poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Wizyta na Wyspach Owczych - dzień 1

23 sierpnia para książęca wraz z dziećmi rozpoczęła swoja czterodniową wizytę na Wyspach Owczych. Już dzień wcześniej wieczorem dostrzeżono ich jak wchodzili na pokład Dannebrog.
Pierwszego dnia rodzina zdecydowała się założyć stroje narodowe Wysp Owczych, które tradycyjnie noszone są w święta czy ważne uroczystości tj. wesele, komunie, chrzciny czy ukończenie studiów. 
Męski strój nosi nazwę "sjóstúka" i składa się z kapelusza, koszuli, haftowanej kamizelki, wełnianych spodni do kolan, długich dzianych wełnianych skarpet i pasków, tradycyjnie wykonanych w kolorach flagi Wysp Owczych. Do kamizelki, swetra i spodni przyszyte są srebrne guziki.
Strój damski nosi nazwę "stakkur" i składa się z dzianego swetra, aksamitnej bluzki, haftowanego lub tkanego szala i fartucha, plecionej spódnicy, aksamitnego pasa i czarnego płaszcza. Tradycyjnie płaszcz jest wyłożony czarnym jedwabiem, ale używa się także innych kolorów. Broszki i klamra paska jest srebrna.


Jeszcze przed rozpoczęciem wizyty dwór królewski opublikował zdjęcia wykonane na pokładzie Dannebrog, na których rodzina książęca pozuje w swych strojach narodowych. Książę Fryderyk swój strój otrzymał od Zgromadzenia Narodowego Wysp Owczych i Lanting. Kamizelka jest czerwona, a pokrywa ją haft w niebieskie kwiaty z liśćmi w różnych odcieniach zieleni.
Strój księżnej został jej ofiarowany przez rząd Wysp Owczych w 2005 roku w czasie pierwszej wizyty księżnej na Wyspach Owczych/ Fartuch i chustę w kolorze ciemnozielonym pokrywa wzór marguerytów. Pasująca bluzka czerwono-czarna wyszyta jest w płatki śniegu. Srebrne ozdoby zostały specjalnie zaprojektowane dla księżnej.
Książę Christian swój strój otrzymał w darze od gminy Torshavn, a srebrne ozdoby są darem od Narodowej Rady Wysp Owczych. Czerwona kamizelka pokryta jest starym wzorem farerskim  w purpurowe i żółte kwiaty z liśćmi w różne odcienie zieleni.
Strój księżniczki Isabelli to prezent od Gminy Sunda. Srebro jest prezentem od Rady Wysp Owczych i ma wzór "Rigmor", zaprojektowane specjalnie dla księżniczki. Haft jest w kolorze fioletowym, jasnoniebieskim , białym i żółtym. Spódnica jest granatowa, a fartuch niebieski.
Książę Vincent strój otrzymał od gminy Runavik, a srebro darem od Narodowej Rady Wysp Owczych. Strój księcia charakteryzuje się czerwoną kamizelką ze starym farerskim wzorem. Haft wykonano w kolorze niebieskim i żółty.  
Księżniczka Josephine otrzymała swój strój od gminy Klaksvik, a srebro jest prezentem od rządu Wysp Owczych, ma wzór "Fia". Haft wykonano w kolorze różowym, jasnoniebieskim, białym i żółtym. 


Rano rodzina książęca pozdrowiła zebranych w porcie, a następnie wysiadła w porcie Bursantangi, gdzie przywitał ich premier Aksel V. Johannesen. Później porozmawiali chwilę ze zgromadzonymi ludźmi, którzy czekali na nich mimo deszczu.


Rodzina książęca z nabrzeża przeszła do budynków rządowych na półwyspie Tinganes. Po drodze odwiedzili klub wioślarski Knørrur. W Tinganes zostali przyjęci przez burmistrz Tórshavn Annikę Olsen na placu Vagli.


Ciekawą historię opisał BT, który przedstawił historię 20-letniej niepełnosprawnej mieszkanki Wysp Owczych, która bardzo chciała spotkać się z rodziną książęcą. Co jej się udało. Najpierw podszedł do niej książę CHristian, a później księżna Mary, która ją przytuliła. Jak wspomina opiekunka dziewczyny był to dla niej najszczęśliwszy dzień w życiu.


Kolejnym punktem była wizyta w szkole Argjahmri. Para książęca i dzieci obejrzały całą szkołę oraz zobaczyły pokaz różnorodnym zajęć tj. taniec, gimnastyka i śpiew. Podziwiali również niezwykłe położenie placówki.


Później odwiedzili nową fińską szkołę w centrum Tórshavn.
Po południu książę Fryderyk w towarzystwie najstarszego syna, Christiana odwiedził szkołę Glasir, gdzie zaprezentowano im różne doświadczenia chemiczne. Wizytę zakończyło wykonanie wspólnego zdjęcia Fryderyka i Christiana z uczniami szkoły.W tym czasie księżna odwiedziła przedszkole Býlinghúsið. Podczas swojej wizyty, księżniczka królewska została poinformowana o pracach instytucji związanych z projektem "Free of Mobility", projektu rozpoczętego przez Mary Foundation i Red Barnet. 


Po wizycie w Glasir książę Fryderyk przybył do Sjóvinnuhúsið, gdzie wręczył tegoroczną nagrodę przedsiębiorczości w konkursie Creative Business Cup. Creative Business Cup to międzynarodowy konkurs przedsiębiorczości, którego celem jest połączenie kreatywności i biznesu przy jednoczesnym zwiększeniu zdolności przedsiębiorców do zakładania firm.


W Tórshavn książę Fryderyk, księżna Mary i książę Christian zostali przyjęci przez przewodniczącego rady miejskiej. 


Wieczorem w Nordic House premier wydał oficjalną kolację, której honorowymi gośćmi była para książęca. Podczas uroczystości przemówienie wygłosił premier oraz książę Fryderyk. Po zakończeniu części oficjalnej para książęca dołączyła do tradycyjnego tańca łańcuchowego.


 Zdjęcia:twitter, kongehuset, facebook

4 komentarze:

 1. Przepiekne zdjęcia!!!
  Dzieciaki słodkie, a Christian "nasladujacy" ojca - wspanialy :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezwykłe jest to,że każdy strój narodowy ma swoją historię i indywidualny rys.
  Ta wizyta dostarczyła nam mnóstwo pięknych zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mary nawet w stroju narodowym wygląda pięknie wspaniale że zaangazowali dzieci podczas wizyty

  OdpowiedzUsuń
 4. Rodzina w tych strojach naprawdę świetnie wygląda :)
  Świetna relacja z pierwszego dnia.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga