wtorek, 26 marca 2019

Aktualizacja: Niezapowiedziana wizyta w Etiopii - dzień 1

Dziś księżna Mary w towarzystwie minister rozwoju Ulli Tornaes rozpoczęła niezapowiedzianą wizytę roboczą w Etiopii. Etiopia jest krajem w okresie przejściowym. Nowy rząd ma wysokie ambicje w dziedzinie równości płci. Obecnie funkcję prezydenta pełni kobieta, a w rządzie jest równy udział kobiet i mężczyzn. Odpowiada to najważniejszym priorytetom duńskiej polityki rozwoju. Cele wizyty jest obserwacja realizacji SDG5, czyli piątego celu globalnego rozwoju ONZ, który dotyczy równości płci. W programie wizyty zaplanowano spotkanie z Prezydent Sahle-Work Zewde oraz premierem Dr Abiy Admed.
Na początku wizyty księżna odwiedziła klinikę płodności i ośrodek zdrowia reprodukcyjnego działających przy szpitalu St.Paul's w Addis Abebie. Klinika jest dowodem postępu w planowaniu rodziny i daje kobietom prawo decydowania o własnym życiu. Klinika została założona przez dr Senaita Fisseha i ma na celu poprawę zdrowia dzieci i zmniejszenie śmiertelności matek. Ośrodek został niedawno otwarty przez prezydent Etiopii Sahle-Work Zewde oraz dyrektor generalną Women Deliver Katję Iversen.
Następnie Panie udały się do blueMoon, gdzie zaserwowano kawę w tradycyjny sposób.Wszyscy zasiedli na niskich krzesełkach wokół nakrytego afrykańskiego stolika kawowego, na którym podano miseczki z popcornem. Potem odbyło się spotkanie z kobietami-liderami biznesu i innowacji: Selam Wondim ze start-up'u iCog Labs, Selam Kebede i Betty Dejene. Księżna również spotkała bizneswoman, który prowadzi mleczarnię na obrzeżach Addis Abeby przy wsparciu Danida Market Development Partnerships.
Księżna i pani minister spotkały się również z kobietami politykami: prezes Sądu Najwyższego Ashenafi Meaza, przewodniczącą Komisji Wyborczej Birtukan Mideksa oraz marszałkiem Kerią Ibrahim. 
Wieczorem w duńskiej ambasadzie pani ambasador Karina Poulsen wydała przyjęcie, którego gościem honorowym była księżna Mary.


Zdjęcia: twitter, newmyroyal, billedbladet, dailymail, kongehuset

2 komentarze:

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga