sobota, 5 grudnia 2020

Wizyta w Roskilde Gymnasium + Młodzieżowy Folkemøde

facebook/detdanskekongehus
18 listopada księżna Mary odwiedziła Roskilde Gymnasium, które należy do sieci 62 duńskich szkół World Language Schools, gdzie świętowano 75. rocznicę powstania ONZ. Podczas wydarzenia Mary wzięła udział w dwóch warsztatach, podczas których uczniowie klasy 3G pracowali nad szkolnym projektem Mission UN 75. Księżna miała okazję porozmawiać z uczniami na temat przyszłej roli ONZ w realizacji Światowych Celów.

Księżnej towarzyszył ówczesny minister rozwoju Rasmusem Prehnem.

World Language Schools są częścią globalnej sieci szkół stowarzyszonych UNESCO. Sieć składa się 11 500 instytucji edukacyjnych w 182 krajach. Szkoły uczestniczące w tym projekcie otrzymują konkretne narzędzia do rozwijania nauczania na temat Celów Światowych ONZ. Uczniowie pracują z takimi tematami jak różnice międzykulturowe, prawa człowieka, klimat i środowisko. Ponadto oferuje się im program wymiany z innymi szkołami w celu wzmocnienia globalnej współpracy i umożliwienia uczniom wymiany doświadczeń.

facebook/RoskildeGymnasium
facebook/detdanskekongehus
facebook/RoskildeGymnasium
facebook/detdanskekongehus
facebook/detdanskekongehus
facebook/RoskildeGymnasium
facebook/RoskildeGymnasium
facebook/RoskildeGymnasium


******

facebook/detdanskekongehus/HanneJuul

Później księżna wzięła udział w Młodzieżowym Folkemøde, czyli festiwalu demokracji, którego celem jest wzbudzenie wśród młodych ludzi chęci i odwagi do aktywnego udziału w życiu społecznym. Ze względu na pandemię w tym roku festiwal odbył się jako wydarzenie cyfrowe.
Mary wystąpiła w sesji panelowej z byłym ministrem rozwoju Rasmusem Prehnem oraz prezenterką telewizyjną i ambasadorką PlanBørnefonden Sarą Frost na temat pracy Danii na rzecz zdrowia dziewcząt i kobiet oraz praw kobiet w najbiedniejszych krajach świata
Wydarzenie odbyło się w hali ALICE w Kopenhadze i zostało zorganizowane przez Ungdomsbureauet. Festiwal ten organizowany jest od 2016 roku i jest największym w Danii festiwalem demokracji dla młodych ludzi.

Księżna wygłosiła przemówienie, którego tłumaczenie możecie przeczytać poniżej.
"Szanowny Panie Ministrze, studenci i inni obserwujący - dzień dobry.
Dokładnie rok temu stanąłem przed inną publicznością, która składała się między innymi z tysięcy młodych ludzi takich jak Ty. To właśnie w stolicy Kenii Nairobi, gdzie w Dania, Kenia i Funduszu Ludnościowym ONZ, UNFPA zorganizował światowy szczyt, który dotyczył prawa do decydowania o własnym ciele - decydowania, kiedy, z kim i ile dzieci chce posiadać. Chodzi również o prawo do wolności od przemocy uwarunkowanej płcią i szkodliwych praktyk, praktyk krzywdzących kobiety i dziewczęta oraz podważających równość.
Niektóre z tych praw sięgają pierwotnej Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ z 1948 r. W wielu częściach świata nadal nie są one przestrzegane ani egzekwowane. Dotyczy to młodych ludzi - a zwłaszcza młodych dziewcząt.
Młodzi ludzie, z którymi spotkałam się w zeszłym roku, byli pod pewnymi względami tacy jak Ty: mieli marzenia o swojej przyszłości. Chcieli zdobyć wykształcenie. Chcieli znaleźć pracę. Chcieli wykorzystać swoje umiejętności, aby stworzyć dobrą przyszłość dla siebie, swoich rodzin i społeczności. I wielu prawdopodobnie miało nadzieję, że w pewnym momencie, jako dorośli, poślubią wybranego przez siebie partnera i założą rodzinę. Myślę, że jak wielu z was…. kiedy nadejdzie czas.
Ale młodzi ludzie również bardzo się od was różnili: większość z nich pochodziła z krajów rozwijających się, w których młodzi ludzie mogą napotykać wiele przeszkód, aby realizować swoje marzenia i wykorzystywać swój potencjał. Oto niektóre z barier, o których mówi raport UNFPA o stanie ludności na świecie w tym roku; w sprawie naruszeń praw człowieka, które dotykają głównie dziewczęta.
Podam kilka przykładów z raportu:
Wyobraź sobie tysiące dziewcząt, które w ogóle się nie rodzą. Które są odrzucane wyłącznie dlatego, że ich rodzice chcą chłopca.
Wyobraź sobie, że dostajesz za mało lub za dużo jedzenia. Ojciec i brat mogą najeść się do syta, podczas gdy matka i siostra idą spać głodne. Albo zmuszanie do przejadania się, ponieważ dziewczyny z nadwagą w niektórych kulturach są uważane za bardziej atrakcyjne dla potencjalnego męża, mimo że nadal są dziećmi.
Wyobraź sobie - wychodzącą [za mąż] 12-latkę za nieznajomego i znacznie starszego mężczyznę.
Albo wyobraź sobie dziewczyny, które muszą mieszkać same w chatce z dala od rodziny, kiedy miesiączkują. 
Te kilka przykładów pokazuje, na co narażonych jest zbyt wiele dziewcząt na całym świecie - tylko dlatego, że urodziły się jako dziewczynki.
W różnych częściach świata istnieje kilka form tego, co nazywamy szkodliwymi praktykami. Czasami są zakorzenione w tysiącletnich tradycjach i często są wyjaśniane na podstawie religii lub kultury oraz na podstawie tego, czego oczekuje się w społeczeństwie, czyli obowiązujących norm społecznych. Jednak szkodliwe praktyki są zawsze wyrazem fundamentalnego braku równości między kobietami i mężczyznami, chłopcami i dziewczętami.
Szkodliwe praktyki są częścią powszechnej przemocy, na którą narażone są kobiety i dziewczęta na całym świecie. Według Komisji ONZ ds. Kobiet jedna trzecia kobiet na świecie doświadczy przemocy fizycznej lub seksualnej w którymś momencie swojego życia. 
Dwie ze szkodliwych praktyk, które codziennie dotykają wiele dziewcząt, to obrzezanie i małżeństwa dzieci.
Obrzezanie jest pogwałceniem prawa do zdrowia, w tym praw seksualnych i reprodukcyjnych, oraz prawa do życia bez przemocy. Obrzezanie dziewczynki może mieć poważne konsekwencje w postaci śmierci lub bólu i problemów zdrowotnych przez całe życie. A fakt, że często praktykuje się to jako przygotowywanie dziewczyny do małżeństwa, tylko sprawia, że ​​naruszenie jej praw jest jeszcze poważniejsze.
Małżeństwo dzieci dotyczy zarówno dziewcząt, jak i chłopców, ale znacznie częściej dziewcząt niż chłopców. I chociaż chłopcy najczęściej żenią się z młodszymi dziewczynami, dziewczęta często ryzykują poślubienie znacznie starszych mężczyzn.
Małżeństwo dzieci zostało opisane jako najgorsza forma bezsilności. W przypadku dziewcząt, które wychodzą za mąż, gdy są dziećmi, małżeństwo oznacza przeważnie, że muszą pożegnać się ze szkołą i zamiast tego są zmuszane do życia, w którym muszą zajmować się domem i domem, w którym stają się matkami w młodym wieku i gdzie nie mają głosu.
Wielu młodych ludzi, z którymi spotkałam się w zeszłym roku na szczycie w Nairobi, zdaje sobie sprawę z rzeczywistości, którą tutaj opisałam. Ale to, co uderzyło mnie i innych na szczycie, to fakt, że nie chcą być postrzegani jako ofiary. Zamiast tego byli młodymi, silnymi ludźmi, którzy byli gotowi walczyć o swoje prawa, stawiać wymagania światowym przywódcom i zmieniać świat.
Pomimo ponurych przykładów i poważnej przyszłości, w którą patrzy wielu młodych ludzi, doświadczyłam imponująco dużo pozytywnej energii i wiary w lepszą przyszłość.
Zmiana nie następuje z dnia na dzień, ale wasze pokolenie daje mi nadzieję, że uda się stworzyć przyszłość równości, równości płci i równych praw.
Dziś młodzi ludzie w wieku od 10 do 24 lat to największe młode pokolenie w historii. Oferuje zarówno wielkie możliwości, jak i wyzwania. Jako młodzi ludzie nie jesteście jeszcze związani zakorzenionymi nawykami i istniejącymi strukturami i normami społecznymi. Widzisz świat inaczej, a możliwości to coś więcej niż ograniczenia. 
Dzięki odpowiedniej przestrzeni, aby w pełni uczestniczyć i wnosić swój wkład, masz potencjał, by stać się częścią najbardziej efektywnej transformacji naszego świata - w lepsze miejsce dla nas wszystkich."

Tego dnia księżna wybrała sweter Shrimps i spodnie od Celine oraz botki od Pura Lopez.

facebook/detdanskekongehus/HanneJuul
facebook/detdanskekongehus/HanneJuul

5 komentarzy:

 1. This is wonderful that Mary is bringing a spotlight to these awful practices that still take place in this world. I hope she is right about this generation eliminating these things forever.

  I like the outfit even the wide legged pants just for something different.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak widziałam chwilę temu oświadczenie. Mary, Fryderyk i pozostałe rodzeństwo pozostaje na kwarantannie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie śledzę, aż tak bloga ani poczynań duńskiej rodziny królewskiej. Dopiero niedawno zaczęłam się tym interesować.

  Ale przeczytałam że królowa przekazała Mery, możliwość reprezentowania jej w oficjalnych obowiązkach. I czytałam, że królowa miała abdykować w tym roku, podejrzewam że przez koronawirusa, nie było to możliwe

  Jest w tym prawda?

  Z drugiej strony, czytałam, że Mary i królowa nie mają dobrych stosunków i że Mery się cieszy że nie spędzi świąt z teściową. Jest cos z prawdy w tym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 2019 roku księżna Mary została regentem co jest bardzo dużym wyróżnieniem. Nie sądzę aby Królowa Małgorzata miała abdykować.
   Królowa wiele razy wypowiadała się ciepło o Księżnej Mary. Duńska Rodzina Królewska nie spędziła Świąt razem, ponieważ w Danii była "rekomendacja" aby spędzić Święta w nie więcej niż 10 osób, więc po prostu przestrzegali zaleceń rządu.

   Usuń
 4. Gdyby autorka więcej czasu poświęcała blogowi, byłoby więcej notek tematycznych to może udałoby mi się polubić Mary... Nie wiem czemu, ale wydaje się zimna i trochę złośliwa :( nie to co Victoria..

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga