sobota, 29 stycznia 2022

Podsumowanie miesiąca: grudzień 2020

Stine Heilmann
Po blisko rocznej przerwie powracam do blogowania. Mam nadzieję, uda mi się w nim zachować pewną regularność. W najbliższym dniach na blogu będą pojawiać się podsumowania miesiąca, tak aby każdy miał możliwość jeszcze raz przypomnieć sobie co wydarzyło się u księżnej Mary i jej rodziny w 2021 roku. Ten post natomiast jest podsumowaniem wydarzeń z grudnia 2020 roku.
Trzymajcie się ciepło i miłej lektury!

******

4 grudnia księżna została zauważona w hotelu D'Angleterre. Najprawdopodobniej spotkała się tam z przyjaciółkami. Jeden z gości hotelu miała możliwość przywitania się z Mary i porozmawiania chwilę. 

 Początek grudnia był dla rodziny książęcej czasem radosnych przygotowań do świąt. Niestety zostały one zaburzone przez wybuch ogniska koronawirusa w klasie księcia Christiana. W Mikołajki udostępniono zdjęcia z pałacu Fryderyka VIII, czyli domu rodziny książęcej, które przedstawiały pierwsze dekoracje świąteczne. Jak się często zdarza fotografie wykonała Mary.


Następnego dnia dwór królewski wydał niepokojące oświadczenie."Książę i księżna zostali wczoraj, w niedzielę 6 grudnia 2020 r., poinformowani o lokalnym wybuchu COVID-19 w Tranegårdskolen w Hellerup. Książę Christian uzyskał wynik pozytywny na obecność COVID-19.

Jego Królewska Wysokość pozostaje w izolacji w Pałacu Fryderyka VIII w Amalienborg. Oprócz rodziny księcia, książę Christian nie utrzymywał w ostatnim czasie kontaktu z innymi członkami rodziny królewskiej.

W związku z wynikiem testu, Royal House otrzymał porady od Duńskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Pacjentów dotyczące wykrywania infekcji i testowania rodziny księcia. W najbliższych dniach rodzina pozostanie w izolacji w Pałacu Fryderyka VIII do czasu, gdy będzie można bezpiecznie przebyć izolację zgodnie z obowiązującymi wytycznymi."

Cztery dni potem wydano kolejne oświadczenie. Tym razem dobrymi informacjami.


"Ich Królewskie Wysokości Książę i Księżna oraz czwórka ich dzieci przebywają w izolacji w Pałacu Frederika VIII w Amalienborg od poniedziałku 7 grudnia 2020 r., po tym, jak Jego Królewska Wysokość Książę Christian otrzymał tego samego dnia pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Książę i księżna oraz ich troje najmłodszych dzieci zostali następnie przebadani na obecność COVID-19. Wszystkie wyniki testów były negatywne.
Książę Christian nie miał żadnych objawów, ale zgodnie z wytycznymi pozostanie w izolacji do poniedziałku 14 grudnia."

******

Przez cały grudzień na profilu Fundacji Mary pojawiały się krótkie wiadomości - przesłania na kolejny tydzień adwentu. Pierwszą opublikowano 7 grudnia.
Kim jest twój anioł?
„Anioł jest symbolem kogoś, kto robi różnicę dla innych. Taki, który podniesie Cię, gdy najbardziej tego potrzebujesz.
Czasami nie trzeba wiele, aby ktoś stał się aniołem w swoim życiu – może tylko na krótką chwilę. Nieoczekiwany telefon, serdeczne powitanie lub pomocna dłoń w codziennym życiu. Małe rzeczy mogą zrobić wielką różnicę, mogą wywołać radość i nadzieję – w trudnym czasie.
Okres świąteczny to oczywisty czas, aby docenić tych, którzy sprawiają, że codzienność i życie stają się cieplejsze i jaśniejsze.”
H.K.H. Księżna Mary

*****

Z życzeniami dobrej trzeciej niedzieli adwentu księżna Mary opublikowała kolejne zdjęcia dekoracji świątecznych w jej domu.
Szczególną uwagę na zdjęciu przykuwa nietypowy dywan, na którym postawiono choinkę. Jak się okazuje dywan ten był prezentem ślubnym dla pary książęcej. Przygotowała go Ellen Majgaard Bjerre. "Wiele lat temu chciałam zrobić bardzo duży dywanik na choinkę, a kiedy go skończyłam, mój mąż zasugerował, abyśmy wysłali go do księcia Fryderyka i Mary jako prezent ślubny w 2004 roku"
Kiedy Ellen zobaczyła, że ​​rodzina księcia użyła dywanik pod udekorowaną choinką w Sali Rycerskiej w Pałacu Fryderyka VIII w Amalienborg, zrobiło to oczywiście wrażenie.
"Cieszę się z tego. To radość, kiedy to, co robisz, jest używane". 

*****

Co roku Fundacja Mary przyznaje specjalną darowiznę. Tym razem trafiła ona do Dansk Folkehjælp. Darowizna w wysokości 300 000 DKK pomogła organizacji w przygotowaniu bożonarodzeniowej pomocy dla samotnych rodziców i ich dzieci. Z powodu COVID-19 organizacja otrzymała więcej zgłoszeń o pomoc niż kiedykolwiek wcześniej.

Każdego roku specjalna darowizna Fundacji Mary jest przekazywana projektowi lub organizacji, która znajduje się w trudnej sytuacji. Tym razem księżna zdecydowała, że ​​specjalna doroczna darowizna zostanie przekazana na świąteczną pomoc Dansk Folkehjælp dla samotnych rodziców. Dzięki darowiźnie mogli pomóc 230 samotnym rodzicom i ich dzieciom w okresie Bożego Narodzenia. 

W związku z przyznaniem darowizny księżna napisała :
Boże Narodzenie to święto dla dzieci, mówimy. Ale dla niektórych rodzin w Danii Boże Narodzenie może być trudnym okresem. I wydaje się, że w tym roku – w związku z kryzysem covidowym – jest jeszcze więcej rodzin z dziećmi, które potrzebują pomocnej dłoni. W Fundacji Mary chcemy wspierać pracę Dansk Folkehjælp, aby lepiej pomagać rodzinom w trudnej sytuacji w okresie Bożego Narodzenia.

Dansk Folkehjælp to niepolityczna i demokratyczna organizacja pomocowa non-profit, która zapewnia pomoc w nagłych wypadkach i długoterminową pomoc słabszym grupom w Danii i za granicą.

******

14 grudnia na stronie Fundacji Mary pojawiła się kolejna świąteczna wiadomość od Mary. 

Kto zasługuje na gwiazdę?
"Kiedy ludzie przerywają milczenie o tym, co jest trudne, dla wielu robi to różnicę - nie tylko dla nich samych.
Ich odwaga, aby się zgłosić i opowiedzieć o swojej wrażliwości tworzy zrozumienie, nadzieję i napęd do zmian.
Ten rok był rokiem innym i ciężkim dla wielu. Ale chcę też pamiętać rok, w którym wielu pokazało swoje człowieczeństwo i odwagę.
Poznajcie Madsa, 18-letniego młodego mężczyznę, który miał odwagę wypowiedzieć się o swojej samotności, aby zainspirować innych do uzyskania pomocy. Dzięki naszej pracy z samotnością podczas pandemii, kilku młodych ludzi zgłosiło się, aby opowiedzieć swoje historie i jestem pod wrażeniem ich odwagi i chęci, aby coś zmienić. Bo nie jest łatwo mówić o samotności.
Każdy zasługuje na gwiazdę"
- H.K.H. Księżna Mary

******

facebook/detdanskekongehus

15 grudnia 2020 r. księżna Mary uczestniczyła jako patron duńskiej Rady ds. Uchodźców DRK w obchodach pierwszej rocznicy Światowego Forum Uchodźców. Było to pierwsze wyjście księżnej po zakończonej kwarantannie. Księżna została przyjęta przez sekretarz generalną duńskiej rady ds. uchodźców DRK Charlotte Slente po przybyciu do siedziby organizacji w Kopenhadze.
Globalne Forum Uchodźców było szczytem zorganizowanym w grudniu 2019 r. przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Szczyt zgromadził m.in. przedstawicieli rządu, liderów biznesu i społeczeństwa obywatelskiego z całego świata, aby znaleźć rozwiązania dla globalnej sytuacji uchodźców.
Pierwszą rocznicę Szczytu Uchodźców uświetniła cyfrowa debata panelowa, którą Jej Królewska Wysokość otworzyła przemówieniem.
Celem debaty panelowej była realizacja obietnic złożonych przez uczestników szczytu oraz kontynuacja globalnego porozumienia w sprawie uchodźców przyjętego w 2019 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Księżniczka jest patronką duńskiej Rady ds. Uchodźców DRK, która wraz z UNHCR była gospodarzem dzisiejszego wydarzenia, którego celem było również skupienie się na tym, jak młodzi ludzie na całym świecie zostali dotknięci pandemią COVID-19.⁣

Edukacja jest postrzegana przez młodych ludzi na całym świecie jako klucz do postępu” – powiedziała Mary. Jako zakończenie swojego przemówienia, księżna ze szczególną mocą w głosie zwróciła się do młodych ludzi z najbardziej zagrożonych miejsc na świecie. „Twoje nadzieje i marzenia są cenne, nie jesteś sam i zasługujesz na bezpieczne i godne życie” – powiedziała księżna.

facebook/detdanskekongehus
Hanne Juul 
DRC Dansk Flygtningehjælp 

******

Następnego dnia księżna została zauważona na ujeżdżalni przy pałacu Christiansborg, gdzie trenowała na swoim koniu Edelmanie. 

*****

Stine Heilmann

18 grudnia księżna Mary jako patron Mary Fonden wysłała świąteczne pozdrowienia za pośrednictwem mediów społecznościowych. 
„To był bardzo wyjątkowy rok. Dla nas wszystkich. To był trudny rok. Dla zbyt wielu ludzi ograniczenia spowodowały poważne ograniczenia społeczne. 
Ale rok 2020 również potwierdził nam, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem. Jak wiele znaczy mieć kogoś bliskiego w swoim życiu. To był bardzo wyjątkowy rok. Dla nas wszystkich.
To był trudny rok. Dla wielu ludzi obostrzenia spowodowały sporą deprywację społeczną.
Ale rok 2020 potwierdził też, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem. Jak wiele znaczy mieć kogoś bliskiego w życiu.
I jest też za co dziękować - co daje nadzieję: Wola bycia kimś dla siebie nawzajem i odwaga, by zgłosić się i prosić o pomoc to jedna z rzeczy, których miałam przyjemność doświadczyć wiele razy w ciągu ostatniego roku.
To daje mi wiarę w to, że razem możemy przejść przez mroczny czas i wyjść na drugą stronę.
Chcę wszystkim życzyć Wesołych Świąt i bardzo podziękować tym, którzy okazali troskę, współczucie, a także tym, którzy mimo wielkich strat ostatnio przeszli wiele.
Wesołych Świąt dla wszystkich"

Tego samego dnia udostępniono również zdjęcie ze świątecznego przyjęcia, które zazwyczaj w pałacu wydaje księżna dla zarządu i sponsorów fundacji. Jednak tym razem odbyło się ono wirtualnie.
"Wesołych Świąt życzy Fundacja Mary! 
Tegoroczny świąteczny lunch u nas w sekretariacie Fundacji Mary w czasie, gdy wirtualne spotkania, a teraz uroczystości stają się rzeczywistością.
Dalekie to od tego, co widzenie i wznoszenie toastu ze sobą w tym samym pokoju, ale to naprawdę dobra alternatywa, która rozprzestrzenia radość i wspólnotę w czasie, kiedy wszyscy możemy czuć się bardzo odizolowani od świata zewnętrznego.
Nasz prezes księżna Mary również wpadła i podziękowała za ostatni rok.
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, abyście wytrzymali, aż znów będziemy mogli się zebrać "

facebook/MaryFonden

*****

Kongehuset

20 grudnia w czwartą niedzielę adwentu na profilach duńskiego dworu w mediach społecznościowych udostępniono nagranie z życzeniami świątecznymi od pary książęcej oraz ich dzieci.
"Dziś zapalamy ostatnią świecę w wieńcu adwentowym, bo jest czwarta niedziela Adwentu. W tym roku Boże Narodzenie będzie inne. Wielu z nas nie może świętować Wigilii z tymi, z którymi zwykle bywa. Bez względu na to, jak to świętujemy, mam nadzieję, że w nadchodzących dniach zaznamy radości. Zadbajcie o siebie nawzajem i pamiętajcie, że wkrótce zmierzamy w stronę jaśniejszych czasów. Moja rodzina i ja chcielibyśmy wszystkim razem przesłać najcieplejsze pozdrowienia" - powiedział książę, a następnie zabrzmiało gromkie: Wesołych Świąt!


Dwa dni później Biuro Regionalne WHO dla Europy opublikowało przesłanie księżnej Mary na koniec roku.
"Gdy rok 2020 dobiega końca, spoglądamy wstecz na niezwykły rok, w którym zbyt wielu doświadczyło smutku i bólu serca, a my wszyscy musieliśmy dokonać niezbędnych zmian – w naszych planach, naszych oczekiwaniach, naszych tradycjach i sposobie życia. Jako patron Europejskiego Biura Regionalnego WHO z szacunkiem obserwowałem niezachwiane zaangażowanie zawodowe naszych pracowników służby zdrowia i opieki, których osobiste poświęcenie w zapewnianiu opieki było niezwykłe.
Teraz, w tych ostatnich dniach roku, o którym wielu chciałoby zapomnieć, chciałabym skorzystać z okazji, aby przypomnieć i podziękować pielęgniarkom, lekarzom, opiekunom, terapeutom, położnym, farmaceutom, wolontariuszom, sprzątaczkom, recepcjonistom, technikom laboratoryjnym, pomocnikom domowym i wielu innym, którzy razem świadczą opiekę w całym Europejskim Regionie WHO. Razem zapewnili ciągłość podstawowych usług w trudnych warunkach. W tym roku bardziej niż kiedykolwiek należy docenić i pochwalić ich zaangażowanie i współczucie w pomaganiu potrzebującym. To potwierdza słuszność, że rok 2021 jest teraz również obchodzony jako Międzynarodowy Rok Pracowników Służby Zdrowia i Opieki.
Każdy nowy rok daje nadzieję i obietnicę, a rok 2021 oferuje również oznaki nadziei dzięki lepszemu zrozumieniu wirusa i wprowadzeniu nowych szczepionek.
Z niecierpliwością czekam na nowy rok, w którym – wraz z zaangażowanym personelem Biura Regionalnego – będziemy nadal wspierać wyjątkową pracę, którą nasi pracownicy służby zdrowia i opieki wykonują w tak wielu kwestiach związanych ze zdrowiem. Robimy to, aby zapewnić wszystkim zdrowie i dobre samopoczucie.
Życzę wszystkim szczęśliwych, zdrowych i spokojnych świąt."


Tego dnia fundacja Mary udostępniło wideo z udziałem księżnej.
"W Fundacji Mary z niepokojem przyglądamy się, co ta pandemia może oznaczać dla samotności wśród Duńczyków. Myślę, że jest wielu, którzy w minionym roku na serio odczuli poczucie samotności – być może po raz pierwszy. Inni mogli stać się jeszcze bardziej odizolowani społecznie niż do tej pory. Wszyscy mamy obowiązek pomagać w walce z samotnością. Nawet mała rzecz może zrobić wielką różnicę dla drugiego człowieka. I często nie trzeba wiele, aby poczuć się widzianym i kochanym. Że czujesz, że coś dla kogoś znaczysz. Wszyscy tego potrzebujemy. Dotarcie do kogoś, kto może tego potrzebować, może mieć duże znaczenie. W ten sposób wszyscy możemy przyczynić się do tego, że samotność nie ogarnie jeszcze większej liczby osób ”.
*****

Święta Bożego Narodzenia Królowa Małgorzata spędziła w zamku Marselisborg, gdzie towarzyszył jej książę Joachim z rodziną.
Natomiast książę Fryderyk z rodziną spędził w domu, czyli pałacu Fryderyka VIII w Amalienborg.

******

Keld Navntoft, Kongehuset

W Sylwestra zgodnie z tradycją królowa Małgorzata wygłosiła przemówienie noworoczne.

"Dziś wieczorem znów stoimy na przełomie roku. Patrzymy w przyszłość i patrzymy wstecz.
Patrzymy w przyszłość z ufnością i oczekiwaniem, i spoglądamy wstecz – czy rok był taki, jak się spodziewaliśmy?
Nie! - Rok 2020 przyniósł nam to, czego nikt sobie nie wyobrażał.
W lutym koronawirus dotarł do Europy, a kilka dni w marcu duża część społeczeństwa duńskiego również musiała się zamknąć. Pandemia wywróciła społeczeństwo do góry nogami: zmieniła nasze codzienne życie, musieliśmy robić bardzo różne rzeczy: unikać kontaktu, zachować dystans, zostać w domu, pracować w inny sposób niż jesteśmy przyzwyczajeni.
Staliśmy w obliczu choroby, o której nikt nie wiedział i na którą nie mieliśmy środków. To było przerażające i konieczne stało się wprowadzenie daleko idących ograniczeń w naszym codziennym życiu. Ulice miast stały się puste. Wielu, nie tylko osoby starsze, musiało się obejść bez bliskiego kontaktu z rodziną i przyjaciółmi.
Z niepokojem śledziliśmy liczbę zarażonych, hospitalizowanych i zgonów, które wkrótce się pojawiły. To było poważne, zrozumieliśmy to.
Zaszkodziło to wszystkim, ale było wymuszone przez poważne okoliczności, pojawiły się nowe pomysły na to, jak możemy żyć z kryzysem i przez niego przejść. Poznaliśmy „online”, pracowaliśmy w domu, wychodziliśmy na łono natury tam, gdzie to możliwe, a może doświadczyliśmy wiosny silniejszej niż kiedykolwiek.
Gdy zbliżało się lato, presja osłabła. Wciąż nie mogliśmy podróżować po świecie, ale zostaliśmy w domu. Wyszliśmy do zielonego bukowego lasu, poszliśmy na plażę - świeżą, duńską plażę - odkryliśmy na nowo, a może po raz pierwszy, jak wiele pięknych i różnorodnych miejsc jest w Danii - czasami "tuż za rogiem".
Myślę, że wielu otworzyło oczy na naszą cudowną naturę i spokój, jaki może nam dać w stresującej sytuacji. Klimat poprawił się w czasie kryzysu – warto to zauważyć, a ważne jest, abyśmy nadal dbali o przyrodę.
Wraz z jesienią koronawirus powrócił - szybciej niż oczekiwano i z większą siłą. Konieczne były nowe ograniczenia, ale na szczęście nie tak daleko idące, jak widzieliśmy w innych częściach Europy z godzinami policyjnymi. Jednak firmy musiały przekręcić klucz, a wielu straciło pracę. Wielu bez własnej winy musiało patrzeć, jak dzieło ich życia upada na ziemię. Bardzo mnie to poruszyło.
Czas, przez który przeszliśmy, dał nam do myślenia. Co tak naprawdę ma znaczenie dla nas, jako społeczeństwa, jako istot ludzkich? Czego się nauczyliśmy? A co możemy ze sobą zabrać? Kiedy przegrałeś lub musiałeś się bez czegoś obejść, uczysz się doceniać to, co masz. Zauważyliśmy, jak ważny jest kontakt z innymi ludźmi, jak ważne są dla nas wszystkich bliskie więzi, jak ważne jest zaufanie – do siebie nawzajem – i do społeczeństwa, którego wszyscy jesteśmy częścią.
Kryzys przyniósł zmiany, zarówno na poziomie osobistym, jak i społecznym. Zapewniamy się nawzajem, że po drugiej stronie kryzysu będziemy pamiętać, przez co przeszliśmy. Zabierzmy ze sobą dobre doświadczenia i spróbujmy według nich ułożyć sobie życie.
Mamy nadzieję, że wkrótce pójdzie to w dobrym kierunku, ale jeszcze nie osiągnęliśmy tego punktu, a przed nami jeszcze kilka zimowych miesięcy. Musimy nadal żyć z ograniczeniami, a to nie było miłe w okresie Bożego Narodzenia. Nie traćmy jednak serca, nadal bądźmy uważni i ostrożni w kontaktach ze sobą. Radością i zachętą jest to, że szczepionka stała się rzeczywistością i rozpoczęto szczepienie.
Dzisiejszego wieczoru kieruję specjalne podziękowania dla wielu, którzy od samego początku byli na czele walki z koronawirusem. To liczni pracownicy szpitali od samego początku wkładali wszystko w walkę z chorobą, jeszcze zanim uzyskaliśmy pełny obraz i wiedzę o niebezpieczeństwie, przed którym stoimy. Nie mówili o godzinach ani dniach. Z całych sił prowadzili badania, aby zrozumieć nieznaną chorobę. Również dla wielu, którzy od samego początku pracowali, aby nas przetestować i spowolnić rozprzestrzenianie się infekcji, serdeczne podziękowania muszą wybrzmieć.
Moje podziękowania kieruję również do personelu naszych licznych domów opieki i ośrodków opieki dziennej, którzy troszczą się o mieszkańców, którzy muszą tęsknić za bliskim kontaktem z bliskimi.
Wiele dzieci i młodych ludzi doświadczyło również samotności podczas pandemii, której prawdopodobnie nie wyobrażali sobie. Ani możliwość spotykania się w szkole, ani w czasie wolnym było ograniczeniem, które moim zdaniem nie zmniejszyło się z czasem, zwłaszcza gdy zbliżało się lato i presja infekcji zmniejszyła się. To chyba frustrujące, że nie mogłem być razem w większych grupach i oglądać jeden festiwal po drugim, do niczego nie podchodząc. Rozumiem to, ale wszyscy musimy wytrwać.
Podczas pandemii wiele zostało anulowanych. Śluby, bierzmowania i okrągłe urodziny nie mogły się odbyć zgodnie z planem. Moje 80. urodziny też nie mogły być obchodzone tak, jak planowaliśmy. Ale nigdy nie byłam celebrowana tak wszechogarniająco i tak ciepło jak w tym roku. Te urodziny pozostaną jako najbardziej niesamowite w mojej pamięci. Dziękuję za to z całego serca.
W tym roku powinniśmy obchodzić setną rocznicę zjednoczenia z Jutlandią Południową. Ja też nie mogłam się doczekać rocznicowych dni w lipcu, ale epidemia uniemożliwiła to. Teraz z niecierpliwością czekamy na nadchodzące lato z nadzieją, że zamiast tego spotkamy się w tym czasie.
Dziś wieczorem moje myśli kierują się do Duńczyków w południowym Szlezwiku. Był to również trudny rok dla południowego Szlezwiku, z częściowo zamkniętą granicą. Mam nadzieję, że nowy rok przywróci nas do bliskiego kontaktu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, tak ważnego po obu stronach granicy. Wszystkim przesyłam najcieplejsze życzenia noworoczne.
Epidemia koronawirusa wpłynęła również na życie na Grenlandii i Wyspach Owczych. Oba społeczeństwa dzięki wielkiemu wysiłkowi i dobremu zrozumieniu zdołały ograniczyć wybuch choroby, jednak epidemia była kosztowną znajomością. Branża turystyczna, która w ostatnich latach oznaczała coraz więcej dla obu społeczności, prawie całkowicie zamarła, co skutkowało poważnymi stratami finansowymi.
Mam nadzieję, że tego lata będę mogła ponownie odwiedzić zarówno Wyspy Owcze, jak i Grenlandię.
Z niecierpliwością czekam na ponowne zobaczenie Wysp Owczych - pięknych wysp i dumnych mieszkańców Północnego Atlantyku. Nie mogę się doczekać szybkiego rozwoju, jaki przeszło społeczeństwo od czasu mojej ostatniej wizyty w 2016 roku.
W 2021 roku przypada 100. rocznica pierwszej królewskiej wizyty na Grenlandii, kiedy to Christian X i królowa Alexandrine z dwoma dorosłymi synami, moim ojcem, księciem Frederikiem i księciem Knudem, przypłynęli do Nuuk, a następnie Godthåb. Jest to również 300. rocznica przybycia Hansa Egede, rok przełomowy zarówno dla Grenlandii, jak i Danii. Nie mogę się doczekać ponownego odwiedzenia Grenlandii i ponownego spotkania Grenlandczyków zarówno w Nuuk, jak i w wielu innych miejscach.
2021 będzie dobrym rokiem. Życzę wszystkim na Wyspach Owczych i Grenlandii szczęśliwego nowego roku.
Również w tym roku wielu Duńczyków zostało wysłanych w różne miejsca na świecie, gdzie kryzys jest największy. Podejmują wysiłek, który zauważysz wokół. Oni również zostali dotknięci kryzysem. Im i ich rodzinom w domu kieruję moje podziękowania i najlepsze życzenia noworoczne.
Do wszystkich w Siłach Zbrojnych i Agencji Zarządzania Kryzysowego moje myśli również płyną dziś wieczorem. Musieli żyć z wieloma zmianami, musieli podejmować się nowych zadań, ale rozwiązywali je odpowiedzialnie i w dobrym humorze. Dziękuję im za to i życzę wszystkim szczęśliwego Nowego Roku.
Przesyłam Policji życzenia noworoczne z podziękowaniami za ich wysiłek w ciągu ostatniego roku. Mieli wiele wyzwań wykraczających poza zwykłe. Nie było to łatwe, ale wszyscy mamy im za co podziękować – pomagają zapewnić, że życie w Danii może być bezpieczne.
Moje myśli kieruję dziś wieczorem do Duńczyków za granicą i do wielu z duńskimi korzeniami, którzy czują głęboką więź z Danią. W tym roku musieli czuć się bardziej odcięci od starego kraju niż kiedyś, ale muszą wiedzieć, że myślimy o nich. Wysyłam moje najcieplejsze życzenia noworoczne, gdziekolwiek na świecie mogą być.
Właśnie obchodziłam Boże Narodzenie z księciem Joachimem, księżniczką Marie i dziećmi. To była radość móc znów być razem i zobaczyć, jak książę Joachim wyzdrowiał tego lata po chorobie. Wiele ciepłych pozdrowień i życzeń, które otrzymał, głęboko go i nas wszystkich poruszyło.
Widziałem też księcia Fryderyka i księżną Mary podczas świąt Bożego Narodzenia z dziećmi. Mieli za sobą pracowity rok, a ich liczne zadania musiały zostać rozwiązane w nietradycyjny sposób. To wciąż radość widzieć, jak dobrze sobie radzą.
Dziś wieczorem żegnamy się z dziwnym rokiem. 2020 nie zapomnimy. To był rok próby, ale pokazaliśmy, że potrafimy stanąć razem, kiedy nadejdzie, i że mimo niedostatku i niepewności udaje nam się znaleźć dobre chwile.
Teraz wkraczamy w rok 2021. Niech nowy rok będzie rokiem, który przyniesie nam wiele radości i w którym nadal pamiętamy, by być dla siebie nawzajem.
Wraz z całą rodziną życzę wszystkim szczęśliwego Nowego Roku.
Boże chroń was wszystkich.

BOŻE CHROŃ DANIĘ"

2 komentarze:

  1. Super, że wracasz! U Mary sporo się działo i w najbliższym czasie też będzie się działo :) Powodzenia!

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga