016 roku i jest największym w Danii festiwalem demokracji dla młodych ludzi.

Księżna wygłosiła przemówienie, którego tłumaczenie możecie przeczytać poniżej.
"Szanowny Panie Ministrze, studenci i inni obserwujący - dzień dobry.
Dokładnie rok temu stanąłem przed inną publicznością, która składała się między innymi z tysięcy młodych ludzi takich jak Ty. To właśnie w stolicy Kenii Nairobi, gdzie w Dania, Kenia i Funduszu Ludnościowym ONZ, UNFPA zorganizował światowy szczyt, który dotyczył prawa do decydowania o własnym ciele - decydowania, kiedy, z kim i ile dzieci chce posiadać. Chodzi również o prawo do wolności od przemocy uwarunkowanej płcią i szkodliwych praktyk, praktyk krzywdzących kobiety i dziewczęta oraz podważających równość.
Niektóre z tych praw sięgają pierwotnej Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ z 1948 r. W wielu częściach świata nadal nie są one przestrzegane ani egzekwowane. Dotyczy to młodych ludzi - a zwłaszcza młodych dziewcząt.
Młodzi ludzie, z którymi spotkałam się w zeszłym roku, byli pod pewnymi względami tacy jak Ty: mieli marzenia o swojej przyszłości. Chcieli zdobyć wykształcenie. Chcieli znaleźć pracę. Chcieli wykorzystać swoje umiejętności, aby stworzyć dobrą przyszłość dla siebie, swoich rodzin i społeczności. I wielu prawdopodobnie miało nadzieję, że w pewnym momencie, jako dorośli, poślubią wybranego przez siebie partnera i założą rodzinę. Myślę, że jak wielu z was…. kiedy nadejdzie czas.
Ale młodzi ludzie również bardzo się od was różnili: większość z nich pochodziła z krajów rozwijających się, w których młodzi ludzie mogą napotykać wiele przeszkód, aby realizować swoje marzenia i wykorzystywać swój potencjał. Oto niektóre z barier, o których mówi raport UNFPA o stanie ludności na świecie w tym roku; w sprawie naruszeń praw człowieka, które dotykają głównie dziewczęta.
Podam kilka przykładów z raportu:
Wyobraź sobie tysiące dziewcząt, które w ogóle się nie rodzą. Które są odrzucane wyłącznie dlatego, że ich rodzice chcą chłopca.
Wyobraź sobie, że dostajesz za mało lub za dużo jedzenia. Ojciec i brat mogą najeść się do syta, podczas gdy matka i siostra idą spać głodne. Albo zmuszanie do przejadania się, ponieważ dziewczyny z nadwagą w niektórych kulturach są uważane za bardziej atrakcyjne dla potencjalnego męża, mimo że nadal są dziećmi.
Wyobraź sobie - wychodzącą [za mąż] 12-latkę za nieznajomego i znacznie starszego mężczyznę.
Albo wyobraź sobie dziewczyny, które muszą mieszkać same w chatce z dala od rodziny, kiedy miesiączkują. 
Te kilka przykładów pokazuje, na co narażonych jest zbyt wiele dziewcząt na całym świecie - tylko dlatego, że urodziły się jako dziewczynki.
W różnych częściach świata istnieje kilka form tego, co nazywamy szkodliwymi praktykami. Czasami są zakorzenione w tysiącletnich tradycjach i często są wyjaśniane na podstawie religii lub kultury oraz na podstawie tego, czego oczekuje się w społeczeństwie, czyli obowiązujących norm społecznych. Jednak szkodliwe praktyki są zawsze wyrazem fundamentalnego braku równości między kobietami i mężczyznami, chłopcami i dziewczętami.
Szkodliwe praktyki są częścią powszechnej przemocy, na którą narażone są kobiety i dziewczęta na całym świecie. Według Komisji ONZ ds. Kobiet jedna trzecia kobiet na świecie doświadczy przemocy fizycznej lub seksualnej w którymś momencie swojego życia. 
Dwie ze szkodliwych praktyk, które codziennie dotykają wiele dziewcząt, to obrzezanie i małżeństwa dzieci.
Obrzezanie jest pogwałceniem prawa do zdrowia, w tym praw seksualnych i reprodukcyjnych, oraz prawa do życia bez przemocy. Obrzezanie dziewczynki może mieć poważne konsekwencje w postaci śmierci lub bólu i problemów zdrowotnych przez całe życie. A fakt, że często praktykuje się to jako przygotowywanie dziewczyny do małżeństwa, tylko sprawia, że ​​naruszenie jej praw jest jeszcze poważniejsze.
Małżeństwo dzieci dotyczy zarówno dziewcząt, jak i chłopców, ale znacznie częściej dziewcząt niż chłopców. I chociaż chłopcy najczęściej żenią się z młodszymi dziewczynami, dziewczęta często ryzykują poślubienie znacznie starszych mężczyzn.
Małżeństwo dzieci zostało opisane jako najgorsza forma bezsilności. W przypadku dziewcząt, które wychodzą za mąż, gdy są dziećmi, małżeństwo oznacza przeważnie, że muszą pożegnać się ze szkołą i zamiast tego są zmuszane do życia, w którym muszą zajmować się domem i domem, w którym stają się matkami w młodym wieku i gdzie nie mają głosu.
Wielu młodych ludzi, z którymi spotkałam się w zeszłym roku na szczycie w Nairobi, zdaje sobie sprawę z rzeczywistości, którą tutaj opisałam. Ale to, co uderzyło mnie i innych na szczycie, to fakt, że nie chcą być postrzegani jako ofiary. Zamiast tego byli młodymi, silnymi ludźmi, którzy byli gotowi walczyć o swoje prawa, stawiać wymagania światowym przywódcom i zmieniać świat.
Pomimo ponurych przykładów i poważnej przyszłości, w którą patrzy wielu młodych ludzi, doświadczyłam imponująco dużo pozytywnej energii i wiary w lepszą przyszłość.
Zmiana nie następuje z dnia na dzień, ale wasze pokolenie daje mi nadzieję, że uda się stworzyć przyszłość równości, równości płci i równych praw.
Dziś młodzi ludzie w wieku od 10 do 24 lat to największe młode pokolenie w historii. Oferuje zarówno wielkie możliwości, jak i wyzwania. Jako młodzi ludzie nie jesteście jeszcze związani zakorzenionymi nawykami i istniejącymi strukturami i normami społecznymi. Widzisz świat inaczej, a możliwości to coś więcej niż ograniczenia. 
Dzięki odpowiedniej przestrzeni, aby w pełni uczestniczyć i wnosić swój wkład, masz potencjał, by stać się częścią najbardziej efektywnej transformacji naszego świata - w lepsze miejsce dla nas wszystkich."

Tego dnia księżna wybrała sweter Shrimps i spodnie od Celine oraz botki od Pura Lopez.

facebook/detdanskekongehus/HanneJuul
facebook/detdanskekongehus/HanneJuul

10 komentarzy:

 1. Co do przemówienia księżnej to był nawet taki program w TVN gdzie taka Pani, chyba nazwisko Kluczyk była w Nepalu i właśnie mówiono, że tam dziewczyny, gdy mają okres są wyrzucane z domu na ten czas. To jest przerażające.

  OdpowiedzUsuń
 2. This is wonderful that Mary is bringing a spotlight to these awful practices that still take place in this world. I hope she is right about this generation eliminating these things forever.

  I like the outfit even the wide legged pants just for something different.

  OdpowiedzUsuń
 3. Olga nie wiem czy wiesz, ale dwór potwierdził że Christian ma koronawirusa, ale co z Mary i Fredem to tego nie wiem, bo nie znam duńskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak widziałam chwilę temu oświadczenie. Mary, Fryderyk i pozostałe rodzeństwo pozostaje na kwarantannie.

   Usuń
 4. Cześć Olga, przed chwilą wysłałam maila, ktoś rozsiewa brednie o Mary i Frederiku..

  OdpowiedzUsuń
 5. Olgo, chętnie bym poczytała o zasadach na duńskim dworze, coś w rodzaju porotokołu itd. Pozdrawiam Cię serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie śledzę, aż tak bloga ani poczynań duńskiej rodziny królewskiej. Dopiero niedawno zaczęłam się tym interesować.

  Ale przeczytałam że królowa przekazała Mery, możliwość reprezentowania jej w oficjalnych obowiązkach. I czytałam, że królowa miała abdykować w tym roku, podejrzewam że przez koronawirusa, nie było to możliwe

  Jest w tym prawda?

  Z drugiej strony, czytałam, że Mary i królowa nie mają dobrych stosunków i że Mery się cieszy że nie spędzi świąt z teściową. Jest cos z prawdy w tym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 2019 roku księżna Mary została regentem co jest bardzo dużym wyróżnieniem. Nie sądzę aby Królowa Małgorzata miała abdykować.
   Królowa wiele razy wypowiadała się ciepło o Księżnej Mary. Duńska Rodzina Królewska nie spędziła Świąt razem, ponieważ w Danii była "rekomendacja" aby spędzić Święta w nie więcej niż 10 osób, więc po prostu przestrzegali zaleceń rządu.

   Usuń
 7. Cześć, jeśli czytałaś mojeg bloga to ma on nowy adres i poszerzam jego działalność do tematu księżnej Kate : https://countessandduchess.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdyby autorka więcej czasu poświęcała blogowi, byłoby więcej notek tematycznych to może udałoby mi się polubić Mary... Nie wiem czemu, ale wydaje się zimna i trochę złośliwa :( nie to co Victoria..

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga