środa, 28 listopada 2018

Wręczenie nagród pary książęcej + wizyta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

24 listopada miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu duńskiej pary książęcej, a mianowicie wręczenie nagród ich imienia. Tegoroczna uroczystość odbyła się w Music House w Aalborg.
W tym roku wręczono cztery nagrody w kategorii kultura, działalność społeczna oraz dwie nagrody specjalne im. księcia Fryderyka "Crown Prince's Social Star Award" i "Crown Prince's Cultural Star Award".
"Crown Prince's Social Star Award" otrzymała Fundacja Fundamentet z Aarhus za szczególne wysiłki na rzecz osób wrażliwych. Tworzy ona bezpieczne i zaufane miejsca dla osób mających problem z samotnością, strachem, zadłużeniem, nadużyciami lub żałobą.
Laureatką "Crown Prince's Cultural Star Award" została reżyserka Annika Berg za perły filmowe. Jej dzieła są aktualne i dotyczą problemów młodzieży.
Nagroda społeczna pary książęcej przyznano Stowarzyszeniu Dzieci Grenlandzkich, które istnieje od 1924 roku. Wcześniej zajmowało się zwalczaniem gruźlicy u dzieci. Obecnie pracuje na rzecz bezpiecznego dzieciństwa oraz rozwiązywaniu problemów najmłodszych.
Natomiast nagrodę kulturalną otrzymał Kim Leine za powieść Kalak - będącą okrutnym obrazem istnienia duńskiego i upadku współczesnej Grenlandii.

Księżna tego wieczoru wybrała sukienkę projektu Marii Fekih.

W trakcie uroczystości tradycyjnie opublikowano nagrania z wizyt pary książęcej u laureatów nagród. Księżna udała się na Grenlandię, natomiast książę Fryderyk spotkał się z Kimem Leinem.******


Para książęca swoją wizytę w Aalborg zaczęła popołudniu od wizyty w odrestaurowanym Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które jest jednym z największych takich muzeów w Danii. Wystawiane są tam dzieła z XIX, XX i XXI wieku, ponad 1 500 prac. Mary i Fryderyk zostali oprowadzeni po muzeum i zobaczyli m.in. wielką, zakrzywioną autorstwa jaskinię brazylijskiego rzeźbiarza Ernesto Neto. 


*****
Po wizycie w muzeum para książęca udała się do Music House na próbę generalną przed wieczorową galą.

 Zdjęcia: kongehuset, newmyroyal, bifikuden,billetbladet, instagram, dailymail

4 komentarze:

 1. Uwielbiam wspólne wyjścia Mary i Frederika a w tej białej sukience księżna wygląda obłędnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Mary pięknie wygląda w bieli, choć sukienka na początku mnie nie zachwyciła

  OdpowiedzUsuń
 3. Sukienka taka sobie,ale rzeczywiście biel pasuje jej genialnie.Zachwyciły mnie inaczej upięte włosy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cenię w Mary to, że nie robi sobie operacji plastycznych (lub jeśli robi, to bardzo dyskretnie). Ma lekkie zmarszczki i wcale się ich nie wstydzi. To bardzo pozytywne na tle wielu innych kobiet z rodzin królewskich

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga