piątek, 26 czerwca 2020

Rodzina książęca przenosi się do Kancellihuset

maryfromthestart
24 kwietnia na stronie duńskiego dworu pojawiła się informacja, iż tego dnia para książęca wraz z dziećmi zamieszka w Kancellihuset będącej częścią pałacu Fredensborg, gdzie spędzą najbliższe miesiące.
Książę Fryderyk i księżna Mary zamieszkali w Kancellihuset tuż po swoim ślubie w maju 2004 roku. Do 2010 roku, gdy ukończono remont Pałacu Fryderyka VIII, Kancellihuset był główną rezydencją pary książęcej. Tam pierwsze lata swojego życia spędzili książę Christian i księżniczka Isabella.. 
Wcześniej budynek z 1731 roku po odnowieniu był wieloletnią rezydencją królowej Ingrid.
Przez ostatnie 10 lat rodzina książęca mieszkała we Fredensborgu regularnie przez krótkie okresy, ale od dawna rodzina pragnęła przenieść się do Kancellihuset na dłuższy czas.
Księżna Mary już kilka lat temu potwierdziła, że Kancellihuset zajmuje specjalne miejsce w jej sercu. "Kancellihuset jest domem, a Amalienborg rezydencją" - przyznała księżna w 2013 roku w książce na temat Amalienborg. "Jestem pewna, że byłoby znacznie bardziej przytłaczające, gdybyśmy przeprowadzili się do Amalienborg od razu. Tam jesteśmy otoczeni przez naturę. Od momentu wejścia do domu czułam się komfortowo. Była tam ciepła atmosfera, dzięki czemu czuliśmy się, jakbyśmy byli sami."
"Moja rodzina jest szczęśliwa, że możemy mieszkać w tych samych budynkach, w których mieszkali nasi przodkowie. W Kancellihuset moja babcia spała w sypialni, którą dostaliśmy z żoną. Na początku powinienem o tym pomyśleć, ale w tym domu panuje fantastyczna atmosfera. Czasami można zauważyć ślady obecności babci, gdy nagle pojawia się delikatny zapach dymu papierosowego przyprawiony perfumami. Nie ma się czego bać. Życie przeminęło i pojawiło się nowe, teraz nasze dzieci biegają i bawią się w jej starym pokoju" - zdradził w książce książę Fryderyk.
Dom we Fredensborg jest sporo mniejszy niż mieszkanie w Amalienborg. Ale jest na pewno wystarczający, by pomieścić sześcioosobową rodzinę. W sumie w domu jest około 30 pokoi, parter ma 700 mkw., a pierwsze piętro 450 mkw. Jest tam między innymi sześć salonów, trzy jadalnie, sypialnia i kilka pokoi dla dzieci i gości. W ogrodzi za domem znajduje się duży basen. Kolejną zaletą jest fakt, iż ostatnio jeden z budynków należących do kompleksu pałacu Fredensborg przeszedł modernizację i mogą być tam utrzymywane czasowo konie. 
Dom pierwotnie był przeznaczony dla ministrów i innych urzędników, którzy po przybyciu do króla nie mogli wrócić do Kopenhagi tego samego dnia. W XIX wieku przekształcono go w letnią rezydencję urzędników służby cywilnej, a później służył jako rezydencja dla emerytowanych pracowników dworu.

BilletBladet
maryfromthestart

11 komentarzy:

 1. Thank you for the background history of this house. I am glad the prince family could go to a place which seems more private to them for the lockdown period.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wcale się nie dziwię, że tak pokochali Kancellihuset, sama wolę mieszkać w domu z dużym ogrodem niż mieście, choć i miasto ma swoje niewątpliwe zalety :) Nie wiedziałam, że to tam mieszkali przed przeprowadzką do Amalienborg

  OdpowiedzUsuń
 3. Lovely place,lots of green and fresh air.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam pojęcia, że mieszkali tam przed przeprowadzką do Amalienborgu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, ze tam kiedyś mieszkali.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć Olgo!
  Mam dwa pytania :
  1. Jak wiadomo następcy tronu w Danii zawsze mają na imię Christian lub Frederik, a jak to jest w przypadku następczyń? Można nadać jakiekolwiek imię?
  2. Czy jak Izabella i Josephine podrosną, to będzie możliwość, aby zobaczyć je w tiarach? Jak tak to jakich?
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Co do kwestii imion następczyni tronu niestety nie ma żadnej tradycji ani reguły, gdyż do 27 marca 1953 tron Danii mogli dziedziczyć tylko mężczyźni.A Małgorzata jest dopiero drugą kobietą w historii, która zasiada na tronie Danii.
   2. W Danii dzieci debiutują na wydarzeniach określających dress code jako white tea, czyli dla kobiet długie suknie i tiary dopiero po ukończeniu 18 lat więc jak najbardziej jest taka szansa. A co do tego w jakich tiarach będzie je można zobaczyć to ciężko tak naprawdę powiedzieć. Tiary może im użyczać ich mama, czyli księżna Mary, ale również za zgodą królowej mogą wybrać coś ze skarbca królewskiego, oczywiście z wyłączeniem tiar zarezerwowanych tylko dla królowej.

   Usuń
  2. Wydawało mi się, że to się nazywa "white tie", a nie "white tea".

   Usuń
  3. Tak, masz rację. Matko, ale wpadka.

   Usuń
 7. Olgo, interweniuj, proszę! Ta osoba nadal rozsiewa brednie, w tym przypadku o Mary.
  https://dunskarodzinakrolewska.blogspot.com/2020/07/ksiezna-mary-zdradzana-jak-diana.html

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga