piątek, 5 lutego 2021

Dzień Dziecka + urodziny księżnej Mary

UNICEF / Lise Balsby

20 listopada księżna Mary wzięła udział w cyfrowym wydarzeniu organizowanym przez UNICEF Denmark z okazji Dnia Dziecka. Księżna uczestniczyła w transmitowanej na żywo rozmowie z dziećmi, która nagrywana była w Tivoli. Dzień Dziecka po raz pierwszy obchodzono w 2015 roku w rocznicę ustanowienia Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawach Dzieci. Konwencja ONZ o prawach dziecka została przyjęta w 1989r, a obecnie podpisało ją ponad 190 krajów. 54 artykuły konwencji określają prawa dziecka oraz mają na celu zapewnienie ich dobrobytu.

W dzień Dziecka omawiane są problemy wszystkich dzieci na świecie. W tym roku cykl wirtualnych wydarzeń został poświęcony zmianom warunków życia dzieci wywołanym przez pandemię koronowirusa oraz zmiany klimatyczne.   

Mary miała okazję porozmawiać z Theą, Vilmą i Esther oraz ambasadorką UNICEF Sofie Østergaard. Panie oraz dziewczęta rozmawiały o byciu dzieckiem i młodym w Danii, prawach dzieci oraz o ich propozycjach na rozwiązanie obecnych oraz przyszłych wyzwań tj. pandemia koronowirusa czy kryzys klimatyczny. Całą rozmowę można zobaczyć na stronie UNICEF na Facebooku.

Podczas rozmowy Mary poruszyła różnicę w postrzeganiu praw dzieci w Danii i na całym świecie.

"Dużo podróżowałam po krajach rozwijających się, a prawa, które są tak ważne dla dzieci w tych krajach, różnią się nieco od praw, które są ważne dla dzieci w Danii.

W Danii dużo rozmawiamy o tym, aby mieć coś do powiedzenia, być wysłuchanym i szanowanym za swoje opinie i postawy - być częścią procesu decyzyjnego, ale jeśli podróżujesz do innego kraju, powiedzmy Bangladeszu, to chodzi o podstawowe prawa do jedzenia i wody oraz dostępie do edukacji, zdrowia i ochrony, dlatego tak ważne jest, abyśmy szanowali prawa wszystkich dzieci na całym świecie.

Słyszałam również od wielu dzieci w krajach rozwijających się, że kiedy dowiedziały się, że faktycznie mają prawa i je zrozumiały, nagle zaczęły się o nie ubiegać i naprawdę inspirujące jest to, jak sobie radzą z tym. Naprawdę dobrze" - powiedziała księżna.

Księżna przed rozmową spotkała się również z Sekretarzem Generalnym UNICEF w Danii Karen Hækkerup, Prezesem Zarządu UNICEF Dania Alfredem Josefsenem i Dyrektorem Generalnym Tivoli Susanne Mørch Koch.

Poniżej możecie zobaczyć grafikę promującą wydarzenia, w której wykorzystano nowe zdjęcie księżnej.

dailymail
Mads Claus Rasmussen, Ritzau Scanpix 

UNICEF / Lise Balsby


*****

Dziś księżna Mary świętuje 49. urodziny. Z tej okazji dwór królewski opublikował nowe zdjęcie księżnej wykonane przez Stine Heilmanna. Zostało ono wykonane najprawdopodobniej w listopadzie, podobnie jak zdjęcie z grafiki, którą widzieliście na początku posta.
Mary swoje urodziny świętowała z rodziną w pałacu Fryderyka VIII.

 

5 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia :) Księżna Mary wygląda wspaniale.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładne zdjęcie, wszystkiego najlepszego dla Mary - jednej z najbardziej pracowitych księżnych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć co sądzisz o decyzji Kazi o zawieszeniu bloga? Moim zdaniem mogłaby dalej pisać.. zapeaaszma na mojego bloga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, prowadzenie bloga to bardzo czasochłonna i pracochłonna sprawa, więc jestem pełna wyrozumiałości dla wszystkich bloggerek, które z różnych względów decydują się zawiesić lub zamknąć blogi. Oczywiście dla czytelników jest to rozczarowujące, ale niestety każdy z nas ma swoje życie prywatne i zawodowe, a blogi to bardzo przyjemny, ale jednak dodatek do naszego życia.

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga