poniedziałek, 4 lutego 2019

10-lecia Rady dla Życia + wręczenie nagrody honorowej Danish Cancer Society + więcej

Księżna Mary uczestniczyła dziś w spotkaniu w Ringsted Krisecenter z okazji 10-lecia Råd til Livets ("Rady dla Życia"). W ramach akcji "Rada dla Życia" oferowane są darmowe porady z zakresu ekonomii prawa i spraw socjalnych dla kobiet, które doświadczyły przemocy w rodzinie. Została utworzona przez Fundację Mary w wyniku współpracy z Mødrehjælpen, LOKK, Nykredit, Østifterne i lokalnymi kancelariami prawnymi w lutym 2009 roku i pomaga każdego roku ponad 450 kobietom. Doradztwo prowadzone jest w placówkach Mothers' Aid i schroniskach dla kobiet.
Jednym z celów projektu jest przełamanie tabu o przemocy w rodzinie, która nie wyrażą się tylko jako przemoc fizyczna. Przykładem tego jest przemoc ekonomiczna, gdzie środki do życia są wykorzystane do zatrzymania ofiary w związku.
Podczas spotkania odbyła się burza mózgów na temat: "Jaka jest najważniejsza rzecz, którą nauczyliśmy się od "Rady dla Życia"?
"Chciałabym podziękować Jette i Lisbeth za to, że znalazły odwagę, by tu dziś dołączyć. Idą do przodu i opowiadając swoje historię, rozumiecie jak skomplikowana jest przemoc domowa, łamiecie tabu i inspirujecie inne kobiety do robienia tak jak wy i szukania pomocy.Kiedy zrozumiemy co dzieje się z człowiekiem doświadczającym przemoc w związku możemy pomagać lepiej. Dlatego tak ważne jest, aby usłyszeć wasze historie" - powiedziała księżna. Dwie z ponad 4 500 kobiet, które skorzystały z pomocy uczestniczyły w dzisiejszym spotkaniu i to im na samym początku podziękował księżna. 


*****


Zaś wieczorem księżna była gościem honorowym na wręczeniu nagród przyznawanych przez Danish Cancer Society z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Tegoroczna nagroda powędrowała do największych krajowych sieci spożywczych: Aldi, COOP, Lidl, REMA 1000, Salling Group i Magasin. Sklepy te zostały uhonorowane za sprzedaż wyrobów tytoniowych w najmniej wyeksponowanych i widocznych półkach sklepowych. Tym samym sklepy stoją na czele działań mających na celu zapobieganiu paleniu przez dzieci i młodzież. 
W swoim przemówieniu księżna wspomniała o swoich przyjaciołach, którzy zmierzyli się z rakiem oraz o celowości  działań prowadzonych prze Danish Cancer Society.
Nowotwory to ogromny problem duńskiego społeczeństwa. Co trzeci Duńczyk choruje na raka i jest to najczęstsza przyczyna śmierci. Każdego roku diagnozuje się 37 000 nowych przypadków, a pięcioletnia przeżywalność wynosi 60% dla mężczyzn i 63% dla kobiet. 


*****

W ten weekend odbyła się Zbiórka Narodowa, która skupiła się na pomocy najsłabszym dziewczętom na świecie. Jest to temat bliski księżnej, dlatego też zdecydowała się go wesprzeć. Oprócz tradycyjnej dotacji, o której pisałam wcześniej, w czasie wydarzenia wyemitowano nagranie z księżną (możecie je obejrzeć klik).
Mary opowiedziała o swojej podróży do Kenii, gdzie na własne oczy doświadczyła niesprawiedliwości, którą dziewczęta na całym świecie doświadczają i zmagają się każdego dnia.
"Zasadniczo chodzi o sprawiedliwość. Dlaczego dziewczynki widzą jak jej bracia chodzą do szkoły, podczas gdy one zostają w domu, a ich szanse stają się zerowe?
Czy to w porządku, że dziewczyna nie decyduje o własnym ciele? Kiedy wyjdzie za mąż i za kogo? Czy chce dzieci i kiedy je chce? To niesprawiedliwe."
Zdjęcie: kongehuset, twitter, facebook, sn, 

1 komentarz:

  1. Najlepiej,gdyby w ogóle zabronili sprzedaży tytoniu.Księżna w tamtym roku brała udział w Dniu bez Tytoniu,a teraz przyznanie takiej nagrody dobrze się łączy.

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga