piątek, 7 grudnia 2018

Wizyta na Łotwie - dzień 1

Dziś para książęca rozpoczęła swoją dwudniową wizytę na Łotwie. Wizyta ta związana jest z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości prze Łotwę i odbywa się na zaproszenie łotewskiego prezydenta. Ma ona podkreślić więzy pomiędzy Danią a Łotwą.
Przed południem para książęca została powitana na Placu Pałacowym w Rydze przez prezydenta Raimondsa Vejonisa i jego małżonkę Ivetę Vejone. Następnie obie pary udały się do do Zamku, gdzie nastąpiła krótka sesja zdjęciowa, a para książęca wpisała się do księgi gości. Później odbyły się prywatne rozmowy.


Później para książęca oraz para prezydencka złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wolności.
Pomnik Wolności został odsłonięty 18 listopada 1935 roku na cześć tych, którzy zginęli w walce o niepodległość Łotwy (1918-1920). Został zbudowany z darowizn ludności i zaprojektowany przez Karlisa Zale. Trzy gwiazdy na szczycie pomnika reprezentują trzy historyczne regiony Łotwy 0 Kurzeme, Vidzeme i Latgale.
Po złożeniu kwiatów książę i księżna porozmawiali z czekającymi na nich ludźmi.


Później w Łotewskiej Bibliotece Narodowej para książęca przekazała książki o szczególnym znaczeniu dla Łotwy. Było to tłumaczenie książki "The Increadible History of the Great Bulb" autorstwa pisarza i rysownika Jakuba Martina Strida. Książę zamieścił w książce dedykację: " Do Łotewskich dzieci. Wyobraźnia może zabrać Was gdziekolwiek. Frederik". Zarówno książę jak i prezydent wygłosili krótkie przemówienia.


Następnie Fryderik i Mary udali się do łotewskiego parlamentu, gdzie spotkali się z przewodniczącą parlamentu Inarą Murniece i zjedli razem lunch. 
Budynek parlamentu został zbudowany w latach 1863-1867. Jednak dopiero w 1920 roku Zgromadzenie Konstytucyjne stało się właścicielem budynku.


Wieczorem zaś para książęca wzięła udział w przyjęciu w sali koncertowej Wielkiej Gildii zorganizowanym przez duńską ambasadę w Łotwie, DCCL i Duński Instytut Kultury. A później wysłuchała koncerty orkiestry symfonicznej Concerto Copenhagen. Na koncercie pojawiła się również łotewska para prezydencka. A na koniec dnia prezydent wraz z małżonką wydali na cześć pary książęcej kolację. Na kolacji książę Fryderyk wygłosił przemówienie.


******

Dziś dwór królewski poinformował, że zgodnie z tradycją królowa Małgorzata będzie spędzać święta w Marselisborg w Aarhus. Razem z nią święta spędzą jej synowie z rodzinami.
Nie powinno to dziwić, iż będą to pierwsze święta bez księcia Henrika. 
Zdjęcia:kongehuset, dailymail, newmyroyal, twitter, president.lv

4 komentarze:

 1. Mary niczym Jackie Kennedy w tym różowym płaszczu i toczku

  OdpowiedzUsuń
 2. pierwsze święta B Narodzenia bez księcia, bo wcześniej była Wielkanoc

  OdpowiedzUsuń
 3. Obie stylizacje mają efekt wow,ale choć fiołkowy płaszczyk z dodatkami jest perfekcyjny,to co do wieczorowego stroju mam wątpliwości.Z jednej strony Mary oszołamia,ale z drugiej marynarka jest za długa,a spodnie z zbyt ciężkiego materiału.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsza stylizacja Mary o dziwo podoba mi się chociaż na kimś innym wyglądało by tandetnie ale na Mary nawet jest małe Wow.
  Co do drugiej stylizacji niestety jestem na wielkie NIE jest okropna moim zdaniem zwłaszcza ta marynarka która wygląda jak jakaś narzuta

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga