środa, 22 kwietnia 2020

Rodzina książęca w programie “Danmark står sammen” + muzyczne życzenie księżnej

28 marca w duńskiej telewizji TV2 wyemitowano specjalny program “Danmark står sammen” ("Dania stoi razem"), w  którym Duńczycy z całego kraju mogli się wypowiedzieć na temat szczególnej sytuacji w jakiej obecnie  z powodu pandemii koronowirusa znajduje się społeczeństwo . Rodzina książęca również postanowiła przygotować nagranie i przesłać pozdrowienie wszystkim, którzy w tym trudnym czasie podejmują szczególny wysiłek.
W nagranie przygotowanym w ogrodzie za Pałacem Fryderyka VIII wzięli udział: książę Fryderyk, księżna Mary, książę Christian, księżniczka Isabella, książę Vincent oraz księżniczka Josephine, a także na chwilę może również dostrzec ich pupila Grace.
Nagranie możecie zobaczyć poniżej, a to tłumaczenie tego co powiedzieli.
"Frederik: Drodzy! Nasz świat jest inny niż tydzień temu. Wszyscy tęsknimy za wyjściem na zewnątrz.
Mary: Jest piątek po południu i wyszliśmy zaczerpnąć świeżego powietrza. Jest to drugi tydzień nauki w domu, który spowodował potrzebę dostosowania zarówno dzieci, jak i rodziców.
Vincent: strzelaj! (Piłka)
Mary: Chodźcie! Opowiemy trochę o naszym codziennym życiu.
Christian: Innym dniu.
Mary: Za czym tęsknisz najbardziej?
Christian: Aby zobaczyć się z przyjaciółmi i bardziej urozmaiconym dniem, z dłuższymi okresami, w których można uprawiać sport i być aktywnym.
Isabella: tak.
Christian: I robić to, co lubię.
Isabella: Cóż, tęsknię za moimi przyjaciółmi, ale myślę, że nauczanie na odległość jest całkiem zabawne.
Frederik: A ty, Vincent?
Vincent: Myślę, że nauczanie na odległość jest naprawdę nudne.
Wszyscy się śmieją.
Frederik: * mamrocze odpowiedź * a ty Josephine?
Josephine: Kontaktuję się ze wszystkimi moimi przyjaciółmi.
Mary: A czy to dobrze?
Josephine: tak.
Frederik: (...)Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy ciężko pracują, aby pomóc nam przetrwać ten trudny czas.
Maryja: Ci z was, którzy są z przodu, ci, którzy opiekują się tymi, którzy opieki potrzebują.
Frederik: Ci z was, którzy utrzymują naszą społeczność w jednym kawałku i nasze podstawowe funkcje. Wykonujecie niezbędną pracę. Dziękuję bardzo za to.
Wszyscy: Dbajcie o siebie i siebie nawzajem!"*****Tego samego dnia opublikowano list księżnej Mary skierowany do Phillipa Fabera, który jest dyrygentem chóru DR Pigekoret. Faber od kilkunastu dni prowadzi w duńskiej telewizji program "Dania śpiewa razem", w którym codziennie przypomina różne popularne duńskie piosenki i zachęca do wspólnego śpiewania. Cała akcja cieszy się dużą popularnością, a Duńczycy chętnie włączają się we wspólne śpiewanie na czele z panią premier, która udostępniła nagranie jak śpiewa w trakcie wieczornego mycia naczyń.
Księżna tak jak kilka osób wcześniej w swoim liście wystosowała prośbę o wykonanie piosenki Carla Nielsena "The Sun is co red, Mother" ("Mamo, słońce jest takie czerwone"). W liście księżna napisała, iż wybrała tę kołysankę, gdyż w tym czasie wiele dzieci ma wiele pytań i obaw. "To także piosenka, którą śpiewaliśmy wieczorem w naszym domu i którą bardzo kochamy" - pisze Mary.
Oczywiście w taki list nie mógł pozostać bez odpowiedzi i zgodnie z prośbą w niedzielny poranek Phillip Faber, a w raz z nim ponad 200 000 Duńczyków zaśpiewało kołysankę. Nagranie programu z tego dnia możecie zobaczyć tu.

Zdjęcia: instagram, newmyroyal

6 komentarzy:

 1. Jak w oryginale brzmi nazwa tego programu? Czy nie lepiej byłoby to przetłumaczyć na przykład jako "Dania trzyma się razem" czy coś w tym rodzaju? Obecna wersja nie brzmi naturalnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. “Danmark står sammen” to oryginalne nazwa programu, niestety tłumaczenie jest rzeczywiście niefortunne

   Usuń
 2. Mogłaby by Pani odpisać na maila?
  Pozdrawiam i życzę miłego dnia :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie akcje są teraz bardzo potrzebne i choć royalsi nie mają normalnych wyjść, nadal mogą się angażować, pokazywać, wspierać itp.

  OdpowiedzUsuń
 4. I hadn't seen this video from the Crown Princely family. I love the song and the idea of the singing program. I wish we had something similar in English! :-) It is interesting to see how each country is responding to this crisis. Everyone is trying their best!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem zaskoczona, że rodzina zdecydowała się wystąpić w tym programie.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga