piątek, 24 kwietnia 2020

Lądowanie samolotu ze sprzętem ochronnym + zmiany w kalendarzu rodziny królewskiej

W środę 8 kwietnia o 5:30 książę Fryderyk wraz z CEO AP Møller Holding Robertem M. Uggla i Ministrem Handlu Simonem Kollerupem obserwowali lądowanie jednego z największych na świecie samolotów towarowych wypełniony sprzętem ochronnym z Chin.

Dostarczono ponad 1 000 000 masek na twarz i 170 000 kombinezonów ochronnych, a także inny sprzęt ochronny, który pomoże systemowi opieki zdrowotnej w walce z COVID-19. 
Dania i Maersk współpracowały przy dostarczaniu sprzętu ochronnego do duńskich szpitali, a dzisiejsze lądowanie było jednym z co najmniej 24 lotów Maersk z wyposażeniem ochronnym z Chin do Danii. Projekt nazywa się Most Maerska, a podobnego projektu nie widziano od czasów wojny w Zatoce Perskiej.
Sprzęt ochronny zostanie przetestowany przez pielęgniarki i lekarzy z Rigshospitalet, którzy ocenią ich jakość. 
Ogromna pomoc dla nas wszystkich wylądowała dziś rano z bezchmurnego nieba na lotnisku w Kopenhadze. Zostałem zaproszony do obserwacji lądowania największego samolotu towarowego na świecie, z ładunkiem 1 000 000 masek na twarz oraz 170 000 kombinezonów ochronnych i innego wyposażenia ochronnego w nadchodzącym czasie to duża pomoc dla systemu opieki zdrowotnej w kraju w walce z COVID 19. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym, którzy umożliwili loty z ochronnym sprzętem z Chin ”, napisał książę Fryderyk w poście na Instagramie. 

Jego Królewska Wysokość wraz z dyrektorem zarządzającym AP Møller Holding Robertem M. Uggla, ministrem handlu Simon Kollerup, dyrektorem finansowym AP Møller Holding Martin N. Larsen i kierownikiem centrum w Rigshospitalet Martin Magelund.


*****

W oparciu o najnowsze oświadczenie premiera, że zakaz organizacji większych zgromadzeń zostanie utrzymany do sierpnia dwór królewski zdecydował o odwołaniu następujących wydarzeń w czerwcu i lipcu:
Planowana letnia wyprawa Jej Królewskiej Mości Królowej na pokładzie Dannebrog do Anholt 3 czerwca i gminy Aarhus w dniach 5-6 czerwca jest odwołana. Obie gminy, we współpracy z dworem królewskim, planują przeprowadzić wizyty wczesnym latem 2021 r.
Wszystkie działania królowej oraz rodziny królewskiej w związku z obchodami 100. rocznicy zjednoczenia Danii i Jutlandii Południowej w lipcu są anulowane. Anulowana wizyta zostanie przeprowadzona w Dniu Zjednoczenia 15 czerwca 2021 roku.

Program obchodów zakładał następujące wydarzenia:

9 lipca - W Skibelund królowa weźmie udział w Folkefest, a później w tradycyjnym wieczorze studenckim w Askov University College.

10 lipca - królowa Małgorzata oraz książę Fryderyk i księżna Mary rozpoczną dzień od przejażdżki powozem po starej granicy w Frederikshoj. Zakończą ją w Christiansfeld, gdzie udadzą się na uroczystość w kościele Tyrstrup. Później królowa uda się do Haderslev, gdzie podobnie jak jej dziadek zostanie gościem honorowym na obiedzie w hotelu Harmonien. Następnie weźmie udział w Folkefest w Haderslev Dampark. Monarchini dzień zakończy w Aabenraa, gdzie zainauguruje Park Zjednoczenia.

11 lipca - Oficjalne obchody 100. rocznicy zjednoczenia Danii i Jutlandii Południowej odbędą się w Dybbol Banke na Folkefest, w którym wezmą udział królowa i para książęca oraz premier Mette Frederiksen, niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier oraz premier Schleswig-Holstein Daniel Gunther. Wieczorem odbędzie się kolacja w hotelu Alsik w Sonderborgu z udziałem królowej, księcia Fryderyka i księżnej Mary oraz księcia Joachima i księżnej Marie.

12 lipca - W Tonder królowa dzień rozpocznie od przejażdżki powozem i uda się na uroczystość w Parku Rzeźby. Następnie odwiedzi Hoj Mill, gdzie Małgorzata zobaczy bagno Tonder, którego drenaż był jedną z największych inwestycji w południowej Jutlandii po 1920 roku. Później królowa oraz książę Joachim i księżna Marie otworzą wystawę na zamku Schackenborg. Następnie wszyscy udadzą się na przyjęcie w katedrze w Ribe, a wieczorem wezmą udział w kolacji w Wadden Sea Center.

Pierwotny plan zakładał, że królowa oraz pozostali członkowie rodziny królewskiej podążą śladem Christiana X w czasie obchodów 100-lecia zjednoczenia Danii i Południowej Jutlandii.To był wspaniały moment w historii Danii, gdy dziadek królowej, Christian X 10 lipca 1920 roku przejechał przez starą granicę w Christiansfeld. 
Zjednoczenie było wynikiem referendum, w którym większość mieszkańców Szlezwiku Północnego - obecnej Południowej Jutlandii - głosowała za powrotem do Danii po 56 latach rządów niemieckich. Przyłączenie Jutlandii nastąpiło 15 czerwca 1920 roku, a trzy tygodnie później to miejsce odwiedził król Christian X. Dwór królewski udostępnił trzy archiwalne zdjęcia z tego wydarzenia.

Christian X przekracza starą granicę 10 lipca 1920 roku. W swoim dzienniku król napisał o tym doświadczeniu: „W chwili, gdy się przez to przeszedłem, okrzyk otrzymał zupełnie nowy dźwięk, więc nie miałem wątpliwości, że przekroczyłem granicę. To przyjęcie było tak przytłaczające, że poczułem się poniesiony [przez tłum] ”.

Christian X i rodzina królewska przybywają do Dybbøl, aby wziąć udział w imprezie ludowej.

Tłum zgromadził się, aby powitać króla i królową, którzy udali się do katedry Ribe.
Zdjęcia: facebook, instagram, kongehuset 

6 komentarzy:

 1. Ogromnie spodobały mi się zdjęcia archiwalne udostępnione przez dwór. Szkoda, że nie ma więej informacji o takich wydarzeniach.

  OdpowiedzUsuń
 2. https://dunskarodzinakrolewska.blogspot.com/2020/04/ciekawostka-dlaczego-krolowa-jest.html
  Zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszy mnie, że dwór opublikował stare fotografie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś gdzieś czytałam, że ma powstać serial o młodości księcia Fryderyka, może wiecie coś na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby nie powstał. Bo będzie coś takiego jak film o Mary...

   Usuń
  2. Powstał serial o księciu Fryderyku (królu Fryderyku IX), ale o ojcu królowej Małgorzaty. Królowa wspomniała nawet o nim w ostatnim wywiadzie

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga