piątek, 28 lutego 2020

Seminarium "Przemoc w rodzinie: wiedza dla profesjonalistów"

Dziś księżna Mary wzięła udział w seminarium "Przemoc w rodzinie: wiedza dla profesjonalistów", które odbyło się na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Kopenhadze.  W czasie spotkania odbyła się również prezentacja monografii naukowej o tym samym tytule przygotowanej przez Fundację Mary oraz Lev Uden Vold (Życie bez przemocy").
Księżna była jednym z prelegentów na dzisiejszym spotkaniu. "Jeśli nie wiesz nic o dynamice przemocy, kiedy spotkasz ofiarę przemocy, możesz szybko pomyśleć: Cóż, czemu po prostu nie odeszła? Dlaczego nie powiedziała stop? Ale to po prostu nie jest takie proste." "Musimy przełamać tabu i odważyć się mówić o przemocy domowej - i tutaj tacy jak Wy odgrywają szczególną rolę. Musicie się przygotować, aby jak najszybciej wykryć przemoc" - zwróciła się księżna do zgromadzonych na sali ekspertów.  
Potem odbyła się seria prezentacji na temat m.in. przemocy w parach, przemocy psychicznej i doświadczeń przemocy przez dzieci. Głos zabrały również trzy ofiary przemocy, które opowiedziały o swoich doświadczeniach.
Lev Uden Vold (Życie bez przemocy") jest odpowiedzialna za krajową gorącą linię, która oferuje pomoc i wskazówki dla ofiar przemocy w rodzinie  lub innych bliskich związkach. 
Badania wskazują, że co 20. kobieta jest ofiarą przemocy w związku. Szacuje się, że w Danii każdego roku około 38 000 kobiet i 19 000 mężczyzn dotyka przemoc fizyczna i seksualna. Badania wskazują, że 4% kobiet i 1% mężczyzn w ciągu roku doświadczyło przemocy psychicznej.


Księżna na dzisiejszą uroczystość wybrała czerwony płaszcz, jednak jak się okazuje nie jest on nowy. Mary jeden ze swoich płaszczy, który widzieliśmy już kilkukrotnie, poddała lekkim modyfikacjom krawieckim. Do niego przypięła broszkę w kształcie motyla - logo Fundacji Mary. Całość dopełniła nowa torebka od Hugo Bossa.

 
 Zdjęcia: dailymail, facebook, billetbladet, cotilleando

9 komentarzy:

 1. aż trudno mi uwierzyć, że zaledwie 4 procent kobiet i 1 procent mężczyzn doświadcza przemocy psychicznej. Powiedziałabym, że te wskaźniki są dziesięć razy wyższe. Co do Mary - wygląda wspaniale. Cudowny zestaw ubrań! Mega! I torebka śliczna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak niskie wskaźniki mogą wynikać z dwóch rzeczy: pierwsza to nieznajomość wśród ankietowanych czym dokładnie jest przemoc psychiczną i nie umiejętność zakwalifikowania pewnych zachowań jako przemocy, a druga to niechęć do przyznania się, że jest się ofiarą takich zachowań. No ale niestety takie są wady badań ankietowych

   Usuń
  2. Zgadzam się z Olgą. Ankietowani prawdopodobnie nie wiedzieli, co kwalifikować jako przemoc. O ile ciężkie pobicie dziecka jest oczywistą oczywistością, o tyle przysłowiowy "klaps" już sprawi problemy - według jednych będzie należał do tej samej kategorii, co pobicie; według innych kwalifikowanie tego jako przemoc to ostra przesada.

   I jeszcze jedno - nawet jeśli te procenty są małe, to i tak wskaźnik dla kobiet jest 4 razy większy od wskaźnika mężczyzn, którym pewnie dodatkowo trudno to wyznać ze względu na obawy o posądzenie o "niemęskość" itp.

   To, co mnie zdziwiło, to fakt, że tak niskie procenty pojawiły się w ankiecie duńskiej. W Polsce taki wynik by nie dziwił, ale Dania uchodzi za kraj bardziej świadomy i zdecydowanie bardziej otwarty na łamanie stereotypów.

   Usuń
 2. O boze, co za bzdury... https://dunskarodzinakrolewska.blogspot.com/2020/02/polska-rodzina-krolewska.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe są te elementy na nadgarstkach i przy szyi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam się, że w pierwszym momencie myślałam, że to naszyjnik i bransoletki

   Usuń
 4. ale jakie seminarium? W seminarium to jest taka szkola gdzie uczą na księdza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak podaje "Słownik języka polskiego PWN"

   seminarium

   1. «zajęcia dydaktyczne dla studentów starszych lat lub doktorantów»

   2. «spotkanie naukowców zajmujących się jakąś dziedziną wiedzy; też: szkolenie wzorowane na takim spotkaniu»

   3. «szkoła kształcąca kandydatów do stanu duchownego»

   Usuń
 5. Mary wyglądała pięknie :)
  Mnie też dziwią tak niskie wyniki ankiety. Uważam, że ludzie nie zawsze wiedzą, że doznali przemocy psychicznej.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga