sobota, 17 listopada 2012

Pochodzenie imion...


Dziś o pochodzeniu imion księcia Christiana, księżniczki Isabelli, księcia Vincenta i księżniczki Josephine.

Książę Christian
Książę Christian Danii uczęszcza usługę do świętowania Królowa Małgorzata II z lat 40 w Danii na tronie w Pałacu Christiansborg kaplicy 15. stycznia 2012 w Kopenhadze, Dania.

Jego imiona wszystkie mają znaczenie rodziny:
 • Christian jest po jego pra-pra-dziadku, Chrystianie X Duńskim , nadając mu to imię rodzina królewska kontynuuje tradycję nadawania następcy tronu imienia Frederick lub Christian.
 • Valdemar jest po Waldemarze IV Duńskim . Jest również wspólne królewskie imię. Wujek księcia Joachim ma imię Waldemar jako jedno z imion. Kuzyn Felix, drugi syn Joachima, ma także 
 • Valdemar jako jeden z imion.Henri jest po jego dziadka, księcia Henryku.
 • John jest po jego dziadku, John'ie Donaldson.
Księżniczka Isabella

 • Isabella jest włoską formą Latinate nazwa Elisheva , co ma biblijne etymologię oraz wiele wariantów w różnych językach. 
 • Henrietta jest po zmarłej matce księżnej Mary, Henriettcie Donaldson, która zmarła w 1997 roku w wyniku komplikacji po operacji serca.
 • Ingrid jest po prababci księżniczki królowej Ingrid, który zmarła w listopadzie 2000 roku.
 • Małgorzata jest po babką ze strony ojca, królowej Danii.
Książę Vincent

 • Vincent , nazwa oznacza "podbijają"  i że z patrona winiarzy , mówi się, że w uznaniu francuskich korzeniach jego dziadka, księcia Henrika.
 • Frederik , po swoim ojcu i po zwyczaju, w  ktorym duńscy książęta mają zwykle albo Frederik lub Christian wśród swoich imion
 • Minik , popularne Grenlandzkie imię używane dla obu płci, co oznacza, "viscid train oil which is being used as sealing for skin boats"
 • Alexander , popularne imię w Danii, początkowo Łacińska nazwa pochodzi od greckiego Alexandros , czyli "obrońca ludzi". Jest to również popularne imię wśród rodziny księżnej Mary.
Księżniczka Josephine


 • Josephine , popularny duńskie imię (często wpisany Josefine) oznacza " Jehowa zwiększa ", wspólnie z jej matki chrzestnej, Josephine Rechner i Josephine z Leuchtenberg
 • Sophia , od greckiego "mądrości", powszechnie wpisane Sofie w Danii 
 • Ivalo , grenlandzkie sens imienia to "ścięgno, nici, ścięgna". 
 • Mathilda , stare niemieckie imię, które oznacza "potężny w boju".
***

Notkę o stylu księżnej Mary w ciąży na pewno opublikuję, ale jeszcze nie wiem kiedy :)
Mam nadzieje, że będę miała czas.

***

Muszę się z Wami podzielić swoim znaleziskiem


zdjęcie pochodzi z 2007 roku, zostało wykonane w Norwegii, z okazji 70. urodzin królowej Sonji.
Trzeba przyznać, że królowa ma swój styl xD


7 komentarzy:

 1. śliczne dzieci ;))
  tez chcę takie mieć ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak królowa ma specyficzny styl. Nie wiem czy podzielacie ale księżniczka Isabela jest podobna do swojej babci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Imiona w Duńskiej RK są bardzo ładne. Szczególnie podobają mi się imiona Isabelli i małych bliźniaków ;)

  Małgorzata i jej ekscentryczne stroje są już legendarne ;) Jak była młoda to ubierała się świetnie. Tak sobie myślę, że to dlatego, że ma duszę artystki ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam, dobrze, że znajduje czas na swoje pasje, czytałam gdzieś, że raz w tygodniu maluje, był kiedyś program w telewizji i w jednej ze scen była pokazana wystawa królowej :)

   Usuń
 4. Izo tak sobie zaglądam na Twój blog i zastanawiam się dlaczego akurat księżna Mary jest jego bohaterką??Ja interesuje się wszystkimi europejskimi rodzinami królewskimi i nie mogłabym się zdecydować na jedną księżną ale cieszę się że to księżna Mary a nie po raz kolejny księżna Kate Cię inspiruje do tworzenia tego bloga.Mam jeszcze taką sugestię że obok kalendarz z zapowiadanymi wydarzeniami mogłabyś umieścić taki spis ważnych dat dla Mary i jej bliskich typu daty urodzin, ślubów czy koronacji królowej zawsze to wiadomo by było kiedy zbliża się jakaś rocznica.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego księżna Mary ?
   Sama niem wiem, fakt ona bardzo mnie inspiruje, oczywiście zaczęło się od ślubu Williama i Kate, wtedy zaczęłam szukać w internecie różnych zdjęć, informacji o Nich i tak jakoś zatrzymała się na Mary i Rodzinie królewskiej Danii, szczególnie lubię też Rodzinę Książęcą z Luksemburga i Monako, a jeżeli chodzi bardziej o historię to Cesarstwo Austro-Węgierskie. Jeżeli chodzi o daty to jutro wszystko dodam też o tym myślałam, ale nie mogłam się zabrać, muszę też najprawdopodobniej uzupełnić kalendarz.

   Usuń
  2. Rozpisałam się a do sedna sprawy nie doszłam, uważam, że jest piękną kobietą, ma swój styl, jest bardzo elegancka i mimo awansu społecznego pozostała sobą, nie wywyższa się, jest szczerą osobą.

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga