poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Świąteczne życzenia od księżnej + więcej

W czwartek księżna Mary za pośrednictwem swojej fundacji wysłała życzenia wielkanocne, które dotyczyły również wyzwań jakie niesie kryzys wywołany przez koronawirusa. Wraz z wiadomością opublikowano prywatne zdjęcie rodziny królewskiej wykonane w czasie Świąt Wielkanocnych w 2013 roku.
"Ostatnie cztery tygodnie były jednymi z najbardziej odmiennych i gwałtownych, jakich doświadczyłam. Tak myślę, że dla większość z nas. Nasz znany świat i codzienne życie nagle stały się zupełnie inne.
Teraz jest Wielkanoc, a także jest zupełnie inna niż kiedyś.
Niektóre rzeczy, które najbardziej na mnie wpływają, a które widzę, wpływają również na wielu innych, to brak przyjaciół, rodziny, kolegów i innych osób, które zwykle odgrywają rolę w naszym codziennym życiu. Może to stać się dla nas jeszcze bardziej dotkliwe w dni wielkanocne, gdzie zwykle gromadzimy się z najbliższymi.
Możemy zauważyć odrobinę niedostatku, z którym wiele osób w naszym społeczeństwie żyje codziennie. Samotność to codzienny koszt niektórych Duńczyków. Dotyczy to między innymi coraz większej części naszych młodych ludzi. Wielu czuje się samotnych i brakuje im bliskich związków w swoim życiu. Tak było przed kryzysem wywołanym przez koronawirusa, ale istnieje ryzyko, że będzie jeszcze gorzej. 
Przez ponad 10 lat pracowaliśmy w Mary Foundation, aby walczyć z samotnością i izolacją społeczną. Dlatego też jesteśmy bardzo świadomi konsekwencji, jakie kryzys będzie miał niewątpliwie na samotność Duńczyków.
Ale w rzeczywistości nie tylko samotność może teraz wzrosnąć. Istnieją również dowody na to, że istnieje ryzyko wzrostu poziomu przemocy w rodzinie. Wiemy, że stres i presja mogą eskalować przemoc w związku. A kiedy rodzina jest pod tym samym dachem każdego dnia bez przerwy, przemoc może stać się jeszcze bardziej gwałtowna i nie do zniesienia - zarówno dla ofiary, jak i dla dzieci, które są świadkami przemocy.
Wykluczenie społeczności i zastraszanie może mieć również wpływ na dzieci w tym czasie, mimo że szkoły są zamknięte. Poczucie bycia na granicy społeczności lub poza nią nie zanika, ponieważ szkoły zamykają się fizycznie. Dynamika może przetrwać cyfrowo, dlatego praca nad dobrobytem w szkołach powinna pozostać w centrum uwagi.
W Mary Foundation robimy wszystko, co w naszej mocy, aby kontynuować nasze projekty i programy, mimo że Dania jest zamknięta - i to na długo jeszcze. Ponieważ wiemy, że jak tylko Dania ponownie się otworzy, musimy dążyć do dobrych, silnych i zdrowych relacji i społeczności, aby je przywrócić i utrzymać. 
Jeśli mamy wspólnie pokonać kryzys i z drugiej strony złagodzić konsekwencje, będzie to wymagać działania od nas wszystkich.
Widzę już wiele wspaniałych inicjatyw organizacji i osób, które robią wszystko, co w ich mocy, aby dotrzeć do tych, którzy obecnie cierpią. Jestem bardzo zadowolona i mam nadzieję, że nadal będziemy stać razem, nawet jeśli nie będziemy fizycznie blisko siebie.
Być może nieco większe wytchnienie w Wielkanocy może być okazją, aby dać dodatkowy sygnał komuś siedzącemu samemu lub wysłać przyjacielskie pozdrowienie w inny sposób. Mały gest, który wysyła sygnał, że „nie jesteś sam” może mieć duże znaczenie.

Wesołych Świąt Wielkanocnych.

HRH Crown Princess Mary"


Ja również chciałabym również dołączyć się do życzeń. Życzę Wam, aby te święta pozwoliły Wam odetchnąć i dały nadzieję na lepsze jutro. Dbajcie o sobie i swoich najbliższych, bo zdrowie jest najważniejsze. Wesołych Świąt!

*****


Mimo oczywistych ograniczeń fundacja Mary oraz sama księżna starają się nadal wykonywać swoje zadania w nowej rzeczywistości. Już 23 marca opublikowano wiadomość od księżnej z ważnym przesłaniem, że wszyscy Duńczycy mają do odegrania ważną rolę w tym trudnym czasie.

"Wszyscy mamy do odegrania pewną rolę. Będąc bardziej otwartym i tolerancyjnym, każdy z nas może coś zmienić dla wielu, którzy są samotni.
W dzisiejszych czasach wszyscy odczuwamy, ile znaczy dla nas rodzina, przyjaciele i inne relacje społeczne. Przypomina nam się, co to znaczy być częścią społeczności. I co się dzieje z nami, gdy brakuje tej części naszego życia.
Dla niektórych z nas ten czas może być szczególnie trudny. Na przykład, jeśli mieszkasz sam, poczucie samotności może stać się bardzo gwałtowne. W końcu poważna samotność może mieć poważne konsekwencje, takie jak lęk, depresja i problemy ze zdrowiem fizycznym.
W Fundacji Mary, w nadchodzącym czasie postaramy się zainspirować, jak wszyscy możemy sobie pomóc w samotności. Damy też dobrą radę tym, którzy czują się samotni.Ale tak długo, jak to trwa, musimy dołożyć szczególnych starań, aby pomóc sobie nawzajem w samotności - nawet jeśli jest to na odległość."

*****
W ciągu najbliższych kilku dni postaram się zamieścić na blogu zaległe informacje.
Zdjęcia:maryfonden, instagram

5 komentarzy:

 1. Potrzebne i ważne słowa księżnej Mary.
  Spóźnione życzenia, ale pogodnych i zdrowych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdrowych i wesołych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Thank you for this update! I am praying for those who suffer with domestic abuse at this time. This is especially difficult for them. May God help them!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć! Chciałabym napisać list do księżnej lub królowej ale niestety nie mogę znaleźć adresu. Jeśli ktoś ma to niech napisze mi w odpowedzi na komentarz. Z góry dziękuję 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę oto adres na jaki można wysyłać listy do DRK: Postboks 2143, 1256 København K, DENMARK
   Lecz narazie radziłabym się wstrzymać z wysyłaniem listów, gdyż listy międzynarodowe wysyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej są zwracane do nadawców

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga