niedziela, 30 stycznia 2022

Podsumowanie miesiąca: styczeń 2021

Foto: Franne Voigt/Kongehuset

W Nowy Rok co roku królowa Małgorzata wydawała bankiet noworoczny dla najważniejszych urzędników państwowych, a kolejne dwa odbywały się zazwyczaj w ciągu tygodnia. Niestety ze względu na zagrożenie koronawirusem monarchini została zmuszona odwołać uroczystości. 
Tego dnia wydano natomiast komunikat, iż królowa Małgorzata przyjęła szczepienie przeciw COVID-19, a kolejną dawkę ma przyjąć za około 3 tygodnie.

8 stycznia w rodzinie książęcej świętowano 10. urodziny księcia Vincenta i księżniczki Josephine. Z tej okazji para książęca udostępniła nowe zdjęcia jubilatów, które wykonał Franne Voigt.

Foto: Franne Voigt/Kongehuset
Foto: Franne Voigt/Kongehuset
Bliźniaki przyszły na świat 10 lat temu w Rigshospitalet w Kopenhadze z 26 minutową przerwą. Książę Vincent o 10:30 i księżniczka Josephine o 10.56. Ich Królewskie Wysokości zostały ochrzczone w kościele Holmens 14 kwietnia i otrzymały imiona Vincent Frederik Minik Alexander i Josephine Sophia Ivalo Mathilda.

Foto: Franne Voigt/Kongehuset
Foto: Franne Voigt/Kongehuset
Zgodnie z tradycją przygotowano królewskie monogramy dla księcia i księżniczki. Monogram księcia Vincenta składa się z początkowej litery imienia księcia „V”. Składa się z solidnego klasycznego lewego skrzydła połączonego z legendarną, oczekującą do przodu podwójną linią przeciwko prawej. Podobnie jak w przypadku innych królewskich monogramów,  nad inicjałem umieszczono koronę Christiana V.
Foto: Charlotte Søeborg Ohlsen, Kongehuset ©
Foto: Franne Voigt/Kongehuset
Foto: Franne Voigt/Kongehuset
Dla księżniczki Josephine również przygotowano królewski monogram. Składa się on z pojedynczo stojącej kaligrafowanej litery "J", która stoi w kursywie. Podobnie jak w przypadku innych monogramów umieszczono nad nią koronę Christiana V.

Monogramy zostały zaprojektowane przez projektantkę grafiki Charlotte Søeborg Ohlsen, przy fachowej pomocy projektanta graficznego Madsa Quistgaarda i projektanta graficznego Cecilie Kirkeskov Knudsen.

W Danii istnieje długa tradycja królewskich monogramów. Monogram jest znakiem identyfikacyjnym, który może mieć zastosowanie zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Monogram monarchy jest oficjalny, a monogramy pozostałych członków rodziny mają charakter prywatny. Monogram może być używany jako osobisty identyfikator. Może znajdować się na przedmiotach, prezentach, papeterii, biżuterii i wielu innych. Monogram królewski składa się z inicjału lub podwójnego inicjału pod koroną królewską.

Foto: Charlotte Søeborg Ohlsen, Kongehuset ©

Dzień później Mary została zauważona na ujeżdżalni przy Christiansborg. Księżnej towarzyszył maż, córki Isabella i Josephine, a także jej przyjaciółka. 
W miesiącach zimowych królewskie konie są trzymane w stajniach Christiansborg, dlatego też tam umieszczono Edelmana, konia księżniczki Isabelli - Lanceta oraz kucyka Josephine.

19 stycznia księżna odbyła spotkanie online w ramach Komisji Wysokiego Szczebla ICPD25, z którego podzieliła się relacją w mediach społecznościowych. 
"Okoliczności niestety nie pozwalają jeszcze na fizyczne spotkanie w Komisji Wysokiego Szczebla ICPD25, którą UNFPA powołała w 2020 roku (więc oto kolejne moje zdjęcie przed komputerem...)
Komisja została powołana po to, aby zapewnić kobietom niezbędną wiedzę i narzędzia pozwalające, aby mogły podejmować decyzje o własnym ciele, a tym samym własnym życiu. Dzisiejsze spotkanie skupiło się na pracach potrzebnych do zapewnienia zerowej śmiertelności matek, której można zapobiec, poprzez zaspokojenie potrzeby planowania rodziny i zerowej przemocy ze względu na płeć i szkodliwych praktykach wobec kobiet i dziewcząt To ogromne wyzwania, które wymagają skupienia, zaangażowania, inwestycji i silnej wspólnej woli. Szczególnie teraz, gdzie COVID-19 cofnął postęp w wielu obszarach rozwoju. Wiemy, że COVID-19 wzmocnił istniejące wyzwania. Na przykład co roku dokonuje się 25 milionów niebezpiecznych aborcji, a z powodu COVID-19 dodatkowe 3 miliony kobiet ma dokonać niebezpiecznej aborcji w tym roku. Wzrost przemocy ze względu na płeć też jest niepokojący – słyszeliśmy, że w niektórych miejscach wzrosła o 40 procent... Wiele trzeba zrobić, aby stworzyć lepszy świat."
facebook/detdanskekongehus

29 stycznia księżna podzieliła się zdjęciem z kolejnego spotkania online.
"Może trochę to staroświeckie, ale i tak uwielbiam mój papierowy kalendarz obok cyfrowego. To daje mi dobry przegląd. Jak widać, wygląda to teraz trochę nudno.
Ale mimo że fizyczne spotkania zostały odwołane, a wiele wydarzeń przełożono na czas nieokreślony, wciąż jest wiele do zrobienia w naszej pracy w Fundacji Mary. ⁣.
⁣.Na cotygodniowym spotkaniu statusowym w zarządzie Fundacji Mary rozmawialiśmy m.in. o nowym badaniu dotyczącym wiedzy Duńczyków na temat przemocy partnerskiej, które właśnie opublikowaliśmy. ⁣.
Pokazuje między innymi, że wielu dobrze rozumie, jak złożona jest przemoc partnerska. To naprawdę pozytywna rzecz.
Ale widzimy też, że nauka jest wciąż potrzebne. Dlatego pracujemy dalej.
Zbyt wiele dzieci, kobiet i mężczyzn żyje w rodzinach, w których jest przemoc partnerska. Jeśli przełamujemy tabu i dotykamy lęku, przyczyniamy się do tego, że więcej osób może otrzymać pomoc."

facebook/detdanskekongehus

Wieczorem zaś cała rodzina książęca zasiadła przed telewizorem, aby kibicować reprezentacji narodowej w piłce ręcznej, która grała w półfinale Mistrzostw Świata.
"Tego wieczoru wraz z dziećmi widzieliśmy zwycięstwo piłkarzy ręcznych. Wielkie gratulacje od całej naszej szóstki. Z niecierpliwością czekamy na finał w niedzielę, w którym obronione będzie złoto Mistrzostw Świata"
facebook/detdanskekongehus

31 stycznia Dania zmierzyła się w finale Mistrzostw Świata w piłce ręcznej z reprezentacją Szwecji.
"Powodzenia Szwecjo, niech wygra najlepsza drużyna!
Przed chwilą Ich Królewskie Wysokości książę Fryderyk i księżniczka Victoria ze Szwecji życzyli sobie udanego finału Mistrzostw Świata. Książę Christian sfotografował swojego ojca.
Duńska i szwedzka drużyna piłki ręcznej mężczyzn spotyka się ze sobą o 17.30 w meczu o złoto."
facebook/detdanskekongehus

Mecz okazał się niezwykle emocjonujący, ale to Duńczykom udało się obronić tytuł mistrzowski.
"Wielkie gratulacje z okazji kolejnego złota Mistrzostw Świata, Håndboldherrerne
Właśnie zadzwoniłem i pogratulowałem całej drużynie niesamowicie pięknego i zasłużonego zwycięstwa." - książę Fryderyk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga