piątek, 31 sierpnia 2018

Wizyta prezydenta Francji - dzień 1

W dniach 28-29 sierpnia prezydent Francji Emmanuel Macron z żoną Brigitte złożył wizytę państwową w Danii. Jest to druga wizyta państwowa francuskiego prezydenta w czasie panowania królowej Małgorzaty. Pierwsza miała miejsce w 1982 roku, gdy ówczesny prezydent Francois Mitterrand odwiedził Danię.


Po przybyciu do Danii prezydent z małżonką lekko spóźnieni udali się do Cytadeli, gdzie czekali już na nich książę Fryderyk i księżna Mary. Razem oddali oni hołd poległym żołnierzom. Francuski prezydent złożył wieniec pod pomnikiem, a razem z księciem Fryderykiem dokonali inspekcji wojska.


Następnie cała czwórka udała się do pałacu Christiana VII, gdzie francuską parę prezydencką przywitała oficjalnie królowa Małgorzata. W powitaniu uczestniczyli również książę Joachim i księżna Marie oraz księżniczka Benedikte. Królowa oprowadziła swoich gości po pałacu, odbyła się krótka sesja zdjęciowa.


Później księżna Mary przyjęła panią prezydentową w pałacu Fryderyka VIII na roboczym lunchu. W czasie spotkania rozmawiano na temat równości płci w Danii i wyzwaniach, które nadal istnieją w odniesieniu do kobiet w zarządzaniu oraz aspekcie edukacyjnym. Na lunch księżna zaprosiła również prezes TDC Pernille Erenbjerg, rektora Uniwersytetu w Kopenhadze Mads Tofte, Zastępcę sekretarza generalnego Family Planning Association Tanię Detflefsen oraz Marianne Egelund.
To nie jest pierwsze spotkanie księżnej i pani Macron. Obie miały już okazję poznać się w maju 2017 roku w czasie wizyty księżnej w Paryżu w ramach forum OECD.


W tym czasie prezydent Macron spotkał się z premierem Larsem Lokke Rasmussenem w Pałacu Christiansborg. A później udał się na spotkanie z przewodniczącą parlamentu Pią Kjærsgaard.


Mary i Brigitte następnie odwiedziły szkołę wzornictwa Holmen w Kopenhadze. Podczas wizyty zostały oprowadzone po szkole oraz obejrzały pracę niektórych uczniów.


Po południu książę Fryderyk oraz prezydent Macron udali się do Biblioteki Królewskiej, gdzie zaprezentowano manuskrypty Sørena Kierkegaarda.


Później obaj uczestniczyli w konferencji i debacie na temat Europy, w której wziął też udział duński premier.


Z okazji wizyty francuskiego prezydenta wieczorem na jego cześć królowa Małgorzata wydała oficjalny bankiet w pałacu Christiansborg, na który zaproszono przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli francuskiej społeczności w Danii. Na tej uroczystości nie mogło również zabraknąć członków duńskiej rodziny królewskiej, czyli księcia Fryderyka i księżnej Mary, księcia Joachima i księżnej Marie oraz księżniczki Benedikte.
Po przybyciu gości honorowych, rodzina królewska wraz z parą prezydencką przywitała wszystkich gości. Następnie po rozpoczęciu bankietu odegrano oba hymny narodowe oraz przemówienia wygłosiła królowa Małgorzata i prezydent Macron. W obu przemówieniach nie zabrakło wspomnień o księciu Henriku, który był Francuzem.
"Moja mama, królowa Ingrid zdecydowała, że moje siostry i ja powinniśmy uczyć się francuskiego. Dlatego spędziłam kilka miesięcy w Paryżu w 1963 roku. To było bardzo ważne kiedy spotkałam swojego przyszłego męża, dyplomatę Henriego de Monpezat w Londynie. On On naturalnie nalegał, by nasi synowie uczyli się francuskiego od małego i poprzez całe swoje życie promował francuską kulturę i język. Z radością i dumą przyjąłby tu z nami francuską parę prezydencką" - powiedziała królowa.
Natomiast prezydent Macron powiedział: " I w tym momencie, pozwól mi wspomnieć twojego męża księcia Henrika, który odszedł w lutym i który pracował u twojego boku, aby promować francuską kulturę i język, kreatywność i poezję".

Tego wieczoru królowa Małgorzata do swojej sukni mała przypięte odznaczenie Legii Honorowej (najwyższe francuskie odznaczenie). Natomiast księżna Mary i książę Fryderyk mieli francuskie ordery National Merit. Księżna Marie podobnie jak królowa miała przypięty order Legii Honorowej, który otrzymała w 2017 roku. Również książę Joachim otrzymał order Legii Honorowej. To jedna z nielicznych sytuacji kiedy to Mary i Fryderyk mieli ordery niższe rangą niż Marie i Joachim. Prezydent Macron miał otrzymał tego dnia od królowej Order Słonia. Tradycyjnie przyjęło się, że głowa państwa, która składa wizytę państwową otrzymuje od królowej order Słonia i tak też się stało w tym przypadku.

Księżna Mary w ciągu dnia zaprezentowała się w nowej sukience od Raquel Diniz, natomiast na bankiet założyła zmodyfikowaną suknię od Lasse Spangenberga. Natomiast księżna Marie na bankiecie zaprezentowała się w nowej tiarze Nuits Claires, którą zaprojektowała francuska firma Mauboussin. Księżna jednak nie kupiła tej tiary, lecz ma wyłączność na jej wypożyczanie. Do kompletu wykonano również pierścionek z diamentami i szafirami.


 ******


Tego dnia po południu księżna Mary spotkała się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ, Aminą J. Mohammed w Pałacu Christiana VII. Pani Amina przybyła do Kopenhagi, by wziąć udział w World Water Week 2018. Amina Mohammed wcześniej pełniła obowiązki doradcy poprzedniego sekretarza generalnego ONZ, Ban ki-Moona oraz była ministrem środowiska w Nigerii.

Panie rozmawiały na temat realizacji celów globalnych ONZ, a przede wszystkim tych dotyczących równości płci.
Zdjęcia: twitter, kongehuset, facebook, newmyroyal, dailymail

5 komentarzy:

 1. Mary wygląda śliczne
  Zalowalam że księżna nie założyła Ruby Parure na urodziny Frederika więc tym bardziej widząc te piękną tiare

  OdpowiedzUsuń
 2. W czerwonej sukience Mary prezentowała się fenomenalnie,ale przeróbka sukni wypadła na gorsze.Fason z przerzuconym przez ramię szalem zwykle wypada oszałamiająco,ale w tym przypadku uczynił suknię w kwiaty ciężką.Daleko lepiej wypadła Marie.Zakochałam się w jej nowej tiarze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Love the new look of Mary's dress, wonderful and Mary once again beautiful. Marie's tiara is only on loan so wiil not see very often.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekałam na wyjaśnienie orderów i jak zwykle nie zawiodłam się-dobra robota ale jak to ja myślałam że Marie i Joachim mają po prostu order slonia ;D co do sukni to lepiej wyglądałaby bez tego pasa (szala) z tylu. Czerwona stylizacja bez zażadny uwag bardzo fajnie

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga