środa, 2 stycznia 2019

Przyjęcie noworoczne + orędzie noworoczne królowej

1 stycznia zgodnie z tradycją królowa Małgorzata wydała przyjęcie noworoczne w Pałacu Christiana VII w Amalienborg. Jest to pierwsze z serii przyjęć noworocznych, na które zostali zaproszeni członkowie rządu, urzędnicy państwowi oraz członkowie dworu królewskiego. Na przyjęciu oczywiście pojawiła się sama gospodyni, królowa Małgorzata oraz książę Fryderyk i księżna Mary, książę Joachim i księżna Marie. 
Przyjęcie odbyło się w Sali Rycerskiej. Gościom zaserwowano m.in. wino Rosenberg, gdyż zgodnie z tradycją sięgającą 1598 roku właśnie to wino serwowane jest na stole noworocznym. Wino to na duński dwór sprowadził Christian IV i wtedy podawano go wyłącznie członkom rodziny królewskiej. Od 1729 roku wino przechowywane jest w podziemiach zamku Rosenborg.

Księżna Mary tego wieczoru założyła nową suknię projektu Jespera Hovringa oraz co chyba ciekawsze księżna przerwała swoją "tradycję" wybierania na ten wieczór Ruby Parure Tiara i na przyjęcie założyła Diamond Necklace Tiara. Księżna miała również order Słonia oraz przypięła Queen Margrethe’s Royal Family Order.

Sala Rycerska przygotowana na przyjęcie gości
premier Danii
sekretarz księcia Fryderyka, dyrektor komunikacji oraz sekretarz księżnej Mary

*****


W sylwestrowy wieczór królowa Małgorzata wygłosiła coroczne orędzie noworoczne, w którym zwróciła uwagę na zmiany związane z mediami społecznościowymi oraz zmiany klimatyczne. Królowa odniosła się również do wydarzeń w jej rodzinie.
"Tego lata następca trony i księżna razem z ich czwórką dzieci odwiedzili Wyspy Owcze. Zobaczyli nowoczesne społeczeństwo o wysokim wzrostem i rozwoju, ale także ludzi, którzy są świadomi tego, kim są. Mieszkańcy Wysp Owczych charakteryzują się bezpośredniością, gościnnością i ciepłem, które pamiętam z wizyt, które książę Henrik i ja odbywaliśmy w tym kraju.
Dziś, chciałabym powiedzieć dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że wizyta na Wyspach Owczych była niezwykłym doświadczeniem dla księcia, księżnej i ich dzieci.
Życzę wszystkim na Wyspach Owczych Szczęśliwego Nowego Roku."  
"Nie mogę spojrzeć wstecz na rok, który minął, nie wspominając o śmierci księcia Henrika. Spędziliśmy razem 50 lat, mieliśmy dwóch synów i ośmioro wnuków zostało przybyło do rodziny - dostaliśmy to wszystko i wiele więcej. Ciepłe współczucie pokazało nam i zrozumienie wkładu księcia Henrika, tak pięknie wyrażonego przez wszystkich w Danii po jego śmierci, rozgrzało serca nas wszystkich, łącznie z rodziną we Francji. Jeszcze raz pragnę wyrazić moją głęboką wdzięczność."
"Książę Fryderyk obchodził w tym roku swoje 50. urodziny. Postanowił uczcić to na swój własny sposób. Wielkie podziękowania dla tysięcy, zarówno dorosłych, jak i dzieci, które uczestniczyły w Royal Run, albo biegając po trasie, albo - jak ja - kibicując biegaczom."
"Następca tronu, księżna Mary, książę Joachim i księżna Marie i moje ośmioro cudownych wnucząt razem ze mną chcą bardzo podziękować. Wszyscy odczuwamy ciepłe wsparcie, które spotykamy wszędzie, przy specjalnych okazjach, a także w codziennym życiu."
Zdjęcia: kongehuset, newmyroyal, twitter, newidea, royalwatcherblog, bt

6 komentarzy:

 1. Pierwszy raz jestem rozczarowana stylizacją Mary z bankietu noworocznego suknia kompletnie mnie nie przekonuje a tiara cóż jest piękna jednak nic nie przebije Ruby Parure

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym roku bankiet noworoczny to rzeczywiście spora niespodzianka. Mary zaskoczyła mnie taką ciemną suknią, nie przypominam sobie, by kiedykolwiek na tym bankiecie nosiła czarną. Po dokładniejszym przyjrzeniu się myślę, że nie jest tak źle, sam krój sukni bardzo mi się podoba i ogólnie Mary wygląda całkiem nieźle, zawsze to coś innego niż zwykle, jedyne, do czego mogę się przyczepić to ten zamek z tyłu, który niespecjalnie mi pasuje.
  Za to Marie wierna swojemu stylowi, choć u niej znowu niespecjalnie podoba mi się góra sukni. Ostatecznie jak dla mnie obie księżne wypadły tak samo dobrze

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też jestem rozczarowana nie tyle suknią (intrygujące wzory),ale brakiem Ruby Parure,dzięki któremu suknia nie byłaby tak ponura i rozświetliłaby się blaskiem.A cóż nowa,skromna tiara może jest ładna,ale na noworoczny bankiet,najważniejszy w ciągu roku oczekiwałabym czegoś bardziej spektakularnego.
  Królowa wygląda świetnie w koralowej sukni z urodzin Frederika i perłach.Marie w swoim stylu,czyli ładnie,odpowiednio,
  ale bez szału.

  OdpowiedzUsuń
 4. O vestido de Mary é lindissimo e combina com a tiara...mas não para o Ano Novo...fiquei decepcionada! Um vestido escuro...não combina com a passagem do Ano... Mas Mary é Mary e esta divina como sempre!

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety ale i jedna i druga księżna źle a wręcz okropnie. Mary za kolor a Maria za krój i ten połyskujący materiał za to królowa śliczny kolor i fajny krój (no dobra Mary krój też jest w moim typie bo jest księżniczkowaty). Liczyłam na inną tiarę ale bardziej okazala ta nie jest zła ale nie na taką okazję.
  P.s Fajnie jakby powtórzyła suknie złota czerwona i ta że ślubu Maddie po prostu moje top trzy

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobre przemówienie królowej, moim zdaniem większa jego część powstała wskutek śmierci księcia Henrika.
  Królowa prezentowała się wspaniale, za to Mary słabo. Choć suknia ma dobry krój i ciekawy wzór, jestem na nie. Dodam, że zamek z tyłu jest okropny :/ I jeszcze ten czarny kolor.
  Stylizacja Marie, powiewa nudą i ten błyszczący materiał.

  Pozdrawiam w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga