poniedziałek, 22 maja 2017

EMS 2017 + więcej


Dziś księżna uczestniczyła w otwarciu konferencji Europejskich Medycznych Służb Ratunkowych (EMS 2017). Jest to trzydniowy kongres, gdzie prezentowane są najnowsze badania z zakresu udzielania pomocy medycznej. 
Mary oficjalnie otworzyła konferencję, a także uruchomiła nowy program ratunkowy, który obejmuje większość krajów europejskich i ma usprawnić ratowanie życia. Miała również okazję  zobaczyć specjalnie zaprojektowaną karetkę dla niemowląt i  dzieci poniżej drugiego roku życia.


 *****


W dniach 5-6 czerwca księżna Mary weźmie udział w forum OECD w Paryżu.
Forum jest miejsce spotkań polityków, działaczy społecznych, naukowców, biznesmenów, gdzie zostaną omówione niektóre z wyzwań globalizacji np digitalizacja, włączenie społeczeństwa w działanie. Mary będzie jednym z prelegentów.
Zaplanowano również spotkanie księżnej z sekretarzem generalnym OECD Angelą Gurria.
Celem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)  jest wspieranie działań, które poprawią dobrobyt gospodarczy ludności na całym świecie. 7 czerwca odbędzie się również coroczne spotkanie ministrów w ramach OECD. W tym roku Dania przewodniczy spotkaniu, którego tematem będzie nierówny podział korzyści z globalizacji.

******


Czas na trochę spóźnione rozstrzygnięcie konkursu.

Książkę wygrała EWA GÓRNIAK.

A oto jej praca:

"Jest ciepłe, słoneczne popołudnie – siódmy czerwca 2036 roku. Zgromadzeni w wiekowych murach sztokholmskiej katedry goście wstają z miejsc, bowiem główną nawą kroczy król Fryderyk X  i królowa Maria Elżbieta. Po nieoczekiwanej, ogłoszonej w dniu 80 urodzin, abdykacji Małgorzaty II, teraz to oni są duńską parą królewską. Mary jak zawsze zachwyca w powłóczystej, błękitnej sukni projektu Eliego Saaba oraz olśniewającej Floral Aigrette Tiara, odziedziczonej po teściowej. Po chwili z gracją zasiada z mężem na miejscach i z dumą spogląda na synów stojących obok ołtarza. Młodszy – dwudziestopięcioletni książę Vincet za kilka minut poślubi Następczynię Tronu Szwecji - księżniczkę Estelle. Z tej okazji w Sztokholmie zebrali się wszyscy członkowie europejskich rodzin królewskich oraz przedstawiciele rządów obu krajów. 
Z przeciwnej strony katedry do Mary macha ukradkiem szwedzka księżna Sofia, jednak królowa nie zauważa jej, pogrążona w myślach... Wciąż pamięta tamten majowy dzień, gdy  ukochany książę czekał na nią przy ołtarzu, ocierający łzy wzruszenia. Wydaje się jakby to było wczoraj, a przecież niecały miesiąc wcześniej obchodzili  trzydziestą drugą rocznicę ślubu... Trzydziestą drugą! Ileż w tym czasie zmieniło się w ich życiu. Najpierw królowa Małgorzata przekazała synowi tron – Mary uśmiechnęła się na wspomnienie zdenerwowanego Fryderyka, ćwiczącego całymi nocami swoją mowę na inaugurację. A i tak zdarzyło mu się „zaciąć” podczas przemówienia, o czym przy każdym spotkaniu przypominał mu król Haakon. 
Już kilka tygodni później odbyli swoją pierwszą oficjalną podróż jako para królewska i odwiedzili Polskę. Mary bardzo polubiła ten kraj, do dziś posiadła piękny komplet porcelany, który otrzymali z okazji dziesiątej rocznicy ślubu. Dlatego też, podczas oficjalnego bankietu w Pałacu Prezydenckim, zdecydowała się założyć swoją ulubioną Ruby Parure Tiara, noszoną jedynie na najważniejsze okazje.
 Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu świeżo upieczonej królowej, było przyznanie Mary pokojowej Nagrody Nobla, w związku z jej działalnością na rzecz zapobiegania przymusowym małżeństwom nieletnich dziewcząt . Gdy Fred przekazał jej tą niezwykłą nowinę, omal nie spadła z krzesła. Uwierzyła dopiero odbierając nagrodę podczas ceremonii w Oslo w grudniu 2022 roku. 
W pamięci królowej utkwił też dzień, gdy książę Christian rozpoczynał służbę wojskową. W mundurze duńskiej armii wyglądał równie poważnie jak teraz, gdy stał obok Vincenta w roli jego drużby. Był równie przystojny jak jego ojciec i tylko czekać, kiedy odbędzie się kolejne wesele. 
Z krótkiej zadumy wyrwało Mary pojawienie się królowej Victorii w towarzystwie księcia Oscara, która na tę wyjątkową okazję założyła brazylijski diadem oraz kreację od Par Engsheden w kolorze bladego różu. Od prawie piętnastu lat sprawowała władzę i w tym czasie przyjaźń z kuzynami z Danii jeszcze bardziej się umocniła. Mary i Fred regularnie przypływali na pokładzie królewskiego jachtu na Olandię na urodziny Victorii, które stały się teraz świętem narodowym. 
Podobnie Victoria i Daniel często gościli w Kopenhadze, ostatni raz na chrzcinach pierwszego wnuka pary królewskiej. Mary zerknęła na siedzącą obok Fryderyka księżniczkę Izabelę. Jakaż była ich radość, gdy w 2034 roku, dokładnie w dniu 30 rocznicy swojego ślubu, ogłaszali zaręczyny córki z młodym, przystojnym prawnikiem. Alexander nie pochodził co prawda z arystokracji, jednak od razu podbił serca rodziny królewskiej, a zwłaszcza Mary, która sama była niegdyś „dziewczyną z ludu”. Ślub ten był wielkim wydarzeniem w całym kraju, uroczystości przedślubne trwały cały miesiąc. Izabela wyglądała przecudnie w tradycyjnym rodzinnym welonie, przytwierdzonym do Khedive of Egypt Tiara. Radość Duńczyków wzrosła jeszcze bardziej, gdy ogłoszono pierwszą ciążę księżniczki, a potem na świecie pojawiła się maleńka Felicja Maria Małgorzata. Teraz dziewczynka miała już prawie roczek i grzecznie siedziała na kolanach swojej ukochanej cioci – księżniczki Josephine. 
Fred delikatnie dotknął dłoni ukochanej żony, dając znak do powstania. Oto w ich kierunku szła księżniczka Estelle wsparta na ramieniu księcia Daniela. Podobnie, jak niegdyś jej matka, miała na sobie prostą, gładką suknię i oczywiście Cameo Tiara. Po katedrze rozeszło się westchnienie zachwytu. Fryderyk zerknął na Mary – on również rozmyślał. Jednak nie o minionych, wspaniałych latach, lecz o tych, które dopiero miały nadejść. Niebawem cała rodzina spędzi wspólnie wakacje na Grenlandii, w tym roku również w towarzystwie Victorii, Daniela i Oscara. Jesienią być może Christian odważy się w końcu przedstawić rodzicom swoją ukochaną, a w  przyszłym roku pojawią się kolejne wnuczęta, które wniosą jeszcze więcej radości w pałacowe mury. Cokolwiek się wydarzy – jedno Fred wiedział na pewno. Póki Maz jest przy nim, nie straszne mu żadne wyzwania i przeciwności losu."
Zdjęcia: twitter, kongehuset

6 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się granatowa sukienka

  OdpowiedzUsuń
 2. Mary jak zwykle pięknie zastanawia mnie jej broszka z daleka bardzo podobna do stokrotki Małgorzaty ale to chyba niemożliwe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest ona podobne, jednak nie są to te same broszki. Mary swoją nosiła już np w czasie wizyty na Grenlandii
   https://3.bp.blogspot.com/-cTL1nPeZD3I/V8XcJYF_7yI/AAAAAAABKhE/sjhONQrR5RAVyqPfWgUoOmN5A4QOdVWAACLcB/s600/Princess-Mary-6.jpg

   Usuń
 3. Praca konkursowa jest świetna! Gratuluję zwyciężczyni:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sukienka niebieska ma ciekawy krój.
  Pani w sukience w kwiatki stoi jak ciele. Niezbyt dobrze to wygląda.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga