środa, 5 grudnia 2018

Program wizyty na Łotwie

Para książęca 6 grudnia uda się z dwudniową wizytą na Łotwę w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez ten kraj. Oprócz oficjalnej części obchodów, wizyta będzie poświęcona również sztuce, designie i historii. W czasie wizyty księciu i księżnej będzie towarzyszyć minister kultury Mette Bock. 

Program wizyty
Czwartek, 6 grudnia
11:30 - para książęca zostanie oficjalnie powitana na Placu Pałacowym w Rydze przez prezydenta Raimondsa Vejonisa i jego małżonkę Ivetę Vejone. 
11:50 - obie pary zapozują do wspólnego zdjęcia, a następnie para książęca wpisze się do księgi gości.
11:55 - Para książęca odbędzie prywatne rozmowy z łotewską parą prezydencką.  
12:40 - Książę i księżna złożą wieniec kwiatów pod Pomnikiem Wolności wraz z łotewską parą prezydencką oraz duńskim i łotewskim ministrem kultury.
Pomnik Wolności został odsłonięty 18 listopada 1935 roku na cześć tych, którzy zginęli w walce o niepodległość Łotwy (1918-1920). Został zbudowany z darowizn ludności i zaprojektowany przez Karlisa Zale. Trzy gwiazdy na szczycie pomnika reprezentują trzy historyczne regiony Łotwy 0 Kurzeme, Vidzeme i Latgale.
13:00 - Para książęca weźmie udział w ceremonii przekazania książek o szczególnym znaczeniu dla Łotwy Łotewskiej Bibliotece Narodowej.
13:40 - Fryderyk i Mary zjedzą lunch z przewodniczącym łotewskiego parlamentu Inarą Murniece. 
Budynek parlamentu został zbudowany w latach 1863-1867. Jednak dopiero w 1920 roku Zgromadzenie Konstytucyjne stało się właścicielem budynku. 
17:15 - Książę i księżna wezmą udział w przyjęciu w sali koncertowej Wielkiej Gildii zorganizowanym przez duńską ambasadę w Łotwie, DCCL i Duński Instytut Kultury.
18:00 - Para książęca w towarzystwie pary prezydenckiej wysłucha koncertu orkiestry symfonicznej Concerto Copenhagen. Orkiestra została założona w 1991 roku i swą siedzibę ma w Kopenhadze.
19:45 - Para prezydencka wyda uroczystą kolację na cześć pary książęcej na zamku w Rydze. 


Piątek, 7 grudnia
9:00 - Para książęca weźmie udział w prezentacji projektu architektonicznego dla "Tabakas fabrika" w Art Museum Riga. Projekty są zwieńczeniem konkursu architektonicznego, który będzie podstawą do przebudowy dawnej fabryki tytoniu w nowe centrum kultury i inkubator dla przemysłu kreatywnego.
9:30 - książę Fryderyk otworzy konferencję poświęconą branżom kreatywnym w Art Museum Riga. Konferencja zorganizowana jest przez Duński Instytut Kultury, duńską ambasadę w Łotwie, Liia i łotewskie ministerstwo kultury. 
11:00 - książę obejrzy wystawę duńskiego wzornictwa i spotka się z duńskimi firmami w Art Museum Riga. 
11:10 - Księżna Mary odwiedzi NGO Center Dardedze, które zajmuje się zwalczaniem przemocy wobec dzieci.
13:45 - Para książęca zobaczy wystawę "A Century of Latvia" w National History Museum. Wystawa ilustruje ostatnie 100 lat z życia Łotyszy. Prezentuje ponad 1500 unikalnych przedmiotów, fotografii, nagrań dźwiękowych i filmów.
Zdjęcia: zimbio, royalcentral

3 komentarze:

 1. Lotwa ma prawdziwe szczęście w tym roku najpierw była tam księżniczka Victoria a teraz Frederik i Mary pozazdrościć

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka szkoda,że nikt do nas nie przyjechał.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko do nas nikt nie przyjechał, ale ja dzisiaj chciałam napisać o tym że denerwuje mnie to że jak wychodzi Kate to są od razu miliony zdjęć a jak Mary to ciężko jakieś znaleźć.
  P.s to nie jest hejt ale chciałabym więcej zdjęć Mary nie mówię że tyle co Kate ale jakieś 3 od razu to byłoby super

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga