niedziela, 16 lutego 2014

Śluby Królewskie Danii - Marie-Chantal Miller

Dziś przyjrzymy się ślubowi wnuka królowej Ingrid, księcia Pavlosa z Grecji.


Książę Pavlos był pierwszym, który poślubił dziewczynę z "gminu". Jednak nie do końca taką zwykłą. Jego wybranka z pewnością Kopciuszkiem nie była. Marie-Chantal Miller to córka miliardera - Roberta Millera.

Para poznała się na randce w ciemno w 1992 roku, zorganizowanej przez Aleksandra "Alecko" Papamarkou, Nowojorskiego bankier inwestycyjnego i miliardera. Przed tym spotkaniem Papamarkou opowiedział Pavlos'owi o Marie-Chantal, która była córką Jego klienta. Para spotkała się na 40. urodzinach Filipa Niarchaos'a w Nowym Orelanie. "Usiedliśmy obok siebie na obiedzie i spędziliśmy cały wieczór razem, rozmawialiśmy i tańczyliśmy. Myślę, że można nazwać to miłością od pierwszego wejrzenia." -wspomina Pavlos. Po latach w wywiadzie dla Vanity Fair, Marie-Chantal powiedziała: "To była miłość od pierwszego wejrzenia. Wiedziałam, że [Pavlos] jest osobą, którą chciałabym poślubić".

Pavlos zaproponował małżeństwo Marie-Chantal na wyciągu narciarskim w Gstaad , Szwajcaria podczas świątecznych wakacji w 1994 roku. Zgodnie z tradycją, Pavlos formalnie poprosił rodziców Marie-Chantal o zgodę na zawarcie małżeństwa. Król Konstantyn i Królowa Anna-Maria oficjalnie ogłosili zaręczyny pary w Londynie w dniu 11 stycznia 1995 roku. W swoim komunikacie, Król Konstantyn dodał: "Jestem w siódmym niebie".

W tym samym tygodniu, jak zapowiedział król Konstantyna, Pavlos i Marie-Chantal udali soę do Fener w Stambule , Turcja gdzie zostali pobłogosławieni przez Ekumenicznego Patriarchę Bartłomieja I w Konstantynopolu . Przed spotkaniem z patriarchą, Marie-Chantal ogłosiła, że postanowiła przejść z katolickiego do Greckiego Kościoła Prawosławnego . Marie-Chantal została przyjęta do Greckiego Kościoła Prawosławnego w dniu 22 maja 1995 r. w kaplicy św w Nowym Jorku. Jej ojcem chrzestnym został Alecko Papamarkou . Podczas chrztu była obecna Grecka Rodzina Królewska i rodzina Miller.

Kuzynka królowej Elżbiety - Lady Elizabeth Anson, została powołana jako organizator ślubu w dniu na 01 lipca. Na miejsce ceremonii wybrano Katedrę św Zofii w londyńskiej dzielnicy Bayswater. Założona w 1877 roku, Katedra jest duchowym domem greckiej dynastii.
Hampton Court Palace została udostępniona na przyjęcie a Claridge Hotel - tradycyjny dom podczas królewskich wizyt - był miejscem recepcji dla odwiedzających gości. Zaproszenia ślubne, grawerowane w Paryżu, zostały wysyłane na cały świat. Szybko ślub stał się najbardziej oczekiwanym wydarzeniem roku. " Europejski książę poślubi amerykańską miliarderkę" krzyczały nagłówki gazet we wszystkich czterech stronach świata, nie tylko w Grecji. Telewizja, radio i gazety prosiły o  akredytację na imprezy i konferencje prasowe odbywające się dla mediów międzynarodowych. W lecie 1993 roku - rząd pozwolił na odwiedzenie Grecji przez Król Konstantyn i jego rodzinę. Jednak rodzina została szybko przy pomocy wojska zmuszona do opuszczenia ojczyzny. Powód: Zwykli Grecy wyszli na powitanie króla, władze obawiały się gwałtownego wzrostu poparcia dla monarchii, która została formalnie zniesiona w 1974 roku. Wkrótce potem rodzina została pozbawiona prywatnych własności, narodowości i anulowano ich paszporty. Jednak Grecy wykazali swoją lojalność - tysiące sympatyków wysyłało wiadomości do pary królewskiej i wielu zarezerwowało loty do Londynu, aby być z nimi w dniu 1 lipca. Kilku greckich członków parlamentu zgodziło się również wziąć udział w ślubie, mimo ostrzeżeń ze strony Papandreaou, że stracą swój status w Parlamencie. Mimo sprzeciwu ze strony rządu greckiego, coraz więcej znamienitych gości akceptowało zaproszenia. Swoją obecność potwierdzili królowa Elżbieta, książę Edynburga, książę Walii, królowa Matka, księstwa Gloucester i Kentu. Nie mogło zabraknąć także sióstr pary królewskiej Grecji, królowych z Danii i Hiszpanii oraz członków ich rodzin. Duńska monarchini przybyła na pokładzie Danesborg, który został zacumowany na Tamizie. Późnej odbyło się tam przyjęcie na cześć pary młodej. Członkowie rodzin królewskich Szwecji, Belgii, Holandii, Luksemburga, Liechtensteinu także potwierdzili przybycie. Na liście zaproszonych nie zabrakło wygnanych władców z Bułgarii, Rumunii, Włoch i Jugosławii. Bliski Wschód był reprezentowany przez króla Husajna i królową Jordanii Noor oraz Shah Reza II i cesarzową Farah z Iranu.

para podczas jednego z przed-ślubnych przyjęć

Rodzice panny młodej zorganizowali przyjęcie dla 1300 gości dwa dni przed ślubem. Odbyło się ono w Wortham Park, rezydencji w Butter Palladian, Kent. Dwa olbrzymie namioty zostały wzniesione na terenie ogrodu. Przypominały one Partenon w Atenach i kontynuowały grecką tematykę, wszystko zostało urządzone w kolorach niebieskich i bieli, narodowych barwach Grecji. Nie zapominajmy o spektakularnych fajerwerków i tancerzy w greckich strojach narodowych. Mimo, że królowa Elżbieta nie uczestniczyła, jej mąż urodzony w Grecji, został zauważony jadąc sam na imprezę w Land Roverze. Książę Albert z Monako przyleciał na wspaniałe przyjęcie, ale niestety nie mógł uczestniczyć w ślubie w ostatnią sobotę, gdyż był potrzebny w domu podczas bardziej prywatnej ceremonii ślubnej młodszej siostry Stephanie w Monte Carlo. Impreza trwała do 4 rano, kiedy to większość niestrudzonych, utytułowanych tancerzy cieszyła się śniadaniem z szampanem.

Jak już wspomniałam Królowa Małgorzata z Danii zorganizowała inną wielką imprezę dla pary na pokładzie swojego jachtu Daneborg, zacumowanym przy Tower of London na Tamizie. Królowa Elżbieta z kolei zorganizowała wspaniałe tea party dla nich w hotelu Claridges tydzień wcześniej.


Ceremonia ślubna trwała ponad godzinę. W Katedrze znalazło się ponad czterysta pięćdziesiąt gości. Pozostali (850), obserwowali wydarzenie przez satelitę w Hampton Court Palace. Ślub zgromadził pierwszy raz od 1947 roku taką ilość koronowanych głów. 

Suknię Ślubną zaprojektował Valentino. Jedwabna suknia w kolorze perły inkrustowanej kością słoniową zachwycała aplikacjami z róż i cztero i pół metrowym trenem. Ponoć miała kosztować 225 tysięcy dolarów.  Suknię szyto dwadzieścia pięć szwaczek przez cztery miesiące z dwunastu różnych rodzajów koronek.W listopadzie 2012 r., suknia został na wystawiona na wystawie Valentino: Master of Couture w Somerset House w Londynie. Wystawa była czynna od 29 listopada 2012 do 3 marca 2013 roku. Ślub Marie-Chantal i Pavlosa uważa się za najdroższy w historii.


3 komentarze:

 1. Ciekawa notka, o tym że Marie-Chantal to córka milionera wiedziałam, ale całej tej historii nie znałam.
  Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe informacje. Prawie wszystko dla mnie nowe

  OdpowiedzUsuń
 3. zawsze cieszą mnie te ich skromne przyjęcia na 1300 czy i więcej osób :D no ale córka milionera może sobie na takie coś pozwolić. swoją drogą nie znałam okoliczności, w których się poznali:)

  nn

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga