czwartek, 12 maja 2016

Wspólne wyjście Mary i Maximy + nowe zdjęcia + więcej


Już 16 maja w Kopenhadze rozpocznie się największa konferencja dotycząca praw i zdrowia kobiet, Women Deliver. Wśród tegorocznych gości znalazła się królowa Maxima, księżna Mabel, Margaret Chan - przewodnicząca WHO, Melinda Gates, Julia Gilard - była premier Australii i wiele innych. Wśród tegorocznych mówców znalazły się również dwie Polki. Małgorzata Kot jest koordynatorem ASTRA Youth - sieć młodych zwolenników dla zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw z Europy Wschodniej, Środkowej i krajów bałkańskich. Tutaj możecie przeczytać więcej o naszej rodaczce. Natomiast Anna Szczegielniak to lekarz medycyny, członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny. Tutaj możecie dowiedzieć się więcej.
Dla osób zainteresowanych, które jednak z różnych przyczyn nie mogą być w tym czasie w Kopenhadze zorganizowano transmisje internetowe z konferencji Będzie je można oglądać tutaj.

******
10 maja sfotografowano parę książęcą opuszczającą pałac Amalienborg. Niestety nie wiadomo, gdzie się wtedy udali.

*****
Niedawno na swoim profilu na facebooku Jan-Ove Waldner, legendarny szwedzki tenisista, opublikował zdjęcie z księżną Mary i księciem Danielem wykonane w czasie lunchu w sztokholmskim ratuszu w czasie obchodów urodzin króla Carla Gustawa.


*****
Czy pamiętacie golf, w którym Mary opuszczała statek w Szwecji?
Taki sam w swojej szafie ma księżna Kate, która założyła go w grudniu w 2011r, kiedy kibicowała mężowi rozgrywającemu świąteczny mecz piłki nożnej w Sandringham. Ubranie to pochodzi z kolekcji Templey London

*****
Książę Fryderyk obejrzał dziś wystawę fotografii wykonanych przez Maria Testino. Wśród prac znalazły się również portrety księcia i księżnej Mary. Testino to uznany na świecie fotograf, który uwiecznił już na zdjęciach m.in. księżną Dianę, holenderską parę królewską, księcia Haakona i księżną Mette-Marit.
 Fryderyk jest chyba bardzo zadowolony z efektu. Ale nie ma się co dziwić, zdjęcie jest absolutnie przepiękne.


*****
Ostatnio zostałam nominowana do Liebster Blog Awards przez Izę z bloga Dutch Royalty. Oto moje odpowiedzi:

1. Naleśniki czy omlet ?
Oczywiście, że naleśniki z dżemem lub nutellą. 

2. Ulubiony film ?
Trudno mi wybrać jeden Ostatnio oglądałam "Turystę"z Angeliną Jolie. Bardzo lubię samą aktorkę, a jej kreacje w tym filmie cały czas mnie zachwycały.

3. Najmniej ulubiona rodzina królewska ?
Chyba be apelacyjnie będzie to rodzina książęca z Liechtensteinu, ale może być to po części spowodowane tym, ze bardzo mało o nich wiem i są oni mało aktywni.

4. Ulubiona królowa młodego pokolenia ?
Królowa Maxima. uwielbiam jej uśmiech i to jak potrafi zarażać innych swoim optymizmem. Kocham jej dość specyficzny styl. Nikt inny by się w tym dobrze nie prezentował, a ona to potrafi. A poza tym wykonuje niezwykłą pracę i bardzo się angażuje jako specjalny adwokat Sekretarza Generalnego ONZ.

5. Gdzie i kiedy możemy się spodziewać zmiany władzy ?
Myślę, że może w ciągu najbliższych 5-10 lat zmiana warty nastąpi  w Norwegii. Król ma już swoje lat i jednak będzie potrzebował większej pomocy ze strony młodego pokolenia. Mam nadzieje, że dzieci i ich małżonkowie nie odmówią mu wsparcia.
Bardzo fajnie taką stopniową zmianę widać w Danii, gdzie już teraz większość aktywności przejął książę Fryderyk i księżna Mary.

6. Dzień Króla czy Prinsjesdag ?
Zdecydowanie Prinsjesdag. Uwielbiam przepych tego dnia. Ta złota karoca i prześliczne suknie królowej.

7. Skąd czerpiesz inspirację ?
To zależy od dziedziny. Jeżeli mówimy o blogu (może to nie popularne co powiem), ale lubię podpatrywać inne blogerki choćby Marlenę, która wykonuje niesamowitą pracę. Od niedawna prowadzę bloga, wiec jeszcze sporo muszę się nauczyć, a jak to mówią najlepszą nauką jest obserwowanie najlepszych.
Natomiast jeśli chodzi o moją działalność na studiach to szczerze podziwiam mojego profesora od biochemii. Człowiek z niesamowitą wiedzą i doświadczeniem. Mam nadzieję, ze nadal będę się tak pozytywnie o nim wypowiadać po egzaminie, który zbliża się nieuchronnie ;-)
Jednak nie podważalnym źródłem jest dla mnie księżna Mary, z która mam wiele wspólnych poglądów, choćby dotyczących praw kobiet. Ale także podziwiam jej styl.

8. Co sądzisz o Holenderskiej Rodzinie Królewskiej ?
Już od paru lat obserwuję działalność tej rodziny i szczerze uwielbiam ich otwartość i naturalność. Choć najbliżsi są mi Willem-Alexander i maxima oraz ich córki. Pozostali członkowie rodziny, aż tak mnie nie interesują. 

9. Amalia, Alexia czy Ariane ?
O matko, ale trudne pytanie. Każda z dziewczynek jest bardzo piękna i na pewno wyrośnie na łamaczkę męskich serc. Ale jeśli już muszę wybierać to chyba będzie to Alexia, która moim zdaniem jest najbardziej podobna do mamy.

10. Co sądzisz o stylu księżnej Laurentien ?
Jest bardzo specyficzny. Do mnie nie przemawia. Niektóre jej stylizacje są totalnie nietrafione. Ale jeśli ona się w nich dobrze czuje to czemu miałaby ich nie nosić. 

11. Plany na przyszłość ?
Te najbliższe to przeżyć sesję. No,a jeszcze wcześniej Kortowiada ;-) Natomiast w tych dalszych mam podróż do Danii i Szwecji. Chciałabym również rozwinąć bloga, a pomysłów mi nie brakuje, ale niestety doba ma tylko 24 godziny. 
A z takich już naprawdę dalekosiężnych to chciałabym bez większych przeszkód ukończyć studia.

A może ktoś ma jeszcze do mnie jakieś pytania? Lub chcielibyście mnie lepiej poznać. Śmiało piszcie. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.7 komentarzy:

 1. Mario wykonał też nowe zdjęcie Mary :)
  Pojawi się w notce?

  OdpowiedzUsuń
 2. To zdjęcie Mary i Frederika rzeczywiście jest przepiękne.

  Studiujesz biochemię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Studiuję bioinżynierię produkcji żywności, a jednym z naszych przedmiotów jest biochemia

   Usuń
 3. Skoro już jesteśmy przy zadawaniu pytań, ja również zadam Ci kilka ;)
  1. Kiedy po raz pierwszy usłyszałaś/zetknęłaś się z monarchią?
  2. Kiedy po raz pierwszy usłyszałaś o Mary? (jeśli odp na poprzednie pytanie jej nie dotyczy) Co o niej pomyślałaś?
  3. Co myślisz o Letizii?
  4. Masz ulubione zdjęcie Mary i Fredericka?
  5. Ulubiona/-e tiara/-y rodzin królewskich innych niż duńska
  6. Co sądzisz o swoich stuiach?
  7. Ulubiony smak lodów?
  8. Gdzie najczęściej spędzasz wakacje? A gdzie chciałabyć je spędzić?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też mam do Ciebie kilka pytań:
  1. Na którym roku studiów jesteś?
  2. Czy lubisz podróżować?
  3. Masz jakieś zwierzątko?
  4. Masz ulubione zdjęcie Mary, Mary i Frederika, ich dzieci?
  5. Które z dzieci M&F lubisz najbardziej?
  6. Czy oglądałaś ślub M&F?
  7. Czy chciałabyś być na miejscu Mary (w sensie spotkać i żyć z prawdziwym księciem)?
  8. Oglądałaś film "Książę i ja"?
  9. Uprawiasz jakiś sport?
  10. Kto jest Twoim ulubionym monarchą panującym?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja osobiście uważam,że księżniczki Niderlandów nie są jakieś ładne. Co osoba to swoje zdanie:)

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga