poniedziałek, 13 maja 2013

Jak wygląda dom Mary i Frederika ?


Zainspirowana zdjęciami wnętrz pałacu Haga – domu szwedzkiej księżniczki Victorii i księcia Daniela, postanowiłam także stworzyć notkę o pałacu Amalienborg. Zdjęcia pałacu Haga znajdziecie tutaj.


Oprócz pomieszczeń mieszkalnych, pałac składa się z oficjalnych sal bankietowych oraz zapleczy administracyjnych dla Mary i Frederika.

Historia pałacu
Pałac Frederika VIII lub Pałac Brockdorff, został wybudowany dla barona Joachima Brockdorff w latach 1750/60 pod wodzą Niels’a Eigtved. Projekt budowy został ukończony w 1754 roku przez sektor budowniczy Lauritz’a de Thurah. Po śmierci Brockdorff w 1763 r. pałac został przejęty przez Lorda Stewarda AG Moltke, który sprzedał pałac w dwa lata późnej Frederikowi V.

Od 1767 roku pałac służył jako Narodowa Akademia Wojskowa. W 1788, akademia wojskowa została nazwana Naval College. Po bitwie pod Kopenhagą w 1801, potrzebowano większej ilości Kadetów, na co brakowało przestrzeni został, dlatego też dodano kondygnacje.

Przebudowany w stylu empire
Naval College musiał znaleźć inną siedzibę, gdy Frederik VI chciał by Vilhelmine i następca tronu Frederik VII zamieszkali w tym pałacu po ślubie. Architekt Jørgen Hansen Koch gruntownie odnowił pałac w stylu empire w latach 1828/30. Ślub Frederik VII i Vilhelmine odbył się w 1837 roku, po tej parze w pałac już zawsze mieszkali następcy tronu Danii, aż do księcia Frederika (później Frederik VIII) który przeniósł się do pałacu w 1869 roku. Frederik VIII został królem w 1906 roku, pałac został następnie nazwany jego imieniem.

Pałac został odnowiony w 1935/36 przez Thorvald Jørgensen, jako miejsce zamieszkania dla ówczesnego następcy tronu i jego żony, księcia Frederika (później Frederik IX) i księżnej Ingrid. Królowa Ingrid mieszkała w pałacu aż do jej śmierci w listopadzie 2000 roku.

Remont od 2004 do 2010

Pałac Frederika VIII został poddany gruntownej renowacji w latach 2004 – 2010, aby służyć jako rezydencja dla następcy tronu księcia Frederika i księżnej Mary. Niestety pojawiły się zdjęcia wykonane po remoncie i pałac nie był jeszcze umeblowany.


Dwa zdjęcia poniżej prywatna jadalnia:


Kuchnia:


Sala bankietowa:


Bawialnia i sala muzyczna:


Biuro księżnej Mary:


W związku z urodzinami księżnej opublikowano zdjęcie właśnie w biurze, więc możemy zobaczyć jak jest umeblowane:


Sala spotkań:


Biuro księcia Frederika:Lobby:


Klatka schodowa pomiędzy biurami a prywatnymi pokojami:

2 komentarze:

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga