Już jutro Vincent i Josephine rozpoczynają swoją naukę w szkole podstawowej. Dlatego dziś na prośbę jednej z czytelniczek chciałabym wam przypomnieć jak wyglądał pierwszy dzień nauki ich starszego rodzeństwa, księcia Christiana i księżniczki Isabelli. A także chciałabym pokrótce opisać system oświaty w Danii.
12 sierpnia 2011 roku książę Christian rozpoczął edukację w szkole podstawowej Tranegårdsskolen. Przed wyruszeniem do szkoły książę w towarzystwie rodziców uczestniczył w krótkiej sesji zdjęciowej na dziedzińcu pałacu Amalienborg. Było to częścią "umowy"między dworem a prasą i dzięki temu dziennikarze nie będą zakłócać spokoju innych uczniów. Tylko jedna gazeta BT wyłamała się i wysłała fotografa pod szkołę, aby sfotografował przybycie pary książęcej i księcia.
Dziennikarze mieli możliwość zadać kilka pytań Christianowi na temat nowej szkoły.Jeden z nich zapytał czy książę zna już imiona kolegów z klasy na co książę błyskotliwie odpowiedział: "Nie musicie tego wiedzieć". Natomiast na pytanie o zawartość lunchboxa odrzekł, że to sekret.
Z okazji rozpoczęcia edukacji przez księcia dwóch przedstawicieli gminy Kujallegs z Grenlandii przybyło do Kopenhagi, aby wręczyć księciu grenlandzki strój narodowy. Krótkie spotkanie odbyło się 8 sierpnia w pałacu Fryderyka VII, a księciu Christianowi towarzyszyli rodzice i młodsza siostra, Isabella.
Dwa lata później 13 sierpnia w śladu brata poszła również księżniczka Isabella, która również rozpoczęła naukę w Tranegårdsskolen. Księżniczka w towarzystwie rodziców wzięła udział w krótkiej sesji zdjęciowej.
Opowiedziała o zawartości swojego plecaka. "Mam książki do szkoły, piórnik i pudełko z lunchem". "I kredki"- dodał książę Fryderyk. Księżniczka jak jej brat również dostała pytanie o to co zabrała na lunch, a ona z uśmiechem odpowiedziała, że coś smacznego.
Dumni rodzice powiedzieli, że córka jest gotowa do szkoły, zna litery i cyfry, a także wielokrotnie odwiedzała już szkołę, o której opowiadał jej brat.
Na koniec księżniczka pomachała i udała się do szkoły.
Edukacja w Danii
Można ją podzielić na cztery główne etapy: przedszkole, szkołę podstawową, szkoła średnia i studia wyższe.
Przedszkole jest nieobowiązkowe, czteroletnie i przeznaczone dla dzieci od 3 do 7 roku życia. 5-letnie i starsze dzieci przygotowywane są do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Nauka w szkole podstawowej trwa dziewięć lat. Do VII klasy uczniowie oceniani są opisowo, a od VIII w skali od -3 do 12. Kończy się ona nieobowiązkowym egzaminem, po którym dzieci mogą kontynuować naukę w dziesiątej klasie lub rozpocząć edukację w szkole średniej. Nauka w klasie klasie dziesiątej tak jak w 9. kończy się egzaminem, ale dzięki dodatkowemu czasowi mogą oni uzyskać lepsze oceny i tym samym dostać się do wybranych szkół.
W przypadku szkół średnich dzieci również mają wybór między gimnazjum - trzyletnim, ogólnokształcącym - a szkołą zawodową. Na zakończenie nauki uczniowie podchodzą do egzaminu, który umożliwia im kontynuację nauki na studiach wyższych.
Kilka ciekawostek:
- Dzieci mogą uczyć się w domu realizując w ten sposób obowiązek uczenia się, któremu podlega każde dziecko od 7 do 16 roku życia.
- Mimo niskiego czesnego w szkołach prywatnych, które wynosi ok. 400 koron miesięcznie 80% uczniów uczęszcza do szkół publicznych.
- Każda klasa w szkole podstawowej ma jednego wychowawcę oraz przypisaną niezmienną kadrę nauczycielską.
- Od 8 klasy uczniowie realizują przedmioty tj, język angielski, niemiecki i matematyka na dwóch poziomach podstawowym i rozszerzonym. Uczniowie po konsultacjach z nauczycielem wybierają odpowiedni poziom.
- Od 5 klasy uczniowie rozpoczynają naukę języka angielskiego, a od 7 drugiego języka obcego.
- Każdy przedmiot na egzaminie końcowym oceniany jest osobno. Nie oblicza się średniej ocen.
- Średnia liczba uczniów w klasie to 20.
- Uczniowie mają darmowe podręczniki, zeszyty oraz transport do szkoły.
- Mali Duńczycy rozpoczynają edukację w sierpniu tego roku kalendarzowego, w którym przypadają ich szóste urodziny.
- Rodzice mogą wybrać dowolną szkołę na terenie swojej gminy.
- Promocja do następnej klasy w szkole podstawowej odbywa się automatycznie.
- Uczniowie na zakończenie szkoły podstawowej podchodzą do egzaminu z siedmiu przedmiotów. Pięć jest obowiązkowych: pisemny i ustny z języka duńskiego, pisemny z matematyki, chemii/fizyki i ustny z angielskiego. Natomiast dwa kolejne są wybierane losowo, jeden z nauk humanistycznych, a drugi z nauk przyrodniczych.
"Nie musicie tego wiedzieć"... no cóż za błyskotliwość... grzeczne pytanie o kolegów, a odpowiedź na poziomie rozpuszczonego bachora.
OdpowiedzUsuńodpowiedź na poziomie "normalnego"(czyli swobodnego) sześciolatka , który zapewne został przez rodziców poinformowany o czym może mówić .
UsuńPrawda była taka, że Christian znał dzieci, które będą uczyć się w jego klasie ;)
UsuńBardzo ciekawy post jednak co kraj to obyczaj także w dziedzinie edukacji :) A zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego urocze
OdpowiedzUsuńZaskoczyły mnie trochę informacje o edukacji w Danii. Nie sądziłam,że obowiązkowa edukacja jest tylko do 16lat.
OdpowiedzUsuńPost świetny:) Sejsa bliźniąt jest jutro czy we wtorek?
OdpowiedzUsuńPomyliłam się pisząc post, sesja jest we wtorek
UsuńChristian okazał się błyskotliwy :) Wiemy zatem, jakich pytań spodziewać się na sesji zdjęciowej bliźniąt.
OdpowiedzUsuńFajnie przypomnieć sobie poprzednie sesje zdjęciowe
Cześć, Olga. ❤ :)
OdpowiedzUsuńChciałabym Cię serdecznie zaprosić na bloga o księżnej Dianie, na którym właśnie pojawił się pierwszy post.
Z góry bardzo przepraszam za spam i życzę miłego dnia. :)
https://royal-diana.blogspot.com/?m=1#_=_
Tak poza tym - świetne ciekawostki o edukacji w Danii. Wielu rzeczy nie wiedziałam. :)
Dziękuję za zaproszenie. Będę zaglądać na twojego bloga
UsuńJuż się nie mogę doczekać jutra. Pamiętam te sesje jakby to było wczoraj.
OdpowiedzUsuń