czwartek, 26 grudnia 2019

Świąteczna wiadomość od księżnej + więcej

Tuż przed świętami na stronie Fundacji Mary opublikowano specjalną wiadomość od księżnej Mary. 

"Zbliża się słodki czas świąteczny. Większość z nas spędza czas z najbliższymi. Bo Boże Narodzenie to święto serc i święto, w którym najważniejsza jest społeczność z rodziną i przyjaciółmi.
Ale Boże Narodzenie może być trudnym czasem dla tych, którzy czują się poza społecznością. Może to być czas, kiedy brak związków lub brak obecności staje się bardziej widoczny, ponieważ kontrastuje z błyszczącym obrazem uśmiechniętych twarzy i szczęśliwych dłoni wokół choinki.
W Mary Foundation wiemy, jak ważne są dla nas jako ludzi i jak niszczycielskie może być brak relacji, których pragniesz lub potrzebujesz. I dlatego cała nasza praca koncentruje się na tym. Na różnych sposobach przeciwdziałania izolacji społecznej - w oparciu o naszą podstawową wartość, w której każdy ma prawo należeć.
Zrobiliśmy to również w ubiegłym roku. Znowu ten rok był pracowity. Zgodnie z planem zrezygnowaliśmy z kilku projektów, w które byliśmy zaangażowani, ponieważ projekty były gotowe do wprowadzenia bez nas. Jednocześnie dało nam to możliwość zaangażowania się w nowe ważne projekty w naszych trzech obszarach działania: mobbing i dobre samopoczucie, samotność i przemoc w rodzinie, by zrobić krok naprzód dzięki stałym partnerstwom i programom.

Pokolenie młodych ludzi silnych społecznie

W naszym obszarze zainteresowania Samotność rozpoczęliśmy nowy projekt, którego celem jest promowanie pokolenia młodych ludzi silnych społecznie poprzez wzmacnianie umiejętności społecznych młodych ludzi, zdolność nawiązywania relacji i aktywne zaangażowanie w społeczności. Rozwijamy projekt wspólnie z Just Human, After School Association i Tuborg Foundation. Dzięki naszemu projektowi chcemy wzmocnić więzi społeczne młodych ludzi, ponieważ wierzymy, że może to być ochrona przed niezadowoleniem, między innymi w formie samotności, presji i stresu, których doświadcza zbyt wielu młodych ludzi w tych latach. Aby odnieść sukces, musimy mieć pewność, że młodzi ludzie uważają, że jest to istotne i że pasuje do rzeczywistości, w której się znajduje. Dlatego właśnie opracowujemy projekt wraz z młodzieżą.
W tym i przyszłym roku opracowujemy, współpracujemy i testujemy projekt z uczniami i nauczycielami w trzech wybranych szkołach. Później w tym roku projekt zostanie przetestowany i oceniony w 20-30 szkołach średnich, zanim zostanie rozszerzony na pozostałe szkoły średnie, a tym samym jak najwięcej młodych ludzi. 

Razem bez przemocy

W obszarze przemocy w domu w ubiegłym roku dodano także nowy projekt. Tym razem skupiamy się na wcześniejszych wysiłkach, zapobiegając przemocy w rodzinach oczekujących na dziecko. Przemoc rodzi przemoc, a przemoc jest dziedziczna.
Wiemy, że powiększenie rodziny może wywołać lub eskalować przemoc w związku małżeńskim - już w czasie ciąży. Obecnie w Danii nie przeprowadza się rutynowych badań pod kątem przemocy partnerskiej, chociaż wiemy, że przemoc wobec kobiet w ciąży może mieć poważne konsekwencje dla nienarodzonego dziecka. Dlatego w nowej współpracy z Dialogiem przeciwko Przemocy, Amager i Hvidovre Hospital oraz Østifterne zaczęliśmy opracowywać model wykrywania przez położne kobiet w ciąży - ofiar przemocy. Jednocześnie pracujemy nad tym, aby rodziny z problemami związanymi z przemocą mogły otrzymać wsparcie i porady. Projekt nosi nazwę Razem bez przemocy i jest częścią projektu badawczo-rozwojowego Dobry początek życia rodzinnego, do którego przyczynia się również Duńskie Centrum na Uniwersytecie Aarhus.

Razem przeciwko mobbingowi

Fundacja Mary i Save the Child wrócili razem w tym roku, aby ustanowić Alliance Against Bullying. Od tego czasu spędziliśmy wiele godzin pracując nad dużym i holistycznym szkolnym programem, który ułatwi szkołom zapobieganie nękaniu i promowanie środowisk szkolnych wolnych od nękania. Program nazywa się School Force i angażuje całą szkołę w swoją pracę. W 2019 r. School Force nabrała poważnego kształtu. W ubiegłym roku prowadziliśmy prace nad opracowaniem konkretnej treści, zaprojektowaniem koncepcji wizualnej oraz zaczęliśmy opracowywać model biznesowy, który w perspektywie długoterminowej zapewni stabilność finansową programu.
Szkoły, które przetestowały program, są bardzo zadowolone i uznają pracę nad całym modelem szkoły i konkretnymi materiałami za przydatną. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie wdrażania w większej liczbie szkół w nadchodzącym roku.

Badanie inicjatyw społecznych na Grenlandii

Wiele różnych podmiotów współpracuje z inicjatywami na rzecz dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji na Grenlandii. Brakowało nam jednak przeglądu tego, kim są wolontariusze, gdzie pracują i z jakim wysiłkiem konkretnie pracują. Centrum Rozwoju Społecznego SUS przeprowadził ankietę dotyczącą naszego zamówienia, aby uzyskać lepszy przegląd tej dziedziny. Badanie wykazało między innymi, że silniejsza współpraca i koordynacja między podmiotami jest potrzebna, jeśli chcemy lepiej pomagać zagrożonym dzieciom i młodzieży w Grenlandii. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać ten proces w nadchodzących latach.

Pokaż serce

W nadchodzącym roku my w Mary Foundation będziemy kontynuować prace nad nowymi i istniejącymi projektami w ramach naszych trzech głównych obszarów. Będziemy również nadal udzielać głosu wielu osobom, które działają same, wspierając społeczność. I chcemy sobie przypominać, że musimy się spotkać z otwartością i pozytywnymi oczekiwaniami.
Ponieważ możemy zrobić coś każdy dla każdego. A tutaj Boże Narodzenie to naprawdę dobra okazja. Jest to święto serc i być może jest miejsce na pokazanie dodatkowej przestrzeni serca. Nie tylko komuś, komu jesteś bliski, ale może także komuś, kogo nie znasz dobrze. Mały gest może być tym, co stanowi wielką różnicę dla drugiego człowieka. Ręka, która sięga, ucho, które słucha, lub ramię, które podpiera.
Jeśli ośmielimy się dać z siebie trochę, bez względu na to, czy jesteśmy częścią społeczności, czy nie, wszyscy możemy przyczynić się do tego, aby ludzie czuli się widziani, słyszani i włączani. I to uczucie sięga dalej niż ostatnie serce z plecionego łańcucha z choinki.

Z życzeniem Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku".


HRH Crown Princess Mary

******

Przez cały adwent na królewskim profilu na Instagramie tak jak w roku ubiegłym prowadzono specjalny kalendarz adwentowy przygotowany we współpracy z królową Małgorzatą. Codziennie publikowano nowe zdjęcia z opisem odwiedzanych miejsc. Historią, która łączyła wszystkie wpisy było poszukiwanie przez kilka ozdób choinkowych ich członków rodziny.


2 grudnia opublikowano zdjęcia z pałacu Amalienborg, gdzie stoi specjalna szafa, w której królowa Małgorzata przechowuje pudełka oraz dekoracje na prezenty świąteczne. Możecie zobaczyć z lewej pudełeczko na prezent dla księżnej Mary.


W tym roku minęło pięć lat od ostatniej wigilii w zamku Fredensborg. Królowa i książę Henrik zaprosili na Boże Narodzenie wtedy parę książęcą oraz księcia Joachima i księżniczkę Marie z dziećmi. Ponadto księżniczka Benedikte i królowa Anne-Marie oraz król Konstantyn również uczestniczyli w spotkaniu z rodzinami. Jeśli Boże Narodzenie odbywa się w zamku Fredensborg to rodzina królewska wydrapuje swoje imiona na szybie,. 


W wigilię opublikowano zdjęcia choinki przygotowanej w pałacu Marselisborg ustrojonej m.in. w ręcznie robione ozdoby przez królową Małgorzatę.

******


W ostatnią niedzielę, czyli czwartą niedzielę Adwentu opublikowano zdjęcie wykonane przez księżną Mary.

*****

Na koniec niestety smutne informacje. Wczoraj podano do informacji, iż zmarł Ari Behn. To były mąż księżniczki Marthy Louise z Norwegii. Para była małżeństwem w latach 2002-2017 i doczekali się trzech córek. 
W rozmowie z TV2 Lene Balleby rzecznik prasowy rodziny królewskiej poinformowała: "duńska rodzina królewska jest głęboko zaniepokojona przedwczesną śmiercią Ari Behna i przesyłają swoje myśli norweskiej rodzinie królewskiej i rodzinie Ari Behna".
Zdjęcia: kongehuset, maryfonden

1 komentarz:

  1. Przemówienie księżnej daje lepszy wgląd w zaplanowaną pracę jej organizacji i pokazuje, że ma ona określoną wizję,którą konsekwentnie realizuje.

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga