środa, 28 sierpnia 2013

Zamek EgeskovDziś krótko, zainteresował mnie zamek, który 12 sierpnia odwiedziła książęca para.

Pałac został wzniesiony ponad 450 lat temu. Wokół rozciąga się widok na przepiękny krajobraz południowej Fionii.

Nazwa Egeskov pierwotnie wynika z nieruchomości o tej samej nazwie. Dzisiaj Egeskov znany jest jako najlepiej zachowany zamek z fosą w Europie. Więcej o historii zamku znajdziecie tutaj.


Cała powierzchnia obejmująca zamek i tereny położone w jego pobliżu wynosi 1131 hektarów. W Egeskov znajduje się 66 komnat, 200 okien i 6 łazienek. W ogrodach można podziwiać nawet 270 letnie żywopłoty, z których najwyższe mają 8 metrów.


 Ciekawym dodatkiem są labirynty (4!) w których przyjemnością jest zgubienie się.


Na parterze zamku, hrabia Gregers Ahlefeldt-Laurvig-Bille, przesiąknięty miłością do Afryki i polowań zgromadził różnorakie cuda przywiezione z brytyjskiej Afryki Wschodniej i Kongo -. Tanzanii, Ugandy i Kenii.Obok znajduje się tzw.  Yellow Room gdzie zwiedzający mogą podziwiać XVI wieczne meble, będące prezentem ślubnym dla hrabiny Jessy Bille Brahe (otrzymała je w 1875 roku).


Na pierwszy piętrze znajduje się audytorium, które po odrestaurowaniu w 1975 roku wróciło do pierwotnego wyglądu. Dekoracje które można tam podziwiać wykonał Karel Van MANDERS m.in. portret Christiana IV na koniu.


Moim zdaniem najciekawszy z pokoi Rigborg Room. Pod koniec XVI wieku, Laurids Brockenhuus córka, Rigborg, zakochała się w młodym Frederiku Rosenkrantz. "Byli ze sobą tak blisko, że przez przypadek powiła syna". Jako karę, jej ojciec zamknął ją w Rigborg Room, gdzie spędziła w izolacji okres pięciu lat.


Możemy także podziwiać Pałac Titanii, który został zbudowany przez ojca dla swojej córki, która chciała mieć piękny dom dla małych wróżek, które widziała w ogrodzie. Zajęło to ojcu 15 lat.


 Victorian Room przebudowany w 1977 teraz można tam podziwiać meble, obrazy, zdjęcia, bibeloty, zasłony i dywany będące rodzinnym dziedzictwem. Pokój odzwierciedla okres od połowy do końca XIX wieku, który charakteryzuje się "pomieszaniem stylów". Można zwiedzi także Music Room, gdzie znajdują się stare, eleganckie meble i antyczny kwadratowy fortepian Chippendale'a. Na wierzy, również dostępnej dla zwiedzających można  podziwiać wspaniałe widoki na południową Fionię.


Dzieci z pewnością były zainteresowane historią Draculi. W odpowiednio przystosowanych salach zwiedzający mogą dowiedzieć się jak postępować z wampirem, który ponoć nadal mieszka w Egeskov. Możliwe jest także zwiedzenie krypty Draculi. Pracownicy obiektu zalecają zabranie ze sobą czosnku. 

***


Znalazłam także śliczne zdjęcie Mary i Josephine podczas Ironman. 

***Dziś czternaste urodziny świętuje książę Mikołaj. Z tej okazji pałac wydała dwa zdjęcia księcia, jedno jego samego (powyżej), a drugie z bratem, księciem Felixem.3 komentarze:

 1. Jaki piękny! Chcę taki! :D A te ostatnie zdjęcie z tą malutką dziewczynką jest cudowne! :)

  Niestety, wpakowałam się w błąd. Przez ten jeden kłopot myślałam, że imprezy w ogóle nie będzie... Ale na szczęście, zawsze jest wyjście z sytuacji! Dlatego serdecznie Ciebie zapraszam na TRZYDNIOWĄ IMPREZĘ BLOGOWĄ Z OKAZJI URODZIN KRÓLA POPU! Tylko na: http://ratowanieswiata.blogspot.com/2013/08/2ooo-impreza-blogowa-55-te-urodziny.html - ZAPRASZAM! Nie może Ciebie zabraknąć! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowny! Nie ma to jak zamknąć dziecko w izolatce na 5 lat, lub budować domek (imponujący i chcę taki :D) dla wróżek przez 15 lat ;) Śliczne zdjęcia Mary z córeczką
  u mnie nowa notka ///// http://sam-barks.blog.pl/ zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie trochę dziwi, że wydają zdjęcie Nikolai zawsze z Felixem a pomijają młodsze rodzeństwo. Wprawdzie między dzieciakami jest spora różnica wieku, ale przecież skoro Felix jako brat jest na zdjęciu to reszta też powinna. Owszem może i mieli wspólną sesję całą rodziną we Francji, ale chodzi mi o to, że albo powinien na zdjęciach być sam Nikolai lub z Felixem i resztą. Tak jak np na zdjęciach urodzinowych Christiana jest on sam a nie jeszcze cała reszta.
  Sytuacja jest podobna do tej z chrztu Atheny kiedy Nikolai i Felix siedzieli z dziadkami zamiast przy ołtarzu jak mały Henrik, Marie z Atheną i Joachim.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga