niedziela, 13 sierpnia 2017

Flashback: Pierwszy dzień w szkole Christiana i Isabelli + jak wygląda edukacja w Danii?

Już jutro Vincent i Josephine rozpoczynają swoją naukę w szkole podstawowej. Dlatego dziś na prośbę jednej z czytelniczek chciałabym wam przypomnieć jak wyglądał pierwszy dzień nauki ich starszego rodzeństwa, księcia Christiana i księżniczki Isabelli. A także chciałabym pokrótce opisać system oświaty w Danii.


12 sierpnia 2011 roku książę Christian rozpoczął edukację w szkole podstawowej Tranegårdsskolen. Przed wyruszeniem do szkoły książę w towarzystwie rodziców uczestniczył w krótkiej sesji zdjęciowej na dziedzińcu pałacu Amalienborg. Było to częścią "umowy"między dworem a prasą i dzięki temu dziennikarze nie będą zakłócać spokoju innych uczniów. Tylko jedna gazeta BT wyłamała się i wysłała fotografa pod szkołę, aby sfotografował przybycie pary książęcej i księcia.
Dziennikarze mieli możliwość zadać kilka pytań Christianowi na temat nowej szkoły.Jeden z nich zapytał czy książę zna już imiona kolegów z klasy na co książę błyskotliwie odpowiedział: "Nie musicie tego wiedzieć". Natomiast na pytanie o zawartość lunchboxa odrzekł, że to sekret.


Z okazji rozpoczęcia edukacji przez księcia dwóch przedstawicieli gminy Kujallegs z Grenlandii przybyło do Kopenhagi, aby wręczyć księciu grenlandzki strój narodowy. Krótkie spotkanie odbyło się 8 sierpnia w pałacu Fryderyka VII, a księciu Christianowi towarzyszyli rodzice i młodsza siostra, Isabella.Dwa lata później 13 sierpnia w śladu brata poszła również księżniczka Isabella, która również rozpoczęła naukę w Tranegårdsskolen. Księżniczka w towarzystwie rodziców wzięła udział w krótkiej sesji zdjęciowej. 


 Opowiedziała o zawartości swojego plecaka. "Mam książki do szkoły, piórnik i pudełko z lunchem". "I kredki"- dodał książę Fryderyk. Księżniczka jak jej brat również dostała pytanie o to co zabrała na lunch, a ona z uśmiechem odpowiedziała, że coś smacznego.Dumni rodzice powiedzieli, że córka jest gotowa do szkoły, zna litery i cyfry, a także wielokrotnie odwiedzała już szkołę, o której opowiadał jej brat. 
Na koniec księżniczka pomachała i udała się do szkoły.
Edukacja w Danii


Można ją podzielić na cztery główne etapy: przedszkole, szkołę podstawową, szkoła średnia i studia wyższe. 
Przedszkole jest nieobowiązkowe, czteroletnie i przeznaczone dla dzieci od 3 do 7 roku życia. 5-letnie i starsze dzieci przygotowywane są do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Nauka w szkole podstawowej trwa dziewięć lat. Do  VII klasy uczniowie oceniani są opisowo, a  od VIII w skali od -3 do 12. Kończy się ona nieobowiązkowym egzaminem, po którym dzieci mogą kontynuować naukę w dziesiątej klasie lub rozpocząć edukację w szkole średniej. Nauka w klasie klasie dziesiątej tak jak w 9. kończy się egzaminem, ale dzięki dodatkowemu czasowi mogą oni uzyskać lepsze oceny i tym samym dostać się do wybranych szkół.
W przypadku szkół średnich dzieci również mają wybór między gimnazjum - trzyletnim, ogólnokształcącym - a szkołą zawodową. Na zakończenie nauki uczniowie podchodzą do egzaminu, który umożliwia im kontynuację nauki na studiach wyższych.


Kilka ciekawostek:

 • Dzieci mogą uczyć się w domu realizując w ten sposób obowiązek uczenia się, któremu podlega każde dziecko od 7 do 16 roku życia.
 • Mimo niskiego czesnego w szkołach prywatnych, które wynosi ok. 400 koron miesięcznie 80% uczniów uczęszcza do szkół publicznych.
 • Każda  klasa w szkole podstawowej ma jednego wychowawcę oraz przypisaną niezmienną kadrę nauczycielską.
 • Od 8 klasy uczniowie realizują przedmioty tj, język angielski, niemiecki i matematyka na dwóch poziomach podstawowym i rozszerzonym. Uczniowie po konsultacjach z nauczycielem wybierają odpowiedni poziom.
 • Od 5 klasy uczniowie rozpoczynają naukę języka angielskiego, a od 7 drugiego języka obcego.
 • Każdy przedmiot na egzaminie końcowym oceniany jest osobno. Nie oblicza się średniej ocen.
 • Średnia liczba uczniów w klasie to 20.
 • Uczniowie mają darmowe podręczniki, zeszyty oraz transport do szkoły.
 • Mali Duńczycy rozpoczynają edukację w sierpniu tego roku kalendarzowego, w którym przypadają ich szóste urodziny.
 • Rodzice mogą wybrać dowolną szkołę na terenie swojej gminy.
 • Promocja do następnej klasy w szkole podstawowej odbywa się automatycznie.
 • Uczniowie na zakończenie szkoły podstawowej podchodzą do egzaminu z siedmiu przedmiotów. Pięć jest obowiązkowych: pisemny i ustny z języka duńskiego, pisemny z matematyki, chemii/fizyki i ustny z angielskiego. Natomiast dwa kolejne są wybierane losowo, jeden z nauk humanistycznych, a drugi z nauk przyrodniczych. 

11 komentarzy:

 1. "Nie musicie tego wiedzieć"... no cóż za błyskotliwość... grzeczne pytanie o kolegów, a odpowiedź na poziomie rozpuszczonego bachora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odpowiedź na poziomie "normalnego"(czyli swobodnego) sześciolatka , który zapewne został przez rodziców poinformowany o czym może mówić .

   Usuń
  2. Prawda była taka, że Christian znał dzieci, które będą uczyć się w jego klasie ;)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy post jednak co kraj to obyczaj także w dziedzinie edukacji :) A zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego urocze

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaskoczyły mnie trochę informacje o edukacji w Danii. Nie sądziłam,że obowiązkowa edukacja jest tylko do 16lat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Post świetny:) Sejsa bliźniąt jest jutro czy we wtorek?

  OdpowiedzUsuń
 5. Christian okazał się błyskotliwy :) Wiemy zatem, jakich pytań spodziewać się na sesji zdjęciowej bliźniąt.
  Fajnie przypomnieć sobie poprzednie sesje zdjęciowe

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć, Olga. ❤ :)
  Chciałabym Cię serdecznie zaprosić na bloga o księżnej Dianie, na którym właśnie pojawił się pierwszy post.
  Z góry bardzo przepraszam za spam i życzę miłego dnia. :)
  https://royal-diana.blogspot.com/?m=1#_=_
  Tak poza tym - świetne ciekawostki o edukacji w Danii. Wielu rzeczy nie wiedziałam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zaproszenie. Będę zaglądać na twojego bloga

   Usuń
 7. Już się nie mogę doczekać jutra. Pamiętam te sesje jakby to było wczoraj.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga