środa, 27 kwietnia 2016

Podróż do Burkina Faso + obiad z Duńczykami

 Księżna Mary i minister spraw zagranicznych Kristian Jensen rozpoczęli dziś dwudniową wizytę w Burkina Faso. Program obejmuje spotkania dotyczące m.in praw kobiet i dziewcząt oraz zaangażowanie Danii w rozwój Burkina Faso.

Odwiedzili oni ośrodek zdrowia prowadzony dzięki duńskiemu wsparciu, spotkali się z mieszkańcami wioski Burkinabe. W planach znajdują się także rozmowy z politykami w tym z prezydentem Kabore i organizacjami działającymi na rzecz równości płci, przeciwdziałającymi śmiertelności okołoporodowej, małżeństwom dzieci i innym poważnym problemom kobiet w kraju.

Podróż powinna mieć miejsce w styczniu, ale została przełożona z powodu ataku terrorystycznego w stolicy Ouagadougou.
"Jestem bardzo zadowolony, że udało nam się polecieć do Burkina Faso wraz z księżną, która jest ogromnie zaangażowana w działania na rzecz zdrowia kobiet. Dania wspiera Burkina Faso, ponieważ jest to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, gdzie umiera każdego roku tysiące kobiet w okresie ciąży i porodu. To jest zupełnie nie do przyjęcia, że kobiety tracą życie, dając życie.
Walczymy z obrzezaniem dziewcząt i przemocą wobec kobiet. I staramy się promować równość kobiet i mężczyzn, zwłaszcza na wsi. nasza pomoc jest przekazywana za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, tj ONZ Population Fund, którego Księżna Mary jest patronem." - powiedział przed rozpoczęciem wizyty minister  Kristian Jensen 

 Najpierw odwiedzili ośrodek dla matek w Korsimoro. Następnie udali się do wioski Lebda, gdzie zostali przywitani przez jej wodza. Tam też spotkali się z mężczyznami, którzy zaangażowani są w działania na rzecz zdrowia reprodukcyjnego.
 Księżna spotkała się również z kobietami, które cierpią na przetokę.
 
******
W poniedziałek wieczorem księżna niespodziewanie dołączyła do posiłku zorganizowanego w ramach akcji "Dania je razem" zorganizowanego przez People's Movement Against Loneliness.i Mary Foundation. 
 Akcja ta ma zwrócić uwagę na samotność, która doskwiera coraz większej ilości osób oraz achęcić do wspólnego spożywania posiłków.
 Mary w trakcie spotkania wygłosiła przemówienie, w którym opowiedziała, że ona wraz z rodzina stara się, jeśli jest to możliwe codziennie zjadać wspólnie obiad. jest to czas, w którym dzieci mogą opowiedzieć co się działo w szkole.

3 komentarze:

 1. Bardzo fajne obie stylizacje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się stylizacja z poniedziałkowej kolacji.
  Dobrze, że Mary wspiera tak ważne dla kobiet tematy i akcje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że sytuacja w Burkina Faso jest bardziej stabilna i że Mary mogła tam pojechać ;)

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga