poniedziałek, 31 grudnia 2018

Podsumowanie roku 2018

Rok 2018 utkwi na bardzo długo w pamięci duńskiej rodziny królewskiej. Niestety jak wszyscy wiemy nie zaczął on się dobrze, gdyż w lutym pożegnaliśmy księcia Henrika. Lecz jak to w życiu bywa smutne momenty przeplatają się z dobrymi i w maju świętowano 50 urodziny następcy tronu, księcia Fryderyka. Co to były za urodziny! Więc nie przedłużając zapraszam Was do przeczytania podsumowania mijającego roku. 

Styczeń 


Zgodnie z tradycją duńska rodzina królewska przywitała nowy rok wraz z najważniejszymi osobistościami w kraju na bankiecie noworocznym
8 stycznia książę Vincent i księżniczka Josephine świętowali swoje 7 urodziny. Z tej okazji dwór królewski opublikował nowe zdjęcia jubilatów.


Pod koniec stycznia księżna Mary udała się do Strasburga, gdzie wygłosiła przemówienie na otwarciu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Księżna  poruszyła kwestię ochrony praw człowiek i wyrównania szans kobiet.  

Luty


To była najtrudniejszy miesiąc dla rodziny królewskiej, gdyż najpierw książę Henrik trafił do szpitala, a 13 lutego zmarł. Tydzień później odbył się jego pogrzeb(1,2,3,4,5,6). Ogłoszono również miesięczny okres żałoby. 

Marzec


Jednak królowa Małgorzata zrobiła wyjątek i nie odwołała zaplanowanego obiadu dla oficerów Służb Zbrojnych i Powietrznych, który odbył się 11 marca w Fredensborg.

Kwiecień


Na początku miesiąca księżna poleciała do Paryża, gdzie wzięła udział w oficjalnym otwarciu Światowego Forum OECD, w czasie którego debatowano na temat wzmocnieniu roli kobiet i młodzieży.


16 kwietnia królowa Małgorzata obchodziła urodziny. Jubilatka wraz z rodziną pojawiła się na balkonie pałacu Amalienborg.


5 dni później zaś 11 urodziny świętowała księżniczka Isabella. Tym razem również opublikowano nowe zdjęcia księżniczki.

Maj


Na początku miesiąca księżna udała się z 3-dniową wizytą do Seattle, której głównym punktem było otwarcie muzeum nordyckiego (1,2,3).  


Pierwsze uroczystości związane z urodzinami księcia Fryderyka odbyły się już 18 czerwca, gdy wręczono stypendia Crown Prince Frederick Fund, a wieczorem obyło się przyjęcie z okazji 25-lecia tego funduszu.


Telewizja wyemitował również dokument "Moja droga", w którym zaprezentowano "od środka" życie rodziny książęcej. Książę udzielił również wywiadu Billet Bladet.


21 maja odbyło się długo oczekiwane wydarzenie - Royal Run, czyli bieg w 5 największych miastach Danii. W wydarzenie została zaangażowana cala rodzina książęca. 


Dzień później na pokładzie Dannebrog książę wydał przyjęcia dla przedstawicieli organizacji, którym patronuje.  A 22 maja wraz z żoną odwiedził Aarhus, gdzie otworzył Centrum Publicznego Przywództwa swojego imienia. 


24 maja para książęca z dziećmi i królową uczestniczyli w odsłonięciu nowego portretu księcia Fryderyka w Muzeum Historii Narodowej w Frederiksborg Castle w Hillerød. Portret namalował australijski artysta, Ralph Heimans.


26 maja, czyli w dzień urodzin księcia nastąpiła kulminacja obchodów. Rano dwór opublikował nowe zdjęcia jubilata i jego rodziny. Natomiast w południe cała rodzina oraz królowa pojawiła się na balkonie pałacu Amalienborg. Wieczorem zaś królowa wydała bankiet na cześć syna, na którym nie zabrakło członków innych rodzin królewskich. A w czasie przyjęcia księżna Mary wygłosiła przemówienie, które na długo zapadnie wszystkim w pamięć. (1,2)


W niedzielę zorganizowano koncert "Cała Dania świętuje z księciem", który był zwieńczeniem obchodów. W czasie koncertu wyemitowano nagrania z życzeniami m.in. od dzieci oraz księżniczki Victorii i księcia Daniela ze Szwecji.


Księżna Mary w tajemnicy przed mężem we współpracy z czwórką fotografów przygotowała album fotograficzny, który zawiera niepublikowane dotąd zdjęcia księcia i jego rodziny. 

Czerwiec


W czerwcu księżna poleciała do Brukseli na Europejskie Dni Rozwoju.


19 czerwca po długiej chorobie zmarła księżniczka Elżbieta.
Pogrzeb odbył się 25 czerwca w kościele Lyngby, na który przybyła królowa Małgorzata, księżniczka Benedikte i królowa Anne-Marie.

Lipiec


Lipiec to tradycyjnie miesiąc letniego wypoczynku rodziny książęcej, który spędzają w Grasten. 15 lipca para książęca z dziećmi obserwowała coroczną paradę Gråsten Ring Rider Association’s

Sierpień


Na początku miesiąca rodzina książęca udała się na prywatny rejs po Danii podobnie jak w roku ubiegłym. Jest to okazji, aby razem odkrywać uroki ojczyzny (1,2).


23 sierpnia para książęca wraz z dziećmi rozpoczęła swoją czterodniową oficjalną wizytę na Wyspach Owczych (1,2,3).


W dniach 28-29 sierpnia prezydent Emmanuel Macron z żoną odbył wizytę państwową. Para prezydencka wzięła udział w szeregu spotkań, w czasie którym towarzyszył im książę Fryderyk i księżna Mary. Na zakończenie pierwszego dnia odbył się bankiet wydany przez królową (1,2).

Wrzesień


Na początku września książę Fryderyk przeszedł operację z powodu wypadnięcia dysku kręgosłupa. Dlatego też księżna Mary przejęła część zobowiązań męża i m.in. udała się z wizytą oficjalną do Finlandii (1,2).


Zaś pod koniec miesiąca księżna udała się do Nowego Jorku, gdzie w związku z trwający wtedy Zgromadzeniem Ogólnym ONZ odbyła szereg spotkań (1,2,3).

Październik


2 października królowa Małgorzata, książę Fryderyk i księżna Mary, książę Joachim i księżna Marie oraz księżniczka Benedikte uczestniczyli w otwarciu sesji parlamentu.


15 października swoje urodziny świętował książę Christina. 


W dniach 19-20 września w Kopenhadze odbywał się szczyt P4G. Przybyłych do Danii gości - prezydentów, szefów rządu, ministrów itd. pierwszego dnia królowa Małgorzata przyjęła na przyjęciu w Christiansborg.  Zaś w drugim dniu szczytu uczestniczyła para książęca


24 października królowa Małgorzata wydała tradycyjny bankiet w Pałacu Christiansborg dla rządu, parlamentu i duńskich parlamentarzystów w Parlamencie Europejskim. Przyjęcie takie odbywa się raz w czasie kadencji parlamentarnej.

Listopad


4 listopada para książęca wraz z dziećmi pojawiła się na tradycyjnym wyścigu jeździeckim Hubertus Hunt. Po raz pierwszy też księżna Mary wręczyła honorową nagrodę swojego imienia. 


6 listopada para książęca udała się z wizytę do Włoszech, której celem jest promocja duńskiego biznesu.  Książę i księżna zostali przyjęci w pałacu prezydenckim Palazzo del Quirinale, a także zostali przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka (1,2,3).


14 listopada para książęca uczestniczyła w przyjęciu wydanym przez królową Elżbietę z okazji 70 urodzin księcia Karola.


24 listopada miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu duńskiej pary książęcej, a mianowicie wręczenie nagród ich imienia. Tegoroczna uroczystość odbyła się w Music House w Aalborg.


W dniach 27-28 listopada księżna Mary udała się z niezapowiedzianą wizytą do Kenii (1,2), której celem było promowanie praw kobiet oraz inauguracja kampanii Deliver for Good.

Grudzień


W dniach 6-7 grudnia para książęca odbyła dwudniową wizytę na Łotwie. Wizyta ta związana jest z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Łotwę (1,2).


8 grudnia rodzina książęca uczestniczyła w koncercie świątecznym Dziecięcego Chóru Duńskiego Konserwatorium Muzycznego Børnekors. Tuż przed świętami opublikowano również świąteczny filmik z życzeniami od pary książęcej i ich dzieci. 


Tegoroczne święta cała rodzina królewska spędziła w Marselisborg (1,2). 

A jeszcze dziś o 18:00 królowa Małgorzata wygłosi swoje noworoczne przemówienie. 

*****

Stylizacja października:Stylizacja listopada:*****6 komentarzy:

 1. Myślę, że to był trudny rok dla DRK, niewątpliwie zostanie zapamiętany ze względu na śmierć księcia Henrika i piękne obchody 50. urodzin księcia Frederika. Oby 2019 okazał się dla nich lepszy.
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku Autorko! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Obchody urodzin Frederika były rzeczywiście niezapomniane,
  huczniejsze,niż wielu monarchów.Mam nadzieję,że może właśnie już dziś Mary powtórzy suknię z bankietu.

  OdpowiedzUsuń
 4. To nie był łatwy rok dla rodziny ale mam nadzieję że najgorsze już za nimi a Nowy Rok przyniesie tylko radosne chwile

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten rok był dla nich trudny ze względu na śmierć księcia Henrika, która rzutowała na inne wydarzenia.
  Obchody urodzin księcia bardzo huczne, były dla mnie zaskoczeniem. Tak jak wydanie książki ze zdjęciami, piękna mowa Mary i suknie balowe: ta z urodzin oraz granatowa z marca.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga