poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Mary w strojach narodowych

W dzisiejszej notce przybliżę Wam stroje narodowe, które księżna nosiła w czasie wizyt na terytoriach podległych Danii.

 Grenlandia
26 czerwca 2004
W dawnych czasach Inuici nosili ubrania wykonane z futer i skór zwierząt. Ubrania te były ciepłe i wytrzymałe,a jeśli zostały dobrze wykonane radziły sobie z temperaturami panującymi w regionie arktycznym.
Zarówno męskie jak i damskie stroje składały się z futer,  spodni i butów, ale krój i wybór zwierzęcych skór był inny dla każdej płci.
Kiedy Europejczycy postawili stopę na Grenlandii w XVII i XVIII wieku, przywieźli ze sobą tkaniny i szklane paciorki jako towar do handlu.

Materiały te stopniowo zostały uwzględnione w tworzeniu ubrań Eskimosów, szczególnie strojów świątecznych. Męskie skórzane spodnie zostały zastąpione przez gruby wełniany materiał o nazwie "holmensklæde", a w damskich kurtkach został wszyty jedwab.Szklane perełki początkowo były używane w taki sam sposób jak ozdoby z kości. Stopniowo zaczęto używać coraz więcej koralików co świadczyło o prestiżu, a trend ten jest szczególnie widoczny w stroju kobiecym.
Dziś grenlandzki strój tradycyjny jest używany na specjalne okazje tj. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Narodowe Grenlandii i wesela.
Strój zakładany jest również w trakcie świętowania urodzin. Wyjątkowym dniem dla każdego dziecka jest pierwszy dzień w szkole na początku sierpnia. Sześciolatki ubrane w stroje ludowe idą do szkoły.
W przypadku panów strój nie jest zbyt okazały, składa się z białej lub niebieskiej bluzy z kapturem. Natomiast kobiecy jest bardzo barwny i jest chyba jedynym strojem ludowym na świecie, w którym kobiety noszą spodnie (wykonane z foczej skóry). Założenie stroje jest dość skomplikowane, ale chodzenie w futrzanych butach (kamikach) wymaga nie lada wprawy.


 Mary po raz pierwszy w tym stroju wystąpiła w czasie wizyty na Grenlandii, gdzie udali się po powrocie z podróży poślubnej. Kolejną okazją była niedawna wizyta, gdzie parze książęcej towarzyszyły już dzieci.


Wyspy Owcze


Strój narodowy Wysp Owczych, zwany "Farerskim ubraniem", w przeciwieństwie do "duńskich ubrań", to znormalizowana wersja chłopskich ubrań, które stały się modne na przełomie XIX i XX wieku. "Na weselu w Miðvágur w 1888 roku poeta i polityk Joannes Patursson nosił frak z krawatem i cylindrem, co byłoby nie do pomyślenia kilka lat później, kiedy "foroysk klaedir" został rozpropagowany. Istnieją doniesienia, że gdy król Danii w 1906r odwiedził  Wyspy Owcze członkowie dworu byli ubrani w stroje tradycyjne i to doprowadziło do rozpowszechnienia stroju".
Bardzo ważną częścią kobiecego stroju jest dzianinowa bluzka. Chociaż jest bardzo tradycyjna, to zmieniła się przez lata zgodnie z życzeniem dziewcząt. Zmianom ulegał kolor czy materiał bluzek oraz długość rękawów. Ale i tak większość z nich jest czerwona, czarna lub granatowa, a rękawy są krótkie.


*****
Wczoraj duńska drużyna w piłkę ręczną zdobyła złoto olimpijskie. Emocjonujący mecz oglądał książę Fryderyk w towarzystwie prezydenta MKOI. Książę po meczu pogratulował zawodnikom. 
Duńscy sportowcy w czasie igrzysk zdobyli 15 medali.


14 komentarzy:

 1. To są stroje tradycyjne, ew. narodowe, ale nie ludowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniały, bardzo interesujący post :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Za ładnie w strojach ludowych się nie wygląda,ale to dobrze,że członkowie rk kultywują tradycję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam Frederika w tv - ależ się cieszył :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa notka! Sama Dania jako Dania nie ma stroju ludowego?
  Ps.: Zapraszam do mnie na bloga: https://owszystkimioniczymbyjustyna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dania ma strój tradycyjny, jednak nie ma tradycji noszenia go przez współczesne członkinie rodu panującego.

   Usuń
 6. muszę przyznać, że strój narodowy Wysp Owczych nawet mi się podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super ta notka:) ciekawa bardzo:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mary ma taką klase że cokolwiek założy wygląda pięknie

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawe informacje są w tym poście. Stroje kultywowane na Grenlandii są niezwykle oryginalne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mi się podobał strój grenlandzki i z Wysp Owczych

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga