poniedziałek, 29 lutego 2016

Wizyta w Arabii Saudyjskiej - dzień drugi

Dziś rano książęca para drugi dzień wizyty rozpoczęła od przyjazdu do hotelu Al Faisaliah, gdzie oficjalnie otworzyli duńsko - saudyjskie forum biznesowe.
W czasie uroczystości przemówienie wygłosił książę Fryderyk oraz duński minister handlu.
Po zakończeniu oficjalnej części Mary i Fryderyk obejrzeli stoiska przygotowane przez duńskie firmy.


 
Następnie księżna Mary odbyła spotkanie z grupą saudyjskich businesswomen. Księżna po spotkaniu przyznała, że jest pod wielkim wrażeniem tych silnych i dzielnych kobiet. Niestety nie ma na razie żadnych zdjęć z tego spotkania. Dostępny jest tylko krótki filmik. Znajdziecie go tutaj.
Część mediów skrytykowało księżną za mało zdecydowaną postawę w trakcie spotkania, ponieważ była to jedna z niewielu okazji, by porozmawiać o równouprawnieniu płci w kraju, gdzie kobiety są najbardziej dyskryminowane na świecie. Według nich Mary odważnie mówi o równości płci w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten problem nie jest tak dotkliwy, a boi się zaprezentować problem w miejscu, gdzie jest on tak widoczny.
W międzyczasie książę uczestniczył w  kolejnym spotkaniu.
Księżna w ciągu dnia zaprezentowała się w nowym płaszczu od Missioni.

Wieczorem Mary i Fryderyk uczestniczyli w kolacji w Al Faisaliah Hotel. Wczoraj większość mężczyzn nie podała ręki księżnej, a dziś dotknęło to księcia. Część kobiet odmówiła podania ręki. W Arabii Saudyjskiej, obie płcie są ściśle rozdzielone i nie jest powszechne by kobieta dotykała ludzi spoza własnego kręgu.


Podróż pary książęcej do Arabii Saudyjskiej spotkała się z dużą krytyką organizacji broniących praw człowieka, w tym  Amnesty International i polityków opozycji. Arabia Saudyjska jest powszechnie znany z nieprzestrzegania praw człowieka.
Mette Gjerskov lider opozycji socjaldemokratów powiedział: "Arabia Saudyjska jest jednym z największych reżimów na świecie, gdzie kobiety nie są dopuszczone do jazdy i gdzie wyroki śmierci są wydawane za bycie homoseksualistą".
Trine Christensen, sekretarz generalny Amnesty International w Danii, powiedział agencji prasowej w zeszłym miesiącu: "Moment nie mógł być gorszy. Arabia Saudyjska świętowała Nowy Rok przez ścięcie 47 osób, po roku, w którym nastąpił ogromny wzrost liczby kar kapitałowych, a także zmniejszoną wolność słowa. Wysłanie delegacji w tym czasie wysyła sygnał bardzo symboliczny, że to co się dzieje jest do zaakceptowania "
Minister spraw zagranicznych, Christian Jensen odpowiedział mówiąc, że wizyta pary królewskiej odbywa się ze względów politycznych i nie będzie podejmowana żadna rola polityczna. A działania pary książęcej są apolityczne.

9 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Jutro rano jak wejdziecie powinna juz być na notka zaktualizowana

   Usuń
 2. Dziś już znacznie lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachowawcza stylizacja, ale Mary wyglądała pięknie.

  P.S. Napiszesz o kontrowersjach jakie wzbudza ta wizyta?

  OdpowiedzUsuń
 4. Zadziwiające jest to. Faktycznie też zwróciłam uwagę na to,że Mary często się wypowiada na temat praw człowieka a w tej sytuacji... Ale może zze wzgledu na interesy tak było mniej ryzykowniej..nie dowiem się dlaczego. Tak czy inaczej para pięknie wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No tak, podróż jest trochę kontrowersyjna, ale jeśli dostali zaproszenie to chyba nie wypadało odmówić. Myślę, że para powinna jakoś pokazać, że jest przeciwna nieprzestrzeganiu praw człowieka w Arabii, choć nie bardzo wiem w jaki sposób. Może nie brać udziału w jakiejś kolacji/przyjęciu czy wystosować jakieś oświadczenie...

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga