niedziela, 10 września 2017

Razem jesteśmy silniejszy - 10 lat Fundacji Mary


W tym roku fundacja księżnej Mary świętuje 10-lecie. W związku z tym czas przybliżyć historię organizacji i jej działalność. 
Każdy ma prawo do przynależności. To myśl przewodnia Fundacji Mary, która powstała, aby walczyć z izolacją społeczną.
Inauguracja fundacji, 11 września 2007
W 2004 roku obywatele Danii i Grenlandii zebrali i przekazali 1.1 miliona koron jako prezent od narodu dla pary książęcej z okazji  ślubu. Ten prezent i wizja księżnej, aby stworzyć fundację, która da coś społeczeństwu było pierwszym krokiem do założenie Fundacji Mary w 2007 roku.
Księżna Mary zawsze była szczególnie wrażliwa na los osób, które nie są częścią grupy, które są samotne i nie są rozumiane i dlatego są wykluczone ze społeczeństwa. Jej pragnienie,aby zrobić coś dla osób odizolowanych stało się możliwe dzięki założonej fundacji.
Pierwszy projekt fundacji ruszył już w 2008 roku. Od tamtego czasu podjęto wiele działań, a jeszcze więcej jest w planach. Wszystko to udało się zrealizować dzięki darowiznom ludzi  i ośmiu współzałożycieli fundacji (m.in. Carlsberg i Lego).
Działania fundacji skupiają się w trzech obszarach: mobbing i dobre samopoczucie, przemoc domowa i samotność.

Mobbing i dobre samopoczucie 
Pierwszy polem działania Fundacji Mary był mobbing i dobre samopoczucie.  Walka z izolacją społeczną to również walka z mobbingiem. Fundacja Mary stara się zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju dla dzieci, bo tylko równy start dla wszystkich jest najlepszym sposobem zapobiegania mobbingowi.
Taki cel fundacja chce osiągnąć dzięki realizacji do tej pory trzech projektów: Free of Bullying, BookFun i Klubfidusen. A na początku tego roku we współpracy z Mikkelem Hansenem uruchomiono nowy projekt Antibulli. Wszystkie te działania dążą do wzmocnienia w dziecku poczucia, że jest częścią grupy.

Free of Bullying


Free of Bullying to projekt zainicjowany przez Fundację Mary i Save the Children Denmark. Jego celem jest zapobieganie zastraszaniu w przedszkolach, ośrodkach opieki i szkołach podstawowych (we wczesnych klasach).
Połączone siły obu organizacji umożliwiły skuteczne wdrożenie projektu w połowie duńskich przedszkoli i w 40% szkół podstawowych.
Free for Bullying ma zapobiegać mobbingowi wśród 3-8 latków. Nauczyciele otrzymują teczkę z narzędziami pedagogicznymi tj. Buddy Bear, tablice rozmów i rymów. Narzędzia te pozwalają na swobodne rozmowy z dziećmi m.in. o zastraszaniu.
W 2011 roku program ten uruchomiono również na Grenlandii. Wdrozony został we wszystkich placówkach, gdzie nazywa się "Kammagutta - Fri for Mobberi".
Od 2011 roku Fundacja Mary i Save the Children Denmark współpracuje z estońską organizacją ds. opieki nad dziećmi, aby przystosować ich projekt do estońskich warunków. W tym momencie pod nazwą "Kiusamisest Vabaks" projekt został wdrożony do 440 z 600 przedszkoli i 81 szkół.
W 2016 rok Free of Bullying dotarł na Irlandię , gdzie 75 przedszkoli realizuję program. 
Duński projekt był inspiracją przy tworzeniu "Better Buddies" projektu realizowanego w Australii przez The Alannah and Madeline Foundation.

BookFun


BookFun składa się ze specyficznych materiałów pedagogicznych, które poprawiają  mowę u dzieci i zwiększają ich pewność siebie przez angażowanie ich w głośne czytanie historii.
Projekt skierowany jest dla dzieci w wieku 1-6 lat i wprowadzono go w 2012 roku. Od tamtej pory stało się ono częścią codziennego życia w ponad 1 100 instytucji w całej Danii.
BookFun opiera się na metodzie "dialogowego czytania", która polega na rozszerzeniu klasycznego czytania głośno, tak że staje się dialogiem, a nie monologiem. Wymaga to od nauczyciela czytania tej samej historii trzy razy z rzędu przy coraz większym zaangażowaniu dzieci. Podczas pierwszego czytanie dzieci siedzą i słuchają historii oraz zadają pojedyncze pytania. Po raz drugi nauczyciel wskazuje słowa i obrazki, które dzieci muszą rozważyć. W trzecim czytaniu dialog wzrasta, a dzieci odpowiadają na pytania dotyczące historii

Klubfidusen


Klubfidusen polega na tworzeniu tworzeniu takiej atmosfery w klubach piłkarskich, aby wszystkie dzieci czuły się mile widziane i komfortowo. Projekt wprowadzono jesienią 2013 w 5 pilotażowych klubach, a teraz może być realizowany we wszystkich. Twórcami projektu są: Fundacja Mary, Save the Children Denmark, Duńska Federacja Piłki Nożnej i TrygFonden.
Grupą docelową projektu są zawodnicy w wieku 6-12 lat zrzeszeni w klubach piłkarskich, a także menadżerowie, zarządy klubów, trenerzy oraz rodzice.

Antibulli


To wspólny projekt Fundacji Mary oraz MH24 - fundacji Mikkela Hansena. Jego celem jest przeciwdziałanie mobbingowi wśród dzieci w klubach piłki ręcznej
Antibulli promuje poczucie ducha zespołu i wspólnoty oraz zapobiega przemocy wśród 6-12-latków, którzy grają w piłkę ręczną. Jest to możliwe poprzez wymianę wiedzy, ćwiczenia treningowe oraz zajęcia z udziałem trenerów i rodziców.
Projekt zainaugurowano jesienią 2016 roku.

Przemoc domowa


Przemoc jest nie do przyjęcia - i jest zawsze nie uzasadniona. A przecież tysiące rodzin żyje z wilką tajemnicą jaka jest przemoc domowa. Dla osób z zewnątrz może być trudne do zrozumienia dlaczego kobiety pozostają w toksycznym związku, ale te kobiety często są związane z partnerami z równych powodów tj, dzieci, bezpieczeństwo finansowe, strach czy miłość.
Fundacja Mary skupia się na przemocy  i pomaga kobietom szczególnie narażonym na niebezpieczeństwo i pomaga podejmować im pierwsze kroki w kierunku życia bez przemocy.
Szacuje się, że corocznie 33 000 kobiet w Danii są ofiarami przemocy ze strony swoich partnerów. Podobno ilość dzieci wychowuje się w domu, gdzie stosowana jest przemoc. 
Przemoc to temat tabu i wiele ofiar tego nie zgłasza, dlatego też ofiar może być o wiele więcej.

ComfortPacks


Fundacja Mary przygotowuje plecaki z praktycznym wyposażeniem i zabawkami, które trafiają do dzieci, które wraz z matkami znajdują się w schronisku. Odbywa się to w ścisłej współpracy z Fundacją Ole Kirka i LOKK.
Każdego roku wręczanych ponad 2000 plecaków dzieciom nie tylko w Danii, ale też na Grenlandii i Wyspach Owczych.
Od 2008 roku pomoc otrzymało ponad 20 000 dzieci. Zawartość plecaka dostosowana jest do płci i wieku dziecka. Co roku są one pakowane przez byłych pracowników LEGO.

Advice for Live


Advice for Live oferuje pomoc finansową, prawną i socjalną oraz wskazówki kobietom, które doświadczyły przemocy domowej. To wsparcie pomaga kobietom uwolnić się z toksycznych związków.
Projekt ruszył w lutym 2009 roku, a obecnie pomaga 450 kobietom rocznie.
W jego realizacji pomagają również Nykredit, Mothers' Aid i Ostifterne.

Kattunneq - schroniska dla kobiet na Grenlandii

 Projekt ten jest wynikiem współpracy duńsko-grenlandziej między Fundacją Mary, Danner, Schroniskami dla kobiet, Maelkebottecenteret, Ministerstwem rodziny, równouprawnienia i pomocy społecznej oraz Fundacją Oak. Celem projektu jest poprawienie działań schronisk dla kobiet poprzez rozwijanie ich sieci i podnoszenie kompetencji personelu.
W 2013 r. Fundacja Mary i Danner przeprowadzili projekt pilotażowy w celu zapoznania się z potrzebami grenlandzkich schronisk dla kobiet oraz ich życzeniami w zakresie usprawniania i współpracy.

Kærlig Talt

Jest to program edukacyjny skierowany do uczniów szkół średnich mający na celu zwiększenie u młodych ludzi zdolności do radzenia sobie z trudnymi emocjami. W czasie realizacji projektu młodzieży udostępniane są narzędzia, które pozwolą im rozwinąć i utrzymać bezpieczne i pełne szacunku relacje oraz zapobiegną w ich późniejszym życiu przemocy wobec partnera lub innych form przemocy.
Zajęcia  mają formę talk show, który prowadzi prowadzący telewizyjny Mikkel Kryger, który rozmawia z młodzieżą i ekspertami. Razem starają się znaleźć rozwiązanie dla trudnych emocji albo przynajmniej nauczyć się nad nimi panować.

Samotność

Wszyscy czujemy się samotni od czasu do czasu - to naturalna część naszego życia. Ale dla niektórych samotność stała się codziennością. A jeśli samotność trwa i staje się trwałym uczuciem staje się szkodliwa. Pogarsza nasz stan zdrowia. Zapominamy lub stale tracimy nasze społeczne umiejętności, jeśli ich nie używamy. Prosta rozmowa staje się wyzwaniem, a nasze ciało reaguję podwyższonym ciśnieniem i stresujemy się. 6% uczniów szkół średnich odczuwa samotność. Co więcej samotność jest również ukrytym i zaniedbanym problemem, co Fundacja Mary chce zmienić.

Netwerk


Fundacja Mary uruchomiła ten projekt w współpracy z organizacją społeczną Ventilen i Fundacją Lauritzen. Jego celem jest zmniejszanie i zapobieganie poczuci samotności wśród młodych ludzi.
Netwerk został uruchomiony w 2012 roku jako projekt pilotażowy w 17 wybranych szkołach. A od 2013 jest dostępny dla wszystkich uczniów szkół średnich.
W ramach projektu materiały otrzymują nauczyciele i uczniowie. Narzędzia te i ćwiczenia poprawiają spójność w klasie. Odbywa się to poprzez prowadzenie dyskusji. Nauczyciele otrzymują również porady jak wcześnie dostrzegać problemy, nawiązywać kontakt z uczniami i pomóc im przezwyciężyć samotność
.
Værket


Samotność wśród dorosłych jest dużym problemem. W projekcie “Værket” Fundacja Mary, Duński Czerwony Krzyż i Fundacja Velux połączyły siły, aby wspierać dorosłych, którzy doświadczają długotrwałej samotności.
Ogólnym celem projektu jest pomoc w nawiązaniu nowych kontaktów i tworzeniu silnych i trwałych więzi. Osoby, które potrzebują wsparcia mogą zgłosić się do jednostek lokalnych Czerwonego Krzyża, gdzie będą mieli możliwość włączyć się do społecznych aktywności i wzmocnić swoje umiejętności interpersonalne.
Program w formie testowej uruchomiono w 2015 roku, a dziś obejmuje większość jednostek lokalnych Czerwonego Krzyża.

Mam nadzieję, że te informacje pozwolą Wam lepiej zrozumieć czym zajmuje się fundacja księżnej i ile udało jej się osiągnąć w ciągu tych 10 lat. Ale nie zapominajmy, że to wysiłek wielu osób. które robią to za darmo. 

9 komentarzy:

 1. Dużo ciekawych projektów. Widać, że napracowałaś się nad tym postem. Dzięki za wszystkie informacje

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie że księżna Mary angażuje się w takie projekty. To są ważne problemy, często bagatelizowane w społeczeństwie. Czy będzie może post dotyczący tego jakie projekty wspiera Następca Tronu ?

  OdpowiedzUsuń
 3. To niesamowite jak dużą pracę wykonuje Mary dla swojej fundacji. Widać, że jest naprawdę zaangażować w jej funkcjonowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Księżna dzięki swojemu zaangażowaniu i stworzeniu tej fundacji zwraca uwagę na bardzo istotne problemy, które dzięki temu przestaną być tematem tabu. Działalność i pomoc, której udziela Fundacja, jest bardzo potrzebna. Fantastyczny, bardzo ciekawy post

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo rzetelny,szczegółowy post,świetnie opracowany i rozłożony tematycznie,tak,że nie pogubiłam się w projektach.
  A jest ich mnóstwo. Wiedziałam,że Mary wykonuje wielką pracę,ale nie sądziłam,że prawie każde jej wyjście może mieć związek z fundacją,patronami.Stworzyła ogromną sieć organizacji.A to wszystko tylko przez 10lat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mary leci do nowego Jorku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w dniach 16-19 września weźmie udział w spotkaniach w związku z odbywającym się w tym czasie Zgromadzeniem Ogólnym ONZ

   Usuń
 7. Greate pieces. Keep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by it.
  Hey there, You've done a fantastic job. I will definitely digg it and in my
  opinion suggest to my friends. I'm confident they will
  be benefited from this web site.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga