niedziela, 9 lutego 2014

Śluby Królewskie Danii - księżniczka Benedikte

3 lutego 1968 roku, Fredensborg ponownie przystroił się uroczyście. Niespełna rok wcześniej w czerwcu 1967 roku ślub brała Następczyni Tronu, wcześnie w 1964 roku najmłodsza z rodzeństwa, teraz przyszedł czas na ostatnią z sióstr, Benedikte i Jej wybranka, księcia Reincharda. Cała uroczystość miała bardziej prywatny charakter, pomimo wspaniałych mundurów i oszałamiających klejnotów. W kaplicy dekoracje były skromne, aczkolwiek wdzięczne. Wokół ołtarza znalazły się dekoracje z białych róż i świece.

Para siedziała nieco odizolowany od swoich gości, na perskim dywanie. Po lewej stronie siedziała rodziny księżniczki z królem Frederikiem IX na czele, po prawej matka Pana Młodego, JKW Księżniczka Małgorzata zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg i reszta rodziny księcia.
Goście zaczęli przybywać na 16:45, a pan młody przyjechał zaledwie 30 minut później, mundur i Order Słonia. Książę wybrał na swego świadka swojego brata, księcia Robina zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg.

Goście nadal przybywają, w kaplicy zaczęła rozbrzmiewać muzyka z organów, stojących w korytarzu prowadzącym do kaplicy, gdzie stał pułk Huzarów Królewskich. Na koniec przybyli najważniejsi goście król Szwecji i Jego córka, królowa Danii. Wszystkie głowy odwróciły się w stronę wejścia, skąd swą drogę do ołtarza rozpoczęła księżniczka Benedikte wsparta na ramieniu ojca. Panna Młoda ubrana w suknię projektu Jørgen'a Bender, który stworzył kreacje także Jej sióstr wygląda pięknie. Zgodnie z tradycją nosi welon swej matki i Khedive of Egypt Cartier.

Suknia wykonana jest z białego jedwabiu, z długimi rękawami, ma prostą spódnicę i długi "królewski" tren rozciągający się od ramion. Wysoka talia jest akcentowana dwiema małymi kokardkami, każda z nichzostała  ozdobiona diamentową gwiazdą.


Po dojściu do ołtarza Pan Młody pocałował ją w policzek i dłoń, po tym księżniczka odwróciła się do ojca, który spontanicznie pocałował ją w policzek. Ceremonia była krótsza i prostsza niż w przypadku ślubu Małgorzaty, rok wcześniej. Erik Jensen, biskup Aalborg i kapelan Trybunału, wygłosił kazanie. Jak we wszystkich rodzinach, małe dzieci nudzą się podczas takich oficjalnych uroczystości, tak było i tym razem, księżniczka Alexia Grecji i Danii, najstarsze dziecko króla i królowej Grecji podeszła pod sam ołtarz, gdy próbowała uciec ceremonii, po próbie wspinania się na jedną z marmurowych kolumn kaplicy, próbowała wyciągnąć tatę, mamę i babcię z ceremonii. Po pewnym czasie, księżniczce udało się namówić mamę na opuszczenie ceremonii, po chwili królowa Anna Maria wróciła, ale już bez córki.


Po kazaniu, para wymieniła się obrączkami, a biskup udzielił im błogosławieństwa. Następnie królowa Anna Maria (świadek panny młodej) podała swej siostrze bukiet kwiatów. Para Młoda zwróciła się zebranych, zgodnie z ceremoniałem, księżniczka dygnęła, następnie para udała się do wyjścia z kaplicy.  

14 komentarzy:

 1. Anna Maria jest uważana za najładniejszą z sióstr, ale Benedikte też była piękna;)

  OdpowiedzUsuń
 2. albo mi się wydaje, albo Benedikte miała podobną suknię, co Małgorzata:) ale może przez to, że wszystkie wyszły od tego samego projektanta.

  nn

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładne zdjęcia wstawiłaś

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się ta sukienka, chociaż ja bym dała krótsze rękawy :)
  Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 5. As for his love-life track record, Kate likely didn't mind a bit that William got away with Jecca while she was vacationing with Prince George in the Caribbean. The prince and Jecca's relationship was the subject of much reporting when Kate first met the prince in college. William had gotten to know Jecca during a gap-year trip to Kenya. But apparently William and Jecca were ultimately meant to be just friends. Scroll down for more on that below.
  http://www.popsugar.com/Prince-William-Jecca-Craig-33983460#photo-33984048

  WILLIAM Z BYLA DZIEWCYZNA SPEDZA WEEKEND A KATE SAMA W DOMU Z DZIECKIEM..OJ CHYBA POWTORKA "KAROL -CAMILA"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W jakim stopniu to dotyczy tematyki mojego bloga ?

   Usuń
  2. Właśnie też się zastanawiam! Po co wiecznie ktoś tu wrzuca komentarze dotyczące Kate jak to nie jej blog dotyczy.

   Usuń
 6. Dostałyście już kartki świąteczne od Freda i Mary?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dostałam i zaczynam się bać, że mogła zaginąć. Nigdy nie miałam problemu z dochodzeniem kartek świątecznych, wysyłam od kilku lat i zawsze dostawałam odpowiedzi :)

   Usuń
  2. Ja również nie dostałam, a nie mieszkamy z Izabellą aż tak daleko od siebie ;)

   Usuń
  3. Też mieszkam w pobliżu i zaczynam się zastanawiać czy wgl dojdzie...

   Usuń
 7. U mnie również nic, a może w tym roku nie będzie odpowiedzi?

  OdpowiedzUsuń
 8. Powinna być odpowiedź, kilka dni temu koleżanka z Francji (poznałam ją na the royal forums, osobiście polecam można zawrzeć wiele miłych znajomości), która również interesuje się DRK dostała odpowiedź. W takim razie my też powinniśmy dostać :) Owszem Francja i Polska są daleko, jednak mamy pewność, e kartki są przynajmniej wysyłane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super by było, bo czekam i czekam na tą kartkę ;)

   P.S. Ja też udzielam się na The Royal Forums :)

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga